Zaterdag 10 October 1914. No. 8478. 64e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR J. FEEDSHZKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentión 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag-kosteloos. Legale, officieêle- en onteigenitigs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KOHTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 KENNISGEVINGEN. Verkiezing Kamer van Koophandel en Fabrieken. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen hiermede ter openhare kennis, dat op Dinsdag, den 10 November 1014, des voormid- dngs van tien tot des namiddags een ure, ten Ilaadhuize dezer Gemeente zal plaats hebben eene verkiezing van drie leden van de Kamer ven Koophandel en Fabrieken te Amersfoort en zulks ter vervulling van de plaatsen, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren J. G. Kleber H. van Haselen en P. J. Hamers. De stemming geschiedt bij ongeteekende brief jes, waartoe met het zegel der Gemeente ge waarmerkte stembriefjes, ten minste acht dagen vóór den dag der verkiezing, door den Burge meester aan de Kiesgerechtigden worden toege zonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of pr geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid ver schaft om er aan het stembureau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk ml afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt rret het zegel der Gemeente, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk een per soon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Amersfoort, 0 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEKNSTRA. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis vau belanghebbenden, dat op een of meer «lagen van 12 tot en met 17 October schietoefeningen gehouden worden van de kustbatterij te HELLE VOETSLUIS. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.) waarbij onveilig ge maakt wordt een stctor, begrensd door de ware richtingen W.N.W. en Z.W. (67 graden) tot op 6200 M. van de batterij, Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van de kustbatterij een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin van de oefening hallstok en éen uur vóór «1e oefening geheel voorgeheBcheti wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord geplaatst worden op de markt te Hellevoet- sluis. Er bestaat mogelijkheid, dat sloomvnarluigen ter verleening vnn sleephulp aan kleine vaar tuigen aanwezig zullen zijn. Amersfoort, 8 October 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWJJCK. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter algemeene kennis, dat des Woens dags van iedere week, des namiddags ten drie uur, in een der lokalen van het voormalig Werk huis, aan den Weslsingel alhier, gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebe wijs of trouwboekje ger enscht is, Amersfoort, 6 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEKNSTRA. Vordering trekhonden ten behoeve van het leger. De Burgemeesfer van Amersfoort, Gelet op art, 32 van de Wet op de inkwar tiering. enz. een schrijven van den heer Inspec teur der Infanterie dd. 9 October 1914, no. 904 M. Gelast den eigenaars van trekhonden in deze Gemeente, met honden van het mannelijk ge stae!* en met een ^chofthoogte van minstens 70 c.M. ter keuring te verschijnen op het voor plein der Infanterie-kazerne te Amersfoort op Dinsdag 13 October 1914, des namiddags precies ten éen ure. Amersfoort, 10 October 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de week van 12 tot met 17 October 1914 schietoefeningen met geschut plaats hebben van het fort IJMUIDEN. Amersfoort, 10 October 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. GROENTEN- en FRUITVEILING. Dinsdag 6 en Donderdag 8 October 1914 Prinsesseboonen 8 a 8.5 cent per 100. Postelein 25 a 35 cent per ben. Andijvie 65 85 cent per 100 krop. Wortelen f 1.00 a f 1.40 per 100 bos. Kroten f 1.00 a 1.30 per 100 bos. Witte kool 4.5 a 6.5 cent per Roode kool 3.5 a 5 cent per stuk. Savoije kool 4.5 cent per stuk. Snijselderij 60 cent a f 1.00 per 100 bos. Knolselderij f 1.00 a f 1.50 per too bos. Bleekselderij f 6.50 a t 7.00 per too bos. Prei f 1.00 a f 1.50 per 100 bos. Komkommers 3 cent per stuk. Meloenen 12 a 22» cent per stuk. Appelen f 1.85 u f 2.50 per kin. Peren 1 a 3 cent per stuk. Tomaten 2 a 5 cent per stuk. Gedichtjes van den dag. Aan d' ontblaarde takken blijft nog Soms een enkel eenzaam blad, Dat, ten spijt van storm en regen, Vast daaraan gehecht zich had. Zoo ook houdt de ziel hardnekkig Van het mooist geluk op aard. Als 't zich alles inoet ontzeggen Trouw d'herinnering nog bewaard. MOEDE VOETJES. Ze legden hun kindje met zachte zorg, In zijn helder bedje, zoo zoetjes, En dekten, vervuld mot oneindig geluk Zijn kleine, beweeg'lijke voetjes. En 't was plots, als hoorden, in droevige klacht, Zij de klossende klompjes draven Op den treurigen, langen lijdensweg, In het land van rouw en van graven. Als zagen zij kleuters, vermoeid en beschreid, Aan vaders hand meegetrokken, Of de knuistjes in krampenden schuwen greep, Geklemd aan hun moeders rokken. En bij 't bed van hun kind beloofden zij stil, Dat twee kleine, moede voetjes, In hun Veilig huis, ver van oorlogswee, Zouden rusten heel zacht en heel zoetjes. J. L. Voor (le uitgewekenen. In 't dagelijkscb leven ls 't nemen en geven, Doch NEMEN het meest. In moeilyke lijden Van nameloos lijden Zij 't GEVEN een feest. De achterzaal van »Ons Huis» was gister avond zóo vol, dat velen zich moesten te vreden stellen met een staanplaatsje. De heer C. J. F. Prins opende kort na achten de eerste openbare vergadering van het Amersfoortsch comité voor uitgewekenen en zeide, dat het het hem een hoogst aan gename plicht 'was, alle aanwezigen welkom te heeten. Dat welkom was geen beleefd- heidsphrase, zooals die aan het begin van elke bijeenkomst wordt uitgesproken, doch een woord uit het hart, omdat zoo velen gehoor hebben gegeven aan den oproep en ook omdat zoovelen door daden hebben ge toond, het comité krachtig te willen steunen. Te meer dankbaar was spreker voor dien steun als hij terugdacht aan de eerste ver gadering, toen den tó destijds aanwezigen de moed in de schoenen zonk en er zoo bitter weinig belangstelling scheen te zijn. Gelukkig heeft dat kleine kringetje den moed niet geheel laten zinken. Het meende, dat het een plicht had te vervullen tegenover nedemenschen, die geheel buiten schuld in druk zijn geraakthet kon zich niet ver schuilen achter, het mocht zijn geweten niet in slaap sussen met een »we hebben al zoo veel gedaan», 't Was de Secretaris, die het devies «Het moetuitvond, en toen waren we er. Het spreekt vanzelf, dat op de allereerste plaats moet worden bijgedragen voor het plaatselijk steun-comité ,,charité bien ordon- née commence par soi-même"; eerst moet gezorgd voor de 'naaste omgeving. Maar wie daarna nog iets te missen heeft, geve dat aan onskan hij zelf geen kwartje meer missen dan geve hij een stuiver en wekke vier kennissen op, óok een stuiver te geven, dan krijgen de uitgewekenen toch hun kwartje. Met den nood steeg de belangstelling. Was het Comité al blij met de eerste f25, nu heeft het reeds driemaal zooveel per week. Maar er wordt thans ook zooveel meer gevraagd dan drie weken geleden. En behalve geld kwamen allerlei meube len en allerlei huisraad in, zóo veel zelfs, «lat we al een huis konden inrichten en onze eerste gasten reeds konden ontvangen. Maar we moeten nog meer huizen inrichten, want we krijgen nog veel meer gasten. 'Het comité stelde zich in verbinding met dat te 's-Gravenhage en vroeg, hoe 't best kon geholpen. Het antwoord waszendt ons geld. Wij gevoelden, dat dit tot niets zou leiden en waagden de vraagals wij zelf eens gezinnen huisvestten. Ja, dat zou nog beter zijn, werd weder geantwoordieder wil kinderen en eenloopende personen huis vesten, doch gezinnen, ziet u, daar ziet men tegenop. Wij besloten dus, gezinnen hier onder dak te brengen. Maar hoe te komen aan wonin gen. Aanvankelijk hadden we eenige hoop, een woning van de Gemeente te krijgen, doch aan beide perceelen was reeds een andere bestemming gegeven. Twee leden van het comité trachtten een geschikt hnis te vinden, doch 't mocht hun niet gelukken. Doch op een ochtend ontving het comité een brief het spijt me zeer, dat de schrijver niet aanwezig is, want nu komt de «verblij dende mededeeling* waarvan de Secretaris gewag maakte onderaan den oproep. Ik sprak daar van een «verblijdende mededee- ling» en dat is zij ook, juist in dezen tijd van naamlooze ellende en ondenkbare ver schrikking, welke deze oorlog ons brengt. Want dit is het verblijdende, dat juist thans het mooie in de mensch zoo heerlijk naar voren treedt. Want mooi is het, dat zij die geen geld te missen hebben, zich komen aanbieden om zonder eenige vergoeding allerlei werk te doen. Op een ochtend dan ontving het comité een brief, die in het archief een eereplaats zal innemen. Ik herhaal, dat het me zeer spijt, dat de schrijver niet aanwezig is (geroep: hij is er wel; de heer J. G. F. van Achter- bergh die zich in de deurgang had verstopt, wordt verzocht in de zaal te komen en wordt met hartelijk applaus begroet) welk schrijven luidt Het artikel »Het moet* noopt mij, U te melden, dat ik bereid ben, mijn nuis «villa Gretha* tot het einde van den oorlog gratis af te staan voor'de hulpbehoevende vluch- j telingen, waartoe ik mij ter wille van de I hulpbehoevende mecschheid verplicht ge- voel (Langdurig applaus). I Toen we werden verrast met dit prachtige aanbod, waren we stil en getroffen door zóo veel edelmoedigheid. Ik ben de tolk van het comité, ja van de geheele vergadering, als 1 ik U mijnheer Van Achterbergh hartelijk dank zeg voor hetgeen U hebt gedaan. Laat 1 mij U de hand drukken (Bravo's). j En dit prachtige voorbeeld vond bereids navolging. De heer E. W. Jonker stond zijn huis aan het Juliana-plein af (Applaus). Ook de Padvinders, die sedert t Augus tus zoo menigen onbetaalbaren dienst be wezen aan de Gemeente en hun vacantie opofferden, werden weer mobiel en benutten hun vrije middagen om bet huishoudgeld op halen. Ook hun breng ik in het openbaar dank. 't Is echter thans geen tijd om lang te pratenwe moeten nu handelen, te meer omdat de nood met het uur stijgt en daarom bind ik U allen op het hart, vrienden en kennissen op te wekken om ons te steunen met een wekelijksche bijdrage van éen kwartje. Want behalve de vilia van den heer Van Achterbergh en het huis van den heer Jon ker heeft het comité ook een der splinter nieuwe huizen van «Volkshuisvesting II«. Dit laatste is gehuurd en door de dames van het comité reeds geheel ingericht-en zal morgen (Zaterdag) worden betrokken door een familie van 9 personen. Een vierde en een vijfde en misschien ook een zesde huis moeten volgen. Het eerst de villa van den heer Van Achterbergh, waar verschillende gezinnen en in 't geheel een 30 a 35 personen zullen worden gehuisvest, o. a. een Belgische familie, man, vrouw en kind van 5 jaar, en een Russisch gezin, dat 8 jaar te Antwerpen woonde, man vrouw en kindje van 7 weken. De heer Van Achterbergh, die nog veel meer deed, doch daarvan geen mededeeling wenscht gedaan te hebben, liet gordijnen en vloer zeilen in zijn villa. Zooals ik zeide, hebben we al veel in bruikleen gekregen aan meubelen en huis raad. Maar wie kan ons helpen aan ledikan ten met toebehooren, losse onder- of boven- matrassen, dekens, sloopen, lakens, banddoe ken en ook aan kopjes, borden, aardewerk, vorken, lepels, messen en al hetgeen in een huishouden behoort Een briefje bij den Secretaris, Kortegracht, 9 en het zal worden gehaald. Het kleingoed kan gebracht in «Ons Huis». Wie nog iets te missen heeft, late zich niet weerhouden door schroom. Van twee halve handdoeken maken onze dames er éen. Men vermelde naam en adres duidelijk lees baar. Wij mogen niets koopen als we 't kunnen krijgen. Het huishoudgeld moeten we zoo zuinig mogelijk besteden voor onze logé's. Ik hoop, dat U in uw oordeel tegenover ons zacht zult zijn. Als we ons vergissen dan doen we dat niet met opzet. Spaart ons uw critiek niet, doch vliegt niet naar uw pen om een Ingezonden stuk te dichten, maar wendt U tot ons; we ver zoeken u dit dringend en we verzekeren u, dat we het zoo goed zullen doen als we maar kunnen en dat we dankbaar uw wenken zullen aanhooren. Ik heb heel wat critiek gehoord over het plaatselijke steun-comité. Alle opmerkingen welke dat comité ter oore kwamen, zijn onder zocht en veelal bleek, dat de klachten onge grond, zeer overdreven of dikwijls absoluut onwaar waren. Ons medelid de heer Ter Maat is tevens lid van het Provinciaal comité en wijzelven staan in doorloopend contact met het Cen- traal-comité. Ik herhaal, dat het meest noodig is het onderbrengen van gezinnen. Wie er de voor keur aan geeft, een kind of een eenlaopend persoon te herbergen, zal den Secretaris bereid vinden, daarvan mededeeling te doen aan het Centraal-comité. Eén ding moet echter daarbij niet uit het oog verloren, namelijk dat, als op ons verzoek het Centraal- comité ons 25 personen zendt, we vreezen dat u zult zeggen, als we met een dier gas ten bij n aanbellen «o maar, dien heb ik niet bedoeld». Want het Centraal-comité kan niet schiften. En bedenkt óok, dat de logé komt voor onbepaalden tijd. Zelfs als in Mei de oorlog zal zijn geëin digd gelijk sommigen thans beweren dan gaan de stumpers nog niet terug. Waar zullen ze trouwens heen gaan Ze hebben niets meer, dikwijls zelfs geen huis. De heer Versluys: Ik heb Donderdag een zitting van het Centraal-comité te 's-Gra-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1