Ingezonden. Advertentién. - 1ST hoofde werd niets ontvangen. De dagkilo- nieter-opbrengst was f 7.15. togen f S.77 in November 11)13. Bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest worth de vergunning om verschillende post pakketten aan het zelfde adres met slechts éen adreskaart te verzenden, ingetrokken tot en met h December, zoodat bij elk pakje een adreskaart moet worden gevoegd. Aanbevolen wordt, zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking en zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhech ting onvermijdelijk is, het adres zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan geen vrees behoeft te bestaan. Verder wordt aangeraden, in de pakketten een tweede los adres te sluiten. De pakketten, bestemd'voor militairen moeten worden voorzien van een adres, waarop de onderdeelen van het leger, waartoe ge adresseerde behoort, duidelijk en volledig zijn aangegeven. Aangeraden wordt, deze pakketten zoo spoedig mogelijk ter post te bezorgen In menig kantonnement organiseerden de militairen zelf een besteldienst, zoodat de ver rassingen wel juist op tijd in het bezit zullen zijn van de geadresseerden. Volgens »De Standaard» zal, door goed gunstige beschikking van den Minister van Oorlog, de zaak der geïnterneerde Belgische studenten vermoedelijk zóo geregeld worden, dat deze studenten allen bij Soesterberg in depot komen; dat ze eiken ochtend onder gewapend geleide naar Amersfoort zullen gebracht wordendat te Amersfoort goede lokalen voor de lezingen ten dienste zullen gesteld wordenen dat dagelijksch uit Utrecht daarheen zullen komen zoowel de gevluchte Leuvensche hoogleeraren als enkele hoogleeraren van de Utrechtsche universiteit die zich bereid hebben verklaard, aan dezen cursus deel te nemen. Dat onder gewapend geleide» moet een zonderlingen indruk maken op de zonen der Alma mater. Ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum is gister ten Raadhuize verleden de akte van oprichting der Gemeentelijke Credietbank. 1 Iet ook door ons meegedeeld gerucht, dat dr. P. G. Tiddens eerlang zou worden be noemd tot Directeur eener Hoogere Burger school te Utrecht, is bezijden de waarheid. Kolonel J. Mingels is benoemd tot tijdelijk Regeerings-commissaris in het vluchtelingen oord te Ede. Aan kapitein J. A. Th. H. F. van Rijswijk de Jong, van het 30ste landweer-district, te Rotterdam, is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Majoor A. C. M. ridder Alewijn, comman dant der 3e afdeeling ie regiment veld-artille- rie, zou zoo heel gaarde eenige wollen bouffan tes ontvangen voor zijn manschappen. Hebben de dames en jongemeisjes andere wollen kleedingstukken te missen dan zijn deze natuurlijk óok hoogst welkom, doch bouffan tes zijn op 't oogenblik toch het meest noodig. Mevrouw Alewijn gravin Van Limburg Styrum, Prinses Marie-laan 1, zal ze heel gaarne verzenden. Donderdag 17 dezer zal professor dr. Kohnstamm. hoogleeraar aan de Gemeente lijke universiteit van Amsterdam, voor de plaatselijke afdeeling van den Ned. Protes tanten Bond spreken over: Ethische en religieuse vraagstukken in verband met den oorlog. Een rangeerende ledige goederentrein reed gister tegen het stootblok bij de brood fabriek. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het stootblok en een der wagens moeten in de reparatie. De heer A. \Y„ hoofd-conducteur der H. IJ. S. M.. werd hedenochtend, toen hij zich naar zijn dienst wilde begeven, bij het verlaten van zijn huis door een hevige hoest bui overvallen. Hulp mocht niet meer baten. Wederom is een minder gewenscht element onder de Belgische vluchtelingen door de politie naar hel vluchtelingenkamp te Veen- huizen geleid, waarheen ze te gelijk op trans port stelde twaalf uit Hoorn hier aangebrachte vluchtelingen. Nog een paar staan op nominatie. Voor duizenden menschen is de wereld niets anders dan hun eigen kringetje, Zij gaan door het leven als een bijziende, die niet verder kijkt dan zijn neus iang is. Uit den Omtrok. De drie Belgische geïnterneerden, die on langs te Harderwijk een heer, die om wat meer van den oorlog te hooren een gesprek met hen aanknoopte en hen onthaald had, plotseling aangrepen en trachtten teberooven, zijn opgespoord en thans gevankelijk naar' Zwolle geleid. Ledigheid is des duivels oorkussen er. tevens de hoofdoorzaak, dat gisternamiddag en hedenochtend in een der beide geïnter neerden-kampen bij Soesterberg het tot ongeregeldheden is gekomen, 'ke helaas met kracht moesten onderdrukt. Ontdaan van de franje en de geweldige overdrijving met welke het gebeurde thans reeds hier wordt rondverteld, komt het hierop neer, dat gisternamiddag eenige geïnter neerden zich in burgerkleeding wilden ver wijderen met hun vrouwen, die hen hadden bezocht. De dienstdoende onderofficier der Belgische gendarmerie belette hen, het kamp te verlaten. De ontstemming nam toe en sloeg alras over tot baldadigheid, welke men koelde aan de cantine. De Xederlandsche wacht, onmid dellijk versterkt, rekende de belhamels in. Hedenochtend werden wederom beschadi gingen toegebracht aan de cantine. Na her haalde aanmaning moest de wacht tot het uiterste overgaan, met het treurig gevolg, dat zes Belgen werden gèdood, tien zwaar en twaalf licht gewond, welke onderscheiden lijk naar het militair hospitaal hier en naar het St. Elisabeths-ziekenhuis zijn overgebracht. VOETBAL. Quick 2 speelde Zondag op Birkhoven tegen Hercules 4. Quick speelt eerst tegen den zeer sterken wind in. Niet lang na het begin maakt Hercules de eerste goal door een misverstand van den back en den keeper van Quick. Hercules is voortdurend in de meerderheid en even vóór het einde der eerste helft komt van den rechtsbuiten de tweede goal, die door den Quick doel-verdediger wel gehouden had kunnen worden. De aanvallen op 't Hercules- doel hadden weinig succes, voornamelijk door de geringe kracht der schoten, veroorzaakt door den heftigen tegenwind. Na halftime treedt Quick direct aanvallend op en blijft voortdurend ver in de meerder heid. Het duurt ook niet lang of de rechts binnen verkleint, uit een voorzet van links, den achterstand. Quick werkt nu hard voor den gelijkmaker, maar kan zijn meerderheid niet in doelpunten uitdrukkeen. Goede scho ten van links hebben geen succes. Over 't algemeen is Quick niet fortuinlijk geweest en was een gelijk spel zeer zeker verdiend. De voetbalvereeniging «Amersfoort» wist Zondag te winnen met 42 van Hilversum. Deze vereeniging heeft in haar afdeeling tot nu toe zeer goed voldaande laatste keeren werd ten minste telkens gewonnen. H. V. C. 3 speelde gelijk 11, met Trompenberg 2. Voor de plaatsen der tweede elftallen van de vereenigingen Quick en II. V. C. zie men de volgende competitie-standen 1. Groen Rood. 1. Trompenbeig. 2. U. V. V. 4. 2. Baarn. 3. Hercules 4. 3. H, V. C.2. 4. Kampong 3. 4. Laren. 5. Vooruit 2. 5. A. W. 3. 6. Quick 2. Men ziet dus dat H. V. C. 2 in haar af deeling tot de middelmatigen behoort, ter wijl tot nu toe Quick zelfs onderaan staat. De laatste wedstrijd van Quick 2 stak echter zeer gunstig af bij de voorgaande zoodat aan de toekomst nog niet behoeft te word en gewanhoopt. De Amersfoortsche Mixed Hockey club wst alhier met 4—1 te winnen van de Hii- versumsche hockey club. FUVI. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. aangetrokken) op de gruwelijkste, maar boven al schitterendste wijze zijn soortgenoot»"» aan stukken scheurt. Het is bekend, dat wij paarden, die tot de edele dieren worden gerekend (vermoedelijk, omdat wij ninuner diplomatieke b»?trekkingen afbreken en het voorrecht genieten, wel eens een mensch op den rug te dragen) in de furie van den strijd meegesleept, in zoo'n verdelgings-m itch óok trek krijgen in bijten en schoppen. Bij andere zoogdieren komt strijd óok voor, maar is de drijfveer nagenoeg alleen honger en liefde; bij den mensch ook nog broodnijd, hetgeen ze dan noemen handel, industrie, macht en nog veel meer. Merkwaardig is, dat het aanvallen in kudden of troepen bij de zoogdieren alleen bij hongerige wolven wordt waargenomen.; de menschen daaren tegen zijn alsdan in den regel, althans bij het begin, goed doorvoed. Ook ontbreekt bij andere zoogdieren her »bête humaine», waaruit blijkt, dat zij mindes beestachtig te werk gaan. Een dier is dus geen beesthet woord dier drukt iets betert uit dan hetgeen de mensch in het wezen van de zaak is. Propaganda-vergaderingen van den »Nederïandschen Anti-Oorlog Raad» De Anti-Oorlog Raad heeft besloten, om streeks half December in de verschillende deelen van 011s land op den zelfden dag propaganda-vergaderingen te doen plaats hebben, waarin door sprekers van alle staat kundige en godsdienstige richtingen het anti-oorlogs-program van den Raad uiteen gezet en tot massale deelneming aan het streven van den Raad opgewekt zal worden. De Raad wil aldus op eenvoudige eu sprekende wijze zijn doel in alle deelen en alle kringen van Nederland bekend maken en de velerlei groepen van vredesvoorsta ri ders tot algemeene samenwerking in het verband van den Anti-Oorlog Raad aan sporen. De samenstelling van den Anti Oorlog Raad uit vertegenwoordigen van alle staatkundige partijen en alle maatschappelijke klassen en groepen en uit vertegenwoordigers van alle vredes-organisaties is op zich zelve reeds een aanwijzing van het standpunt, door den Raad ingenomenalgemeene samenwerking van alle vredesvoorstanders, zonder uitsluiting van welke groep ook, zal noodig zijn, wil het programma van den Raad ooit tot verwezen lijking komen. Het programma van den Raad is een waarborg niet slechts voor de mogelijkheid van de noodzakelijke algemeene samenwer king, maar ook voor de mogelijkheid van practische verwezenlijking van het beoogde doel. De inhoud van dit program is als volgt De «Xederlandsche Anti-Oorlog Raad» streeft naar een zoo spoedig mogelijke be ëindiging van den oorlog, door een vrede, die niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt. De Raad is van oordeel, dat daartoe bij het sluiten van den vrede het volgende gewenscht. Adressen waarnaar thans veel wordt gevraagd. Plaatselijk steun-comitó, Stadhuis, Kamer j 110. 10. I Buikgordels voor leger en vloot, mevrouw Van den Bergh, Wilhelminastraat 5, en mevrouw Van Ittersum, Bernulphusstraat 1. Polsmoffen, zonder handbedekking, voor militairen, mevrouw Knoote, Muurhuizen 9. Wollen mutsen, voor militairen, mevrouw Meiners. Lange Bergstraat 22. Wollen sokken, voor militairen, mevrouw Van Reede, Oldenbarneveldtlaan 46, en mevrouw I-redeiiks, KortegrachV y. Goederen voor uitgewekenen, de heer M. S. de Pool. Bergstraat 1. Lectuur voor het interneerings-depot te Amersfoort, bibliotheek Infanterie-kazerne. But eau voor logies ten behoeve van hen, die te Amersfoort geïnterneerden komen bezoeken, Het Valkje, iederen avond van 8 tot 9 uur. Comité voor uitgewekenen, Kortegracht y. Ittlichtings bureau van het Ned. Roode Kruis, Kortegracht 9. i Geboren zoon van N. HAZBNDONK A. HAZBNDONK— Hoogland. Amersfoort, 1 December 1914. 1. Samenwerking der Staten, in plaats van tegenover elkander staande bondgenootschap pen 2. Beperking der bewapening krachtens internationale regeling 3. Zeggenschap der Volksvertegenwoordi gingen over het vredesverdrag; 4. Vermijden van het gevaar, gelegen in overgang van grondgebied of annexatie te gen den wil der bevolking 5. Nieuwe stappen tot bevordering van verplichte arbitrage en verplicht onderzoek van internationale geschillen. De Raad stelt zich voor, in samenwerking met gelijkgezinden uit alle partijen en rich tingen in alle landen, de vorming van een krachtige internationale openbare meening ten gunste dezer denkbeelden te vorderen. Op dit program kunnen alle vredesvoor standers zich vereenigen. En indien zij dit doen, indien zij zich niet, om welkeredenen ook, van aansluiting bij den Anti-Oorlog Kluge Raa(i onthouden, dan is het zonder twijfel mogelijk, in Nederland een krachtige, over weldigende massabeweging te vormen. Wan neer dan, hetgeen reeds voorbereid wordt, ook in andere landen aen overeenkomstige massabeweging ontstaat, en al deze landelijke bewegingen tot een internationale anti-oor logsmacht vereenigd zullen zijn, dan zal Getrouwd Jhr. V/. A. OliTT, Wednr. van B. M. Barsse Van Hok.tzklakk, en JOH. H. C. SLUITER. Amersfoort, -3 December 1914. Leusden, Volstrekt eenige kennisgeving. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. H. VAN WEI.DEKEN baron RENHKKft) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Incasseering van Wis sels en Quitantiön. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daat /oor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. DEGELIJKE GESCHENKEN, LEERRIJK en AANGENAAM Homo sapiens. De mensch, beschouwd door Hans, het welbekende rekenpaardover genomen uit het dictaat van een canoidatus rer. nat. De mensch (homo sapiens, Linné). Een zonderling, maar zeer intelligent zoogdier, dat zich van alle anderen van die klasse onderscheidt, door geweldige verwaandheid, als gevolg van zijn aapachtige afstamming; I het wezenlijke einddoel van den Anti-Oorlog dat in voornaamheid alleen onderdoet voor Raad ten opzichte van de naaste toekomst de giraffe, die. door veel den kop op te j bereikt kunnen worden, namelijk tot een steken, reeds een abnormaal langen hals j vrede te komen >die niet de kiem van heeft verworven; dat bij tijden vervalt in 1 nie-we oorlogen in zich draagt», razernij en dan, geprikkeld door wilde harts- J Zóo gezien, verdient het plan van den tochten (van welke de eerste symptomen Anti-Oorlog Raad, om op een zelfden dag reeds in het aardsche paradijs te zoeken zijn) in alle deelen des land groote propaganda- en met behulp var niet al te nobele, maar vergaderingen in te richten, zoo schitterend niettemin kostelijke toepassingen der natuur- i mogelijk te slagen. wetenschappen (physica, chemie, enz.) en j Reeds nu wekken wij onze lezers op, hun bovendien geïnspireerd door de meest ver- aandacht op deze vergaderingen gevestigd k""°" j houden en zjch voor nemen, er aan irlul de mooiste kalender voor salon en kamer; 366 prachtfoto's uit ons mooi land, met eiken eerste van de maand een kleurenfoto naar de natuur, en 2 bijlagen in kleurendruk naar schilderijen van Neder- landsche meesters, welke voor de luxe uit gave op artistiek handkarton gehecht zijn. Gewone uitgavef 0.90 Luxe uitgave; kunstdruk blok en prachtschild1.50 Album voor het verzamelen der plaatjes 0.50 Kon wetenswaardig overzillit zeer belangrijk en leerrijk. I11 eiken solieden boekwinkel verkrijgbaar of, met verheoging van porto, direct van den uitgever S. BAKKER Jz., Koog-Zaandijk. heven gevoelens van vaderlands- en andere soorten liefde, van moed, beleid, trouw, gevoel voer het schoone, kunstzin, zelf- en andere opofferingen en met veel suggestie door trokken (na zich voor die gelegenheid tot kudden of troepen vereenigd te hebben en daarbij een uniforme huidbekleeding te hebben deel te nemen. Namens het Bestuur, R DE JONG VAN IJEEK EN DONK, Secretaris. 'a Gravenhage, December 1914. '1 heressastraat 51. OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrije toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten - - Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIKL10THKEK.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2