Gelijk we reeds meedeelden, zullen de diensten van alle spoorwegen met ingang van i December aanmerkelijk worden uit gebreid. De binnenlandschc treinenloop zal dan vrijwel normaal wezen. De internationale treinen zullen vooralsnog gering in aantal zijn. In afwachting van de voltooiing van het Kanaal door de Geldersche vallei en de vol ledige bevaarbaarmaking van de Hem heeft de firma I foutzager en Heineman heden een derde boot in de vaart gebracht, de Burge meester van Amersfoort Dl», een mooie en groote motorboot. Hier volge thans het geheele prae-advies van (iedcputeerde Staten nopeus de subsidie aanvrage voor de Handelsschool, waarom trent aanstaanden Dinsdag door Provinciale Staten zal worden beslist. Het Pestuur der vereeniging «Handels school voor Amersfoort en omstreken» heeft zich tot uwe vergadering gewend bij op 15 April 1914 bij ons College ingekomen adres, met het' verzoek, het huidige subsidie te willen verhoogen en voor het jaar 1915 te willen brengen op f 2250. Bij kantbeschikking van iS April 1914 werd het adres in handen van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort gesteld om bericht en raad. Den 30sten Mei 1914 ont vingen wij het bericht, dat in de Raadsver gadering van 26 Mei door den Raad van Amersfoort was besloten een subsidie van f .5200. te verleenen. In 'dè zomerzitting van uw vergadering is het adres om pra?-advies in onze handen gesteld. Hieraan voldoende, hebben wij de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen. Nadat op een eerste aanvrage om een Provinciaal subsidie van f 2000, later tot f 1965, teruggebracht, afwijzend was beschikt geworden, heeft uw vergadering in de zomer zitting van 1912 gunstig beschikt op een nieuwe aanvrage om een subsidie te mogen ontvangen van f 1170. Uit de Memorie, bij het toenmalig adres overgelegd, veroorloven wij ons aan te halen de volgende woorden Zooals uwe vergadering wilt zien, vragen wij thans een subsidie, gelijkstaande met 10 pCt. van het totaal bedrag der begrooting. Gaarne, zijn wij bereid te verklaren, dat door ons in de eerste 10 jaren niet op verhooging van dit bedrag zal worden aangedrongen». Ons College had een ongunstig prae-advies uitgebracht. Het is ons aangenaam geweest, dat al spoedig is gebleken, dat de uitkomst anders is geweest dan wij verwacht hadden en het onderwijs inderdaad in een behoefte voorziet. Wij hebben daarom, toen de ver eeniging in 1913 met gelijk verzoek zich tot u richtte, niet geaarzeld een gunstig prse-advies uit te brengen en bovendien het voorstel gedaan, het subsidie om te zetten in een jaarlijksch, en de regelen voor de uitbetaling te vergemakkelijken. De redenen waarom thans verhooging van het subsidie wordt gevraagd van f 1170 tot f 2250 zijn uiteengezet in een toelichtende nota met bijlagen. Uit de nota blijkt, dat niet September 1914, den aanvang van den nieuwen cursus, de tweede klasse in 2 af- deelingen is gesplitst, en dat het voornemen bestaat, in den loop van 1915 ook de derde klasse te splitsen. Of in 1916 zal worden overgegaan tot splitsing ook van de vierde klasse schijnt nog in het onzekere 'e hangen. Ons College begrijpt ten volle, dat de splitsing der klassen tot grootere uitgaven moet leiden, en zou daarom niet te sterken nadruk willen leggen op de verzekering, in 1912 gedaan.dat in de eerste 10 jaren niet op verbooging van het bedrag zou worden aangedrongen. Doch aan den anderen kant moeten wij ontkennend beantwoorden de vraag of het geheele bedrag der verhooging behoort te worden toegestaan. Van de 105 leerlingen, die de school thans bezoeken, zijn er niet minder dan 17 uit Noord-Holland (15 uit Hilversum en 2 uit Bussum) afkomstig en 7 uit Gelderland (Er- melo i, Nijkerk 2, Harderwijk 1, Putten 1 en Scherpenzeel 2). Dit groote aantal leerlingen uit andere Provinciën deed bij ons de vraag rijzen, of bet wel aangaat, het geheele meer dere bedrag van de Provincie te vragen, ter wijl met name de Provincie Noord-Holland ten worden gevonden door bijdrage van an dere Provincic(s) of (en) Gemeenten. Op onze vraag hoe het Bestuur in dit ont brekende zou kunnen voorzien, mochten wij de medcdeeling ontvangen, dat het zich voorstelde, van enkele Gemeenten buiten Amersfoort, van waaruit leerlingen de school bezoeken, een bijdrage per leerling te vragen. Wij zijn overtuigd, dat het Bestuur langs dien weg in staat zal zijn, afdoende voor ziening te treffen. Wij vernamen, dat de Ge meente Baarn reeds een bijdrage heeft toe gezegd van f 25 per leerling, hetgeen, in aanmerking genomen, dat 11 leerlingen uit die Gemeente de school bezoeken, op een bijdrage van f 275 neerkomt Het wil ons echter toeschijnen, dat in de eerste plaats het streven er op zal moeten zijn gericht, bijdragen voor leerlingen van buiten de Provincie te ontvangen. Met verhoogd subsidie wordt slechts voor het jaar 1915 gevraagd. Uit de bijlage 1, bij het adres gevoegd, blijkt de reden. Hierop is als Provinciaal subsidie voor 1916 uitgetrokken f 2230 a f2700 wegens te verwachten vermeerdering van uitgaven in den loop dier jaren. Het vooruitzicht, dat ook verder op ver hooging van Provinciaal subsidie wordt ge rekend, s een reden te meer, den eens aan gelegV'on maatstaf le blijven handhaven. Vermits het Bestuur zekerheid dient te heb ben, dat de door ons voorgestelde verhooging zal worden ontvangen, vermeenen wij geen rekening te moeten houden met het resul taat van zijn pogingen om te voorzien in de ontbrekende f 523, sedert de bijdrage van Baarn is teruggebracht tot f 250, en de uit betaling hiervan niet afhankelijk te moeten stellen. De verhooging van Rijks- en van Gemeentelijk subsidie is verzekerd. Wij hebben de eer op grond van het boven overwogene uw vergadering voor te stellen, te besluiten Het bij besluit van 15 December 1913 aan de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken» ten behoeve van haar Handelsschool tot wederopzeggens verleend subsidie van f 1170 per jaar met 1 ingang van 1 Januari 1915 te verhoogen met f 555 en alzoo te brengen op f 1735 per jaar, onder bepaling, dat dit subsidie kwartaalsgewijze en wel bij den aanvang van ieder kwartaal betaalbaar zal worden gesteld, doch nietalvorens door Gedeputeerde Staten zekerheid is verkregen, dat ook de Rijks- en Gemeentc-subsidiën tot de opge geven bedragen, respectievelijk van f 7000 en f 5200 per jaar, over het betrokken kwartaal zullen worden of zijn uitbetaald, en voorts onder voorwaarde, dat jaarlijks vóór de uitbetaling van het vierde kwartaal aan Gedeputeerde Staten zullen worden overge legd de rekening en verantwoording, een verslag van den toestand der school, een staat van het aantal leerlingen, met opgave der Gemeenten van herkomst, alles over het laatstverloopen kalenderjaar, benevens een opgave van de wijze, waarop de schoolgeld- heffing is geregeld. De Commissie van toezicht op het Lager onderwijs heeft de function verdeeld als volgt: J. F. Lankamp, Voorzitter; A. P. H. J. van Weezei Errens, Onder-voorzitter mevrouw N. Toxopeus-Stoppendaal, Secre- tares; G. van Wijland, Penningmeester; mevrouw H. J. Vceristra-De Baat; ds. A. F. L. van Hengel, IJ, Kerkhof Sr. en J. J. Thien. In den ouderdom van 00 jaar is hier over leden Andries van Huijzen, drager van de zilveren eere-medaille der Oranje Nassau- orde, bijna 7 b jaren werkzaam bij de firma B. Blankenberg Zn. Ook Dirk Harting heeft thans de» Lieve Vrouwe-toren in plaat gebracht. De prachtige ets is geëtalleerd in de kunst-vitrine van Vaikhoffs boekhandel. zijn doch w. gebodci rdie opzettelijke zuinigheid >f niet iu die mate, waarin zc wordt betracht, zou men dan niet goed doen, bovenbedoelde winkeliers door inkoopcu te begunstigen om zóo voor hen dezen tijd, waarin anders juist veel werd omgezet, ten minste nog wat draaglijk te maken Beoefen de zuinigheid voorz.oover de nood der tijden die oplegt, maar wacht u voor overdrijving. Kr is een groep medeburgers, die er te zeer de gevolgen van ondervindt. Bedenk, dat men moet leven, maar ook laten leven. I Iet hoofd-comité van Nederlandsche vrou wen voor het breien van bivakmutsen be richt, dat zijn oproep alom in den lande krachtig weerklank heeft gevonden en dat overal zeer veel vrouwen en meisjes ijverig bezig zijn met het breien dier zoo practische mutsen. Nu de winter zoo vroeg invalt, zal het uitreiken der bivakmutsen een ware wel daad zijn, vooral voor dc militairen der kust-, fort- en grenswachten. liet hoofd-comité verwacht dan ook een zeer ruimen oogst. Erg jammer is 't nu evenwel, dat naar van vele zijden wordt vernomen ecu groot aantal vrouwen en meisjes voornemens zijn, dc door haar gebreide mutsen buiten het comité om uit te reiken aan bepaalde troe pen of militairen. Die handelwijze is tegen over het hoofd-comité niet correct, want dit heeft de gegevens verspreid en is aanspra- j kelijk voor de niet onbelangrijke kosten van drukwerk, porto's, advertenties, enz. Boven dien zal het hoofd-comité nu over veel min der bivakmutsen kunnen beschikken en wat veel belangrijker is, een betrouwbaren grondslag voor dc verdceling en toewijzing missen, aangezien het niet weet aan welke troepen en militairen er reeds zijn uitgereikt. Het doet daarom een ernstig beroep op de breisters van bivakmutsen om van het bedoelde voornemen af te zien en te hande len zooals in de circulaire is omschreven. Men weet, dat mevrouw Meiners—Crebas, Lange Bergstraat 22, hier ter stede zorgt voor de inzameling der mutsen. Door de tijdsomstandigheden oefenen we ons allen in de deugd der zuinigheid. Voor zooverre dit door vermindering van inkomsten of door vermeerdering van uitgaven nood zakelijk is, mag dit niet anders dan loffelijk worden genoemd doch waar zóo algemeen en op alles wordt bezuinigd, rijst toch de vraag, of zoo'n algemeen doorgevoerde dik- wijls op den spits gedreven zuinigheid ook 1 nadeelige gevolgen kan hebben. YVe denken of de Gemeente Hilversum niets bijdraagt, hierbij niet aan den gebruiker, maar aan Een wetsontwerp is in voorbereiding om den diensttijd der tot 31 December a s. in dienst gehouden manschappen van militie en land weer. die anders op 1 Augustus naar de landweer zouden zijn overgegaan of uit den iandweerdienst zouden zijn ontslagen, ander maal te verlengen. De voorstelling, door de tooneel-vereeni- ging Vriendeiikri..g« te geven voor het plaatselijk steun-comité is thans vastgesteld op (1 December. De kaarten, reeds half October gekocht voor de toenmaals in verband met andere uitvoeringen uitgestelde voorstelling, zijn nog- steeds geldig. Opgevoerd wordt Emans' bekend blijspel •Jonge harten*. Het tweede buitengewoon bulletin van de j Alliance francaise* is verschenen en voor belangstellenden kosteloos verkrijgbaar bij den Secretaris Kortegracht 9. Bij de Dinsdag ten Raadhnize gehouden aanbesteding voor het opnieuw bestraten der Koningsstraat werd ingeschreven door: Bos voor f 10 400, Van Berchem f 99N0, Hooge- vcst f 9932, Van den Brink f 9915, De Bruijn f gfQo, Putman f 9817, Boks f 9660, Bonte f 9468, Blanken f 9375, Wildeman f9242, Gebr. Ruitenberg 9120, Nieuwenhuizen f 90Ö9, Groenhuizen f 8897, C. Ruitenberg f 8727, Wassink f 8629 en Hemels x- Van Keulen f S395. Het werk werd den minsten inschrijvers opgedragen. De Coninckstrnat zal dus weldra haar beruchte veldkei-bestrating zien vervangen door een klinkerbestrating van 2000 M- met 1200 M- tegeltrottoir. Gelijk reeds werd meegedeeld, <s de aanbesteding van magazijnsgoederen voor den dienst van Openbare werken uitgesteld. voortaan voorzichtig te zijn bij het lien, die men wél wil doen. Wie heeft i.i het postkantoor zijn huis sleutel verloren Hij is daar terug te krijgen. en dit te eerder, nu juist de toename van leerlingen tot verhoogde uitgaven noopt; een vraag die wij ontkennend meenen te moeten beantwoorden Ook wil het ons voorkomen, dat het niet we! aangaat, na de uitdrukkelijk gegeven verzekering in de eerste 10 jaren niet op verhooging van het Provinciaal subsidie te zullen aandringen, een voorstel te doen in de verhouding van het Provinciaal subsidie'naar den door de Vereeniging in 1912 aangeno men maatstaf van lopCt. der uitgaven een 1 Als het moet, kunnen w wijziging te brengen waardoor de Provincie een grooter pCt. in de uiigaven zou komen bij te dragen. den leverancier. I Niet voor hen, die in den omzet van on- I misbare levensbehoeften hun onderhoud j vinden daarop valt weinig te bezuinigen I doch stellig wel voor hen, die gaarne ver- koopen hetgeen anders grif van de hand I ging, maar toch wel gemist kan worden. En hoeveel winkeliers zijn er, die van den oin- I zet dier zoogenaamde luxe-artikelen moeten 1 bestaan. Daar komt straks het SInt-Nicolaasfecst. er allen buftcn vooral wij ouderen zullen het dit jaar best kunnen en willen missen. Maar de kinderen Moeten die óok dc Óns Coflege is van oordeel, dat de Provin- gevolgen ondervinden van den onmcnsché- - in de verhooging behoort bij te dragen j lijken oorlog? Bij velen, waar de verplichte f 355, waardoor het subsidie zal stijgen tot f 1775, en dat de ontbrekende f523 zal moe- zuinigheid onthouding of in ieder geval be perking zal opleggen, zal dit zeker het geval j We lezen in de Harderwijker Crt« Dezer dagen zat een stadgenoot in een café (te Harderwijk) en knoopte een gesprek aan met 3 Belgische jongelui, die later bleken geïnterneerden te zijn. Begaan met liet lot van deze jongelieden tracteerde hij hen op broodjes met kaas en ccn potteke bier. Om hun dankbaarheid te toonen. boden zij zich daarop aan, den meneer nog iets van Har derwijk bij avond te laten zien. Gekomen bij de Vischpoort pakten twee der schavuiten, want dat bleken ze te zijn, hun weldoener plotseling aan, terwijl de derde zijn dank baarheid toonde door hem een blauw oog te slaan en hem van zijn portefeuille te berooven. Gelukkig was daarin geen geld, alleen een kilometerboekje. I'oen de drie jongelui zich uit de voeten hadden gemaakt, begaf de mishandelde zich naar het politic-bureau om aangifte van die schunnige streek te doen. Het bovenstaande kan dienen als waar* I schuwing kiezen vai De ambtenaar van het Openbaar ministerie bij de Arrondissements-rechtbank te Utrecht eischte drie maanden tegen een inmiddels ontslagen depothouder van de N. V. stoom- olieslagerij en graanhandel van J. van Vol- lenhovcn, wegens verduistering van gelden, aan die Vennootschap toebehoorende. Een edeldenkend mensch schaamt zich niet, onbewimpeld zijn fouten te erkennen. De uitgevers-maatschappij «Elsevier* heeft het licht doen zien - een boekje, getiteld •België vóór en tijdens oorlog*, een reeks van 47 welgeslaagde photo's van in heel de wereld om hun architectonisch schoon b:rocmde bouwwerken, pleinen, straten, brug gen, wandelplaatsen, enz. in onverwoesten en daarneven in hun huidigen toestand, hopeloos verminkt en geheel vernieldeen merkwaardig historisch document, dat meer dan in kolommen druks getuigt hoe uiter mate beschaafd Europa in het tweede decen nium der 20ste eeuw is, maar te gelijk een collectie photo's, met het bijeenbrengen waarvan thans reeds bijkans onoverkoomlijke bezwaren gepaard gingen, terwijl het later onmogelijk zal zijn, ze te verkrijgen. Voor den luttelen prijs van 50 cent is het albumpje bij iederen boekhandelaar te bestellen. liet schijnt ons geraden, daarmee niet te talmen, want dan kon men wel eens ver nemen, dat het boekje is uitverkocht. VOETBAL. Quick-H. V. C. Niet zeer veel belangstellenden waren Zondag naar Birkhoven gegaan om de boven genoemde plaatselijke ontmoeting te zien, waarvan nog wel 1 o pCt. der bruto-ont vangst was bestemd voor 't Amersfoortsche Steun comité, hetwelk nu naar schatting tevreden zal moeten zijn met een f 3 a f 4. Er zullen dan ook ongeveer een 150 bezoekers zijn geweestde eerste rang was slecht, de tweede slechts matig bezet. Als om half drie de elftallen zich opstellen, verschijnt Quick met het volgende elftal in 't veld: Smit, doel; Brasser en Hendriks, achter Paul, Hamers en Muys, halfback Jentink, Georges. Briët, Bonk en Mingels vóór. Alzoo een zeer verzwakt elftal. H. V. C. had invallers voor Wilaert, Nieuborgh en Van Hoorn, Na den aanvang wegen den eersten tijd de partijen vrijwel tegen elkaar op, met II. V.C. iets in de meerderheid. Bij een aanval van de II. V. C.-voorhoede komt op een gegeven moment een bal van den rechtsbuiten met geringe vaart op 't Qnick-doel gehuppeld. Smit wil wegtrappen, doch mist jammerlijk; II. V. C. neemt dus op gelukkige doch eigenlijk onverdiende wijze de leiding. Hierna komt Quick eenige malen goed opzetten, voornamelijk door 't goede werk van de beide vleugelmenschen Mingels en Jentink; een oogenblik is Briöt zelfs voor open goal, doch mist door de gladheid van het terrein daar ter plaatse. Een paar schoten van dezen speler gaan ver naast tot hij ein delijk meer succes heeft et, kort vóór rust voor den gelijkmaker zorgt. Dc rust komt dus met 1 1. I11 de tweede helft blijft de verhouding yeruimen tijd gelijk. Meer en meer komt II. V. C. opzetten en de pressie op het Quick-doel wordt voortdurend grooter. De iieide backs werken echtïr uitstekend en weten langen tijd elk doelpunten te voor komen. Toch ziet ine», dat het zoo niet blijven kan eti eindelijk maakt Van de I'ol met een keurig schot II. V. C.'s tweede doel punt, echter voor Smit m. i. niet onhoudbaar. Nog een 10 minuten spelens en H. V. C. heeft welverdiend met 2—1 gewonnen, het geen de verhouding ook juist weergaf. Wat de verschillende spelers betreft, die nen om 't goede spel genoemd te worden bij II. V. C, Van Doom en vooral Van de PolVan de Mazel was ook niet slechtde rechtsbinnen pingelde te lang, terwijl Dijk huizen absoluut in bedwang werd gehouden door den Veteraan Muys. Bij Quick speelden Jentink en Mingels zeer goed, terwijl na rust Georges veel beter was, Briöt was te langzaam. Van de halfs voldeed Paul, die een zwaren vleugel had, goed, evenals Muys, zooals reeds is opgemerkt. De beide backs hebben voortdurend hard en goed gewerkt. Zeer stak echter, ondanks zijn flink volhouden, het werk af van Hamers tegenover den watervluggen centerhalf, dien hij moest vervangen. Had men niet verstan diger gedaan, vooral voor dezen wedstrijd een meer geroutineerd speler tc kiezen als invaller De goede verstandhouding tusschen de spelers werd, in tegenstelling met vorige wedstrijden, door geen onkel onaangenaam incident gestoord. Wel echter weet het H. V. C. aanhangende

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2