Dinsdag 13 $£l October 1914. No 8479. 64e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naauilooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR P. J. razsiBiss. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden tl- franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, offideële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummer» naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAU: XMTBQUAOBT Postbus 9. Telefven i« kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort I maken bead, dat door den Gemeentelijken Keuringsdienst is geconstateerd, dat door I 'pna'fpTXT1AI'5NH0Ef'' hu»8vromv van R. LOG- riiSTEIN, te Soest, en door ANTONIA Van VELUW, huisvrouw van J. NIJHOF, te Barneveld, Vrijdag 2 October j.l. op de botermarkt alhier boter is gepresenteerd met onjuiste opgave van de hoeveelheidde door vermelde personen aan gevoerde hoeveelheden van een half en een kwart K.G. werden bijna alle aanmerkelijk te licht in gewicht bevonden. Amersfoort, 12 Octobor 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. It. VEENSTRA. Inlichtingen gevraagd door Richard Willemsen, Xavier Mincier, Alphon- se Bauduin, Julien Belin, Jules Potard, Oscar I.eiebure, Louis Hain, Jules Hennart, Emile Boiteau, Gustave Boiteau, Albert Dumoulin, Jan Baptist Segers, Joseph Verspreet, Philip Groothae(r)s, Louis Albrechts, Raphael Ver- kuyck, Victor Thijs (of Chys?), Joseph Fleur- quin, Louis Devigne, I.ouis Bonnet, Edouard Liégeois, F. J. van de Wijngaert, Leopold Seigneur, Jan Batist Declercq, Frans Meeus, Désiré Druart, Aimable Schollaert, Charles Coart, Capron Adelson, Vital Maquet, Char les Driesen, J. Eeckels, Jacques Boetz, Marcel Simkens, J. Routenel, Henri Verstre pen, Gustaaf Deproost, Frans Peeters, Falise van den Bosch, Juvénal Cougniaux, Alphons Schepens, Georges Cobut (sergeant-majoor), I.éon Moreau, Auguste Hainaut, Tackaert- Hector De Zaegtijd, Adolphe Sonck (sergeant; fourier), Charles Spruyt allen 3e jagers Joseph Viane, 3e vesting, Alois Doom (geen korps genoemd) Gerard Timmermans, briga dier 25ste batterij, Alphonse Hendricx, kor poraal, Joseph van Even, sergeant, beiden 2e jagers, Dominicus Keustermans, se veld, Charles Monnoyeur, wachtmeester 22e bat terij, O. (of C?) Vantoren, korporaal, Jules Delrue, Raymond Vandendrussche, Francois Vanhoornbeek, Arnold Gillissens, Louis Hel lemans, Cesar Colson, Louis Arnolz, Michel Reynders, Francois Verholleman (uit Borger- hout) door dezen geen korps opgegeven Gérard Renkin, Prosper Dupuis, beiden 2e vesting, Octave Delépine Thiesset, 2e infan terie, Pierre Vangucht, Emile Huyck, beiden grenadier, Arthur Wurms, 25e infanterie, Isidore Lantsheer, ge infanterie, Lagneau, korporaal ge infanterie, Joseph Geibert, ge infanterie, Louis van Dessel, 26e infanterie, N. Twistenberg, geen korps, Francois Van denbranden, korporaal 26e infanterie, Jean Hoyen, Henri Leclerc, Charles Soete allen 2e jagers, Emiel de Cat, 5e infanterie, Louis Verdijck, 2e infanterie, Alexander Geens, ie jagers, Frans van Loock, J. B. Eyckmans, Jozef van Go(u)tum allen 10e artillerie; Hector Roelandt, Emiel Peuss, beiden genie, Constant Sempoux, hoornblazer 5e infanterie, J. E. van Bulck, Isidoor Peetere, beiden 12e 'infanterie, Corneel Toen, 2e grenadiers. Gevraagd over: René Lecrenier. korporaal 14e infanterie, uit Grivegnee. Rodson Wilmotte, maréchal des logis, uit Grivegnee. Alphonse Dusseu, omstreeks 45 jaar, uit Ant werpen. Familie Vermetten, uit Antwerpen. Frans Joosen, idem. Johannes van Oorschot, uit Brussel. Men wende zich tot P. J. Frederiks, Kor- tegracht 9, over het Postkantoor. Met de uitgewekenen. I Ook Amersfoort heeft, sedert het vorige j nummer van deze courant verscheen, een kleine duizend burger- en een dikke tien- duizend militaire gasten gek-egen en met groote hartelijkheid ontvangen." Zóo gauw als Zaterdagmiddag het gerucht werd verbreid, dat de eerste 500 zouden komen, en zóo snel als vrouwen en jonge- meisjes er op uit trokken om dekens en kleeren en huisraad in te zamelen, en zóo gul als bergen en nog eens bergen werden 1 opgeladen op de karren, die in sommige straten tien en meermalen moesten terug komen en onmiddellijk weer werden volge- gestapeld. Klokke 12 hingen we het eerste biljetje waarbij hulp werd gevraagd, voor en reeds om half een hadden we een kamer vol goederen. Onder de krachtige opperleiding van den 1 energieken Burgemeester werd gezorgd voor voeding en slaapgelegenheid en toen om ruim middernacht in plaats van tegen 8 uur de eerste trein met Belgen aankwam, was alles gereed. Wat is er gewerkt De groote zaal van de sociëteit »Vereeni- ging« was aangewezen als algemeene eet zaal en daarheen zouden allen worden ge leid om, na de heel lange reis, eerst nog te worden gelaafd en vervolgens naar hun tij delijk nachtkwartier te worden gebracht. Wat de heer I\ Palstra zijn naam worde genoemd, en niet éen van de zeer velen, die uren achtereen in touw waren om mee te helpen en wier of wiens naam hier wordt verzwegen, eenvoudig omdat er niet aan te beginnen is, allen op te sommen, zal dit andere dan hoogst naatuurlijk vinden j met zijn op alles raad wetende echtge- noote en hun staf van Heilsleger-offi- cieren en vooral den kastelein der sociëteit en diens vrouw in het uit den aard der zaak veel te kleine keukentje hebben gesloofd, is beter te raden dan te beschrijven. In den kortst denkbaren tijd een flink avond eten gereed te hebben voor vele honderden gasten is geen kleinigheid. En al die slaapplaatsen in orde maken en al die bedden spreien en al dat aandragen van allerlei. Hoe dikwijls hoorden we: «ik ben als gebroken» om telkens weer te zien, dat de klaagsters weer nieuwen moed had den gevat en alweer druk in de weer waren. Op den geweldigen vloed van uitwijkelin gen, vooral uit Antwerpen en omgeving, was het spoorwegvervoer niet berekend; vandaar, dat de treinen vele uren later kwamen dan aanvankelijk werd getelegra feerd en dat gansche zendingen verkeerd werden gedirigeerd. Over een paar dagen zal echter alles in orde wezen, zullen de plaatselijke comité's niet meer worden opge schrikt door een telegram «over een paar uur komen er weer een paar honderd' en zal d«* algemeene inlichtingsdienst in volle werking kunnen komen. Gelijk wel vanzelf spreekt, is het éen vragen naar verwanten of kennissen. Men is elkaar kwijtgeraakt op den langen marech naar veilig Nederland; men heeft gehoord, dat hier ook militaire landgenoótën zijn geïnterneerd; en over en weer vraagt men. En daar tusschen de vreeselijke verhalen van doorgestane ellende, óok op de vlucht, waarbij veelal alleen het leven werd geborgen. Is 't wonder, dat de over-vele aanvragen uit alle standen zelfs uit de allereen voudigste werkmansgezinnen om de kin deren tijdelijk af te staan resoluut werden geweigerd en dat de waterlanders kwamen als voor de kinderen een stUKje speelgoed werd gebracht of een prentenboek of een plakje chocolade. Eerst gister gingen enkele oudere er toe over, een kind tijdelijk af te staan, omdat zij hadden gevoeld, dat zij, die dikwijls baden en smeekten om zoo'n peuzel, er heel goed voor zouden zijn en de kin dertjes het dus nóg beter zouden hebben dan thans bij vader en moeder zelvtn. Weet ge wat zoo heel mooi was, zoo roerend mooi Zondagavond, toen de tweede groote groep kwam, te zien hoe allen als om strijd zich aanboden om de «bagage» wat in der haast saamgeraapte kleeren in een doek te dragen of een kind op den arm of aan de hand te nemen. E11 wat zoo heel welsprekend is? De kleine giften, meer dan schatten waard, en de opofferingsgezindheid. »We zaten vanmiddag samen te schaften en toen zei ik: jongens, we moesten eens een grapje hebben voor die arme menscben en toen, mijnheer, hebben we allemaal wat gegeven, 'tls wel niet veel, maar wij hebben ook niet veel te missen. En hier is 't«. Dat »het« was bijna drie gulden, die ons werden ge bracht. De brave man was verlegen als een kind, dat het zoo weinig was. Wij noemden het heel veel, want we wisten hoe heel hard er voor wordt gewerkt. Of: »We hebben 't zelf niet breed; maar waar er eten is voor zes, is er ook wel eten voor zeven en een slaapplaats hebben we al ingeruimd. Zend u er maar gauw een«. En dan dat kennelijk leedwezen als ge moet meedeelen, dat, voorloopig althans, de men- schen worden ondergebracht in een der 10 groote lokalen, hetgeen óok noodig met is het oog op allerlei zeer noodige maatrege len, waarvan we slechts noemen het inschrij ven in de registers van den Burgerlijken stand, en den uitstekend ingerichten genees kundigen dienst. F.én zaak is te betreuren de onkieschheid om deze menschen aan te gapen. Dat men dit toch nalate dat men toch begrijpe, dat zoowel op straat als in de ver blijven de menschen ongemoeid moeten wor den gelaten; dat het geen kijkspel geldt. Wat zullen we vertellen van de nacht verblijven? Ze zijn alle zoo practisch en hygiënisch mogelijk ingericht. Het grootste het pakhuis van de firma H. Gerritsen, aan den Kleine Koppel heeft niet alleen heel mooie verlichting met Kittson-lampen, door de heeren Meinesz Klaarhamer in allerijl geïnstalleerd, maar ook een eigen brandwacht. Nu 't gelukkig mooi weer is, wordt er druk gewandeld en steeds zijn er geleidsters en geleiders te over, die den weg wijzen naar de mooiste puntjes en naar de infanterie-kazernes, waar immers de landge- nooten zijn. Als het slecht weer wordt, vinden de menschen een recreatie-zaal inde groote zaal van »Amicitia«. Nog even vermeld, welke onschatbare diensten de vracht-auto van de firma Van Vollenhoven bewees door óf de ouden van dagen en de heel kleine kinderen, óf de bun deltjes goed te vervoeren, tot diep in den nacht. Het vele en goede werk van de transport- colonne van «Het Roode Kruis» mag ook niet vergeten, die zieken en gebrekkigen uit de waggons droeg en met liefdevolle zorg ver voerde. In de Infanterie-kazernes en in tenten op de groote grasvelden daar vóór zijn een 12 000 Belgische militairen van alle wapens ondergebracht, menschen wien men 't kan aanzien, dat zij weken achtereen in 't veld waren, overdag geweldig lange marschen maakten en 's nachts hard werkten aan loopgraven of wat dan ook, menschen die eerst na langen tijd tot rust zullen komen, doch reeds zich veilig weten en daarvoor en voor de hartelijkheid die men hun betuigt heel dankbaar zijn. «Dank aan Holland» en «Merci iï la Hollande» schreven ze met krijt op de waggons en hier en daar op een deur en de laatst aangekomenen, voor wie uit den aard der zaak geen eten voorhanden was, hielden niet op, de loftrompet te steken over de omwonenden, die hun koffie en brood kwamen brengen. Hoe schril steekt daarbij af het schande lijk bedrijf van enkelen, die deze menschen bestelen, een frank wisselen voor een kwartje, aanbieden peren te koopen en, als hun te goeder trouw een vijf-frankstuk wordt over gereikt door het stevig gesloten hek, met dat laatste geldstuk van een armen soldaat verdwijnen onder de tallooze kijkers Thans is daaraan een einde gemaaktIaat wel licht, maar toch niet te laat. Pas gister werd het ruchtbaar en in de kazerne is gewaarschuwd en aan de politie kennis gegeven. Er zijn er ook, die Belgisch geld opkoo- pen tegen schandelijk lagen prijs. Ook hieraan is nu paal en perk gesteld. De Nederlandsche Bank (Muurhuizen 13, bij het Postkantoor) zal weldra inwisselen tegen den koers van 47.75. Zoolang de agent dier Bank nog geen machtiging daar voor heeft, belast de firma Methorst Van Lutterveld (Muurhulzen 15) zich met die inwisseling. Ook hiervan is kenis gegeven in de ka- zerne. Vele der 150 officieren hebben intrek genomen in hotels of bij particulieren. Bij het zoeken van kamers worden zij trouw bijgestaan en de meesten zijn reeds heel goed geslaagd. Allen zijn geïntroduceerd in de sociëteit «Concordia*, terwijl ook voor hen wordt gezorgd voor lectuur, couranten en tijdschriften zoowel als boeken. Onze nieuwe stadgenooten willen de gast vrijheid, welke Amersfoort betoont aan hun naar hier gevluchte landgenooten, recipro- ceeren en zinnen op middelen om iets blij vends tot stand te brengen, iets, dat de Gemeente ten gdede komt zonder dat het schade doet aan de werkverschaffing. Zoodra de plannen, die uit den aard der zaak nog slechts zeer y^ag zijn, vasteren vorm zullen hebben aangenomen en de goedkeuring der autoriteiten zullen hebben verworven, zullen we daarvan ietsfneydeelen. Het verblijf van burgers en van militairen kan van langen duur zijn. Ook daaraan is gedacht en allerlei maatregelen worden ge nomen om te voorkomen, dat de menschen zich vervelen. I 3ctuur en werkverschaffing weer zonde: werklooze stadgenooten te benadeelen staan mede op bet zeer uitgebreide programma. Ten slottehouders van Belgische Post spaarbankboekjes (echter niet van spaar boekjes van volksbanken) kunnen daarop op de in België geldende voorwaarden ten Postkantore terugbetalingen krijgen. Hoe verheffend, En treffend Was uw liefde Bij zwervlings verdriet. Doch vergeet ook de armen Uit Amersfoort niet. Zendt uw bijdragen of uw toe zeggingen aan het steun-comité, ten Stadhuize, kamer no. 5. Architect H. Kroes en het kerkbestuur van de Franciscus Xaverius-kerk, aan het Z»nd, hebben de groote welwillendheid gehad om te bevorderen, dat nu reeds de wonin gen, door die kerk aangekocht en gelogen aan het Zand, worden afgebroken en dat bet puin daarvan wordt vervoerd naar en ge bruikt voor verharding van den Kalkweg. Op die wijze toch geraakt het steun-comité geheel kosteloos in het bezit van een flinke hoeveelheid puin en kan het dus weer velen aan het werk houden. Nogmaals vestigen we de aandacht op het concert door Tilly Koenen en Loyis Robert aanstaanden Vrijdagavond in de Groote kerk te geven ten bate van het steue-comité.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1