Donderdag 8 October No 8477. 64e Jaargang Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „J)e Ainersfoortsehe Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' HOOFDREDACTEUR P. J. FBSDSRISS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /t.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigening* advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25; Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiteu de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTEGIUCHT 9. Postbus 9. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaarde kohieren Nos. 9 en 10 van de Persoiieelo belasting over het dienstjaar 1914 aan den Ontvan ger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 7 October 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 6 October 1914 aan POLAK's FRU- TAL WORKS, aihier,en hare rechtverkrijgenden voorwaar del ij k vergunning is verleend tot het oprichten van eene inrichting tot het vervaardigen, Verwerken en bewerken van pro ducten voor de fabricatie van etherische oliën, vruchten-essences en reukstoffen (met uitzonde- zing van murcus) en het in voorraad hebben van voor dat bedrijf benoodigde producten, op een terrein, alhier gelegen aan den Hoogeweg en den I.ageweg, bij het kadaster bekend onder sectie II nos 1480 en 1551. Amersfoort, 7 October 1914. burgemeester en Wethouders voornoemd,- De burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VKENSTRA. blijkens nader van de Regeering ontvangen bericht moet in mijne bekendmaking van '2 October j.l. gelezen worden als maximum-prijs voor gebroken Groninsch roggebrood per K. G. 10 cent, inplaats van 12 cent. Amersfoort, 7 October 1914. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen Ier kennis van de ingezetenen, dat de commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen, zich weder bereid heeft ver klaard om gedurende den aanstaanden winter hare pogingen tot leniging van armoede voort te zetten. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de commis sie voornemens is om, op Maandag den 12 October e.k. aan te vangen, de ingezetenen te bezoeken ter bevordering eener algemeene deel neming aan deze spijsuitdeeling gedurende den aanstaanden winter. Eene aansporing tot ruime inteekening ter ondersteuning van de behoeftigen en tot aan moediging van de commissie znl wel overbodig zijn. Amersfoort, S nctober 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemr ester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTltA. l)e niot-olficieele fondsen handel te Amsterdam. (INGEZONDEN.) «Het recht om langs reëelen weg tegen contante betaling roerend of onroerend goed aan anderen over te doen, is hier te lande nog onaangetast. «De onmogelijkheid om thans prolongatie op fondsen te sluiten, kan menigeen in finan- cieele moeilijkheden brengen, zoodat wij in het verkoopen a contant van fondsen waarop weinig verlies geleden wordt, nu de gelegen heid daartoe geboden wordt, niets laakbaars kunnen vinden. «Integendeel, het komt ons voor, dat zwakke loopende hausse-posities, daardoor in sterkere handen kunnen overgaan, hetgeen in geen geringe mate zou kunnen bijdragen om bij de heropening dor Beurs de te ver wachten ernstige koersdaling te breidelen». Het bovenstaande is een uittreksel uit een correspondentie, voorkomendein «Neerland's Koopkracht» van 28 September j.l. waarbij de Redactie bericht tot de opneming van de koersen der niet-officieele te Amsterdam ver- handelde fondsen te zijn overgegaan, ten einde aan de vele verzoeken harer abonné's te voldoen. Geenszins om den reëelen handel tegen contant geld aan banden te leggen, is de j z.g. officieele Beurs gesloten. Als oorzaak der Beurssluiting is uitsluitend te beschouwen het instituut der prolongatie (zie de brochure van Mr. Van Houten, dezer dagen versche nen) en de vrees voor executies. Naar ons bij ervaring is gebleken, geschiedt de tegenwoordige fondsenhandel op niet minder reëelen grondslag dan in eenige andere branche op de goederenbeurs. Men is, zij het dan ook tijdelijk, teruggekeerd tot den ouden, eenvoudigen vorm van handel drijven, waarbij kooper en verkooper elkaar zonder omslag of eenig officieel gedoe ont moeten en zaken doen, terwijl het vaststel len van limites verrassingen voor den client vrijwel uitsluit. De handel is beperkt en geschiedt voor namelijk door de chefs der firma's zelf; de beruchte «middenkoers» ontbreekt te eenen male, en met onsoliede elementen worden geen zaken 'gedaan, zoodat levering (binnen vier dagen) van ondeugdelijke stukken van zelf uitgesloten blijft. Een onzer argumenten om aan dezen han del alle aandacht te schenken, is steeds ge weest en is nog, dat vooral voor de soliede beleggingen en fondsen, welke anders boven de markt blijven zweven, thans geleidelijke plaatsing kan worden verzekerd zoodat een belangrijke koersval, daarin te verwachten bij een verkoop «en massewordt voorko men, terwijl de vele gelden (men spreekt van millioenen) die sedert het begin der crisis aan de circulatie werden onttrokken, thans gelegenheid vinden tot goede en ver moedelijk winstgevende belegging. Bij weder opening der officieele Beurzen zou de kans om koopjes te halen wel eens verkeken kunnen zijn omdat tot die heropening allicht niet zal worden besloten, zoolang de toe standen niet beter zijn opgeklaard. B. lid van. het plaatselijk Comité voor uitge wekenen, door den Commissaris der Koningin in Utrecht benoemd tot lid van de Provin ciale commissie voor hulp en ondersteu ning van vluchtelingeneen onderdeel van de door de Regeering ingestelde Cen trale commissie. Aan mejuffrouw J. van Laar, weduwe van den hoofd-agent van politie J. P. de Jager, is thans een Rijks-pensioen toegelegd. De steenhouwer C. M. Lablans, Bisschops- weg 19, heeft een werkstuk voltooid, dat gezien mag worden, den gevelsteen voor het nieuwe Raadhuis te Spakenburg, waarvan vooral het Gemeentewapen het heel goed doet. Tot en met morgen is het te zijnent te bezichtigen. Dr. A. W. Bronsveld, Voorzitter van >Kinderzorg«, en sedert Maart 1880 Ned. Hervormd predikant te Utrecht, heeft na thans ruim 52-jarige Evangelie-bediening emeritaat gevraagd. De ook hier welbekende heer J. A. J. de Villiers, van het Britsch Museum, is tijdelijk aangesteld als attaché bij de Britsche legatie te 's-Gravenhage. De Phoenix-brouwerij zal volgenden zomer een bier-kiosk openen op het Gevers Dey- noot-plein, tegenover het Kurhaus te Srhe- veningen, waartoe haar door Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhagc terrein is verhuurd. het aantal leden en begunstigers moge stij gen en Hink met het Bestuur moge mee werken. Ingebracht werden een mededeeling van Burgemeester en Wethouders van Amers foort over het bouwen van den uitkijktoren bij het Zeistcrspoor en den Kalkweg, en een schrijven van het Bondsbestuur nopens Belgische vluchtelingen. Bij de nu volgende Bestuursverkiezing werden de heeren A. M. Tromp van Holst, II. W. Klerk de Reus en M. N. R. Oos terveen herkozen in de vacature-Cattie zal later worden voorzien. Gememoreerd werd nog de juiste en aan gename samenwerking met de reclame-com missie, welke Amersfoort meer naar buiten bekend maakt. De vergadering werd hierna gesloten. In de Doopgsezinde kerk hier hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds. P. B. Westerdijk, uit Amsterdam. Het verslag der commissie uit de Provin ciale Staten in wier handen is gesteld hei voorstel van Gedeputeerde Staten tot vast stelling eener electriciteits-verordening voor deze Provincie is thans in druk verschenen. Ook Burgemeester en Wethouders van Amersfoort hebben ter kennis van hier gevestigde instellingen van onderwijs, weten schap en kunst gebracht de bekende circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken omtrent het Centraal-comité voor ontwik keling en ontspanning van gemobiliseerde troepen. Indertijd werd hier geklaagd over den geringen druk vooral bij brand van het leidingwater der Utrechtsche Waterleiding Maatschappij. Dat zelfde deed zich voor bij den brand in het nieuwe Muntgebouw te Utrecht. In het rapport van Burgemeester en Wet houders dier Gemeente lezen we de waterleiding blijft toch altijd, vooral in de buitenwijken, bij brand een gebrekkig hulp middel. Helaas geeft de concessie, aan de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij ver leend voor een drinkwaterleiding, aan de Gemeente geen macht, hierin verandering te brengen*. De heer Th. C. V. ter Maat is, als Secre taris van Vreemdelingenverkeer en Bestuurs In de Dinsdagavond gehouden jaarverga dering der plaatselijke Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer werden de notulen der vergadering van 8 April 1913 gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan de Secretaris den heer Th. C. V. ter Maat. De Penningmeester, de heer A. L. Ver- s 1 u i y s, deed vervolgens rekening en ver antwoording, waaruit bleek, dat bij een ontvangst van (1425.53 er een batig saldo was van f23.78, tegen f779.14 over het vorige boekjaar. Laatstbedoeld goed slot is grootendeels besteed aan het naar buiten bekend maken van Amersfoort. De rekening werd nagezien en in orde bevonden, waarna de Penningmeester werd gedechargeerd van zijn beheer. De Secretaris bracht hierna het jaar verslag uit. Daaraan zij het volgende ont leend Het aantal leden op 31 December 1912 was 107, dat der begunstigeis 71, en op 31 December 1913 onderscheidenlijk 105 en 63. Gememoreerd wordt het aftreden, wegens woonplaats verandering, van den zeer ijvc- rigen Voorzitter, kapitein W. H. E. Vrijdag, en den heer M. van der Weide, die als Bestuurslid werden vervangen door de heeren H. W, de Klerk de Reus en M. R. N, Oosterveen, die onderscheidenlijk optraden als Voorzitter en 2e Commissaris. Mede trad af de heer J. Cattie als 2e Secretaris, wiens plaats nog niet is vervuld. Van den nieuwen Gids en een uittreksel daarvan in de 3 moderne talen werden 1900 exemplaren zeer doelmatig verspreid zoowel in Europa als in Noord-Amerika en onze Koloniën, gezonden aan automobiel-clubs, ter lezing gelegd in 200 zeebooten, enz. Het gevolg was reeds vestiging hier ter stede. De «wandeling door de stad* met do daarvoor vervaardigde aanwijsbordjes heeft mede veel er toe bijgedragen om de stad meer bekend te maken. Een zeer loHijk schrijven daarover verscheen in »De Kam pioen* van 5 Juni 1914. De wandelpaden werden in het najaar weer terdege onder handen genomen en enkele nieuwe aanleg, o. a. het verharde voetpad langs den Dievenweg naar het panorama. Ook de bloemperken aan de l.angestraat werden weder goed verzorgd. Het verslag eindigt met den wensch, dat De huismoeders zijn vanochtend al vroeg verrast met de minder blijde tijding, dat ook het brood is opgeslagen. Ruim 30 van de 50 bakkerspatroons ver gaderden Dinsdagavond om, in verband met den graannood, maatregelen te bespreken. Besloten werd, den prijs van het witte brood van 10, 14 en 20 cent te verhoogen tot u, 16 en 22 cent; van het bruinbrood evenzeer met ongeveer 10 pCt., naargelang van de groottevan het roggebrood van 32 tot 34 cent per zes ponden van beschuit in zoover, dat er 10 in plaats van 12 om een dubbeltje worden gegeven. Heel lang z.al die verhooging wel niet behoeven te duren, want de 4 stoomschepen met graan, door onze Regeering in Noord- Amerika aangekocht, zullen weldra hier aan komen, waardoor tevens een einde komt aan de toenemende en bij kleine patroons zelfs zeer groote bloem-schaarschte. 'levens werd een vak-vereeniging opge richt. waarvan hot Bestuur is saamgcsteld als volgt: A. J. van Zalingen, Voorzitter; D. J. van Gelder, C. van Ommeren, II. Koning en W. C. Ramselaar. Ook Meursing's machinale fabrieken van brood, gebak, enz. waren genoodzaakt, de prijzen met ingang van aanstaanden Maandag ecnigszins te verhoogen. Bij «Staatscourant* tio. 23; zijn gevoegd de Statuten van de Algemeene Nederlandsche Middenstands-credietbank, gevestigd te Am sterdam. Men lez.e de advertentie van het plaatse lijk Comité voor uitgewekenen. De plaatselijke afdeeliug van den Ned. Protestanten Boud houdt aanstaanden Dins dagavond haar jaarvergadering. Bij de Dinsdag ten Raadhuize gehouden aanbestedingen werd ingeschreven als volgt voor het aanleggen en rioleeren van een weg der bouwmaatschappij «St. Bonifacius* en van een gedeelte Oude Soesterweg door Wintershoven f 12 240, Groenhuizen f 12 200, Spek Boeren f 12 124. Meijssen Putman f 11 068, U. P. Vale Jr. f 11 :oo, E. de Bruin f 11 050, J. Wildeman f 10900. A. Haan f '0 7)7, W. Wassink f 10 665,Th. W. Bonte f 10600, G. C. Blanken f 103S0 en C. Rui tenberg f 10 200 voor het leveren van turf ten behoeve van de Gemeente-gebouwen door J. van Ginkel, harde turf 49.5, lange 52 cent; Ph. M. Putman 48.5 en 51 cent; en J.van Yken 47.4 en 47.4 cent per honderd. Beide leveringen zijn opgedragen aan de minste inschrijvers. De politic kreeg eergist 1 r bericht, dat een dozijn wagens met Zigeuners in aantocht was. Zij liet het ongure gezelschap op den Hoogeweg halt houden, stelde er een wacht bij en geleidde het gister tot over de grenzen der Gemeente. Wat gij over de iippc.11 laat komen, is in de macht van andereu. Daaromlaat het goed zijn.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1