Zaterdag 2i November 1914. No 8495. 64e Jaargang. Stadsnieuws Ingezonden. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR F. J. FR SS BR ZS 8. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fx. franco per post /1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieSle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. kennisgevingen. K A ASM ARKT te AMERS POORT. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, te beginnen met December a.s. de Kaasmarkt zal worden gehouden den eersten en derden Maandag dier uiaand en in de maanden Januari, hebruari en Maart d.a.v. eiken eersten Maandag. Amersfoort, 19 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Rurgemeester Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe cutoir verklaard kohier no. 4 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1914/1915 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 20 November 1914. De Burgem3ester voornoemd, Van RANDWIJCK. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter algemeene kennis, dat des Woens dags van iedere week, des namiddags ten drie uur, in een der lokalen van het voormalig Werk huis, aan den Westsingel alhier, gelegenheid tot kostelooss inenting wordt gegeven. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebe wijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, 19 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De godsdienstoefeningen der Gerefor meerde gemeente aan den Zuidsingel zullen voorloopig weer worden gehouden in de groote zaal van >Amicitia«. De >Staatscourant< van Donderdagavond bevat het Kon. besluit waarbij mr. M. W. F. Treub, onder dankbetuiging, eervol wordt ontheven van het beheer ad interim van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel en wordt bepaald, dat de heer F. E. Posthuma het ambt zal aanvaarden. Het staat thans vast, dat de-heer V. R. IJ. Croesen, Secretaris van de Kon. landbouw- vereeniging, aan de Algemeene vergaderin gen van de Centrale werkgevers-risicobank, Wet-risico, de Tuinbouw-onderlinge en de Landbouw-onderlinge door Commissarissen dier instellingen als opvolger van Minister Posthuma in de betrekking van Directeur zal worden voorgedragen. De Minister van Financiën is bezig tnet de vorming van een Commissie van advies in zake een te heffen Takaksbelasting. Zij zal bestaan uit een vijftiental leden en vertegenwoordigers omvatten van importeurs, handelaars, makelaars en fabrikanten uit het geheele land. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een concept-besluit tot aanvulling van de Alphabetische stratenlijst dezer Gemeente. Voor de straten bij de woningen, gebouwd door de vereeniging Volkshuisvesting II» meenen wij, dat in aanmerking komen de namen van drie oud-Burgemeesters, te weten O, Scheltus van Leusden (Burgemeester van 1812 tot 1837), W. van Assenraad (Burge meester van 1838 tot 1848) en A. D. Met horst (Burgemeester van 1849 tot 1852). Voor de straat bij de woningen van de vereeniging «St. Bonifacius» meenen wij, dat in aanmerking komt de naam van Abraham van Bemmel, in de geschiedenis onzer stad bekend door de aanbieding in 1760 van zijn bekende «Beschrijving van Amersfoort! Bij de werkzaamheden voor de nieuwe, huisnummering is gebleken, dat een goede nummering van den Lageweg niet mogelijk is zonder dien weg weer te splitsen in Laag- landscheweg en Lageweg, waarom wij U voorstellen den Laaglandscheweg in zijn oude richting in Stratenlijst op te nemen. Zij stellen voor, de Alphabetische straten lijst aan te vullen met de volgende straat namen Van Assenraadstraat, loopende van de Kruiskamp naar de Scheltusstraat Van Bemmelstraat, loopende van Soester- weg naar Oude Soesterweg; Laaglandscheweg, loopende van Lageweg in N.O. richting naar de grens der Gemeente; Methorststraat, loopende van de Kruis kamp naar de Scheltusstraat; Scheltusstraat, loopende van de Kruiskamp langs de Beek. Het plaatselijk steun-comité vestigt nog maals de aandacht van werkgevers op de Arbeidsbeurs, gevestigd ten Stadhuize, en verzoekt hun dringend, hun arbeidskrachten te willen betrekken door middel van deze instelling. Alleen dan zal het mogelijk zijn, personen, die werk bij particulieren hebben geweigerd, niet in aanmerking te doen komen voor werken, door het steun-comité uitgevoerd. Al heel in den beginne van de steeds nijpender zorgen voor het plaatselijk steun comité heeft de heer A. P. H. J. van Wee zei Erens een van zijn fraaiste pastel-tee- keningen 7 afgestaan Deze, thans geëxposeerd in de kunst-vitrine van ValkhofFs boekhandel, zal thans worden verlootde Kon. goedkeuring voor de ver loting is verleend bijjbesluit van 5 November. Er worden uitgegeven 1440 loten van een kwartje, die door een honderdtal dames wordfn geplaatst1440, omdat de wijzer plaat van een uurwerk evenveel halve minuten telt. Een uurwerk zal ook uitwijzen wie de gelukkige is. Daartoe is een horloge opgewonden en vervolgens verzegeldals het zal zijn afge- loopen, wijst de minuutwijzer aan wie het pastel won. Hoe gewapend beton, waarvan in den laatsten tijd door de oorlogsberichten zoo veel sprake is, wordt vervaardigd, kan thans ieder zien op de kluis bij het postkantoor een kostbaar, maar prachtig werk, dat de zuil zal blijven dragen óok als de kluis het eens mocht begeven. In den ouderdom van 58 jaar is hier gis ter na langdurige ziekte overleden de heer J. R. van 't Hof, oud-voorzanger der Ned. Hervormde gemeente. Mejuffrouw L. M. van der Heijden is ter beschikking gesteld vanl'den Gouverneur- generaal van Ned. Oost-Indië, ter benoeming tot onderwijzeres 3e klasse. De heer H. G. B. Rissink is aangewezen voor adspirant-ingenieur bij den Waterstaat en 's lands Burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië. Dr. J. W. Doyer, de voorganger van den heer G. J Buys als Directeur der Hoogere Burgerschool hier, heeft ontslag gevraagd als Directeur der Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Utrecht. Het R. K. pensionaat »Saint Louis*, aan den Utrechtschen straatweg, dat in zijn nieuwe huizinge in September in gebruik werd genomen, is hedenochtend omstreeks 9 uur door den aartsbisschop van Utrecht Donderdagavond is, met aanvankelijk 7 gewijd. 1 leden, hier opgericht een vereeniging van De plechtigheid werd, behalve door het behangers- en sloffeerderspatroons. onderwijzend personeel en de leerlingen,! Het Bestuur bestaat uit de heeren J. W. onder meer bijgewoond door mr. W. II. de 'van Achterbergh, D. .J. Smits en H. B. Beaufort, Kamerlid voor Amersfoort; den DFortmann. heer J. W. Jorissen, lid van de Provinciale I Aanstaanden Maandag vertrekken weer 6000 Belgische onderofficieren en minderen van hier naar het barakkenkamp bij Soester- berg, in de wandeling bekend als de kamp van Zeist. Nog even herinneren we aan de plaatse lijke ontmoeting van Quick en H. V. C., morgenmiddag bij «Birkhoven», die een zeer mooien voetbalwedstrijd belooft te worden. Met ingang van 7 December wordt de uen kaasmarkt gehouden op den isten en den schoolopziener en een der leerlingen, die ',(*en Maandag der maand; van Januari tot ten slotte .Holland's glorie* zongen, waarna i en met Maart, alleen den eersten Maandag, de even fraaie als doelmatig ingerichte lokalen in oogenschouw werden genomen. Statenhet college van Burgemeester Wethouders van Amersfoort met den Ge meente-secretaris den heer J. Stamperius," arrondissemen'ts-schoolopzienerde heeren A. H. van Kalken en F. M. Houbaer, als Raads leden geestelijken van hier en uit den om geving, den architect en de aannemers, benevens eenige belangstellenden. Na het cêlebreeren eener stille mis en het wijden der lokalen werd in de aula Psalm S ten gehoore gebracht en toespraken gehouden door den broeder-overste, den Het volgende fragment uit een brief van een landweerman vinde hier een plaats. Nu is het lang gevreesde slechte weer gekomen. De wegen zijn als het ware onbegaanbaar en over zoo'n pad modderend, waar hooge bladerlooze boomen staan, waar langs de windt huilt, kan men menigmaal niet vooruit. Dat belooft wat voor den winter,- dien we hier ontegenzeglijk zullen blijven, zoo we ten minste niet weer .opgeschoven* worden. Daar krijg ik een huivering van; want de ellende van een nieuw kwartier zoe ken en betrekken begint dan weer. Daar heb ik langzamerhand genoeg van gekregen. Nu ben ik reeds voor den vijfoen keer sinds i Augustus j.l. verhuisd De manschappen, die in schuren zijn onder gebracht, mogen niet benijd worden. De nachten zijn al zoo kond en zoo'n stal of schuur zit vol reten en kieren, waardoor de wind zoo treiterig kan blazen. Hou je dan I maar warm onder de dekens. Vandaar, dat I hier en daar houten loodsen gebouwd wor- I den. Die worden echter dikwijls door den dorpstimmerman met den Franschen slag in elkaar gespijkerd en zoo is de kans niet uit- j gesloten, dat deze verblijven allesbehalve dorado's van behaaglijkheid zullen worden. Alles wijst op een winterverblijf, als het uitgeven van borstrokken en handschoenen, het zetten van kacheis, het aanvoeren van kolen. Kerstmis en Nieuwjaar vieren we hier zeker, hoewel de viering van het eerste alles behalve op een Vredefeest zal wijzen. We zijn heel blij, dat de dames en de jongemeisjes te Amersfoort zoo naarstiglijk zorgen voor wollen mutsen, kousen, buik gordels, polsmoffen en wat niet al. Volgens den kalender zijn we nog ruim een maand van den winter af; maar met dat al is 't hier bar en bar koud. Zeer tot ons leedwezen moet de bespre king van het concert. Donderdagavond door de heeren Jac. Ph. Caro en G. van den Burg in de St. Joriskerk gegeven ten bate van het steun-comité, worden uitgesteld. Voor 't oogenblik, dat het flink werd bezocht. Omstreeks Kerstmis zal «Kunstbeschou wingen» weer een tentoonstelling houden misschien werk van Toorop. Maar zeker zal daar zijn werk van Belgische geïnterneerden, o. a. van den kunstschilder Eugène Joors, uit Antwerpen, die reeds langer dan tien jaar te Parijs een jaarlijksche ten toonstelling van zijn prachtige werken houdt en daar metterwoon was gevestigd, doch bij het uitbreken van den oorlog onmiddellijk dienst nam. Ook een zevental Belgische officieren zal daar werk inzenden. Na afgelegd examen is toegekend het diploma als helper van het Ned. Roode Kruis (mannen-colonne) aan de heeren J. M. Reinboud, H. C. A. van de Pol, L. G. van Ramselaar, A. Bakkenes, H. van den Hoek, G. Lagerweij en G. Kamperman. Naar de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 4993 kipeieren, die werden ver kocht voor f 9.20 tot f 11.50, met een middel- prijs van f 10.50. De eendeieren golden f 6.75 tot f 7.85 de kippen 47 tot 50 per Kilo, de jonge hanen 46 cent per Kilo, de oude hanen 27 cent per Kilo. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling van vaste goede ren werden verkocht het hecrenhuis met tuin Van Asch van Wijckstraat no. 17, groot 2.36 A. en ver huurd voor f 325 per jaar aan den heer C. van der Zoo de Jong, voor f 4600 aan den heer P. N. Koppen, en het heerenhuis met tuin Weverssingel no. 28, groot 4.2 A., in eigen gebruik ge weest bij nu wijlen den beer J. C. Hartman, voor f 4000 aan den heer D. Kruimel. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Povenkamp, l J trechtschestraat 12. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week om vijf minuten vóór half vijf, die van de overige voertuigen uiterlijk vijf minuten vóór vijven zijn aangestoken. Een goede bedoeling, zonder meer, is evenveel waard als een ladder waaraan de onderste sporten ontbreken. "Uit den Omtrek. De bouw van het barakkenkamp voor Belgische vluchtelingen bij Putten vordert goed. Reeds zijn 12 van de 50 slaapbarakken, ieder plaats biedend voor 250 personen, gereed. Aan de overige, evenals aan de kerk, de school, de eetzalen enz. wordt hard gewerkt. Het kamp, dat centraal verwarmd en elec- trisch verlicht zal worden, zal volgende week worden betrokken door het eerste convooi uit het kamp bij Oldebroek, dat wordt terug gegeven aan zijn militaire bestemming. In het kamp bij Nunspeet zijn reeds een 500 Belgische uitgewekenen die tot dusver te Venloo verblijf hielden; die uit de loodsen je Amsterdam zullen spoedig volgen. Het landgoed Stoutenburg is afgesloten als wandelplaats voor het publiek. De 13de lijst van het Kon. nationaal steun-comité heeft aan bijdragen en toezeg gingen f9102.19, terwijl in totaal tot 14 No. vember is ontvangen of toegezegd f750592.34 Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken," al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. De lichting 1915, in verband met het eind-examen der Hoogere Burger scholen met 5-jarigen cursus. De tijdsomstandigheden hebben een toe-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1