Laatste Berichten. De Zaterdagavond van 8.io tot 8.52 onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber ten Raadhuize gehouden 191ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door de heeren H. Meursing, H. van Haselen, S. van Vollenhoven. A. Eysink en den Secre taris. den heer H. P. van Haselen. Met kennisgeving was afwezig de heer P. Jos. Hamers. De notulen van 11 Juli werden gelezen en vastgesteld. Naar aanleiding daarvan deelde de Voor zitter mede, dat hij met den Burgemeester heeft gesproken over het salaris van den Secretaris. De mobilisatie is stellig oorzaak geweest, dat hieromtrent niets nader werd vernomen. De heer H. van Haselen voegde hieraan toe, dat eveneens door de mobili satie het marktwezen, en met name de kaas markt, eenigszins in de war is geraakt en de kaasaanvoer, die zoo aardig toenam, niet merr zoo geregeld is. Daarom zijn door de commissie nog geen marktberichten gezon den aan de groote bladen, gelijk in de notulen werd toegezegd. De Voorzitter deelde hierop mede, dat, behalve dc gewone verslagen en perio dieken zijn ingekomen van het Kon. Nederlandsch meteorolo gisch instituut de ijswaarnemingen in de Noordzee, de Zuiderzee en de monden der groote rivieren van de vereeniging Het vrije ruilverkeer* een brochure, getiteld Free trade, bij A. Heringa van de Ned. Kamer te Dortmumd een bericht, waarbij zij zich bereid verklaart, Nederlandsche belanghebbenden te steunen van den consul-generaal in Argentinië een jaarverslag over de Nationale Bank en een rapport over de operation dier Bank zullen alle ter lezing voorliggen aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13. Nog werden ingebracht: van de Kamer te Venray het bericht, dat zij is in werking getreden op 1 Juli 1914; van den Directeur van het post- en tele graafkantoor te Amersfoort een missive om trent klachten over de telefoonbediening; beide voor kennisgeving; een adres van E. Potjer, te Groningen, aan de Tweede Kamer in zake de zoutbe- lasting en den invoer van gerafineerd zout. Adressant verzoekt adha?sie op zijn verzoek om wijziging van het wetsontwerp, waardoor, evenals in het buitenland, algeheele vrijdom wordt toegestaan en niet voor 75 pCt„ zoo dat de zoutzieders (de zoogenaamde Zout- conventie) den prijs niet kunnen opdrijven. Wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Uit de vorige vergadering was aanhangig gebleven het adres der Kamer te Breda in zake het stellen van borgen bij het aanne men van bouwwerken en het in plaats daar van stellen eener cautie van 10 pCt. Som migen wenschen dit facultatief, anderen willen dat absoluut. De adviezen, door het Dagelijksch Bestuur der Kamer ingewonnen bij verschillende architecten hier ter stede, luiden niet gunstig. Het meerendeel hunner meent, dat alleen kapitaalkrachtige aannemers zulk een cautie zouden kunnen stellen, waardoor dan in zeke ren zin een soort monopolie zou worden geschapen. Er is nog een andere reden tegen het breken met den huidigen gang van zaken. Er wordt thans namelijk geëischt, dat éen der borgen zelf bouwkundige is, die het werk kan afmaken indien de aannemer in gebreke blijft. Immers dun alleen wordt het werk op tijd afgeleverd. De vraag werd óok gedaan of, indien een particulier aanbesteedt, ook hij niet verplicht is, borg te stellen, zoodat de aannemer er niet aan tekort komt. De Voorzitter stelde ten slotte voor, aan de Kamer te Breda te berichten, dat de Kamer te Amersfoort zich, na ingewonnen advies, niet kan vereenigen met de voorge stelde wijziging. Aldus besloten met algemeene stemmen. Daar bij de rondvraag niemand iets had op te merken, werd de openbare vergade ring hierna gesloten. Met ingang van 1 November wordt als kantoorbediende naar het post- en telegraaf kantoor hier overgeplaatst mejuffrouw G. Withuizen thans hulp-telefoniste te Doorn. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 360 de Bank van Huydecoper Van Dielen, Langestraat 10,5. De Reclame-commissie voor Amersfoort, wel ',e verstaan de commissie welke met zooveel ijver en goeden smaak en dan ook veel cucce* Amersfoort naar buiten helpt bekend maken, heeft een nieuwe serie sluit regels doen gereed maken. Men zie de advertentie in dit nummer. Het kerk-concert, ten bate van het plaat selijk steun-comité den 16 October door Tilly Koenen en I.ouis Robert gegeven, heeft een goede f 74 45 opgebracht. I.uiienant H. J. A. van Son, van het 19e landweer-district, is eervol ontslagen uit den militairen dienst. De Belgische uitgewekenen beginnen er over te praten, terug te keeren. Sommigen gingen reeds terugmet heele en halve dozijntjes. Uit een der gemeubileerde huizen is in allen vorm een afgevaardigde gezonden. Brengt hij of schrijft hij geruststellende tijdingen dan zullen velen, die begrijpen dat hun huis niet nóg langer zonder eenig toe zicht kan staan, de beweging volgen. Vooral uit het Zuiden des lands zijn sedert Zaterdag wederom duizenden terug gekeerd. Een 300-tal uit het Vluchtelingenkamp bij Oldebroek ging óok terug. lederen avond sedert Zaterdag komt hier tegen 10 uur een 130-tal vrouwen en moe ders van geïnterneerde Belgische militairen, meestal uit I.uik en omgeving. Het comité ontvangt hen, geleidt de meestal doodmoede menschen naar de sociëteit »Vereeniging« Een hoogst enkele wordt nog aan onder dak geholpen bij liefdadige particulieren de hotels en logementen zijn overvolde overigen krijgen voor weinig geld een zeer eenvoudig avondeten en worden naar den Koppel geleid, de weinige mannen naar de Koningstraat. Den volgenden ochtend al heel vroeg trekken zij naar de Intanterie-kazerne, hopend daar hen te vinden, die zij dikwijls zooveel dagen achtereen in de overige kampen vruchteloos zochten. Arme menschen. Er zijn er bij die een groot deel van de lange en bange reis te voet aflegden en, niet wetend dat er vacan- tie-kaarten te krijgen zijn, bijna hun laatste geldje uitgaven om Leeuwarden, Balk, de drie kampen te Harderwijk, enz. te bezoeken. En dikwijls niemand te vinden. Het plaatselijk comité voor de geïnterneer den zal, zoodra de groote zaal van »Amicitia« weer beschikbaar is, een soiree geven ten bate van de geïnterneerden. Voor deze soiree zullen worden uitgenoodigd die artisten on der de geïnterneerden, die reeds voor de vluchtelingen zijn opgetreden, terwijl ook eenige Amersfoorsche dames en heeren hun medewerking hebben toegezegd. Later zal het Comité ook trachten eenige ontspanningsavonden te organiseeren in het Kamp van Zeist en de kazerne. Hiervoor werd reeds medewerking toegezegd door Amersfoort's Mannenkoor. Met het ophalen van kranten gaat het nog niet geheel naar wensch. Er zijn loopers, die hun werk op de loffelijkste wijze vol brengen maar er zijn er ook, die hun klan ten plotseling in de steek laten en gaan wandelen. Het comité voor de geïnterneerden heeft daarom besloten op verschillende punten vaii in de stad krantendepots te vestigen. Zij, bij wie de looper niet geregeld de gelezen bladen en tijdschriften komt halen, gelieven deze dan aan een van de navolgende adres sen te doen bezorgenmej. Leinweber, Muurhuizen 113; Rijwielhandel Kamperman, Kampstraat 4Maison Jacques Bezaan, Lan gestraat 71; Firma Ten Hove, Langestraat hoek Varkenmarkt; Valkhoff's Hofboekhan- del, Utrechtsche straat 1 mr. D. J. van Schaardenburg, Paulus Buyslaan 1 hoek Utrecbtscheweg; de heer D. J. M. van Kes- teren, Utrechtscheweg 87de heer F. W. I. Morel, Willeminastraat 4; de heer G. C. Schellinger, Schimmelpenninckstraat 58; Drukkerij Eijmann Kleine Haag 6. Luitenant II. G. A, Reimers, kortelings uit Albanië teruggekeerd, is werkzaam gesteld bij het interneerings-depot te Amersfoort. Tot adjudant van den Generaal-majoor commandant van het Interneerings-depot te Amersfoort is benoemd luitenant R, C. van der Gaiden, van het 9e regiment infanterie. Met den administratieven dienst is belast de gepensionneerde luitenant-kolonel-kwar tiermeester D. G. M. de Vries. De eerste 24 winter-barakken in het kamp van Zeist zijn nagenoeg gereed. De vloeren zijn gelegd, de ruiten ingezet, de waterleiding is aangesloten en ook de electrische licht installatie, van de H. E. M., is nagenoeg gereed. Vermoedelijk begin November zuilen zij worden betrokken door de eerste 6000 man. De andere 6000 volgen zoodra het tweede 24-tal barakken gereed zal zijn. Beide afdeelingen worden gescheiden door draadversperringen en beide blijven behooren tot het interneerings-depot Amersfoort. Gegadigden worden opmerkzaam gemaakt op de advertentie nopens de aanbesteding van de exploitatie der cantines, in dit num mer. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 8 wagens met 3750 pond kaas. De prijs liep van 33 tot 34, voor kaas onder Rijks-controle 34 cent per pond. De aandacht zij gevestigd op de kennis geving van den Gemeentelijken keurings dienst, aan het hoofd van dit nummer. Matigheid is een even soliede als goed koops levensverzekering. TXit de Omtrek. Dr. S. Greidanus, Wethouder van Open bare werken der Gemeente Baarn, oud hofarts van H. M. de Koningin-moeder, is Zondag in den ouderdom van 71 jaar te Baarn overleden. Met ingang van 1 November wordt de naam van het station Elburg-Oldebroek ver vangen doorLegerplaats Oldebroek. Burg-mieester en Wethouders vati Zeist stelden den Raad dier Gemeente voor, 20 opcenten meer te helfen op de Fersoneele belasting. In den ouderdom van 6y jaar overleed te 's-Gravenhage de gepensionneerde luitenant- generaal W. E.A.Wüpperman,oud-inspecteur der cavalerie. De hedenmiddag van 2.05 tot 4.45 onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van R a n d w ij c k, gehouden Raads vergadering werd bijgewoond door 15 leden en den Secretaris, den heer A. R. V e e n- str a. Afwezig waren met kennisgeving de heer Oosterveen en zonder bericht de heer Briët. Er zijn twee vacacatures. De notulen der vergadering van 22 Sep tember werden als vastgesteld beschouwd. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het Raadsbesluit tot aankoop van het per ceel Langestraat 3, vroeger bewoond door den heer M. W. F. J. de Jong voor kennisgeving brieven van de heeren P. S. R. Wolter- beek en J. C. Rolandus Hagedoorn, waarbij zij ontslag nemen als Raadslidde eerste wegens woonplaatsverandering onder in stemming van de vergadering sprak de Voorzitter een woord van dank voor den ijver waarmede de heer Wolterbeek de belangen der Gemeente heeft behartigd en wenschte hij hem, mede namens den Raad, verder succes in zijn nieuw ambt. 1. Benoeming van een Directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst. Benoemd dr. H. W. de Boer, thans tijde lijk. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan het Gymnasium. Benoemd mejuffrouw R Berkelbagh van den Sprenkel, doctoranda in de Nederland sche letteren te Gouda, met algemeene stem men. 3. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van 3 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Benoemd tot leden de heeren R. G. Rij- kens en N. Veis Heyntot plaatsvervan gende leden de heeren A. M. Tromp van Holst en A. H. van Kalken. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan de Burgeravondschool F. l'aber en tot tijdelijk leeraar in liet. Lijnteekenen P. Nierop en H. Y. Dijkstra Aangenomen z. d. of h. st. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanleggen van wegen aan den Zuidkant van den Berg, over de terrei nen, aangekocht van mevrouw de wed. Roos Vlasman, langs de trambaan Zeist Amersfoort, en tot verharding van den Kalkweg. Aangenomen z. h. st. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een verhoogd crediet voor de opruiming van puin, afval, enz. van het terrein van den Reinigingsdienst. Na eenige discussie aangenomen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het leggen van een riool in de Krankeleden- en de I.ieve Vrouwestraat. Aangenomen z. d. of h. st. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een adres aan H. M. de Koningin te richten, waarbij in beroep wordt gegaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten tot niet-goedkeuren van de Verordening op het bouwen op bepaald aangewezen gronden der Gemeente. Aangenomen z. h. st, 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbetaling van schadevergoeding en restitutie van arbeidsloon aan den aan nemer van den aanleg van de Bernulfusstraat. Aangenomen z. d. of h. st. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bet doen rooien vanboomenaan den Woestijgerweg. Als voren. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de indeeling der Bureaux van het Gemeentehuis en tot in gebruikneming van het gebouw aan de Koe straat voor kantoor van den Gemeente-ont vanger en den Controleur der Belastingen. Na eenige discussie aangenomen niét 13 tegen 2 stemmendie van de heeren Lein weber en Van Kalken. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanbrengen van beplanting op de wegen op de Zuidhelling van den Berg en langs de trambaan. Aangenomen z. d. of h. st. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een crediet voor het verrichten van eenige herstellings werken aan het politiebureau. Aangenomen z. h. st. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen rooien van boomen aan den Kalkweg. Aangenomen z. d. of h. st. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van den Bisschops- weg en omgeving. De heer Van(Achterbergh verwijdert zich tijdelijk. Het voorstel wordt aangenomen z. d. of h. st. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een ontwerp besluit tot wijziging van het Uitbreidingsplan. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het onttrekken aan den open baren dienst van een strook grond, deel uit makende van de Wilhelminastraat en tot verkoop van dien grond aan J. W. van Achterbergh. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het kosteloos in gebruik geven van het perceel Langestraat 5 aan de sub commissie voor kleeding van het plaatselijk steuncomité. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling van het Raadsbesluit d.d. 26 Mei 1914, waarbij aan de Handels school in gebruik wordt gegeven het gebouw in de Koestraat, met de bepaling, dat ook het speelterrein in gebruik wordt gegeven. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot .verkoop van een perceeltje grond aan A. F. L. van Hengel. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot in gebruik geving van een lokaal van het z.g. Werkhuis aan de muziekver- eeniging «Harmonie». 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der boekwaarde van perceplen, te brengen in het Grondbedrijf. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuren van een gedeelte van het perceel Langestraat no. 10. 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van een ruiling van grotul aan den Utrechtschenweg met T. van Hoogevest. 25. Voorste! van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van woningen en land aan den Bolleweg. 26. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van diverse woningen en landerijen der Gemeente. De voorstellen 16 tot 2(> worden aange nomen z. d. of h. st. 27. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van vrijstelling van het hoogteverbod voor den bouw van een R. K. kerk op het terrein, verkocht aan den heer H. Kroes q.q. Na eenige discussie, waarbij blijkt, dat den heer Kroes geen blaam treft voor de vertraging in de afwikkeling, wordt het voor stel aangenomen z. d. of h. st. 28. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een voor schot en een bijdrage aan de stichting «Volkshuisvesting II» voor de stichting van 42 woningen en een badhuisje met boven woning. Na langdurige discussie aangehouden tot de volgende vergadering. 29. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaar verklaring van het perceel Bolderstraat no. 14, toebehoorende aan P. Lobel, de perceelen Bolderstraat nos. ió en 18, toebehoorende aan G. van Kalleveen, en de perceelen nos. 20, 22, 24, 26, 28, 30 en 32, toebehoorende aan J. W. Boshuizen. Aangenomen z. d. of h. st. 30. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot adha'siebetuiging aan een adres van den Raad der Gemeente Utrecht, waarbij adhtusie wordt betuigd aan een adres van de Coöperatieve woningbouwvereeniging voor Gemeente-personeel aan H. M. de Koningin om vernietiging van een besluit van Gede puteerde Staten, waarbij wordt geweigerd het verleenen van een voorschot voor woning bouw. Na discussie aangenomen met op éen 11a algemeene stemmen die van den heer Van Achterbergh. 31. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begroeting voor het Grondbedrijf, dienst 1914. 32. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting, dienst 1914. 33. Voorstel van Burgemeester en Wet houdess tot vaststelling van de Begrooting van het Burger Weeshuis voor het jaar 1915. 34. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Verordening op de Inkomstenbelasting. 35. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2