Stadsnieuws Advertentièn. M Gevonden Gevraagd kunnen de boekjes van de «Enci» worden van af de kleine 70 brieven en briefkaarten, die beleend. door onvoldoende adresseering terugkwamen Voor categorieën, die volgens de Statuten van het veldleger of uit België, niet geholpen kunnen worden, hebben Mid- j De volledige lijst hangt in de hal van het denstandsvereenigingen een request aan den 1 postkantoor. Gemeenteraad gezonden, met het verzoek of I de Gemeente bij da Amsterdamsche Centrale Middenstandscredietbank borg wil blijven. Zooals bekend, heeft de Gemeente Amsterdam besloten, een millioen gulden beschikbaar gesteld voor bedrijven (in de eerste plaats bouwbedrijven) die veel werklieden in dienst hebben. Van de Gemeente is een schrijven ingekomen, dat zij voor 100000 gulden In het vorige nummer deelden we mee, dat de heer P. C. H. Briët zich om gezond heidsredenen genoodzaakt heeft gezien, ont slag te nemen als Raadslid. Men deelt ons inmiddels mee, dat dit ontslag nemen geschiedde uit andere oor zaak. In den brief om ontslag staat niets daarvan vermeld. garant wil blijven. Het is duidelijk, dat de I Dr. J. de Jong, conrector van de Congre- Gemeente, om haar risico te beperken, zekere gatje der Zusters van Onze Lieve Vrouwe eischen stelt aan degenen voor wie zij de j Van Amersfoort, is benoemd tot professor garantie van terugbetaling op zich neemt. In de eerste plaats moet de moraliteit van den aanvrager niet twijfelachtig zijn. In de tweede plaats moeten de resultaten van het bedrijf zoodanig zijn, dat zij ook na de crisis de rentabiliteit der zaak, zooveel doen lijk, waarborgen. Dit zal moeten blijken uit de boekhouding. Het crediet mag niet voor eigen behoefte worden gebruikt, dus niet worden opgegeten. Dat wil niet zeggen, dat men niet iets mag toeleggen, maar er zal moeten blijkes, dat de goederenvoorraad met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid het crediet zal dekken. Stel, dat iemand met 6000 gulden goederenvoorraad een crediet vraagt van zooo gulden, en dat zijn boekhouding zijn credietwaardigheid kan aantoonen aan de Gemeente. Het bedrijf mag dan niet stilstaan. De condities, waarop geld wordt verstrekt, zijn afhankelijk van de Nederlandsche Bank. Het promesse-disconto vormt de basis. De Amsterdamsche Centrale brengt haar pro messes bij de Algemeene Nederlandsche Centrale, die ze op haar beurt kan verdiscon- teeren bij de Nederlandsohe Bank. De Alg. Ned. Centrale reken» geen provisie. De rente, die de Amsterdamsche Centrale in rekening brengt, bedraagt i a 2 pCt. boven het Comesse-disconto der Nederlandsche Bank. ts moet natuurlijk afgestaan worden aan de Alg. Ned. Centrale. Aan aandeelhouders wordt niet meer dan 5 pCt. uitgekeerd. Om de Amsterdamsche Centrale krachtig te maken, zijn vele depo sito's noodig, die bij goede inrichting vol strekt geen gevaar loopen. Men zorge altijd voor een goeden voorraad in de portefeuille met promesses. Daarom vraagt men promesses van iedereen, die crediet trekt en die kan men brengen bij de Ned. Centrale en houdt zoodoende zijn geldmiddelen steeds liquide. Als reeds werd opgemerkt, is de vergoe ding voor deposito's iets hooger dan bij de meeste andere Banken. Dit is mogelijk om dat de Amsterd. Centrale alleen crediet- nemers heeft, terwijl de meeste andere Banken ook aan effectenzaken en prolon gaties doen. De Credietvereeniging geeft ook meer. Spreker moedigt het plaatsen van depo sito's ten zeerste aan, omdat zij de Bank sterk zullen maken. Er kunnen flinke reser ves worden gevormd. De vierde alinea van art. z6 der Statuten luidt»Aan de aan deelhouders wordt over het door hen onver plicht gestorte kapitaal zooveel mogelijk 5 pCt betaaldhet overblijvende wordt tot een t «drag van 5 pCt. over de verplichte stortingen uitgekeerd aan aandeelhouders, waarna het restant in het reservefonds wordt gestort*. Nog in het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat wanneer weldra Neder land zal overdekt zijn met Middenstands- credietbanken, bij het betaalbaar stellen van deposito's kosteloos het giro-verkeer kan worden ingevoerd bij het betalen van schul den en het innen van vorderingen en daar door steeds meer kan voldaan worden aan de verlangens en de eischen van den mid denstand. Ten slotte stelt spreker zich de vraag, of deze nieuwe instelling levensvatbaarheid zal hebben en zal strekken tot heil van den geheelen middenstand. Het antwoord luidt beslist bevestigend. Niet alleen in dezen tijd, maar ook in de toekomst zal deze instelling van groot nut zijn. Beschikkende over de informaties van alle middenstandsvereenigin- gen zal men steeds meer op de hoogte komen van de nooden van den middenstand en door juiste en meer gedetailleerde inlich tingen omtrent de credietwaardigheid der aanvragers zal steeds aan meer behoeften kunnen worden voldaan. Met den wensch, maar ook in de overtuiging dat de midden- standscredietbanken steeds meer zullen blijken een zegen voor den middenstand besloot spreker zijn leerzame en belangrijke rede. in de kerkgeschiedenis aan het seminarie te Rijsenburg. Tot zijn opvolger aan het Moederhuis der congregatie is benoemd kapelaan G. J. J. Hooyman. Het plaatselijk steun-comité mocht ont vangen f 150. door het stations- en treinper soneel bijeengebracht ter versiering van de stationsgebouwen bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan der H. IJ. S. M., dat uit hoofde van den politieken toestand niet fees telijk werd herdacht. De sprei, door mevrouw C. N. van Coevorden verloot ten behoeve van het plaatselijk steun-comité, is ten deel gevallen aan no. 66. In de Doopsgezinde kerk hoopt aanstaan den Zondagochtend voor te gaan dr. II. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, predi kant te Zutfen, die zal spreken over: Het vredespaleis. D. LiJ« van onbestelbare brieven hebben we ditmaal slechts ten deele opgenomen. Ten wille van de ruimte lieten we daar- De heer M. Th. J. van Wessum is in de vacature-Van Lingen gekozen tot Bestuurs lid van het plaatselijk comité voor Katholieke sociale actie. Onder voorzitting van den heer C. M. Cremer werd Dinsdagavond in »Amicitia* gehouden de najaarsvergadering van de ver- eeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken*. De notulen van 30 Maart werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Het eenige punt van behandeling was de vaststelling der Begrooting voor 19>5, inge volge art. 13 Huishoudelijk reglement. Feitelijk is zij reeds begin April vastge steld door het Bestuur, hetgeen noodig was om te kunnen voorzien in de hoogere uit gaven, welke het gevolg waren van de niet te voorziene splitsing der 2de klasse bij den aanvang van den nieuwen cursus en waar voor verhoogde subsidiën moesten aange vraagd aan Gedeputeerde Staten vóór 15 April en aan het Rijk vóór 1 Mei. Den 14 April werd aan Gedeputeerde Sta ten verzocht, het subsidie van f1700 te ver- hoogen tot f 2250. Het Rijk heeft zijn sub sidie reeds verhoogd tot f 7000, terwijl de Gemeente haar subsidie binnen éen maand verhoogde van f4000 tot f5200, op voor waarde, dat, ter wille van een juiste admi nistratie, voortaan f 750 per jaar zou worden betaald voor huur van gebouw en meubilair. Van het Rijk is nog geen antwoord ontvangen, omdat de Staatsbegrooting voor 1915 nog niet is behandeld. We! is bekend, dat daarop de aanvraagde f7000 zijn uitgetrokken. Ware alles voortgegaan als voorheen dan zou voor >915 noodig zijn geweest f13815; door splitsing ook van de 3e klasse zal in 1915 noodig wezen f 17 250, terwijl door splitsing ook van de 4e klasse in 1916 noo dig zal zijn f 20 600. In de zomerzitting der Provinciale Staten woei een gunstige wind onder de leden, doch bleken de Gedeputeerde Staten niet zoo welwillend gezind. Dank zij mr. W. A. van Zijst werd de beslissing aangehouden en werd 28 Augustus bericht, dat Gedeputeerde Staten in beginsel wel met de voorgenome., plannen zich kunnen vereenigen, doch be zwaar maken tegen de belangrijke wijziging in de verhouding tusschen het Provinciaal en het Gemeentelijk subsidie en zij aan Pro vinciale Staten zullen voorstellen, een subsi die van 10 pCt. der geraamde uitgaven, dus f1725, of f525 minder dan het gevraagd subsidie. De Voorzitter achtte dit bericht niet buitengewoon opwekkend, doch vertrouwde, dat een nieuw verzoek een gunstiger ont haal zou vinden, te meer waar de school ten volle toont, te voldoen aan een lang gevoelde behoefte. Immers van de 105 leerlingen zijn er 56 uit 13 Gemeenten buiten Amersfoort. Ter voldoening aan het Reglement werd de aldus gewijzigde Begrooting in stemming gebracht; zij werd aangenomen met alge meene stemmen. Zij sluit met f 17 250 in ontvangst en uitgaaf. Tot leden der financieele commissie werden gekozen de heeren jhr. S. M. van Reigers berg Versluys, J. G. Fontein en Ed. van Vollenhoven; tot plaatsvervangend lid de heer P. J. Frederiks. Nadat de heer Frederiks nogmaals de aandacht er op had gevestigd van hoe veel belang voor de bibliotheek der school veel van de vak-litteratuur is, welke veelal door middenstanders niet wordt bewaard, en hij andermaal had verzocht, deze af te staan, werd de vergadering gesloten. het barakkenkamp bij Zeist, tot oen totaal van 5981 onderofficieren en minderen, zijn nog te Amersfoort aanwezighet gehecle regiment grenadiers, hot halve 4e en het halve 12e regiment infanterie (de andere helften te Harderwijk), het Se regiment en het 1 ie, 13e en het 14e regiment infanterie, benevens eenige detachementen vesting-artil lerie en gendarmerie. Zeer vermoedelijk nog deze week zullen de acht of negen naamlijsten van alle in I Nederland geïnterneerden verkrijgbaar zijn. 't Heeft, althans voor ons Hollanders, die wel eens smalen op «Monsieur Lebureau», maar dan toch maar trouw zorgen, dat de papperassen heel vlug in orde zijn, geweldig lang geduurd eer 't zoover was. Nu konden ook de soldijen worden uitbetaald aan de korporaals en de manschappen 10 cent, en aan de onderofficieren van alle graden 25 cent daags. Met ingang van heden zijn de volgende treinen ingelegd voor de Belgen, die willen repatrieeren 7.12 over Utrecht naar Antwerpen en I.uik. 0.27 Resteren naar Luik. Rotterdam naar Antwerpen. Resteren naar I.uik. Utrecht naar Luik. Resteren naar Luik. <M4 10.15 2-13 4.20 Op het nieuwe programma van de bios coop >De Arend* prijkt als hoofdnummer >De gebochelde*, naar het nog altijd ge liefde en nog altijd zwaar behuilde volks drama van Paul Féval, waarin Ilenri dn I.agardère voor de zooveelste maal zal schitteren. Als dat niet trekt! slotte in 1X94 het gehecle complex gebouwen I in gebruik kon worden genomen, aan welke in 1901 aan de achterzijde nog weer een vleugel werd toegevoegd. Velen zal ook nog voor den geest staan de geweldige brand, die in don nacht van 16 op 17 Januari 1902 alles in tie asch legde en welke tot gevolg had het overbrengen der fabriek naar den Doldcrscheweg. Immers een werkzaam man als de heer Pleines, die trouwens binnen twaalf dagen reeds een noodfabriek aan het Sasjo wist tenpp. nen.kon niet wachten opeen bouwvergunning, aan welke tal van bezwaren in den weg werden gelegd. Aan den Dolder, waar sederlop echt Amcri kaansche wijze een geheele stad is verrezen, die we meer dan eens Pleyncs-citv noemden, werd na 9 maanden de nieuwe fabriek in gebruik genomen, welke 111 den loop der jaren, het laatst in het voorjaar van dit jaar, aanzienlijk is uitgebreid en die op 3 September 1909 het prtedicaat sKonink lijke* ontving. Hoezeer de om/.ct toenam, blijkt uit den slotzin, die vermeldt, dat per jaar 3500 be laden waggons hel fabrieksterreinen verlaten, een aantal, dat, tot éen trein sanmgevoegd, een lengte heeft gelijk aan de spoorbaan van Utrecht tot Gouda. Het Gedenkboek ligt in de Openbare lees zaal, Beukclaan, ter lezing. Het Hoog Militair gerechtshof heeft luite nant-vliegenier I.. F. E. Coblijn wegens de aanrijding, op den Utrcchtscheweg, van den apothekersknecht H. Butselaar veroordeeld tot een maand hechtenis. Ondertrouwd Th. W. J. HEYLIGKUS WILLY A. KIIT. Amersfoort, 5 November 1911. Weetlust is voor den geest, wat eetlust is voor het lichaam. Na het vertrek van de Belgische genie, het 2e regiment jagers en het 2e, 3e, 4e, 6e, 7e, 9e, 10e en 11e regiment infanterie naar In den middag van den 2gsten October, den dag van het 25-jarig bestaan, ontvingen we het in ieder opzicht door de firma Em- rik Binger keurig uitgevoerde Gedenkboek van de Kon. zeepfabrieken »De duif<, van Chr. Pleines. Het is éen sprekend bewijs van grooto dankbaarheid voor het gedurende een kwart eeuw zoowel door de verbruikers als door den handel in zoo ruime mate geschonken vertrouwen. Aan deze woorden, ontleend aan de in leiding, zouden we willen toevoegeneen vertrouwen, dat ten volle is verdiend. Zóo veel vakkennis, zóo veel durf, zóo veel handelsgeest eischt werkelijk eerbied, vooral in een tijd waarin meer dan eens wordt gezegd, dat zaken doen al 't laatste is waar je mee moet beginnen en dat een betrekking bij Rijk, Provincie of Gemeente wel zoo verkieslijk is; waarin 't heet, dat overgrootvader of grootvader nog in de gelegenheid waren, een industrie te grond vesten, doch dat dit thans tot de onmoge lijkheden behoort. Dat het wel kan, dat alles kan, heeft de heer Pleines bewezen en de door den heer E. van Ruller geschreven tekst van het prachtwerk, hoe sober ook gehouden, wijst het ten volle uit. De op 39 platen samengevatte 63 afbeel dingen van de verschillende fabrieken, die tegelijk zooveel te aanschouwen geven van de goede zorgen welke de heer Pleines heeft voor zijn personeel, spreken boekdeelen. Zóo het éenkamer-woninkje buiten den Koppel, waarvan de eigenlijke fabrieksruitnte slechts 6.5 bij 5.5 M. was en waar sedert 29 October 1889 de eerste zeeppoeder van weliswaar uitstekende grondstoffen, doch met uiterst gebrekkige hulpmiddelen door éen persoon den heer Pleines zelf werd gemaakt. Al spoedig kon er een jongen bij genomen worden; in het voorjaar van 1893 moest zelfs de fabriek verplaatst naar den Iloog- landscheweg, in een huis van reeds twee verdiepingen, waar aldra twee mannen en twee jongens konden te werk gesteld en in den zomer van 1895 zelfs 11 man werk vonden. De productie in nog niet ten volle 5 jaar was dan ook al gestegen van 1000 tot 14 000 pakjes. In 1895 werd besloten tot den bouw der alweer grootere fabriek aan de Korte Berg straat, waarvan het eerste gedeelte den 2 Januari 1896 in gebruik genomen en waar stoom als drijfkracht gebezigd werd. In 1897 en in 1898 werde". onderscheiden lijk te Brussel en te Parijs, gouden medailles behaald en in 1900 in laatstgenoemde stad j een eere-diploma, de hoogste onderscheiding, 1 voor het product, dat hoe langer zoo meer koopsters vond, zóo veel zelfs, dat niet alleen telkens het personeel moest worden versterkt, doch dat ook de fabriek andermaal moest worden uitgebreid. De oudere Amersfoorters herinneren zich nog wel, dat het Gemeentebestuur de bouw vergunning weigerde, welke evenwel door hoogere macht werd ingewilligd, zoodat ten 1 AMERSFOORÏSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. VAN Wi:i.DEKEN buron CENTERS) Kuriegrscht 11Tul. 176. Telejinmiiulre.-»„Wimwlktiutuor". Assurantiën Incasseering van Wis- Credieten. seis en Qyiiantiën. Coupons. Vreemd gold. Deposito's. Wissels op Him.cn- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ONDERLINGE -7. Beekensteinschelaan 42. Telefoon 287. MENU voor de weck 8 tot en met 14 Nov. ZONDAG 8. Kalfslappen. Doperwten. Caramelvla. (Bruineboonen-soep). MAANDAG 9. Fricandeau. Raapjes. Rijst met pruimen. (Vormicelli-soep). DINSDAG 10. j JTaché. Roode kool. Griespudding met bitterkoekjes. (Macarotii-soep). WOENSDAG 11. Runderbraadstuk. Andijvie. Drie in de pan. (Groente-soep). DONDERDAG 12. Kalfsgehakt. Bloemkool. Rijstpudding met prunellen. (Kerrv-soep). VRIJDAG 13. Varkensbief (desv. visch). Bieten. Rijst met appelmoes. (Bloemkool-soep). ZATERDAG 14. j Varkenslappen. Peren. Rijstebrij. (Groene erwten-soep). Indien men rijst in plaats van aardappelen verkiest, dan op de bon invullen. De Directrice behoudt zich het recht voor, het menu, zoo noodig, tc wijzigen. Dc achteraan staande snepen worden dage lijks geleverd a 10 cent per portie vo«.r leden. Voor nict-leden, indien zonder maaltijd, iets hooger. Bonnen hiervoor verkrijgbaar. in een klcedingstuk, afgestaan aan het Plaat selijk Steun-comité, een bosjo sleuteltjes aan een draadje. Er zijn onder drie sleuteltjes van Yale-slot of postbus. Inlichtingen aan het Bureau der Amers foortsche Courant, Kortegracht 9. voor twee Belgische officiers-familicn. hetzij gezamenlijk, hetzij afzonderlijk, GEMEU BILEERDE zitkamer met tweemaal drie slaapkamers en gebruik van keuken. Brieven onder motto Kamers* aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Korte gracht 9.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2