Zaterdag 3 UI October 1914. No 8475. 64e Jaargang. BL00KERS CACAO, COURMT. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „l)e Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. FEIDIEIES, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag' en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft.— franco per poat /"i.i5. Advertentlon 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag koetelooe. Legale, officle'le- en ontetgenlnga- advertentifin per regel 15 cent Reclame* 1—3 regela ƒ1.25. Bewijenummera naar bulten worden In rekening gebracht en koeten evenala afzonderlijke nummera 10 cent. Bij advertentlen van bulten de atad worden de (ncasaeerkoeten In rekening gebracht. Poatbua 9. ORTEG SLACHT 9. Telefoon 19 KKNNI8UEV1NUES. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort ftrengen ter openbare kennis, dat door don Gemeentelijken Keuringsdienst is geconstateerd dat de melk, door de volgende personen, op by»ertneldeu datum verkocht binnen de Gemeen te Amersfoort, ondeugd el ij k van sa menstelling was door de a a n w z i g heid van b ij gevoegd water: 13 September A. de VRIES, Liendertsche weg 1, Amersfoort. 18September W. BROUWER, Klein Liendert, Amersfoort. 21 September E. van den HAM, Soeeterweg 148, Amersfoort. 23 September A. EYBKRGKN, Groene Steeg 6, Amersfoort. Door den Gauieentelyken Keuringsdienst is geconstateerd, dat door SOPHIA BOSMAN, buisvrouw van HENDRIK van DAAL, den 25 September j.l. op de botermarkt albier boter werd verkocht mot onjuiste opgave van de hoeveelheid, doordat alle door haar aangeboden hoeveelheden te licht in ge wicht werden bevonden. Amersfoort, 1 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgem ester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEKNSTRA. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat met ingang van heden de volgende maximum-prijzen door de Regeering sijn vastgesteld Wit brood per K.G. f0 23. bruin brood per KG. f0 21, gebroken Groningsch roggebrood per K.G. f 0 12. Contant, bakkerij of winkel. Een wittebrood mag dus in 5t vervolg ver kocht worden voor 1 1 c e n t, mits het gewicht van dat brood (goed gaar gebakken melkbrood) minstens 180 Gram bedraagt (5 ons min 2 lood). Een hruinbrood van 5 cent moet minstens 238 Gram wegen. Een bruinbrood van 10 cent moet minstens 475 Gram wegen. (5 ons min 2.5 lood). Ken roggebrood van 1.5 K.G. (3 pond) mag hoogstens 18 cent, ren roggebrood van 3 K.G. (6 pondj hoogstens 30 cent kosten. De ambtenaren van den Gemeentelijken Keu- ridgsdienst zullen geregeld gewicht en prye controleereu. Beste Zeeuwsche tarwe, met uitzondering van saai tarwe, per 100 K.G. f1250. De andere soorten van inlandsche tarwe naar verhouding; Iolondsche rogge, met uitzondering van zaai- rogge, per 100 K.G. fll.Tarwebloem, lnland- ecbe.O per 100 K.G. f10 25. Tarwemeel (onge- build) per 100 K.G. f 14.Roggemeel (onge- build) per 100 K.G. f13.— De prijzen zyn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke meel verbruikers. Aan iussehenverbruikers moet op verzoek f0.25 kor ting worden toegestaan. Amersfoort, 2 October 1914. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. Het' moet. Si KOSTELOOZE INENTING. jJuBargemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter algemeene kennis, dat des Woens dags van iedere week, des namiddags ten drie uur, in een der lokalen van het voormalig Werk huis, aan den Westsingel alhier, gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebe wijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, 3 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. A. It. VEKNSTRA. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. GROENTEN- en FRUITVEILING. Asdag 29 Sept. en Donderdag 1 October, nijboonen 21 ti 22 cent per too. Dubbele -en 31' a 40 cent per ben. Roode kool 5 cent. Witte kooI 4 a 5 cent. Savoye 1 4 a 6 cent. Knolselderij 7 a 20, snij- Jrij 1,5 ij cent per bos. Kroten 1.5 A 2 cent per bos. Wortelen f 1.20 A f 1.50 per 100 bos. Spinazie 15 a 20 cent per ben. Koolrapen 1.5 A3 cent per stuk. Spruiten 25 'cent per ben. Augurken 55 cent per ben. Het moet, en dus kan het. En het kan ook, ala ge maar even wilt bedenken hoe r*jk ge zijt, in vergelijking van uw buurman, die, tot voor heel kort nog in goeden doen, thans ia beroofd van allea en dien ge thans moet meedeelen van hei vele goede, dat U werd gelaten. Uit Den Haag ontvangen we hartroerende brieven en steeds dringender aanvragen om toch óok te helpen, Belgische vluchtelingen, die, door het milieu waartoe ze bebooren, niet kunnen ondergebracht in een der kam pen, op 4e eene of andere wijze onderdak te verleenen. Het is niet mogelijk, hulp te wei geren het gaat niet aan, bij wijze van excuus aan te voeren, dat we al zoo veel deden voor eigen omgeving. Want te gelijk dringt zich de vraag ophebben we wel het uiterste gedaan, mogen we deze medemen- schen, die geheel bulten schuld in zóo zwa- ren druk geraakten, in zóo matelooze ellende werden gebracht, afwijzen We willen trachten een huis te verkrijgen, waarin we een paar gezinnen pnderdak kun nen brengengezinnen, die het centraal-co- mité zal uitzoeken, zóo, dat zij gezamenlijk dat huis kunnen bewonen zonder elkaar overlast aan te doen. Meubelen en huisraad zijn ons reeds toe gezegd en we houden er ons van overtuigd, dat er nog heel veel goede menschen zijn in de stad, die wel willen aanvullen als er nog iets mocht ontbreken. Het dames-comité, dat kleeren verzamelde voor de vluchtelingen in het kamp bij Oldebroek heeft immers zijn inzamelingen moeten staken om dat er zoo veel inkwam; welnu, wie baar pakje niet kon zenden, zal bet ons willen afstaan. Dan doet het tóch zijn nut. Maar we hebben ook nog geld noodig. En dat zullen we óok krijgen. We vragen niet veel, slechts éen kwartje per week bedenk toch eens hoe ontzaglijk veel goed ge doet met éen zoo'n kwartje -~ en we zullen dat iedere week bij U laten balen, zoodat U er heelemaal geen last van hebt. Is er een lezeres, die geen kwartje kan missen, niets belet haar, met eenige vrien dinnen of kennissen saam te doen. Als ze dan maar even laat weten, waar de bijdrage kan worden in ontvangst genomen. Dus U helpt ons, niet waar? En U zoudt ons zoo zeer verplichten en de goede zaak zoo bijzonder bevorderen door, als bewijs van instemming, uw kaartje of een briefje te zenden aan den Penningmees ter, Pieter Both-straat 3. »Ik dot mee« en duidelijk adres is al voldoend*. Valt schrij ven U te lastig, telefoon dan maar even aan no. 19. De Secretaris zal dankbaar en met groote zorg aanteekening houden van uw toezegging. Niet uitstellen. Van uitstel komt zoo licht afstel. En zoo heel gaarne zouden we Maan dagavond weer vergaderen en dan spijkers met koppen slaan. Helpt ons de dringende beden van het centraal-comité verhooren. Als er etn paar gezinnen hier zijn, zult ge over uzelven tevreden wezen omdat gij door uw mede werking hun groot leed zooveel mogelijk verzachtte en hen in staat stelde om, als de vrede is teruggekeerd, met nieuwen moed en nieuwe kracht een nieuw bestaan zich te verschaffen. Het Comité C. 'J. F. Prins, Voorzitter. P. J. Frederiks, Secretaris. W. C. Engelberts, Penningmeester. Mevrouw A. Jorissen—De Wit. Mej. H. J. Muller. Mevrouw E. E. Prins—Fortuin. Mevrouw A. A. J. Rijkens—Van Slooten. D. Gerritsen. T. C. V. ter Maat. A. L. Versluys. DAALDERS d« prijs is laag, da cacao Is bast, da verpakking Is aanvoudlg. Non olet. Keizer Vespasianus, die van 69 tot 79 en dus al een heele poos geleden regeerde, is de geestelijke vader van dit gevleugeld woord. Toen hij een belasting had ingesteld op een minder welriekend object zou zijn zoon Titua daarover zijn ongenoegen hebben uitgespro ken. De wijze vader hield hem het eerste uit die belasting ontvangen geld onder den neus. vroeg of er ook een luchtje aan was en zeide, op de ontkennende beantwoording »Het stinkt niet en het is tóch uit dien afval» Af en toe is 't wel jammer, dat geld niet riekt, met een patchouli-luchtje of een ander geurtje, dat nu niet bepaald behoort tot de wat men noemt gedistingeerde. 't Zou zoo goed zijn om dadelijk hen te onderkennen, die alleen voor zichzelven leven en zelfs thans nu van zóo veel kanten een heerlijk attruïsme zich op allerlei wijze uit, in den hoogaten graad egoïsten blijven. Misschien zouden ze dan leeren. Of Is 't niet bedroevend, te zien, dat de Regeering tot dusver slechts vier verklarin gen heeft ontvangen van hen, die zich bereid verklaren, een deel van hun vermogen af te staan ten behoeve van een te vormen Defen- sle-fonds; :-s 't niet beschamend, dat Neder landers, die een tonne gouds bezitten, hun tienden penning hebben aangeboden, terwijl de meer rijkeren zich om strijd Oost Indisch doof hielden. Men make zich echter niet ongerust. Aan welingelichte zijde wordt gefluisterd, dat de 648 warme vaderlanders die, blijkens de opgave voor de Vermogensbelasting van 1912/1913, samen minstens 1330 millioen en dus ieder ruim twee millioen bezaten dat de 1231 braven die toen samen 837 millioen het hunne konden noemen en dus zich moes ten behelpen met een kapitaaltje van een half millioen tot een millioen en dat de 12 898 dapperen die volgens de zelfde opgave moesten rondkomen van samen 2357 millioen en die dus ieder een tot vijf ton rijk zijn, slechts wachten op het wetsontwerp waarbij hun tiende penning wordt gevraagd reeds de twintigste penning van deze vermogens zou meer dan het dubbele van bet Defensie fonds opleveren om uiting te geven aan bun blakende liefde voor het vaderland en nog meer voor de koloniën, die hen in staat stelden, hun groote fortuinen te verzamelen. Het voorbeeld van honderden ambtenaren bij Rijk, Provincie en Gemeente, bij de spoor wegen en de groote en kleine Maatschap pijen, enz., die als organisatie's maandelijks duizenden offeren voor de steun-comité's, moet zulk een geweldige indruk hebben gemaakt op genoemde rijken, die onder de 3357 gelukkigen behooren. die in 1911/1912 waren aangeslagen voor een inkomen van meer dan f 10 000, dat het Koninklijk Statut comité weidia heel wat meer itl ontvangen dan de even 5 ton, die tot dusver inkwamen. Oorlog en overmacht. Er gaat bijna geen dag voorbij of er wordt ons aldus »De Middenstandsbond ge vraagd of oorlog overmacht isof ook wel of het wel billijk is, dat men kan gedwon gen worden tot bet nakomen van overeen komsten, welke men heeft aangegaan in een tijd toen men met geen mogelijkheid kon rekenen op omstandigheden als waaronder wij thans leven. Een derden keer Is het de wederpartij, die vraagt of het nu toch wel aangaat, dat men zich tegenover haar, die het toch óok niet helpen kan, dat bijna heel de Oude wereld is gaan oorlogvoeren, op dien oorlog beroept als «force majeure* om zich ontslagen te rekenen van zijn afspraak. Op die wijze vroegen eenerzijds pension houdsters, of zij recht hadden op schade vergoeding van u-n die voor de maand Augustus kamers hadden besproken en nu maar wegens de mobilisatie afschreven klaagde aan den anderen kant menig huur der over de hardheid der huisbeeren; en vroeg een derde zelfs of de wetgever niet goed zou doen door een moratorium af te kondigen, speciaal voor huurders, omdat de menscnen in den komenden winter allereerst moeten zorgen voor eten en kleeding als of de verhuurders geen menschen zijn en »dua< huishuur niet vooraan mag staan want: «men heeft zijn huis gehuurd vóór den oor log en oorlog Is force majeure*. D« logica gaat ietwat mank, doch dit doet er minder toe en ieder heeft den mond vol van oorlog* overmacht. Het ia wel een merkwaardige apellagvan het lot, dat de beste Nederlant'sche juristen juist vóór het uitbreken van den oorlog, in hun vergadering van Juni, de overmacht* quaestie uitvoerig hebben besprokendat geschiedde naar aanleiding van de vraag of werkstaking overmacht mag heeten, maar als men nu voor «werkstaking* In (.laats stelt «oorlog*,dun blijft de zaak in boglnsel de zelfde. Het resultaat der juristen-bespreking is echter met het oog op de rechtszekerheid niet heelemaal bevredigend geweest, want vrijwet algemeen waren de rechtsgeleerden toegedaan de zoogenaamde moderne, subjec tieve overmachtslecr, die in korte woorden hierop neerkomt, dat een schuldenaar dan van zijn verbintenis ontslagen Is te achten, als hij alles heeft gedaan, dat redelijker wijze van hem kan verwacht worden om aan haar te voldoen. M. a. w. in het alge meen valt het onmogelijk te zeggen of sta king en een Europeeschc oorlog overmacht genoemd mogen worden. Daarmee komt men dus niet veel verder en men zal rechterlijke uitspraken hebben af te wachten om te weten in hoever onze rechtsspraak in deze buitengewone omstan digheden een reden tot bevrijding van ver bintenissen en tot verbreking van contracten zal zijn. Maar niettemin durven wij dit wel voorspellen de rechter zal zekerlijk niet Al te zeer geneigd zijn om overmacht aan te nemen, waar het niet werkelijk heel duide lijk is, dat de schuldenaar inderdaad deed hetgeen redelijkerwijze van hem te verwach ten was en dat hij niet, zooals zoo verbazend dikwijls gebeurt in deze dagen, aldus heeft geredeneerd «Er voldoen zooveel menschen niet aan hun verplichtingen, dat ik het nu óok maar niet zal doen*. In zeer lezenswaard artikel in het «Week blad voor Privaatrecht, Notarisambt en Re- gistratic* (No. «032) heeft de Amsterdamsche hoogleeraar S .holten met nadruk geweren, in het bijzonder op de zoogenaamde leve ringscontracten, maar hetgeen hij zegt, geldt voor alle overeenkomsten «Men vergat* aidus prof. Scholten «dat tegenover grootere rampen groote krachts Inspanning kan worden gefiiacht. Wie zich tot prestatie heeft verbonden, is verplicht, aan de uitvoering daarvan zijn beste krach ten te gevenkomen er moeilijkheden, bij heeft te trachten ze te overwinnen stape len de bezwaren zich op, des te meer inspan ning kan worden verlangd*. Dat zijn wijze woorden, die meteen ant woord geven aan onze vragers. Waarom zou de verhuurder de volle schade moeten dragen? E11 waarom, als vleescb,

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1