Donderdag 17 December 1914. No. 8506. 64ej aargang kosteloos- Stadsnieuws Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. va. I ileeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. raiBiaiEs. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft.— franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleöle- en ontnlgeninga- advertentlën per regel 15 cent Reclames 15 regels f1.15. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van bulten de stad worden de incasseerkosten ln rekening gebracht. KOXlTXaXlACST 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven als aboiine', ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers K E N N I 8 G K V 1 N (1 K N. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dal ingevolge art. 7 der bij Raadsbesluit dd. 2l> Mei 1914 vast gestelde „Verordening tot regeling van de loo- nen der Gemeente-werklieden" het vrugen van fooien en het aannemen daarvan den werklieden is verboden. ■Beatijfezetenen worden uitgenoodigd, hiermede rekéSfeg te willen honden ten einde hen niet in verleiding te brengen. Amersfoort, 15 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDYYTJCK. De Secretaris, A. R. VLENSTRA. Meegedeeld werd, dat de lijn Utrecht Nieuwersluis der Hollandsche- Electrische Spoorweg Maatschappij 1 October 1915 ge reed zal zijn. De wintervergadering werd hierna gesloten. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis, dat bij hen is ingekomen een adres van THEODORUS MENDRIKUS WELLING, ko(li9huishouder, wonende te Amers foort, houdende verzoek om vergunning voor den verkoop van sterkedrank in het klein voor Ssbruik ter plaatse van verkoop voor de bene- en-iokaliteit van het perceel Zevenhuizen 110.1 alhier, dat binnen twee weken na deze bekendmaking eenieder schriftelijke bezwaren tegen het ver leunen der vergunniug kan inbrengen. Amersfoort, 15 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RA ND WI JOK. De Secretaris, A. R. VEKNSTRA. Iu de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan dr. H. L. Oort, uit Utrecht. In die godsdienstoefening wordt tevens een collecte gehouden voor »Tot Steun». In de g Ver voortgezette wintervergadering der Provinciale Staten van Utrecht werd onder meer vastgesteld het Algemeen regle ment op de Waterschappen in deze Provincie. De afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Landbouw Genootschap kreeg een subsidie van f 45 voor het houden van een landbouw- wintercursus, Ondanks de warme verdediging door dr. Jorissen en mr. W. A. van Zijst ontving de Handelsschool slechts een hooger subsidie van f555, in plaats van de aangevraagde verhooging van f 2250. Nochtans werd, hoewel in zeer gereserveerde termen, in uitzicht gesteld dat Gedeputeerde Staten een eventueelen nood- stand zullen onderzoeken om te voorkomen, dat de school worstelt met een groot tekort. Na een warm pleidooi door de heeren Jorissen en Van Zijst werd met 25 tegen 9 stemmen verworpen een voorstel van laatst genoemden om aan de Industrie- en huis houdschool alsnog het verhoogd subsidie van f225 te verleenen. Ook ten opzichte van deze inrichting van onderwijs werd ten slotte het afwijzend prm-advies van Gedeputeerde Staten aangenomen z. h. st. De propaganda-com missie voor melk-con- trole en vee-hygiëne kreeg f 200, of f 50 meer dan het Hoofdbestuur van het U. L. G. heeft gevraagd. Het subsidie voor de Am bachtsschool te Utrecht werd met f 1000 verhoogd tot f 6250. Ter Dinsdagavond van 7.30 tot 11.35 onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehouden Raadsvergadering waren tegenwoordig alle 16 Raadsleden en de Secretaris, de heer A. R. Veenstra (3 vacatures). De notulen der vergadering van 27 Oc tober werden als vastgesteld beschouwd. Ingebracht werden de volgende stukken Brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 19 November, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 27 October ter benoeming van mejuffrouw A. M. Ber- kelbach van der Sprenkel tot tijdelijk leerares in de Nederlandsche taal en letterkunde aan het Gymnasium voor kennisgeving Brief van den zelfden van 1 December, waarbij in de tijdelijke benoeming van leer aren aan de Burgeravondschool gedurende het schooljaar 19141915 wordt berust als voren Oproeping door den Raad van State van 13 November om, in zake het beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 2 Augustus, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit van 25 Juni tot wijziging van de Gemeente-be grooting voor den dienst 1914, naderif me- moriën en bewijsstukken in te zenden als voren Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 19 October, waarbij de beslis sing op het Raadsbeslutt van 22 September tot het aangaan eener tijdelijke geldleening tot een bedrag van ten hoogste f 70 000 en het Raadsbesluit van 22 September tot het verkoopen van perceelen Gemeentegrond, wordt verdaagd als voren Besluit van de zelfden van 2 November, waarbij worden goedgekeurd de kohieren tot heffing van schoolgelden aan het Gym nasium, de Iioogere Burgerschool en ,1e openbare Lagere scholen A, B, C en D over het dienstjaar 1914/15, vastgesteld bij Raadsbesluit van 27 October als voren Besluit van de zelfden van 9 November, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 22 September tot wijziging der Regroo- ting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1914 als voren Besluit van de zelfden van 16 November, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 27 October tot aanvulling van het besluit van 26 Mei 1914 in zake in gebruik geving van de speelplaats bij het gebouw in de Koestraat aan de Handelsschool als voren Besluit van de zelfden van 16 November waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 27 October tot onderhandsche verhuring van een perceelsgedeelte aan G. J. Leuser als voren Besluit van de zelfden van 16 November waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbe sluit van 27 October tot verkoop van een perceel grond aan ds. A. F. L. van Hengel als voren Besluit van de zelfden van 23 November waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit van 17 October 1914 tot ruiling van grond met T. van Hoogevest als voren; Besluit van de zelfden van 30 November, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit van 27 October tot onder handsche verhuring van diverse Gemeente- eigendommen als voren Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht, daarbij wordt medegedeeld, dat de verorde ning tot wijziging van dc Verordening, rege lende den werkkring van de Commissie van bijstand in het beheer der Fabricage voor kennisgeving is aangenomen als voren Brief van de zelfden, waarbij wordt toe gezonden afschrift van het Kon. Besluit van b November 1914, no. 6, tot schorsing van het Raadsbesluit van 27 October tot sloo ping der torentjes van de Kamperbinnen poort als voren Brief van de zelfden van 30 November, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 27 October tot onderhandsche verhuring van een perceel aan G. J. J. Nieuburg als voren Brief van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort van y December, waarbij wordt aangeboden het proces-verbaal van kasopneming op 20 November 1914 als voren Brief van den hoer I'. C. II. Brii'-t van 2 November, waarbij deze bericht, dat hij ont slag neemt als lid van den Gemeenteraad als voren; Brief van J. van de Lijke van 9 November, waarbij hij zijn benoeming tot tijdelijk haven meester aanneemt als voren Brief van J. J. Thien van 2 November 1914, waarbij hij zijn benoeming tot lid van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs aanneemt als voren Jaarverslag over iyi3 van de Vereeniging »R. K. Openbare leeszaal en bibliotheek te Amersfoort» als voren; Adres van mevrouw de wed. mr. J. lley- ligers—Reinhardt van 9 December, waarbij deze eervol ontslag vraagt als Regentes van het. Burgerweeshuis om pr;e-advies aan B. en W. Adres vat) den Nederlandsche» Bond voor werkverschaffing van 3 December, waarbij deze verzoekt, dat de Gemeente Amersfoort als lid van dien Bond zal toetreden als voren Adressen van het Algemeen bestuur der »Tuchtunie« van 5 Augustus, waarbij deze vereeniging den Raad verzoekt, te willen medewerken tot bereiking van haar doel bestrijding van tuchteloosheid onder het Nederlandsche volk - als voren; Om 7.37 komt aan de or Je de agenda. 1Benoeming van leden voor verschillende commissiï'ii van bijstand, wegens periodieke aftreding. Commissie van wetgeving. Herbenoemd de heeren Rijkens, Houbaer en Oosterveen. Benoemd in vacature-llagcdoorn de heer Gerritsen. Reclame-commissie Inkomstenbelasting. Herbenoemd do heeren Tromp van Holst, Van der Wal, Van Kalken en Oosterveer. Benoemd in vacature-Wolterbeek de heer j Koning. I Commissie Keuringsdienst. Herbenoemd I de heeren Jorissen, Houbaer en Van Achter- bergh. Benoemd in vacature-Hagedoorn de I heer Van Duinen. Commissie Reinigingsdienst. Herbenoemd de heeren Tromp van i lolst, Van der Wal, i Van Daal en Wolfswinkel. Commissie Fabricage, Herbenoemd de heeren Tromp van Holst, Eysink, Kroes en I Van Achterbergh. Commissie Bedrijven. Herbenoemd de heeren Gerritsen, Eysink, Houbaer en Van 1 Achterbergh. I Commissie landelijke bezittingen. Herbe- I noemd de heeren Tromp van Holst. Van Kalken, Gerritsen en Kroes. Commissie Financiën, Herbenoemd de i heeren Gerritsen, Kroes, Van der Wal en I Tromp van Holst. I Curator Gymnasium. Herbenoemd mr. J. C. graaf Van Randwijck. I Lid Commissie van toezicht Middelbaar onderwijs. Herbenoemd mr. A. van Traa. j Leden Commissie van toezicht Lager onder- j wijs. Herbenoemd de heeren Kerkhof. Van Weezei Errens en ds. Van Hengel, j Leden Scheidsgerecht. Herbenoemd de heeren Bolk en Van Wijland. l'laatsvervan- I gende leden. Herbenoemd Jde heeren Noor man en Overccm. Commissie tot wering van schoolverzuim. In vacature-Van I.lngen benoemd de heer H. J. Martens, Hoofd der R. K. jongens- school, met 14 stemmen, tegen 2 op den heer T. Water vis, waarnemend Hoofd dier school. 2. Benoeming van leden en een Secre taris-Penningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur. Noodig door reorganisatie en reglements- herziening. Herbenoemd tot lid de heeren H. W. van Esveld, I. ter Schuur, A. H. van Kalken, T. van Daal en W. J. Fortuin Drooglever tot Secretaris-Penningmeester de heer L. A. baron Van Ittersum. 3. Benoeming van een Arm verzorger. Benoemd ds. A. F. L. van Hengel, gees telijk verzorger bij het Rijks-opvoedingsge sticht, met 9 stemmen, tegen 7 op den heer W. C. Jansen (Pijpersstraat), Kameraar van het Heemraadschap <De rivier de Eem». 4. Benoeming stembureaux voor de ver kiezing van leden van den Gemeenteraad. ie district (verkiezing van éen lid).(Voor zitter: de Burgemeester). Plaatsvervangend- voorzitterWethouder H. W. van Esveld. Leden, de heeren A. M. Tromp van Holst en A. H. van Kalken. Plaatsvervangende leden de heeren F. M. Houbaer, D. J. M. van Kesteren, J. F. Lankamp, A. M. E. des Tombe, W. Wolff, C. V. Gerritsen en mr. A. van Traa. 3e district (verkiezing van éen lid aftre ding 1915, en van éeti lid aftreding 1919). Voorzitter Wethouder R. G. Rijkens. Plaats- vervangend-voorzitter Wethouder N. Vels- Hey'n. Leden de heeren H. Koning cn P. van Achterbergh. Plaatsvervangende-leden de heeren: J. van dor Wal Kz., M. R. N. Oosterveen, A. Eysink, W. Woudstra, C. A. van Blaricum en W. Salomons De heer l.einweber: En niet in dis trict 2 De Voorzitter: Welke vacature bedoelt U? De heer Leinweber: O jaik was in de war met de periodieke verkiezingen. De Voorzitter: J uist. U was in de war. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om U. G. Halbcrstadt te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Iioogere Burgerschool. Benoemd de heer Halberstadt. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag, aan F. W. Ebert uit zijne betrekkingen van amanuensis aan de Hoogcre Burger school en het Gymnasium en concierge aan de Hoogere Burgerschool, overeenkomstig verzoek. De heer Leinweber: Met Ebert ver trekt de laatste veteraan van do Hoogere Burgerschool. Hij heeft 43 jaar dc Gemeente gediend. Zou het eervol ontslag niet kunnen verleend onder dankbetuiging Dc heer Rijkens, Wethouder van Onderwijs: Het spijt me zeer, dat deze persoonlijke aangelegenheid In openbare ver gadering wordt gebracht. Ik wil volstrekt niet tekort doen aan de verdiensten van den heer Ebert. Er is, ook in den laatsten tijd, eervol ontslag verleend aan ambtenaren die de Gemeente trouw en lang hebben gediend, eveneens zonder dankbetuiging. B. en W. vondv.1 geen termen voor de toevoeging. Het ontslag wordt z. h. st. eervol verleend De heer Ebert was concierge der Hoogere Burgerschool sedert haar opening, op 1 Sep tember 1871. 7. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan N. G. van de Stadt uit zijne betrekking van ie ambtenaar ten kantore van den Ge meente-ontvanger, overeenkomstig verzoek. Eervol verleend z. h. st. 8. Benoeming van een ie ambtenaar ten kantore van den Gemeente-ontvanger. De heer Leinweber: Bij dc behande ling der Gemeente-begrooting voor 1914, dus in 1913, heb ik verzocht om uitbreiding j van het personeel ten kantore van den Ontvanger. B. en W. antwoordden toen, dat door de nieuwe Bedrijfs-verordening de bezigheden van den Ontvanger zouden ver- j minderen. Het doet mij genoegen, dat zij thans voorstellen, twee ambtenaren te be-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1