Donderdag 15 ctober No 8480 64e Jaargang. Pr rirre Stadsnieuws. Uitgave van d« Naamlooze Vennootschap „lte Aniersfoortschc Courant, voorheen Firma X. H. van CleefT". IOC)F D-RED ACT El 1R F. J. FSEDERIKS, A M F. R S F OOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post /1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officicGle- en onteigenings- advertentiên per regel 15 cent Reclames 15 regels .ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 1*0 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseefkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 :t MM. les officiers bulges qui sont pon tv us de chambt'es de bien vouloir me donncr leur adresae ulitt que lews cauiarades ne f assent des recherches inutiles. las secrétaire du comité des recherches I F RED 10 RIKS. Kortegrucht 9, vis a vis le bureau iles postes; téléphoue 19. KKNNISGKVI NO KN. VLUCHTELINGEN. liet Comité voor tie vluchtelingen maakt bekend 1. dat het is gevestigd ten Stadhuize (Wet houderskamer, ingang bureau Publieke werken") en aldaar zitting houdt vau 9 tot 12 uur en van '2 tot I uur. 2. dat dn rekeningen voor gedane leveranties waarvoor geen bmis zijn afgegeven, terstond moeten worden ingeleverd aan liet bureau. dat de rekeningen van leveranties, waar voor wel bons zijn afgegeven, eiken Zaterdag vóór twaalf uur moeten zijn ingeleverd aan In t bureau. 4. dat voor alle bestellingen een bon moet woulen gevraagd en alléén rekeningen, die ver gezeld zijn van bons. zullen worden betaald. f». dat olie mannelijke en vroutveiijke vluchte lingen voorzien zijn van een door het Gemeente bestuur van Amersfoort afgegeven legitimatiebe wijs en het publiek wordt aangeraden, wanneer zij met vluchtelingen in aanraking komen, naar dit. bewijs te vragen. C>. dat zij, die meenen zich op eenigerlei wijze In t comité van dienst te kunnen zijn, die iels ten behoeve van de vluchtelingen wenschen af te staan of op andere wijze iets meenen te kun nen doen, worden verzocht, zich uitsluitend le wenden tot liet bureau. 7.dat het publiek dringend wordt ver zocht, zijn medewerking ie verleenen, door de vluchtelingen zouveel mogelijk ter wille te zijn, maar er tevens mee voor te waken, dat geen onordelijkheden plaats "inden. 8. dat winkeliers en neringdoenden er met nadruk op worden gewezen, dat liet overvra gen, zoo dit mocht voorkomen, met kracht zal worden tegengegaan. Amersfoort, 12 October 1914. Het Gemeentebestuur, A. II. VEENSTItA. BEVt >LK INGSBOKK HOUDING. VREEMDELINGEN'. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort iioodigen de inwoners, die tij del ijk vreem delingen huisvesting verleunen, uit ten spoedigste de noodige opgaven te doen op het Bureau Be volking (Kamer no. 3). Amersfoort, 14 October l'J14. Burgemeest-r en Wethouders A. It. VUENSTRA. INLICHTING KN. Men vraagt inlichtingen omtrent: Familie Arthur Fontaine, genie-soldaat, 2e compagnie 6e bataljon, 24 linie-regiment. Familie Fransen, uit Edighem. Johan Hendrikus Marie Venverlo. Maria Vandenblanken, uit Boom. Madame Desmet, Gent. Virginie Torfs. Familie. Fernand I.ero\. uit Brussel, wel licht Antwerpen. Familie Ravmakers, uit Brussel, wellicht Antwerpen. Familie Jerótne Clauw Krenkel. Madame Costar, uit Antwerpen. Madame Benoy, uit Antwerpen. Oscar Schaap, soldaat bij het 7e linie-regi ment, 6e compagnie forteresse. Madame Vonderbeek. Familie Jossorers. De namen der geïnterneerde militairen worden niet meer opgenomen. Daarvoor is een andere, veel betere, regeling getroffen. Men wende zich tot P. J. Frederiks, Kor- tegracht 9, over het Postkantoor. M. VERMETTEN, van wien ik ten stel ligste weet, dat hij met zijn familie in de stad is, wordt dringend verzocht, zich zoo spoedig mogelijk aan te meldenKortegracht 9. De schofthoogtc van 70 c.M. was natuur lijk nog een beletsel voor grooten aanvoer. Pas sedert heel kort legt men zich, in ver band met de nieuwe Trekhondeinvet. toe op het fokken van zulk betrekkelijk «roote dieren. mm. C>/ I.aat U toch niet verdrieten Ons vele gevraag, Voor vreemd en voor eigen, -•<) We helpen 7.00 graag. C>> Ons land bleef gelukkig In rust en in vree. jjjg} Bij zóo veel ellende, (Z) (3^ Telt geld haast niet mee. £e) Zendt uw hydrat/en of uw ton- zeggiwjen aan hel steun-eomité, lm Stad huizo, kamer no. .0. M'i33 3 333 3 333 '3333^1 In de religieus-socialistische samenkomst, welke aanstaanden Zondagavond weer wordt gehouden, zal mejuffrouw Jacoba Mossel, uit Amsterdam, spreken over »De zonen van Kaïn«. Gedurende Augustus en September werden bij de tijdelijke Arbeidsbeurs ingeschreven: 583 mannen boven xS jaar, van welke werden geplaatst in eigen beroep 195 en in andere beroepen 165, 50 mannen beneden 18 jaar, voor wie werk werd gevonden voor 10 in eigen en 9 in andere beroepen, 7 vrouwen boven 18 jaar, van wie 9 het eigen beroep konden hervatten, 9 vrouwen beneden 18 jaar, voor wie geen werk kon worden gevonden. Door de Gemeente werden in verschillende beroepen (verver, grondwerker, fitter, enz.) geplaatst 63 personen ouder dan t8 jaar en bovendien aan den Kalkweg, welke ter bestrijding van de werkloosheid wordt aan gelegd, 132 personen boven- en 3 beneden 18 jaar. Als men even nadenkt hoeveel arbcids moest worden verricht eer een werkelooze weer aan passenden arbeid is geholpen, dan zal men eerbied hebben voor hetgeen ook ten deze is gedaan. En dat is nog maar een klein deel van de ontzaglijk zware taak, die liet steun comité op zich nam. In dank is door het Steuncomité van een onbekende ontvangen fio. Naar wij vernemen, zullen de herfsvacami'ti dit jaar niet plaats vinden, eventueel worden uitgesteld. Van de betrekkelijk veel aangevoerde trekhonden, welke werden opgevorderd voor het l«ger en die Dinsdag werden voorge leid, konden er slechts 6 door de commissie worden goedgekeurd. Dinsdagavond zijn weer Belgische militai ren bier gekomen. Voor 91 officieren werd in allerijl het nood ziekenhuis van het Roode Kruis, gevestigd in het Patronaatsgebouw aan bet Zand, ingericht als voorloopig nacht verblijf voor de heeren. die er inmiddels gisteren vrijwel allen in slaagden, kamers in de stad te vinden. liet beeft uit den aard der zaak heel wat voeten in de aarde gehad, het groote aantal, bijna 250, allen behoorlijk onder te brengen. Alle hotels, alle kamers, die onder gewone omstandigheden plegen verhuurd te worden, waren in een oogenblik bezetdoch velen boden den heeren belangloos gastvrijheid aan en anderen stelden evenzeer hun huis voor hen open. Vele gehuwden deuken er sterk over, hun gezin te laten overkomen en het is dus best mogelijk, dat er weldra een groote vraag komt naar huizen. In de infanterie-kazernes en in het groote tentenkamp daar vóór zijn thans ongebracht tb 400 onderofficieren en minderen, van bijna alle wapensoorten van het Belgische legerdaarbij het geheele re giment grenadiers met den staf en het mu ziekkorps. Ofschoon (de Nederlandsche) generaal Knel en de intendance letterlijk alles doen om het onmogelijke mogelijk te maken, spreekt het vanzelf, dat er af en toe nog iels hapert aan de regelmatigheid der maaltijden. De keukens immers zijn slechts ingericht voor 1000 man, terwijl er thans in moet i worden gekookt voor gemiddeld 4000. Even- 1 wel ook dit is slechts een qnaestie van tijd I reeds bouwt men tijdelijke keukens en bo- j vendien stelden de omwonenden groote 1 waschketels ter beschikking om de zeer goede en overvloedige bien inieux que chcz-tious et d'ailleurs a la guerre comtne a la guerre, werd ons verzekerd maaltijden te berei den. Het soms lange wachten, werd boven dien draaglijk gemaakt door het uitdeelen vati gansche bergen brood, zoowel door de omwonenden als door anderen. Binnenkort zullen alle bezwaren, onstaan uil de zóo onverwachte samenbrenging van een zóo groot aantal militairen, alle zijn over- wonen wellicht nog eer de week ten einde is. Ten behoeve van de geïnterneerden werd lieden een hulp-post- en telefoonkantoor ingericht in liet kazernenient. Commies R. K. Sartorius is daar beheer der en chef van dienst. er onder, die alles hebben verloren en die door dergelijk extra's weer een beetje meer over hun groot leed heenkomen. Dat heeft ook het Ontspanning-comité in gezien, dat bij advertentie in dit nummer allen oproept, die het willen helpen. Dc Boekencommissie van ouds, bestaande uit mejuffrouw C. J. E. I.einweber, Muur huizen 113; en de heeren D. van Resteren, l'trechtscheweg 87, en mr. D. J. Schaarden- burg, Paulus Buyslaan 1, verzoekt ons, het volgende op te nemen. Amersfoort biedt gastvrijheid aan honder den vluchtelingen en in de kazernes hebben duizenden geïnterneerden een onderkomen gevonden. Allen zijn tevreden en erkentelijk voorde gulle ontvangst. Maar met erkentelijkheid alleen komt men den tijd niet door. Deze eerste dagen hebben allen het zeer druk met elkander hun weder waardigheden te vertellen maar ook daar over geraakt men eindelijk uitgepraat. Dan komen de lange avonden, de regen achtige dagen en met deze de verveling. Wij willen het u nu maar dadelijk zeggen wij komen nogmaals bij u om boeken vragen. Er zijn nog altijd menschen, bij wie des tijds, wegens den grooten toevloed, de klaar gelegde boeken voor onze soldaten in de forten niet afgehaald zijn. Op deze boeken en tijdschriften rekenen wij in de eerste plaats. En zij, die reeds eenmaal hun boeken- voorraad nazochten, zullen dit nog wel eens willen doen en wij zijn er zeker van, dat zij nog heel wat zullen vinden. Ditmaal vragen wij u om Ilollandsche, F'ransche en Engelsehe werken. Ook kranten zijn zeer welkom. Wij zijn overtuigd, dat talloozen hun bladen den volgenden morgen zullen willen afstaan. Wie boeken en kranten heeft, gelieve die niet te bezorgen, doch eenvoudig aan een onzer bericht te sturen, opdat wij ze kunnen laten halen. Ook speelkaarten zijn zeer welkom. Wat de burger-uitgewekenen betreft, ook te hunnen opzichte begint de geweldige organisatie baar beslag te krijgen en zeer vermoedelijk zullen alle maatregelen voor de rond 1000 logo's geheel zijn genomen eer de in zóo grooten getale en zóo onverwacht gekomenen een week hier zijn. Men is druk aan het registreeren. Voor den Burgerlijken stand was het uit den aard der zaak voldoende, den naam van het ge zinshoofd en het aantal der bij hem behoo renden op tc nemenhet Centraal-bureau voor inlichtingen wensrht erliter alle namen en voornamen te kennen. Alle kinderen en een groot deel der vol wassenen is reeds gevaccineerd do overigen komen aan de beurt zoodra er weer pokstof zal zijn aangekomen. In de verschillende nachtverblijven zijn personen van de zelfde categorie saamgebraeht, de seksen zijn gescheiden en zoo is de com missie rusteloos in de weer geweest -- en nog heel druk om alles zoo goed mogelijk in te richten. Een der slagers verraste gister de uitge wekenen met een reusachtige hoeveelheid boterhammenworsteen extraatje, dat zeer werd gewaardeerd en wellicht navolging vindt. De menschen missen zón veeler zijn Er zijn er helaas weer, die misbruik maken van de omstandighedenmenschen, die zich uitgeven voor uitgewekenen en onder dat mom bedelen. Elke uitgewekene is voorzien van een legitimatiekaart. Men vrage die en bedenke, dat voor hen in ieder opzicht wordt gezorgd. De heer P. S. R. Wolterbeek is benoemd tot Directeur-administrateur van het weduwen- en weezenfonds van officieren der zeemacht. Mejuffrouw II. II. Smit, leerlinge van mevrouw Noordewier-Reddingius, is benoemd tot leerares in solo-zang aan de muziekschool van t Toonkunst», hier. Zulks ter vervanging van mevrouw M. van Dokkum-Smits, die wegens ongesteldheid ontslag vroeg. Verzuimt toch niet, het concert bij te wonen, dat morgenavond in de Groote kerk ten bate van het steun-comité wordt gegeven door Tilly Koenen en Louis Robert. Het programma is met groote zorg gekozen. Mede in verband met dit concert is uitge steld de voorstelling, welke «Vriendenkring» aanstaanden Zondagavond zou geven voor het sten n-comité. De reeds genomen kaarten blijven geldig. De plaatselijke vereeniging voor Hooger onderwijs buiten de universiteit besloot Dinsdagavond, ook dezen winter twee cur sussen te organiseeren, éen op natuurkundig, de andere op letterkundig gebied. Prof. II. A. Nierstrasz, uit Utrecht, zal worden uitgetioodigd om een cursus van drie avonden te geven over«Welke ge varen bedreigen onze gezondheid van de zijde der insecten De heer W. Wirtjes, assistent in Tandheelkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, zal een lezing houden over tandheelkunde. Albert Verwey en de heer Hovy zullen

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1