Zaterdag 31 US October 1914. No. 8486. 64e Jaargang. Stadsnieuws Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR v. J. vredeiiiks. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterda/ar__ m franco per post /1.15. Ad verteritten 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteiganlngs- advertentlên per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.15. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van bulten de stad worden de Incasseerkosten ln rekening gebracht. HORTXQRjkOST Postbus 9. KENNISGEVINGEN. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort «rengen ter algemeene kennis.dat des Woens dags van iedere week, des namiddags ten drie uur, in een der lokalen van het voormalig Werk huis, aan den Westsingel alhier, gelegenheid tot kostelooss inenting wordt gegeven. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertooaen van een geboortebe wijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, .11 October 1914. Burgemeester en Wethouders De Secretaris, A. H. VKENSTRA. voornoemd, De Burgen» ester, Van RANDWIJCK. Groenten- en Fruitveiling Amersfoort en omstreken. Dinsdag 27 Oct. 1914. Prinsesseboonen 11 cent, Snijboonen 28 cent, Pepers 12 cent per 100 stuks Worte len fo.40 a f 1.24, Andijvie f 1 af 1.20, Kro ten f3.70, Knolselderij f3 a f 16 en Bleek selderij f12 per 100 bos; Witte kool f3.50 a f5, Roode kool f4.50, Savoyekool f7.00, Bloemkool f7.00 a f 10.00 per 100 stuks; Spruitkool f0.60 per ben, Komkommers 3.5 per stuk, Stoofperen f 1.75 per zak, Appels f1.25 f 1.75 per zak. Handperen 7 a Scent per stuk. Giroverkeer voor directe belastingen cn accijnzen. Met ingang van Maandag 1 November zal het giro-verkeer (de voldoening van Rijks belastingen door middel van overschrijving bij de Nederlandsche Bank) bij onze belas ting-administratie zijn intrede doen. De faciliteit zal gelden voor personen en lichamen, die een rekening bij de Neder landsche Bank hebben of wier kassier of bankier een rekening bij de Nederlandsche Bank heeft en zal betreffen alle directe be lastingen en de termijnen van aHoopend crediet wegens accijnzen. Ten behoeve van dit giro-verkeer stelt de Administratie bij den Ontvanger der directe belastingen formulieren tegen den prijs van een halven cent per stuk beschikbaar. Formulieren 1, ia en 2 dienen tot het omschrijven van de te betalen belasting; i namelijk voor directe belastingen (behalve Vermogensbelasting, waarvoor formulier ia dient) en 2 voor de accijnzen. Wenscht men de belasting door middel van giro-verkeer te voldoen, dan zendt men, indien men rekeninghouder is bij de Neder landsche Bank, een verzoek om inschrijving (formulier no. 3) aan de Hoofdbank, de Bij bank te Rotterdam of een der Agentschap en Heeft men niet zelf een rekening bij de Nederlandsche Bank, dan kan men een ver zoek om overschrijving (formulier 4) zenden aan zijn kassier, bankier of comm.ss.ona.r, die in rekening staat bij de Bank. BH het verzoek om overschrijving legt men de opgaven van hetgeen betaald moet wor- L, (dus d« ingevulde formulieren 1, ia of v 0lr Deze laatste kan men, als het directe belastingen betreft, in een gesloten couvert /folmnlier no. 4) inleveren. De buitenzijde van het 'ouvert vermeldt dan het te betalen beneagkantoren der Nederlandsche Bank zor gen voor de toezending van de bij hen in gekomen opgaven van te betalen belasting aan de Ontvangers, op wier kantoor de be- i-.ting verschuldigd is. Kassiers, bankiers en dergelijken moeten «teeds de tusschenkomst inroepen van het tankbestuur, waarmede zij in rekeling staan. Dit doen zij door een verzoek om overschnj- (formulier no. 3) dlt Bankkantoor te renden, onder overlegging van de bijhen ingekomen opgaven van te betalen belasting. De aandacht zij er nadrukkel.jk °Pge««- tigd, dat door de Nederlandsche Bank en haar bijkantoren, enz. voor de betaling van belasting geen gereed geld wordt aange nomen. In verband met de door den Minister van l.andbouw, Nijverheid en Handel voorge schreven maatregelen in zake den aankoop van rogge heeft de Commissaris der Koningin in deze Provincie ten Stadhuize te Utrecht een bespreking gehouden met de Burge meesters in zijn gewest. De rogge zal zooveel mogelijk voor Ge meente-rekening worden aangekocht en een door den Commissaris ingestelde commissie zal, na zich een overzicht te hebben verschaft van den voorraad rogge en de behoefte aan rogge in de verschillende Gemeenten, de distributie over de Provincie regelen. De commissie wordt gevormd door de Bur gemeesters van Utrecht, Rhenen, Wijk-bij- Duurstede, IJselstein, Loenersloot en Ruwiel, en Leusden en Stoutenburg. Woensdag werd te Utrecht door het Be" stuur van het Utrechtsch Landbouw Genoot* schap een vergadering gehouden met afge" vaardigden der afdeelingen om de maatregelen te bespreken, welke kunnen leiden tot het vormen van Aankoop-commissies. Door den heer Nijkamp, Directeur van het Centraal-bureau uit het Ned. Landbouw Genootschap, werd het punt ingeleid en een overzicht gegeven van hetgeen tot heden door de Regeering is gedaan om in den voedernood te voorzien, waaruit bleek, dat de eerste lading mais, bevattende 475 wag gons, niet heeft kunnen dekken de aanvraag naar 700 waggons, terwijl van den tweeden aanvoer slechts 276 waggons ter beschikking van het Centraal-bureau gesteld werden, of schoon er 900 waggons waren aangevraagd. De bespreking van den vorm waarin de afdeelingen van het Genootschap tot aankoop konden komen, gaf tot resultaat, dat het oprichten van Coöperaties met onbeperkte aansprakelijkheid het meest gewenscht is maar aangezien deze maatregel een nauw gezette voorbereiding eischt en oogenblik- kelijke hulp noodig is, zullen, als noodmaat regel, de afdeelingen de behoeften van hun leden voorloopig aan het Bestuur kunnen opgeven, hetwelk voor verdere bestelling aan het Centraal-bureau zorgt, waarbij men echter indachtig zij, dat geen bestelling tot uitvoering komt alvorens het bedrag daar voor is gestort. Het plaatselijk Steun-comité deelt ons mede, dat het een dezer dagen voorloo pig met een kleine hoeveelheid een proef zal nemen met den verkoop van mosselen te dezer plaatse. Mosselen toch vormen een goedkoop en uitstekend voedsel, dat vleesch vervangt. Bo vendien worden door den afzet van mosse len werkloosheid en armoede onder de Nederlandsche visschers voorkomen en velen, die werkloos zijn, aan een bestaan als ven ter geholpen. Zooals men weet, is door den oorlogstoe stand waarin wij leven, de uitvoer van mos selen, welke in normale tijden ongeveer 40 millioen K.G. per jaar beloopt, grootendeels onmogelijk geworden. Daardoor worden vele visschersplaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen en langs de Noordelijke Zuiderzee zwaar ge troffen. Uit al deze overwegingen wil het Steun comité gaarne medewerken, om voor dit voe dingsmiddel een afzetgebied ook|te Amers foort te krijgen. Te Rotterdam, waar een dergelijke proef neming boven verwachting is geslaagd, wor den thans wekelijks groote hoeveelheden mosselen aangevoerd en door werkloozen in de stad verkocht tot den prijs van 15 cent per K.G., een hoeveelheid voldoende voor een middagmaal van 5 personen. •Bij een dergelijk prijs zijn de mosselen naar verhouding aanmerkelijk goedkooper dan het goedkoopste rund vleesch en zelfs dan paardenvleesch. Immers 5 K.G. mosse len die, gekookt, ruim 7 ons uitgepelde mosselen geven, hebben een eiwitgehalte van 132.5; 1 K.G. mager rundvleesch, ge rekend tot den prijs van f0.90 per K.G., bevat 205 Gram eiwit en 1 K.G. paarden vleesch van f0.70 KG. bevat 215 Gram eiwit, dus: 132.5 Gram eiwit uit mager rund vleesch kost f059, 132.5 Gram eiwit uit paar denvleesch kost fo.43, en 132.5 Gram eiwit uit mosselen kost fo.15. Door den venter zal een gedrukte aan beveling met recepten voor de toebereiding aan de koopers worden uitgereikt. Eén recept drukken wij hierbij af: Gestoofd (eenvoudig maal voor 5 personen) 7 ons uitgepelde mosselen fo.15, 60 Gram (ruim 0.5 ons) margarine fo.05, 1 kopje azijn, aardappelmeel fo.oi, gesneden uien fo.oi, samen f0.22; 3 K.G. aardappelen fo.09; totaal f 0.31 Pe gekookte mosselen opzetten met het mosselwater, dat na het koken in de pan is gebleven, de margarine in de azijn on geveer 10 minuten koken en het vocht bin den met aardappelmeel. De hoeveelheid margarine kan gewijzigd worden naar gelang en meer geld aan het eten besteed kan worden. Het plaatselijk steun-Comlté mocht ont vangen f 50 van de verloting van een sprei f 4 als deel der recette van een concert, door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie voor verschillende steun-comité's gegeven en de toezegging van een Hink maandelijksch bedrag, door de hier aanwezige Belgische officieren beschikbaar gesteld. De heer K. A. Groenhuizen, verwierf de Lagere akte Wiskunde. De heer P. J. Dammers, sedert 17 Juli 1894 Commissaris van politie in de ie afdeeling te Utrecht en daarvoor sinds 14 October 1886 Commissaris van politie hier ter stede, zal morgen den dag herdenken waarop hij 35 jaar geleden bij de politie te Rotterdam als klerk in dienst trad. «440. Bij de wederopening van de bioscoop »De Arend* waren gisteravond de isteende2de rang zeer goed bezet en men heeft bepaald genoten van de prachtfilm «Cleopatra*die nég fraaier, nég kostbaarder, nég interessan ter is dan «Pompei*. In het bioscoop-theater aan de Langestraat is het hoofdnummer «Vader*, met Zacconi in de hoofdrol. Morgenochtend op Birkhoven een voetbal wedstrijd tusschen Belgische officieren en Veteranen. H. V. C. krijgt morgenmiddag Z. A. C. uit Zwolle, te gast. Afwijkend van haar oorspronkelijk voor nemen. heeft de Vincentius-vereeniging be sloten, dit jaar toch haar tweejaarlijkache verloting te houden. Men zie de advertentie hierneven. Onder voorzitting van den heer G. J. R u y s werd gisteravond de 30ste ledenver gadering gehouden van de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en om streken*. De notulen van 27 Februari werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer J. W. C. Bloem. Als urgent punt werd hierna aan de orde gesteld het verzoek om het Bestuur te machtigen tot het aangaan van transacties met de Gemeete tot: a. ontbinding van de overeenkomst van geldleening met hypo theekstelling, in 1903 aangegaan met de Gemeente Amersfoort; b. verkoop aan die Gemeente van het huidig gebouw met con- cierge-woning en het nog loopend erfpachts- recht voor f 16000, ten einde met dit bedrag te verrekenen het restant der geldleening; c. aangaan eeuer overeenkomst van erf pacht voor het terrein aan den I groot 56 Are, tegen 4.5 pCt waarde gerekend op f3.50 per IC9; «n d. aangaan eener leening van ten hoogste f150000 met ala zekerheid een eerste ny- potheek op het nieuwe gebouw met con- cierge-woning. Nadat deze machtiging z. h. at was ver leend, laa notaris Joh. Knoppers hst proces-verbaal van deze handeling. Vervolgens kwam aan de orde de Be grooting voor dienstjaar 1915. De Voorzitter deed uitkomen, dat zfy natuurlijk een kolossaal schetsmatig karakter heeft, omdat niet te zeggen valt welke uit gaven er in den nieuwen toestand zullen zijn. Zij is ontworpen op het zelfde bedrag als verleden jaar, namelijk f35 130 en onder meer komen voor onder de ontvangstpostea subsidien Rijk f17400, Provincie f5250, Gemeente f7300, buitengemeenten f contributiën f 460, schoolgelden f 2500. De Begrooting werd vastgesteld z. h. et. Aan de orde was hierna de Begrooting voor den avond-teekencursua voor volwaa senen. De Voorzitter deelde mede, dat deze cursus steeds toeneemt in omvang en thans 110 leerlingen telt, zoodat andermakl een paral lelklasse moest gevormd. Een gevolg hiervan is, dat de post «salarissen» moeat stijgen, hetgeen te meer klemt omdat reeds verloden jaar werd geëindigd met een tekort, Hot Rijk subsidieert dezen hoogst nuttigen cursus met f 300, de Provincie met alechta f too, de Gemeente met f 350, terwijl aan particu liere bijdragen slechts f 33 wordt ontvangen. Het tekort wordt dan ook geraamd op I 34'47- In het jaarverslag over 1913 la er reeda op gewezen hoe dringend noodig het la, de middelen te veraterken. Voor 1913 la dit niet meer te doen; wel voor 1916. Het Bestuur hoopt intijds san te kloppen bij de Provincie en bij de Gemeente, welke ruim 100 leerlingen ter schole heeft. Te meer Is versterking der middelen noodig omdat het niet zal blijven bij deze uitbreiding. Het zal noodzakelijk blijken, dat aan den cursus wordt toegevoegd een klasoe voor electro-techniek, te meer waar Amers foort binnenkort het voorrecht zal hebben, te kunnen beschikken over electriclteit zoo wel voor verlichting als voor drijfkracht. Bij de subsidie-aanvraag zal hiermee reke ning worden gehouden. De voorloopige Begrooting werd z. h. at. vastgesteld. lot leden der financleele commissie wer den hierna benoemd de heeren Melchior, C. V. Gerritsen en A. Eysinktot plaatsver vangende leden de heeren Oosterveen, Kort hals Altes en Klomp. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren Buys, Bloem, Wesseling en P. van Veen Jr., terwijl in de vacature-Zijlstra werd gekozen de heer A. C. Koppejan en ln de vacature-Wolter de heer G. Kolffjr. (Pteter Bothstraat). De heeren Buys en Bloem zijn bereid hun functie van Voorzitter en Secre taris te blijven vervullen tot he* nieuwe gebouw geheel ln gebruik zal zijn genomen. De Voorzitter deelde ten slotte mede, dat door den buitengewonen toestand er veel tobberij is geweest met den bouw der nieuwe schoolallerlei vertraging heeft daarbij plaats gehad; het werk lag ruim drie weken stil, leverantiën waren niet te doen. Doch de aan houder wint en het is dus geraden, goeden moed te houden. Het ligt in de bedoeling, althans een ge deelte van het gebouw nog vóór het einde van het jaar in gebruik te nemen en de eigenlijke opening te doen plaats hebben bij den aanvang van den nieuwen cursus. Hierna werd de vergadering gesloten. De Handelsschool houdt aanstaanden Dins dag, de Openbare leeszaal den 16 Novem ber haar jaarvergadering. De eerste 600 geïnterneerden zullen san-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1