Zaterdag 14 November 1914. No 8492. 64e Jaargang. m Stadsnieuws. AMEESFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR P. J. frederiks, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f 1,15. Advertention I6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officie&le- en onteigenings- advertentiên per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZOHTZGRACBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KEN N 1 S G K V I N O. KOSTKLOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter algemeene kennis, dat des Woens dags van iedere week, des namiddags ten drie uur, in een der lokalen van het voormalig Werk huis, aan den Westsingel alhier, gelegenheid tot kostelooze ineuting wordt gegeven. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het verloonen van een geboortebe wijs of trouwboekje geweuscht is. Amersfoort, 13 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Bur ge au ester, Van BANDWDCK. Be Secretaris, A. It. VKENSTBA. bivakmutsen en buikgordels. Voor bivakmutsen voor onze troepen te velde en in en vóór de forten en stellingen schijnt heel veel sympathie te bestaan. Al vroeg gisteravond kregen we bezoek van heel wat dames en jongemeisjes die, we zouden bijna zeggen, het naadje van de kous wilde weten. En óok de mededeeling, dat mevrouw L. Meines/. Crebas, Lange Bergstraat 22, bereid is, de zoogenaamde Balaclava-muts in ontvangst te nemen en te verzenden. Een afbeelding er van hangt voor in Veenendaal's boekhandel. Als er even hard wordt gebreid als een poosje geleden aan de sokken dan zullen onze jongens te velde in 't bezit zijn van zoo'n werkelijk practisch hoofddeksel eer de winter in al zijn gestrengheid optreedt en, als ze daar zoo, ten prooi aan wind en vorst, op post staan, de nijvere vrouwehanden zegenen, die hen zóo goed voorzagen. liet Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis zond inmiddels het volgende schrijven aan het comité voor Amersfoort en omstreken Nu de gure winterdagen zullen intreden, bestaat er bij ons leger dringend behoefte aan warme onderkleeding. Door den Militairen engeeskundigen dienst wordt ten zeerste aanbevolen het dragen van huikbanden. Het wil het Hoofdcomité van het Neder- landsche Roode Kruis voorkomen, dat het op zijn weg ligt, te trachten een zoo groot mogelijk aantal van die banden bijeen te krijgen en daarvan het leger, vooral de manschappen te velde, te voorzien. Daar hiervoor ongeveer 300 000 banden benoodigd zullen zijn, zullen alle vrouwen van het land gemobiliseerd moeten worden tot vervaardiging en verstrekking daarvan, om dat aantal vóór i December a.s. bijeen te krijgen. Het is daarom, dat het Hoofdcomite de vrijheid neemt bij uw Comité sterken aan drang uit te oefenen om te trachten den door U te bereiken kring van vrouwen op te wekken tot het maken en leveren van die banden; de vervaardigde bij een door uw Comité aan te wijzen lid in te zenden «n deze daarna voor i December a.s. op te zenden aan het Centraal magazijn van het Nederlandsche Roode Kruis, Lange Voor hout 18 te 's Graven hage. Mevrouw Van den Bergh, Wilhelmina- straat 5, en mevfouvv Van Ittersum, Bernul- phusstraat 1, zullen heel gaarne die gordels in ontvangst nemen, welke heel practisch zijn, heel gemakkelijk te vervaardigen en heel goedkoopvoor 25 cent kan men de molton nen lap, geheel op de grootte geknipt; koopen bij mejuffrouw Van Wageningen of bij de firma Hamers, beiden aan de Langestraat, en men heeft ze slechts even te zoomen en ze zonder verwijl te bezorgen, want de dames zouden ze gaarne niet later dan 25 November naar het Centraal-bureau te 's Gravenhage. Voor 30 cent leveren beide firma's den buikgordel, kant en klaareen kleine uitgave dus, welke niet in de papieren loopt. Voorschot voor het benarde deel van den .Middenstand. Niet genoeg, meent »De Standaard* kan er op aangedrongen, dat hoe eer zoo beter worde overgegaan tot het beschikbaar stel len van een voorschot ten behoeve van dat deel van den kleinen middenstand, dat het hoofd niet meer boven water kan houden, bij fabriek, ambacht en winkel. In drieërlei sorteering zien we thans dezen middenstand zich deelen. Er is een groep die bij den oorlogstoestand niet verloor, maar won, hetzij doors'ijging in de prijzen, hetzij door meer aftrek. Er is een tweede groep, die in haar ge wonen doen bleef en in geen enkel opzicht hulp van noode heeft. Maar er is een derde groep, die de grond stoffen duurder zag worden en den aftrek, soms tot op stilstand, minderen. In tal van kleine zaken zag men zich hierdoor reeds niet in staat, de gewone wissels van gele verde grondstofFen te honoreeren. Bij enkele is hierdoor reeds geen ontvangst van grond- stoffen meer mogelijk. En de aftrek slonk op zóo verontrustende wijze, dat het arbeids- I personeel op zwart zaad kwam te staan en er bijna geen weekgeld meer voor het ge- j zin is af te zonderen. Dit geldt vooral kleine zaken in wat kleeding, ameublement, siera- dien en huisraad behoeften betreft. Ook de grootere ondernemingen op dit gebied lijden 1 wel bitterlijk aan leege winkels, maar bij de groote ondernemingen faalt het niet aan kapitaal om 't uit te zingen. In nood, in i pertinenten nood daarentegen verkeert een geheele schare van kleine zaakjes, bij fabriek, 1 ambacht en winkel, en hun nood roept om voorschot. Gegeven geld zou hier weggegooid wezen. Keert straks de vrede weer, dan zal er naar hetgeen deze groep op de markt brengt een dubbelsterke vraag wezen, zal de verdienste weer vlot gaan, en zal men zeer wel in staat wezen, het voorgeschotene terug te geven. Het ontbreekt voor het oogenblik alleen aan contanten. We wezen er daarom reeds op, hoe voor het ontvangen van zulk een voorschot, de firma's van deze groep, die in noodstand verkeereu, zich op solieden voet vereenigen moesten, om saam, in bond, het voorschot I van de Regeering aan te vragen. Het zou dan gaan als met Woningwet. Ook daar is voorschot ingevoerd op an deren voet natuurlijk, omdat men bij bouw een onderpand krijgt. Maar zulk onderpand zou hier gelegen zijn in de ondernemingen zelve, zoo uit de boeken bleek, dat ze ge- durende een te bepalen aantal jaren, vóór den oorlog, goed waren uitgekomen. Ook bij de scholen wezen we op zulk een zich vereenigen van velen om aan het Rijk de noodige soliditeit aan te bieden. Dit nu zou ook hier kunnen doorgaan. De kleine middenstand, die 't hier geldt, mag niet in den steek worden gelaten. welkè werklieden, die in hun later leven in een lager bezoldigden .werkkring worden overgeplaatst, en daardoor een gedeelte van hun loon verliezen, niet hun pensioensgrond slag zien dalen. Vervolgens vroegèn ,eenige leden om ook sommige categorieën van ambtenaren, 111 zijdelingschen Gemeentedienst, niet van tie toepassing der wét uit te sluiten. Men zal van 't j^ar heel vroeg'moeten be ginnen met zijn Sinterklaaspakjés te doen verzenden en de post za! gelegenheid dienen te geven tot het aanbrengen van een teeken, zooals bij Nieuwjaarsbrieven gebruiklijk is. Want ten gevolge van de mobilisatie zal on mogelijk alles in een "paar clagen af te doen zijn. Reeds verzocht de Administratie der poste rijen en telegrafie aan den opperbevelhebber van land- en zeemacht oip, in verband met staande Openbare leeszalen in den lande een f17000 is bezuinigd, terwijl nieuw op te richten over 1915 geen Rijks-subsidie zullen ontvangen. We herinneren nog even aan ledenverga dering van de Leeszaal op aanstaanden Maandagavond, en aan de lezing van dr. To.xopeus in den Protestantenbond op aan staanden Dinsdag. Men zie de advertèntie. De meeningen zullen wel zeer verdeeld zijn over de vraag of het thans wel de tijd is voor bijeenkomsten van meer feestelijken aard, waarbij tranen worden gelachen, doch even eenstemmig van oordeel zijn de zeer velen, die Donderdagavond de »Soirée au profit des internés beiges a Amersfoort* bij woonden, dat hetgeen werd geboden buiten gewoon goed was. De zaal van »De Arend* het toenemend verkeer; gebrek aan geschool- j was tot in de uiterste hoeken gëvuld met de krachten en de komende drukte met St.- I een zeer gedistingeerd publiek, dat niet Nicolaas e.11 Nieuwjaar, den landweermannen, moede werd te luisteren en te applaudissee- die tot het dienstvak behooren, verlof te.ver- ren, zoodat het doel - geld bijeen te bren- leeneti. Maar de opperbevelhebber heeft geij voor het aanschaffen van leermiddelen daarop afwijzend beschikt. Slechts het aller- zoo niet volkomen bereikt, althans een heel noodzakelijkste personeel zal ter beschikking j eind benaderd is. worden gesteld, met dien verstande, dat het j 't Was een cabaret-avond van zeldzame op den eersten oproep onmiddellijk moet distinctie, niet alleen omdat zeer begaafde terugkeeren. Bovendien zal ieder geval op zichzelf worden beschouwd. stadgenooten meewerkten, maar ook door het - optreden van de fine fleur., onder de Belgische artisten, welke thafis hier vertoeven. Onbetaalbaar was de soldaat van het 9e linie regiment E. Thiers Genval, in zijn bur gerlijke positie een welbekend poète-rhanson- nier des cabarets de Montmartre, die niet die uw hulp óok niet kunnen ont beren. Zendt 11 iu bijdragen of uw Ine- zeijainyo" aan ligt sleun-eoiuilé, ten Slailhuize, kamer no. I Vergeet het gewone niet. Voor de uitgewekenen wordt best ge- ifê} j alleen grappig kan doen en kan zeggen, zorgt!maar Iaat dit niet goschic «4« fanktvoord in h« 01 programma, een mooi vers kan schrijven en den ten koste van de stadgenooten, W dat meest<.rlijk u.ist voor te drage„. Fourier Aernout du Theatre Déjazet, gaf hem weinig toe en wist zijn grappen en woordspelingen, die lang niet algemeen ten volle werden genoten, op onverbeterlijke wijze te lanceeren. Luitenant Ghiot schitterde vooral in den Chant liindou*, prachtig, van voordracht; Merlot, den baryton, hopen we meer te hooren en Frans Tange, den type van den Vlaamschen zanger, en I lonnay den sublie- men clarinettisten allen. Hetgeen de heeren Boland en Van der Meulen als pianisten presteerden, was in éen woord prachtig evenals het samenspel van Le trio Hollando-Belge, den cellist luitenant Kensière, de violiste mejuffrouw Stoetzer en den pianist Van der Meulen, en dat van I.e duo Amersfortien, den Nederlandschen luite nant Wefers Bettink en mejuffrouw Bloem. 't Was zóo vol en de stoelen stonden zóo dicht bij elkaar, dat er niet over kon Terecht hebben «Mandel en Nijverheid* en «De Hanze* zich aanstonds opgemaakt om te bevoegder plaatse te bewerken, dat niet alle geïnterneerde officieren en minde ren van hier vertrekken, waartoe, in verband met de opkomst der lichting 1915, het voor nemen bestaat. Het gemis van het eigen garnizoen wordt, meer dan menigeen wel denkt, vergoed door de aanwezigheid der Belgische militairen gedacht om in de pauze even de zaal te en ook door de inkoopen, welke voor de *T 1 minderen worden gedaan door hen, die ze verlaten. De Nederlandsche soldaat Akker mans verkortte die pauze aanmerkelijk door Bij het afdeelingsonderzoek der Pensioen wet voor Gemeente-ambtenaren werd in het algemeen geen bezwaar ingebracht tegen het voorstel tot openstelling voor Gemeente-amb tenaren van de gelegenheid om zich alsnog aan de werking van de Pensioenwet voor de Gemeente-ambtenaren 1913 en van de We- duwenwet door de Gemeente-ambtenaren 1913 te onttrekken. Men achtte echter gewenscht een aanvul ling ook voor de tijdelijke Gemeente-ambte naren met een bepaling, dat, bij gemis van een formeele aanstelling in een Gemeente lijke betrekking, als zoodanig geldt «een stuk uit den tijd der dienstvervulling, waar uit va't de aanstelling rechtstreeks of zijde lings blijkt*. Ook wenschte men een bepaling, volgens in steeds grooter aantal komen bezoeken. I met bewonderenswaardige vlugheid uit eenige couranten een stuk of wat antimakkassers van bijzonder fraaie teekening te scheuren en door andere verbluffende staaltjes van vingervaardigheid. I ln 't kort het programma was buitenge- I woon rijk aan afwisseling en had slechts éen j nadeel, namelijk, dat het wel wat te lang was en te veel gaf, zoodat pas tegen kwart over elf men huiswaarts ging, intus- 1 schen verbaasd, dat het al zóo laat was ge- worden. Van de 27 candidaten, die in October deelnamen aan het examen voor surnume rair bij den dienst der Grondbelasting slaag den er 8 en onder hen de oud-leerling der Hoogere Burgerschool D. van de Heg, die dit jaar het eind-diploma der school verwierf. De akte vrije- en orde-oefeningen der Gym nastiek werd alsnog behaald door de jonge- 1 dames M. 1'. van der Knoop en M, C. G. J. Spelten. In October van dit jaar werden door de j Xu «Toonkunstnieuws» niet verschijnt, zij Openbare leeszaal en bibliotheek, Beukenlaan hier meegedeeld, dat de afdeeling Utrecht 2, uitgeleend 2693 banden, tegen 1160 in aanstaanden Dinsdagavond «Die Jahreszeiten» de zelfde maand van 1913. geeft, met mevrouw Noordewies-Reddingius De couranten- en tijdschriften/aal had 1744 en de heeren Van Oort en Schulze. bezoekers, tegen 1139 in 1913de studie' 1 zaal 320, tegen 396 vorig jaar. Voor de leeszaal aan de Beukenlaan werd De «Alliance franeaise» heeft een extra- bulletin uitgegeven. Voorzoover de voorraad strekt, kunnen ervan koste loos bekomen bij den Secretaris, Korte- y uur/.uuvci UC IIWIIIMU OU oorspronkelijk een verhoogd Rijks-suusidie belangstellenden een exemplaar 1 van f 200 uitgetrokken, voor die aan de i jQOS ^ek 1 Kampstraat een hooger subsidie van f 190. „racht y. I Door de tijdsomstandigheden zijn die ver- 1 hoogingen teruggenomen van de Staats-be- grooting voor iyi5, op welke voor de be- Maurits Wagenvoort, de bekende schrijver, die thans hier ter stede vertoeft, zal Dins-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1