Dinsdag 17 November 1914. No 8493 64e Jaargang. AMERSFOORTSCHE fnnnn unn J/> UT1»r Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR j. raisimss. AMERSFOORT. VertchijntDinsdag-, Donderdag- en Za'erdaiavond. Abonnement per 3 maanden S8l-/>0ÏI 5" ntl™ ,-6 "«eU 60 cen'l e"<e regel meer 10 cent. Bij regel- redu<;t|e. waarvan tarief op aanvraag kotteloo». legale, officlede- en onteigening,- "g k Reolame» ,-5 regel,/,.,5. Bemjteummer, naaï bultVn worden in rekening gebracht en koeten evenalt afzonderlijke nummer» 10 cent. Bij advërtentien van buiten de etad worden de Incaaseerkosten In rekening gebracht. BUREAUl sohte5racht 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Commissaris der jKoningin in de Provin cie Utrecht, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie d.d. 11 Xovemher 1914, 4de af- deeling, No. 110; Gelet op artikel 11 der Jagtwet Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de navolgende Gemeenten of gedeelten van Gemeentan waarin thans de jacht is gesloten, voor zooveel betreft de jachtbedrijven in artikel 15 litt. c en d der Jachtwet: DE BILDT, te Oosten van den Bunnikschen weg; BUNNIK, ten Oosten van een lijn, loopende van de grens der Gemeente Zeist langs den Krommen Rijn tot de brug over die rivier en van daar door de kom van de Gemeente langs den Groenenweg, Provincialen Achterdek en Rijnsbruggerdijk tot de grens der Gemeente Houten COTHEN HOUTEN, ten Zuiden van een lijn, loopende van den spoorweg naar Utrecht, langs den Lob- bedijk, den Utrechtschen dijk tot het Groen, den weg loopende van den Utrechtschen dijk naar den Utrechtschen reg en den weg voe rende naar en door de Heemstede tot de grens van de Gemeente Jutphaas; ODIJK, het nog niet opengestelde gedeelte der Gemeente WERKHOVEN, het nog niet .opengestelde gedeelte der tGemeente; WIJK-BIJ-DUURSTEDE, het nog niet open gestelde gedeelte der Gemeente ZEIST, ten Oosten van den weg De Bildt- Bunnik de jacht op waterwild en de jacht op klein en grof wild voor de uitoefening van alle ge oorloofde jachtbedrijven zal zijn geopend van IS November tot en met 5 December 1914 en van '28 December tot en met .'51 December 1914. Utrecht, 11 November 1914. De Commissaris der Koningen voornoemd, Van LYNDEN van SANDENBURG. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van Ryks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaard kohier No. 11 van de Persoueele belasting over het dienstjaar 1914 aan den Ontvan ger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter band gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op des bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- Ben aangeplakt te Amersfoort, den 10 Novem ber 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. l)e maximum-prijs voor Uroningach rogge- •ood wordt gesteld op 10.5 cent per K.G. De Burgemeester van Amersfoort, Van RANDWIJCK. Stille arbeid. Die wordt er verricht, al 'n paar maanden ing, met grooten ijver en hartelijke toewijding, 'n Stille arbeid, waarvan gisteren enkelen het resultaat zagen, waarvan in de komende dagen zij, ten behoeve van wie al dat werk geschiedt, de zegeningen zullen onder vinden. In allerlei variaties heb ik in de laatste weken den twijfel hooren uiten, dat, teage- volge van de vele zorgen en bemoeienissen met de Belgische vluchtelingen, de belangen van hen in onze eigen omgeving, die in deze dagen steun behoeven, in 't gedrang Vmoesten komen. En ik was zoo eeh; blij, dat ik met een berust geweten, omdat .k zoo'n beetje achter He schermen mocht kijken, kon antwoorden: t^lie vrees behoeft niemand te koesteren, want jet een geschiedt zonder het andere te henadeelen, dank zij de groote offervaardig heid der burgerij, dank zij het cordate, flinke pptreden van zooveel vrouwen en mannen, die Bonder dralen zich beschikbaar stelden om te doen, wat hun hand vindt te doen*. Maar er is een openbare en er is een stille arbeid. 't Ligt nu eenmaal in den loop der om standigheden, dat die voor de Belgische vluchtelingen meer in 't openbaar moet ver richt en de resultaten daardoor meer onder aller aandacht komen. We zien die beklagenswaardige uitgewe kenen dag na dag gaan naar de lokalen, waar zij spijs en drank ontvangen. We zien hen avond aan avond trekken naar de ge bouwen, waar zij den nacht doorbrengen onwillekeurig gaan onze gedachten uit naar den arbeid, waardoor dat alles wordt moge lijk gemaakt. Maar al dringt het werk, dat gedaan wordt ten bate van onze eigen stadgenooten, zich niet op aan ons oog, als kamer no. 10 in het Stadhuis, waar het plaatselijk steun comité zitting houdt, klappen mocht, wat er binnen haar muren gebiecht en getroost wordt met raad en daad, dan zouden we allen weten, dat onze medeburgers, die zich daar aanmelden en steun verdienen, vinden een open oor, een open hart en een open hand. En dan zou men ook weten met hoeveel ingenomenheid daar ontvangen is de uitnoo- diging door de leden van het dagelijksch bestuur van het steun-comité om gisteren in oogenschouw te komen nemen wat het sub comité voor kleeding vermocht tot stand te brengen in het huis no. 5 aan de Langestraat, nabij de Varkensmarkt, óok weer ten bate van onze eigen stadgenooten. 't Is nu juist twee maanden geleden, dat eenige vrouwen gehoor gaven aan den op roep van mevrouw Van Randwijck om een kleedingmagazijn te verbinden aan het steun comité, ten einde daaruit hen van 't noodige te voorzien, die zich dat tengevolge van de tijdsomstandigheden niet kunnen aanschaffen. Vol goeden moeds hoopten zij allen de wagens, waarmee de stad doorkruist werd, gevuld te -krijgen met voorraad voor het magazijn. En die verwachting werd niet te leur gesteld. Met groote vrijgevigheid hebben heel ve len afgestaan, niet alleen wat zij missen konden, maar ook wat zij missen w i 1- d e n 'n woord van welgemeende erkente lijkheid daarvoor vinde hier namens het comité een plaats. En toen al die goederen in bonte menge ling daar lagen op de ruime zolders van het Burgerweeshuis, nadat elk stuk een uit- stoomingskuur in optima forma had onder gaan, leek het een rijstenbrijberg, waaruit alleen groot overleg en veel geduld, waarin onze onvermoeide Presidente, mevrouw San dersHuydecoper ons allen voorging, kor den terecht brengen, wat het comité zich voorstelde. En ongezien, zoo heel stillekens, zijn daar nijvere handen aan den gang gegaan, die dra dien chaos wisten te herscheppen in een geordend geheel, door soort bij soort te voegen. Elk stuk werd nauwkeurig bekeken, ten einde oordeelkundig de reparaties en veran deringen vast te stellenwant streng is en wordt aan het principe vastgehouden, dat geen stukje kleeren of schoenwerk wordt uitgereikt dan in volkomen correcten toe stand. Wat niet frisch meer was, is gewas- schen. Wat de bout van den kleermaker behoefde om een ooglijk aanzien te ver krijgen, onderging dien verjongingskuur. Niets wordt weggegooid, alles, elk knoopje, elk snippertje wordt zuinig bewaard. Want schier alles kan met overleg nog benut. Zoo worden uit overgeschoten lapjes kinderpantoffeltjes gemaakt, welke heerlijk op school of in huis de natte klompjes kunnen vervangen. Daarmee wordt tevens het doel bereikt van werkverschaffinghet beste middel om steun te verleenen in deze benarde tijden. Zoo werd een week of vier geleden alles van het Burgerweeshuis overgebracht naar het pand aan de Langestraat no. 5 en in verschil lende vertrekken gerangschikt, waar een drietal dames het beheer voert over éen afdeeling. En eiken Dinsdagochtend, te beginnen 24 November, zullen van tien tot half twaalf in het magazijn hun, die in 't bezit zijn van een bon, afgegeven door het steun comité, de daarop vermelde kleeren worden verstrekt. Die bons worden alleen aan eigen stadgenooten uitgereikt. Men onthoude het goed. Zonder bon mag niets worden verstrekt, aan welken stelregel stipt, zonder eenige uitzondering, de hand moet gehouden. 't Was gister zoo'n echt kille dag, een waarop, zooals de dichter zegt vochtige nevelen zweven. En aan de takken tranen beven Dag zonder licht en zonnelach*, maar ik houd me overtuigd, dat, toen gisterochtend Burgemeester en Wethouders met den Gemeente-secretaris en de leden ven het dagelijksch bestuur van het steun comité met blijkbare voldoening al die sta peltjes bezagen en een kijkje namen in de ateliers, waar naaisters, kleermaker en strijk ster zich duchtig weren, zij allen dachten, dat, hoe kil en donker 't ook daarbuiten was, binnen indat huis warmte en licht werden uitge straald door den ernst en de toewijding waarmede dat kleine groepje vrouwen de op zich genomen taak begon en hoopt voort te zetten. Suze Frederiks Van Cleeff. Ig bemiddeling mogelijk? In weinig woorden kan ik uitdrukken het gevoel, dat schier alle harten vervult. Een aandrang, waartegen geen verzet mogelijk is, drijft velen onzer, levende op een. neutraal eiland in het midden van de woedende oorlogszee, om te pogen olie te werpen op de stormgolven, die de bescha ving van geheel Europa bedreigen. Sinds drie en een halve maand woedt een oorlog zooals de wereld nooit gezien heeft. Volk na volk wordt in een strijd betrok ken, waarvan de voortzetting geen ideëel doel ten goede kan komen, terwijl ze de edelste jonge krachten van Europa doodt of vernielt en van beroemde steden slechts den naam op de kaart overlaat. Kunst en weten schap, ja al de hoogste geestelijke bezit tingen der menschheid, worden in dringend gevaar gebracht. Elke dag dat deze afschuwelijke menschen- slachting langer duurt, doet ons met aan groeiende ontzetting verwezenlijken de monsterachtige onevenredigheid tusschen de vernieling alom en haar resultaten in het beste geval. Telkens stijgen haat, wraakzucht en zucht om te verdelgen. Het lijden van honderdduizenden wordt onduldbaar. Het menschenwee stijgt ten hemel, getuigend tegen godsdienst en be schaving. De winter is in het land gekomen, overal in Centraal-Europa. De ellende is niet te overzien. Bij de dooden op het slagveld en de ver minkten in de hospitalen voegen zich de slachtoffers van ziekte en gebrek alom, bij oorlogvoerenden en in de naburige landen. Is het oogenblik nu niet gekomen om te pogen te redden hetgeen nog te redden is? Twee landen zijn aangewezen om de po ging daartoe te doen. Het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Nederland, omdat het geen vijanden heeft en het sinds jaren mocht zijn het middelpunt der ontwikkeling en handhaving van het volkenrecht. De Groote Republiek, omdat ze door haar geographische ligging en door de zoo alge meen gewaardeerde beginselen en gevoelens van haar geëerden President, zonder den arg waan van een der strijdenden te wekken, haar goede diensten, haar tusschenkomst kan aanbieden. En het is nu een gunstig oogenblik daar toe. De gezant der Vereenigde Staten hier te lande, die zich gedurende al deze moeilijke maanden op zoo vele manieren jegens ons vaderland verdienstelijk heeft gemaakt en die van nabij weet hetgeen thane in Europa geleden wordt, is thans op weg naar Washing ton, waar bij het volle vertrouwen der Amerikaansche Regeering geniet. Onze Koningin is geëerd, is populair in Amerika. Onze Minister van Buitenlandsche Zaken is in de Republiek algemeen bekend en ge acht. Kunnen de beide Regeeringen zich dus ihans niet onder deze gunstige omstan digheden te zamen voorbereiden tot de taak om hun bemiddeling aan te bieden Een dergelijke mogelijkheid als zich nu voordoet, komt zeker niet licht weer. Een machtig woord kan gesproken wor den en het zou tot groote eer van ons land strekken, indien de komende geslachten eens konden getuigen, dat het Nederland's Ko ningin was, die den hoogen moed had ge had, het eerst het woord te spreken, dat den volkeren van Europa den weg wees tot een duur/amen vrede. Misschien kan zulk optreden niet dadelijk de gewenschte gevolgen gebben. Al komt hetgeen wij wenschen niet on middellijk tot stand, toch zal het voorstel, dat zeker in Amerika warmen bijval zal vinden, de mogelijkheid van een oplossing door duizenden doen overwegen. Het zou in elk geval dwingen tot ver zachting van den wanhoop van tienduizen den in Europa. Laat in God's heiligen naam iets gedaan worden om weder vrede op aarde te breng- gen. Het is onduldbaar, zonder iets te doen, langer toe te zien bij het moorden van de bloem van Europa's jonge mannen, van de hoop der toekomst. De zondvloed is bijna op het hoogst. Kan geen vrededuif worden losgelaten Aldus de Van dag tot dag-schrijver van het »Hbld*. Honderdduizenden bidden "'t hem na. De Oorlogsloening. De Haagsche briefschrijver van de >Arn- hemsche Crt*. weet mee te deelen, dat het ontwerp-oorlogsleening reeds een nieuwe phase is ingetreden. Na bij den Raad van State te zijn gezonden om advies, heeft het reeds weder het Departement van Financiën bereikt, en de indiening bij de Staten-Gene- raal zal nu spoedig kunnen volgen. De discussies ïn de Pers over de vraag: >oorlogsleening dan wel oorlogsbelasting zullen dan een einde nemenmaar in de Kamer zullen zij eerst recht beginnen, want het is te naüwer nood mogelijk, zich een onderwerp te denken, waarover de meenin gen zoozeer verschillen als over de wijze, hoe te voldoen aan de behoeften van de schatkist tengevolge van den oorlogstoestand. Bij wijze van een vroege St. Nicolaas- verrassing kan ik verder omtrent het ont werp nog het volgende mededeelen. Het bedrag van de te sluiten oorlogs- leening is niet gesteld op 250, maar op twee honderd vijf en zeventig milHoen. De deelneming zal vrijwillig wezen, maar indien

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1