Zaterdag 17 October 1914. No. 8481. 64e Jaargang. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR i P. J. F RB DB RIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fx. franco per post /1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer io cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigening*- advertentien per regel 15 cent Reolames 1—3 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSQlUOVr 9. Postbus 9. Telefoon 19 K RN NISGE V I NOEN. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Provin cie Utrecht Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie d.d.5 October 1914,4e afdeeline no. 96 Gelet op artikel 11 der Jagtwet; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de navolgende gedeelten van Gemeenten, waarin thans de jacht is gesloten, voor zooveel betrelt de jachtbedrijven, vermeld in artikel 15, lett. C en D der Jagtwet ACHT'IIENHOVEN ten Noorden van den Kooidjjk, DE BILT ten Noorden en ten Oosten van de lijn, getiokken van de grens der Gemeente Maartensdijk, langs den Groenekanschendijk, den Soestdijkschen straatweg, den Rijksstraatweg, den Bunnikschenweg tot het snijpunt met de Hiltsche en Zeister Grift en verder langs deze Grift tot de grens der Gemeente Zeist, "REUKELEN-S l\ PIETERS ten Oosten van den lieerenwee, DRIEBERGEN ten Zuidwesten van dea Rijks straatweg van Utrecht naar de Grebbe, HOUTEN ten Oosten van het gedeelte van den Staatsspoorweg loopende van de grens der Gemeente Schalkwijk tot het snijpunt met de Zylgraaf, LANGBROEK ten Zuidwesten van den weg langs de Langbroeker wetering, LOOSDRECHT ten Oosten van de lijn, ge trokken langs den Veen- en Horndijk tot het vereenigingspunt met de Bloklaan; van dat punt in rechte richting naar de Boomhoek en verder langs den weg naar Breukelen, tot de grens der Gemeente Breukelen-St. I'ietere, MAAR3SEVEEN ten Noordoosten van den Oudendijk, MAARTENSDIJK ten Noordeuenten Oosten van de lijn, getrokken langs den Kooidijk, de Achterweteringsche vaart en den Groenekanschen dijk, ODIJK ten Zuidwesten van den Provincialen Achterdijk. RIJSENBURG ten Zuidwesten van den Rijks straatweg van Utrecht naar de Grebbe. SCHALKWIJK ten Oosten van den Staats- Oudendijk, TULL en 't WAAL ten Oosten van den Staats spoorweg, WERKHOVEN ten Zuidwesten van den Pro vincialen Achterdijk, WESTBROEK ten Noordoosten van den Binnenwegdyk. WIJK-bij-DUURSTEDE ten Zuiden en ten Westen van de lijn, getrokken langs de grens der Gemeente Cot hen, den Wtjkerslootschen weg, de Steenstruat, den Eogdijk, het Engpad, den Singel tot aan de Lek, ZEIST ten Noorden en ten Oosten van de lijn, getrokken van de grens der Gemeente De Bilt, langs de Biltsche en Zeister grift, den Koppeldijk, den Waterigen weg, den Bunnik- schen weg tot den Dwarsweg en verder langs den Dwarsweg en het verlengde daarvan tot de grens der Gemeente Driebergen de jacht op waterwild en de jacht op klein en grof wild voor de uitvoering van alle geoor loofde jachtbedrijven zal zijn geopend van 31 October tot en met 7 November 1914, van 28 November tot en met 5 December 1914 en van 28" December tot en met 31 December 1914. Utrecht, 6 October 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG. door het Bestuur van het zedelijk lichaam onder de zinspreuk „Sub presidio Beatrc Marite Vir- ginis, sine macula consepta", gevestigd te Maastricht, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergnnning tot het plaatsen en in werking stel len van motoren en dynamo's ten behoeve van hetv electrisch bedrijf en de watervoorziening van het pensionaat „St. Louis", alhier gelegen aan (Jen Utrechtschen weg, op een terrein bij het Kadaster bekend onder Sectie C, No. 139 op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag den 28 October aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden bezwaren tegen bet oprichten van de in richting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zyn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschonen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 14 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgem* ester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VKKNSTRA. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Araersfooil Brengen ter algemeene kennis, dot des Woens dags van iedere week, des namiddags ten drie uur, in een der lokalen van het voormalig Werk huis, aan den Westsingel alhier, gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bjj de aanmolding het vertoonen van een geboortebe wijs of trouwboekje gewenscht ia. Amersfoort, 17 October 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort De Burgemeester Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort orengt ter kennis van belanghebberden, dat, blijkens schrijven van den Commissaris der Ko ningin in deze Provincie van 12 October 1914, 4e Afdeeling, no. 3269, in de Gemeente Wijk-bij-Duurslede een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 16 October 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. VLUCHTELINGEN. Doch daar komen per dag ongeveer vijf honderd vragen In. Met de allergrootste zorgvuldigheid wor den alle lijsten, die van liever lede inkomen, zoowel van de Gemeentebesturen als van de plaatselijke comité's, nagezien en reeds zijn daardoor tal van Belgische familiön weer saamgebracht. Het spreekt vanzelf, dat men veel zoekens en veel tijdroovende briefwisseling voor komt en dus veel sneller antwoord ontvangt als men de opgaven zoo nauwkeurig moge lijk doet (voornamen, meisjesnaam van vrouw of moeder, leeftijd, enz.). Doch hoe hard het ook valle men hebbe geduld. Want over heel ons kleine land zijn vele honderdduizenden uitgeweke nen verspreid. En, wat nog erger is, velen meldden zich niet aan bij Gemeentebestuur of commission. Dat toch zij, bij wie vreemdelingen tijdelijk inwonen, meehelpen om aangifte te doen. Zij bewijzen daardoor een onschatbaren dienst aan de wanhopig zoekenden. VVat de militairen betreft, is een bijzon dere inlichtingsdienst ingericht, welke loopt over Het Roode Kruis, Men bedenke wel, dat niet alleen te Amersfoort, maar in vele plaatsen in den lande militairen zijn geïnterneerd en dat er zelfs gisteren nog onze landgrenzen over schreden. Ook van hen worden lijsten opgemaakt, die eveneens in Den Haag doch in een ander bureau dan dat voor |de ^burger-uit gewekenen worden nagegaan. Wie omtrent burgers iets wil weten, wende zich tot de Centrale commissie voor vluchtelingen, Lange Voorhout 45 te's-Gra- venhagewie een militair zoekt, schrijve aan het Informatie-bureau van het Neder- landsche Roode Kruis, Lange Voorhout 6 te 's-Gravenhage. Wie niet zoo vlug is met de pen, wie meent, dat zij of hij het alleen niet af kan wende zich tot den Secretaris van het comité voor uitgewekenen te Amersfoort, Korte- gacht 9 (schuin tegenover het Postkantoor). Alle aanvragen worden door hem met de eerstvolgende post verzonden. Mogen de antwoorden even spoedig inko men. Doch nogmaals, het is een reusachtig ondeizoek en men hebbe dus geduid. BEVOLKINGSBOEKHOUDING. VREEMDELINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort noodigen de inwoners, die' tijdeljjk vreemde lingen huisvesting verleenen, uit, ten spoe digste de noodige opgaven te doen op het Bureau Bevolking (kamer No. S). Amersfoort, 14 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VKKNSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort Gelet op artt. G en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een Onder de aandacht van de ingezetenen wordt gebracht, dat voor de voeding van de Belgische vluchtelingen behoorlijk wordt gezorgd, zoodat men verzocht worclt, niet in te gaan op verzoe ken om verstrekking van eetwaren. Amersfoort, 17 October 1914. De Burgemeester van Amersfoort, Van RANDWIJCK. INLICHTINGEN. Laat ons nu toch eens goed ons herinne ren. dat het eerste convooi Belgische uitge wekenen pas in den nacht van Zaterdag op Zondag hier is aangekomen, zeer onverwacht, en dat natuurlijk eerst moest gezorgd voor voeding en onderdak voor de vele honder den, die met korte tusschenpoozen en telkens kort na het telegram, dat hun komst aan kondigde, hier binnenstroomden. Het zelfde is het geval met de bijna 17 000 militairen, die hier zijn geïnterneerd. Zoodra de armen, die zóo ontzettend veel hebben geleden, eenigszins tot rust waren gekomen, weer konden denken, vlogen hun gedachten terug naar hun verwanten. Het regende verzoeken om inlichtingen en het spreekt vanzelf, dat zooveel mogelijk is vol daan aan die verzoeken. Thans, binnen een week, is over heel het land een zeer goede inlichtingsdienst tot stand gekomen. Elke aanvraag wordt met de grootste zorgvuldigheid behandeld en ten slotte opgezonden naar het Centraal-bureau te 's-Gravenhage. Diep begaan met het lot van alle vol ken, die in den krijg zijn meegesleept, draagt Nederland de buitengewone lasten, welke het worden opgelegd, gewillig en ontvangt met open armen alle ongelukken,die binnen zijne grenzen een toevlucht zoeken* ook m«tterdaad gehonoreerd, in zulk een buitengewonen omvang als destijds een maand geleden zeker niemand heeft kun nen voorzien. Wij hebben dus eindelijk óok gelegenheid gekregen tot een groote daad. Ook Neder land heeft, in zijn geheel, ais natie, iets van de vreeselijke maar schoone proef van offer vaardigheid te doorataan gekregen, die da oorlog aan dc volken stolt. Hst heeft die proef doorstaan. De rol van den barmhartl] gen Samaritaan, in afmetingen evenredig aan de gigantische verhoudingen van dezen oor log, hebben wij met eore vervuld, en de geschiedenis, die eenmaal van dezen oorlog zal worden geschreven, kunnen wij nu af afwachten met iets van Heine's zelfver trouwen Und nennt man die beaten Namen So wird auch der unsre genannt. En tegenover de Bondgenooten, vooral tegenover BelgiC, staan wij voortaan zeker niet meer in het valache licht, dat ds onedele en grievende verdachtmakingen der Fransche pers op ons heeft geworpen, van in 't geniep te heulen met Dultschiand. Een daad! Eindelijk heeft Nederland dan toch ook eens iets mogen doen, schrijft de IIaagsche redacteur van het «Handelsblad-, en hij ver volgt We zijn er van overtuigd, dat duizenden in den lande hoe dankbaar misschien ook wegens het feit, dat ons land tot nu slechts de gevolgen van den oorlog en niet den oorlog zelf te ondervinden kreeg toch wrevelig en verdrietig waren om de roer loosheid, waartoe de neutraliteit ons dwong. Een neutrale mag niets doen, moet steeds bedacht zijn op laten. En dus leidden wij te midden van het geweid der feiten, tegen- over het groote drama van den dag waarin zoovelen een rol vervullen, het veilige maar ietwat schuwe cn roemlooze bestaan eens schuchteren toeschouwers. De val van Antwerpen heeft dat met éen slag veranderd. Nu konden wij, neutralen, eindelijk iets doen. Nu was er een rol te spelen ook voor het neutrale, juist door het neutrale Nederland. Opeens kreeg Nederland en ditmaal niet alleen de Regeering of het leger, maar het g a n s c h e land, heel de bevolking, tot in de verste hoeken een geweldige, waarlijk grootsche taak te vervullen. Iets van den oorlog stortte zich binnen onze grenzen uit en deed ons iets van de kwelling voelen van zijn rechtstreekschcn greep. Wij hebben dien plotseling op ons geworpen last onmiddellijk aanvaard en dezen zin uit de Troonrede Wie onzijdig zich toout, mag onzijdigheid elscben. Dc heer Charles Boissovain, schrijft onder bovenstaanden titel in het «Handelsblad*: Het is de plicht der dagbladpers van neutrale landen, onzijdig zich te toonen jegens de oorlogvoerende Rijken en zich vooral te onthouden van al hetgeen voor dezen beleedigend is. Maar die verplichting laadt gelijke ver plichting op de pers der oorlogvoerende landen. Het moet deze volstrekt verboden zijn, de neutrale landen te tarten en te beleedigen. Doch dezen plicht verzaken sommige dag- cn weekbladen. De laatste overtreding van dezen aard is geschied door de «Saturday Review*. Dit Engelsche weekblad van grooten naam en eenigen invloed bespreekt in zijn laatste nummer in twee artikelen ons land en ziin positie, In het eerste wordt er op aange drongen, dat de Britsche Regeering, nog meer dan zij reeds doet, allen Invoer uit Engeland over Nederland naar Duitschland moet beletten. Tegen den toon van dit opstel is niets in te brengen. Maar het tweede opstel, getiteld «The Great War* heeft een geheel andere strekking au is zoo beleedigend mogelijkHet ia geschre ven door den militairen redacteur, die zich steeds «Vieille moustache* teekenten thans schrijft «Wij hebben wellicht eerlang een zware taak voor ons, welke ons millioenen geld en duizenden levens kan kosten. Wij zouden op beiden kunnen bezuinigen als wij Zeeland kochten of pachtten (het blad cursiveert) en dit aan Belgié1 afstonden.. Deze grens moet de toekomstige grens van Nederland zijn, wanneer er van vrede weder sprake is. Het is beter, diplomatieke moeilijkheden te voor komen door voor geld een koop te «luiten tijdens den oorlog. Het zal ons de kosten van een vloot of twee en een menigte zor gen besparen. Laat in het budget van Marine geld worden gevoteerd voor landaankoop, al was het maar voldoende voor een station voor luchtschepen, om dus onzen vijand na der op het lijf te komen. Voor geld is men bezig Turkije als nieuwen bondgenoot te koopen voor Duitschland en Oostenrijk. Laat ons toonen, dat wij over een even lange beura beschikken om neutraal territoor te koopen. In oorlogstijd moet de gewone wet de vlag strijken voor de oorlogswet, welke feitelijk

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1