Dinsdag 27 October 1914. No 8485 64e Jaargang Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. 7ESDZRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post /1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU ZORTSGRACBT 9. Postbus 9. Telefoon 19 K F. NNI SG KVI NGF.N. AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGS REGISTER. Het Gemeentebestuur van Amersfoort herin nert de ingezetenen nan hunne verplichting om steeds tijdig ter Gemeente-secretarie aangifte te doen voor de Bevolkingsregisters. Redoelde aangifte moet worden gedaan le. Wauneer men de Gemeente gaat verlaten. Alsdan moet een getuigschrift van woonplaats- verandering (verhuisbiijet) worden gevraagd ter Secretarie kamer no. 3) en medegenomen naar de Gemeente, waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen éene maand te worden ingeleverd. 2e. Wanneer men zich in de Gemeente vestigt. Alsdan moet men overleggen een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiijet) afge geven in de vorige woonplaats. 3e. Wanneer men binnen de Gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht, aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, óok door het opnemen of het vertrekken van dienstboden. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden (artikel i) van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887, Staatsblad no. 141). Amersfoort, 24 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, A. R VEKNSTKA. De Burgerai ester, VAN- RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat door den Gemeen telijken keuringsdienst is geconstateerd 1. dat Ghuakmh I1AGEBKUK, Groote Hang -11 te Amersfoort, den 18 October j.l, binnen deze Gemeente heeft ingevoerd een geslacht paard, waarvun het vleeseh, als zijnde ondeug delijk en schadelijk voor de gezondheid, door den vleeschkeurmeoster is afgekeurd en op de gebruikelijke wijze vernietigd 2. dat iu den winkel vau F. MEIJER, slager, Achter 't Oude Stadhuis G te Amersfoort, den 19 October j.l. eene hoeveelheid kwalijk riekend vieesch voorhanden wap, hetwelk daarna door den vleeschkeurmeester, als zijnde zeer oudeug- (ielijk en schadelijk voor de gezondheid, is afge keurd en op de gebruikelijke wijze vernietigd. 3. dat door de volgende personen op bij ver melden datum op de botermarkt le Amersfoort boter is gepresenteerd met onjuiste opgave van ile hoeveelheid, doordat bijna alle door hen aan geboden hoeveelheden aa. merkelijk te licht in gewicht werden bevonden U October: Wiuiei.mikntjb van de LAGK- MAAT, huisvrouw van B. HOIJER, te Scher- penzeel; 9 October: Wir.nisr.mina HU18KEN8, huis vrouw van II. de GOIJER, te Nijkerkerveen 1G October: Aime de RIDDER, landbouwer, Bunschoterstraatweg, le Hoogland. Amersfoort, 2G October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Al weer Ja, al weer komen we vragen. Onze eerste vraag isleest dit verzoek tot het einde en beoordeelt dan pas of 't niet onze plicht was, al weer te vragen. Namens het Comité voor uitgewekenen wordt nogmaals een beroep gedaan op uwe offer vaardigheid, in varband met de tijdelijke vestiging in onze Gemeente van vele zoo zwaar beproefde Belgen. Zooals U reeds bekend is, herbergt onze stad thans onder meer vele Belgische officie ren, waarvan vcrscheidenen gehuwd zijn. Waar deze officieren reeds zoovele be proevingen moesten doorstaan, zal het U ver klaarbaar zijn, dat deze echtgenooten en vaders met verlangen uitzien naar het tijd stip, waarop zij met de hunnen zullen her- eenigd zijn. Zij, evenais de refugiés,die hier thans zijn. waardeeren ten zeerste al het geen reeds te hunnen behoeve is gedaan, doch hunne gedachten moeten wel steeds vertoeven bij hun gezin, juist thans, nu zijzel- ven tot werkloosheid zijn gedoemd. Met is mogelijk deze huisgezinnen te her eenigen, dus een einde te maken aan dat eindeloos verlangen (want wanneer zal het einde zijn van deze droeve tijden?) en wel door deze officieren, die dan toch gestreden riks, Secretaris, Kortegracht 9, telefoon 19 W. C. Engelberts, Penningmeester, Pieter Bothstraat 5A. L. Versluys, gedelegeerde bij het Dagelijksch Bestuur, Rlankenheim- straat 30, telefoon 123; G. M. P. Henriette, luitenant der Belgische grenadiers, Beeken- steinschelaan 12; Th. C. V. ter Maat, lid van het Provinciale comité, Hof 2, telefoon 165 mevrouw A. Jorissen—De Wit, Muurhuizen over de Kortegracht 21telefoon 90 me en hunne gezinnen verlatèn hebben voor de j vrouw P. A. L. Moll—Coninck Westenberg, rmnfhanlrplntfhl»lri van fllin vnrlprlnn^ in f 1p Crnnta Ifnn„al 1 falafnnn i moïnffranii, onafhankelijkheid van hun vaderland, gelegenheid te stellen, de hunnen naar hier te laten koipen. Echter, onder hen bevinden zich velen, die totaal geruïneerd zijn, zoodat het hun te eenen male onmogelijk is óf hetgeen hun van hunne meubelen nog overbleef naar hier te doen zenden, óf hier het allernoodigste zich aan te schaffen. Er is niet veel noodig, hun verblijf is slechts tijdelijkmaar het is toch ondoen lijk, in den wintertijd tusschen vier naakte muren te wonen. Wij komen U daarom vragen steunt hen in deze en geeft ons eens op of U wellicht een of ander tijdelijk in bruikleen heeft af te staan. Wij behoeven niet op te sommen, hetgeen er noodig is voor dagelijksch gebruik tafels, stoelen, borden, lepels, vorken, waschgerij, enz.: het behoeven geen luxueus ingerichte ver blijven te wezen, die deze gezinnen tijdelijk zullen huisvesten, doch het meest noodzake lijke moet toch aanwezig zijn. Wij verzoeken U hiermede dan ook vrien delijk: zendt ons eens een lijstje van die huishoudelijke artikelen, welke U een poos voor dit doel in bruikleen zoudt willen geven, zoodat, wanneer er ons naar gevraagd wordt, wij direct adressen weten waar het allernoodigste gehaald kan worden, Groote Koppel 2, telefoon 14mejuffrouw II. J. Muller, Lange Bergstraat S; mevrouw E. E. Prins—Fortuin, Beekensteinschelaan 12; mevrouw J. B. RantVan der Meijden, Beukenlaan i mevrouw A. S. J. Rijkeus Van Slooten, Utrechtscheweg 69, telefoon 11 omejuffrouw M. E. M. Sudkamp, Van Mechelenstraat 153; D. Gerritsen, Soester- weg q. telefoon 25: H. Koning, Arnhemsche- straat 24, telefoon 91. Boekhouden voor ou/.e Middenstander!.. >Vergeet het gewone niet* waarschuwde onlangs een ernstig man en daarom moge hier een plaatsje vinden hetgeen de heer C. Koenraad, de Middenstands-consulent, schreef in het jongste Bondsorgaan. Nog velen onzer winkeliers én klein- industrieelen houden geen boek; niet zoozeer omdat zij niet overtuigd zijn. dat boekhouden voor hun zaken wenschelijk en nuttig zou zijn, maar alleen omdat zij zich zonder eenig nadenken houden bij het oude, omdat zij zich de moeite niet geven om kennis te maken met een eenvoudigen vorm van boekhouden omdat zii uit lakschhe Wij vertrouwen, dat gij gehoor zult geven omdat zij uit lakschheid, uit een onverstoor- daardoor zult medehei- I baar conservatisme, voortleven in den sleur. aan ons verzoek en pen, weer een zonnestraaltje te brengen in tal van gezinnen, die maandenlang reeds verkeerden in angst en steeds toenemende ellende. Evenals ons land heeft België vóór den oorlog doorgemaakt de onzekerheid ten ge volge waarvan in tal van bedrijven zulke groote schade werd geleden, dat velen moes ten worden ontslagen. Vooral den reserve- officieren trof dit droeve lot en hun gezinnen teerden hoe langer zoo meer in. Als geïnter neerde ontvangen zij slechts het minimum salaris, aan hun rang verbonden, zonder eenige verhooging wegens anciënniteit, spe- cialen dienst, of hoe dan ook, en dus aan zienlijk minder dan in hun vaderland. Een uitkomst zal het voor hen wezen als zij de hunnen naar hier kunnen laten over komen zij zullen de tering naar de nering zetten, doch moeten daarbij worden geholpen. Door hen te helpen op de wijze, die we boven aangaven, helpt ge tevens het plaatse lijk steun-comité. Want de Belgische officieren, die gemak kelijker zich financieel kunnen bewegen, hetzij doordien zij het grootere tractement genieten, verbonden aan den hoogeren rang, hetzij doordien ze zelf nog over eenige mid delen kunnen beschikken, willen iedere maand een gedeelte van hun tractement af staan voor het plaatselijk steun-comité, bij wijze van contra-prestatie voor hetgeen de Amersfoortsche bevolking doet voor hun minder gelukkige collega's. Dat kan een heel aardig bedrag worden, want, zooals U bekend is, zijn hier bijna 250 Belgische officieren, van wie vrij velen den luitenants-rang reeds achter den rug hebben. Alléén kunnen de oudere kameraden het niet tot stand brengendaartoe is hulp noo dig en daarom wenden wij ons tot de bur gerij, in het stellige vertrouwen, dat ook dit verzoek ruimschoots gehoor zal vinden. Ieder der ondergeteekenden, vormende te samen het Comité voor uitgewekenen te Amersfoort, is gaarne bereid, toezeggingen in ontvangst te nemen C. J. F. Prins, Voor zitter, Beekensteinschelaan 12 P. J. Frede- dien zij, met minder dan wel meer succes, hun leven lang hebben gevolgd. Zoolang een groot deel van onze midden standers nog zaken doen naar luim en toe val, zoolang zij zich niet hebben gewend aan het volgen van een beproefd stelsel, zoolang niet een goede boekhouding dient tot richtsnoer van hun zaken, zoolang zij de resultaten van hun handel of bedrijf niet controleeren door een juiste boekhouding, zoolang zal niet d e Middenstand de kern der natie vormen, den onmisbaren schakel tus schen producent en consument, maar slechts dat gedeelte, hetwelk zich rekenschap geeft van zijn doen en laten, de zich zelfbewuste middenstand. In de toekomst zal de toestand beter wor den. Sedert onze handels- dag- en avond scholen een groot gedeelte der jeugdige middenstanders den intelleotueelen kost op dienen, waarop zij later zullen kunnen teren, vleien we ons met de hoop. dat veel aan vechtbaars van heden in niet te verre toe komst onberispelijk, althans toonbaar, zal zijn. In onze grootere tn kleinere steden kan de belang stelling in het handelsonderwijs vrij bevredigend genoemd worden en ook in sommige kleinere plaatsen is zij voldoende te heeten dit neemt echter niet weg, dat t.óg grootere uitbreiding en verbetering mo gelijk en noodzakelijk is. Wij zouden niet moeten zegge" de be langstelling komt en neemt toe; maar wij moeten kunnen getuigen: de middenstand rust niet, voor hij overal zijn handelenrsus j heeft, >n He rotsvaste overtuieintr. dat ook De toekomst van den middenstand behoeft geen zorg te baren wanneer zij goed wordt voorbereid. Indien wij onze waakzaamheid en werkzaamheid steeds intensiever maken, wanneer zij ons richten naar ons doel, dat wij willen en met ijver en volharding ook zullen bereiken, dan zullen de resultaten in overeenstemming zijn met onzen ernstigen wil en onze stalen werkkracht. Hebben wij dus eenigen waarborg in de opleiding van den jeugdigen middenstander, dat in de toekomst de boekhouding als een onmisbare factor zal beschouwd worden voor elk middenstandsbedrijf, met smarte moeten wij het getuigen, dat voor het heden de boekhouding voor het overgroote deel van onzen middenstand nog op zeer laag peil staat. De pogingen, tot heden aangewend om de boekhouding algemeen te maken, hebben, nog grootendeels schipbreuk geleden. Slaag den wij er al in om eenig denkbeeld te geven van het nut en de onmisbaarheid van het boekhouden en den lust wakker te schudden om een geregelde boekhouding te bezitten, na de eerste opflikkering werd het aangeblazen vonkje vaak weer uitgedoofd door gemis aan belangstelling, door gebrek aan doorzettingskracht. liet ligt voornamelijk op den weg der vereenigingen om de kennis van het boek houden te bevorderen. Vooral de patroons- vakvereenigingen kunnen veel doen. Geen gelegenheid mag ter vergadering ongebruikt gelaten worden om de noodzakelijkheid eener goede boekhouding te bepleiten. Zij biedt zich telkens als van zelf aan bij de bespreking van onderwerpen alsvermin dering van den belastingdruk, berekening van den kostprijs, voordeelen van gezamen- lijken inkoop, voorkoming van prijsbederving, vermindering van onkosten, credietverstrek- king, en tal van andere zaken. De patroons-vakvereeniging zorge er voor, een afzonderlijke bespreking van de boek houding te hebben, het onderwerp te laten inleiden en een uiteenzetting te krijgen van de boekhouding voor haar bedrijf. Sedert de Commssie voor de Middenstandsvoorlichting haar medewerking verleent om de invoering der boekhouding krachtdadig te bevorderen, mag geen Bestuur eener vereeniging achter blijven om den leden de gelegenheid te verschaffen, zich deze onmisbare kennis eigen te maken. Elke patroons-vakvereeni ging, die hiertoe niet de noodige stappen doet, kan zich niet onttrekken aan den blaam, dat zij de allereerste belangen harer leden niet behartigt. Wanneer elk Bestuur in deze zijn volle verantwoordelijkheid beseft, kan het niet na laten, zijn macht en zijn invloed aan te wen den om de boekhouding bij alle leden op zijn krachtigst te propageeren. Belast met het verstrekken van voorlich ting ten behoeve van den handeldrijven- den en industrieelen middenstand, ben ik steeds bereid den Besturen der vakvereeni- gingen de behulpzame hand te bieden bij de vervulling van hun plicht in deze ge wichtige aangelegenheid en sta ik hen gaarne ten dienste 0111 alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. de rotsvaste overtuiging, dat ook de middenstand behoefte heeft aan zijn op- In het derde district zal, behalve in de Raads-vacature, ontstaan door het vertrek leidingsschool. Geen middenstanders moeten van den ^eer P. S. R. Wolterbeek (aftreding L-1-1„AA-K«0iA ,io »nnlf van I J moeten Worden voorzien in de vacature, wij hebben, die onvoorbereid de zaak van vader of bloedverwant op goed geluk ontstaan door het ontslag nemen als Raads- vauer 01 uiubhw»»"' "f ontstaan UOOr nel oiusiug uc voortzetten, maar middenstanders, gevormd (joor Rolandus Hagedoorn, die èn in de school èn in de practijk. die een periociick zou zijn afgetreden in 1 rol zullen vervullen in het maatschappelijk leven, toegerust met theoretische en practi- j sche kennis, om de vruchten te gaan pluk- ken, waarop de goede voorbereiding en de toepassing van hun kennis en vaardigheid hun recht geven, en die hun handigheid en tact hun zullen verschaffen. 1915- De plaatselijke afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft aan den Gemeenteraad verzocht, de vergaderin gen van de Commissie van toezicht op het l.ager onderwijs voortaan in het openbaar te doen houden.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1