Zaterdag 28 November 1914. No. 8498 64e Jaargang. Stadsnieuws Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FRSDSRIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 13 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: KOHTSQRACHT 9. Telefoon 19 KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. C en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door Eu. tk KLOESE, te Amersfoort, ingediend verzoek, met bijlagen, om. vergunning tot het oprichten van eene steenhouwerij in het perceel alhier gelegen aan het Sint Janskerkhof, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 5150, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt. en dat op Donderdag den 10 December aanstaande, des voormiddag» te half elf uren, gelegenheid ten Itaadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden bezwaren tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 2G November 15114. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Van RA ND WI JOK. De Secretaris, A. R. VKICNSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis, van het publiek, dat een door I.. J. HONTELE, te Amersfoort, ingediend verzoek, niet bijlagen, om vergunning lot het oprichten van eene varkensslachterij, in het perceel alhier gelegen aan de KruiskampNo. 11), bij het Kadaster bekend onder Sectie Q., No. 1079, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag den 12 December aan staande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Rnudhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zy gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 28 November 11)14. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretarie, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, Gelezen een verzoek op 8 October 11)14 inge diend door het Bestuur van het zedelijk lichaam onder de zinspreuk „Sub pnesidio Bealrc Marirc Virginia, sine macula coucepto", gevestigd te Maastricht, waarbij, onder overlegging der ver- eischte stukken, vergunning wordt gevraagd tot het plaatsen en in werking stellen van motoreu en dynamo's ten behoeve van betelectrisch bedrijf fn tie waten'oorziening voor het pensionaat „St. Louis", alhier gelegen aan den Utrechtschen weg, op een terrein bij het kadaster bekend onder sectie C no. 139, Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan genomen worden binnen den in het eerste lid van art. 8 der Hinderwet bepaalden tjjd, op grond, dat het ingestelde onderzoek nog niet is beëindigd, Besluiten de beslissing op het voormelde verzoek te verdagen. Gedaan in de vergadering van den 24 Novem ber 1914. De Voorzitter, Van RANDWIJGK. De Secretaris, A. R. VKKNSTRA. hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 28 November 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter nlgemeene kenn#, dat des Woens dags van iedere week, des namiddags ten drie uur, in een der lokalen van het voormalig Werk huis, aan den Westsingel alhier, gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven. Vestigen er voorts de aandacht op, da' bij de nanmelding het vertoonen van een geboortebe wijs of trouwboekje gewenac'nt is. Amersfoort, 28 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemfester, Van RANDWIJGK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Het (officieuse) Haagsche correspondentie bureau is in staat, mee te deelen, dat de plannen van den Minister van Financiën tot indiening van een ontwerp-Tariefwet vaste- ren vorm aan. Naar verluidt, werd aan een hoofd-ambtenaar van het dienstvak der di recte belastingen de opdracht gegeven, een concept-Tarief samen te stellen. De Minister van Financiën beoogt met zijn voorgenomen ontwerp-Tariefwet uitsluitend een technische tariefs-herziening. Het samen stellen van een concept-ontwerp is door hem opgedragen aan den heer Slotemaker, Di recteur der directe belastingen in de directie Breda, die onder het Ministerie-Heemskerk belast was met het samenstellen van het ont werp-Tariefwet van Minister Kolkman. De Commissie van toezicht voor de tijde lijke Gemeentelijke Arbeidsbeurs heeft aan Burgemeester en Wethouders voorstellen ge daan tot reorganisatie dier zoo nuttige instel ling. Het tijdelijke karakter blijft, althans voor- loopig, behouden. Onder meer wordt het kaart-systeeni inge voerd. De Burgemeester van Amersfoort breDgt ter kennis van de ingezetenen dezer emeente, dat het door den Directeur van 's Rijke directe belastingen, enz. te Utrecht exe- k cutoir verklaard kohier no. 5 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1914/1915 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter Amersfoort heeft groote kans. universiteit- stad te worden, zij het ook tijdelijk. Dr. A. Kuyper heeft namelijk bericht ont vangen van het Departement van Oorlog, dat een lijst wordt opgemaakt van alle Bel gische studenten, die zich onder de hier te lande geïnterneerden bevinden, alsmede dat lokaliteiten voor het houden van'voorlezingen beschikbaar zullen worden gesteldmaar dat nog niet te beslissen valt, of alle deze studenten in éen depot, bijv. Amersfoort, zullen onder te brengen zijn. Verzamelen te Utrecht kan in geen geval Nu de winterdienst op de spoorwegen meer stabiel is geworden, heeft ook de Amers foortsche Tramweg Maatschappij haar win terdienst het licht doen zien. De Algemeene patroonsvereeniging in de bouwvakken heeft, vermoedelijk als contra prestatie voor hetgeen het Gemeentebestuur in den moeilijksten tijd van de crisis heeft bewerkstelligd ten behoeve van haar leden, fioo afgestaan voor het plaatselijk steun comité. Een voorbeeld, dat tot navolging moge wekken. Het steun-comité heeft veel succes met den verkoop van mosselen, die, nu ze hier bekend worden, ook hoe langer zoo meer worden gewaardeerd. Wegens de hooge vracht tracht het comité ze ook te betrekken uit Harlingen, ten gevolge waarvan ze goedkooper kunnen uitgevent. Aan de geïnterneerde Belgische militaire geneeskundigen is, op hun verzoek, vergun ning verleend, naar het front terug te kee- ren. Begin volgende week vertrekken er 9 van hier en 2 uit Harderwijk. De aanvraag om verhoogd subsidie door de Industrie- en huishoudschool kan al even min genade vinden in de oogen van Gede puteerde Staten als die voorde Handelsschool. Gedeputeerden schreven aan de Provinciale Staten Het Bestuur der vereeniging »Amersfoort- sche Industrie- en Huishoudschool", te Amers foort, heeft zich bij adres d.d. 28 September j.I. tot uwe vergadering gewend, met ver zoek het Provinciaai subsidie, thans f 1725 per jaar bedragende, met ingang van 1915 en vervolgens te willen verhoogen met f225 en alzoo te brengen op f 1950. Gelijk uit het adres en de toelichting op de Begrooting blijkt, zullen de exploitatie kosten der school in 1915 belangrijkstijgen, voornamelijk in verband met de opleiding voor akte-examens in nuttige en fraaie hand werken en voor diploma costuumnaaien, terwijl het Bestuur voornemens is, met Mei 1915 over te gaan tot toevoeging van de derde of hoogste klasse voor costuumnaaien en voor dienstbodenopleiding. Veorts zullen de toekenning van periodieke salaris-verhoogingen aan het onderwijzend personeel, de onderhoudskosten van schooi en inventaris, benevens de aanschaffing van naaimachines en van leermiddelen voor de teekenlessen nieuwe uitgaven vorderen. Een en ander zal ten gevolge hebben, dat de Begrooting der uitgaven voor 1915 met ongeveer f2100 zal moeten worden verhoogd, in welke meerdere uitgaaf het Bestuur zich voorstelt te te voorzien door het verkrijgen van een hooger Rijks-, Provinciaal- en Ge meentelijk subsidie, respectievelijk van f 1500, t*;s Hoewel de Raaa der Gcaieente Amersfoort nog geen beslissing op het verzoek om ver hooging van het Gemeentelijk subsidie heeft genomen, mag, blijkens het ambtsbericht van Burgemeester en Wethouders dier Gemeente, wel worden verwacht, dat de Raad het ver zoek zal inwilligen, zoodat dit voorshands geen beletsel zou zijn, uw vergadering te adviseeren om tot verhooging van Provin ciaal subsidie, hetwelk in goede verhouding staat tot het Gemeentelijk subsidie, te be sluiten. Ook was door den Minister van Binnen- landsche Zaken aanvankelijk op de ontwerp- Staatsbegrooting de door het zelfde Bestuur aangevraagde verhooging van f 1500 uitge trokken, waardoor het Rijks-subsidie gebracht was van f 6500 op f 8000. Genoemde Minister heeft zich echter door den drang der tijdsomstandigheden genood zaakt gezien, de aanvankelijk uitgetrokken verhooging in te trekken en het subsidie terug te brengen op het oorspronkelijk bedrag van f 6500. Deze omstandigheid geeft ons aanleiding, den Staten te adviseeren, ook de van de Provincie gevraagde verhooging voor 1915 niet toe te staan. Afgezien nog van het feit, dat de overwe gingen, welke voor de Rijks-begrooting een afwijziging van nagenoeg alle subsidie-ver- hoogingen noodzakelijk maken, tot op zekere hoogte ook voor de Provinciale financiën gelden en in het bijzonder, wanneer die verhooging, zooals thans hier het geval is, gevraagd wordt naiiat de Begrooting voor het dienstjaar 1915 reeds is vastgesteld, heeft uw vergadering steeds een gunstige beschik king op een adres als het onderhavige, ook wanneer daartegen overigens geen bezwaar bestond, afhankelijk gesteld van de vraag of ook het Rijk en de Gemeente gunstig op de gevraagde subsidie-verhooging hadden beschikt. En te meer bestaat er o.i. aanleiding, ook thans dien regel te volgen, nu het Bestuur in het gemis der f 1500, welke van het Rijk waren gevraagd, toch aanleiding zal moeten vinden, de voorgenomen uitbrei dingen tot betere tijden uit te stellen. Werd thans de Provinciale verhooging toegestaan, dan bestaat er bovendien alle kans, dat deze gelden aangezien een gedeeltelijke uit voering der voorgenomen uitbreidingen niet wel mogelijk schijnt voor andere, minder voor de hand liggende doeleinden zouden wor den aangewend, hetgeen, indien later het Rijk de thans gevraagde gelden mocht toestaan, wellicht een nieuwe verhooging van het Provinciaal subsidie zou noodig maken om de in de Memorie van toelichting uiteen gezette denkbeelden te kunnen verwezen lijken. Op boven aangevoerde gronden hebben wij deteer, uw vergadering te adviseeren, op he adres afwijzend te beschikken. De subsidie-aanvragen van Handelsschool en Indiestrieschool vormen punten 13 en 14 der agenda en zullen dus wellicht reeds Dinsdag den afgevaardigden van Amersfoort gelegenheid geven, de belangen dezer onder- wijs-inrichtingen warm te bepleiten. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer L. J. Kr ook gehouden najaars vergadering der onder-afdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. werd bijge woond door het voltallig Bestuur doch slechts 25 van de ruim 700 leden. De Voorzitter herinnerde na zijn wel komstwoord, dat de Algemeene Voorzitter van de V. P. N., de heer F. E. Posthuma, is benoemd tot Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel en uitte den wensch, dat het Z. Exc. moge gegeven zijn, vele jaren in het welzijn van den landbouw en de pluimveehouderij, in4 welke hij zoo heel veel belang stelt, werkzaam te zijn (hoerah's). De notulen der vorige vergadering werden hierna gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat verleden Zaterdag een pluimvee-cursus is begonnen te Leusden en er hedenavond een te Hooland zal aanvangen. De bijwo ning er van staat ieder vrij, doch de Regee- ring zou gaarne zien, dat de deelnemers éen dubbeltje bijdroegenvan nog meer belang is intusschen, dat de geheele leergang wordt gevolgd. Het opvragen der contributie is, mede door de tijdsomstandigheden, vervroegd, ter wijl voortaan de geheele contributie ver schuldigd zal zijn, óok al treedt men in de laatste maand van het boekjaar toe als lid. Nu allen het succes der eierveiling heb ben gezien, wier heftigste tegenstanders thans j behooren tot de trouwste koopers, wekt het Bestuur de leden op, hun eieren niet meer naar de markt, doch alle naar de veiling te brengen. Geeft vertrouwen voor vertrouwen en steunt het Bestuur, dat al dezen arbeid om uwentwil doent. Van einde Maart tot half November ia reeds omgezet voor een klein millioen een omzet, die licht is te verdubbelen, ja zelfs'te verviervoudigen, als alle leden hun eigenbelang slechts inzien. Door de veiling tejsteunen, ontvangen zij veel meer geld dan op de markt; r], die geregeld flinke hoe veelheden zenden," verklaren nog nooit zulke goede prijzen te hebben gemaakt. Dat de veiling veel voordeel brengt, is óok bewezen in het begin van de crisis; de eieren werden op markt verkocht voor 2 en 2.5 cent 25 000 eieren, aan de mijn gebracht, wer den een week opgehouden en toen geveild voor 3 en 4 cent (applaus). Dat er zijn, die de groote voordeelen der vjiling erkennen, moge blijken uit een brief waarbij een lid zijn eierbon terugzendt, met verzoek de con tributie daarvan af te houden en het restant te storten in het fonds voor het „Centraal fokstation (applaus), Spr. hoopte, dat in deze de victorie zal uitgaan van Amersfoort en stelt voor, dat ieder lid ten minste 23 cent zal storten in dat fonds. Als Amersfoort het voorbeeld

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1