Dinsdag 20 December 1914. Bericht. No. 8510. 64e Jaargang. Stadsnieuws. V Ijj AMERSFODRTCCHE fitave VSII (1a N nam I aafva V.ain a n 'tgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR J. VEIDIBIBS, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f\.— tranco per post/1.15. Advertentién 1-6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- aDonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenlngs- xwïrtmA en. Per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummersnaar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Isgevolge Raadsbesluit van 22 December zal het steno grafisch verslag der openbare vergaderingen van den Ge meenteraad worden samenge steld en gedrukt door de N. V. „De Amersfoortsehe Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". Het zal kosteloos wor den toegezonden aan de abonné's op de Amersfoort sehe Courant. Niet-geabonueerden op die courant kunnen volgens art. 5 van de overeenkomst met de Gemeente de geregelde toezending van dat verslag voortaan zich verzekeren tegen betaling van 50 cent per kalenderjaar. DE DIRECTIE. KENNISGEVINGEN. NUMMER-BEWIJZEN. D« Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, zoo alj in bet bezit zijn van een door den heer Commissaris der Koningin dezer Provincie afgege ven nummer- of rijbewijs, ingevolge de Motor- en rljwielwet, zij dit, bij verhuizing naar eene Ge meente, gelegen in eene der andere Provinciën, ter intrekking aan hem behooren terug te zen den, terwijl z\j, uit eene andere Provincie zich in deze Gemeente vestigen en nog in het bezit sjjn van zoodanige bewijzen, afgegeven door den Commissaris der Koningin in eene de» andere Provinciën, aan den Commissaris dar Koningin dezsr Provincie nieuwe bewijzen behooren aan te vragen, onder overlegging der in. hun buit zijnde exemplaren, die alsdan zullen worden ingetrokken. Amersfoort, 23 December 1914. De Burgemeester voornoemd, H. W. van KSVELD. Wetb., Lo.-Burgem. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den eerstaanwezeud-paardenarts van bel garnizoen te Utrecht, bij een gevorderd puard een geval van kwaden droes is geconstateerd. Amersfoort, 24 December 1914. De Burgemeester voornoemd, H. W. van ESVELD. Wetb., Lo.-Burgem. De middenstand in de knel. D. heeren J. S. Meuwsen, Voorzitter en C Koenraad, Consulent van den Midden standsbond, schreven in de jongste nummers van het hondsorgaan over de positie waarin de middenstand, volgens de ?CS«''"E ruggegraat der maatschappij., wordt ge tocht door de zelfde Regeering. Waartoe dient toch eigenlijk de midden- ataud, zou men geneigd zijn, te vragen, schrijft eeratgenoemde. Is hij daar om he- lasting te betalen, om er voor tezorgen.dat menschen die, omdat zij een Rijks- of Ge meente-betrekking hekleeden, nooit of te nimmer voor de betaling hunner wissels in zorg en kommer hebben gezeten, op tijd hun traktement en daarna hun pensioen uit betaald krijgen Bestaat de middenstand er wellicht voor, bij alle gelegenheden, zooals fancy-fairs, weldadigheidsfeesten, steun-co- mité's, enz. te worden aangesproken om steun, in den vorm van giften in geld of (en) in natura En bestaat de midaenstad dan óok nog daarvoor, dat hij, als hij alles, hier boven vermeld, behoorlijk heeft gedaan, nog wordt uitgescholden voor al wat leelijk is? Men komt er toe, zich al deze vragen te stellen, als men ziet op welke wijze de mid denstand wordt behandeld door de Regeering en vooral door autoriteiten, met meer of min der gezag bekleed. Laat ons vooraf zeggen, dat wij natuurlijk overtuigd zijn, dat in deze moeilijke tijden allerlei maatregelen door de Regeering moeten worden genomen om zooveel moge lijk alles in het rechte :-p:vr tc lw.tden. Maar is het, om dit te bereiken noodig dat willens en wetens de middenstand in zijn bestaan wordt bedreigd door de Regee- ring? Liggen de histories met den geprivili- geerden verkoop van Regeerings-maïs, enz., nog niet versch in het geheugen En maakt*, de Regeering met den maatregel om maximum-prijzen voor den détail-verkoop van boter voor te schrijven en die te publiceeren eer de winkelstand zich daarvoor kon inrichten, het bestaan van vele winke liers niet onmogelijk? Er zijn ons gevallen bekend, dat winkeliers van hun gewone boterfabrieken boter betrokken voor f 1.S0 per Kilo en door den Regeeringsmaatregel gedwongen werden, deze boter voor f 1.75 aan het publiek te verkoopen. Bij het bere kenen van een matige winst werden deze winkeliers door het publiek uitgescholden voor afzetters, en kon de politie den ge- heelen voorraad tegen den maximum-prijs (t 1.75 per Kilo) in beslag nemen. Een voordeelig beroep, onder zulke om standigheden winkelier te zijn. Het mooiste echter komt nog. Het Kon. Nationaal steun-comité. waarin zoo vele hooggeplaatste Nederlanders zitting hebben en dat ten doel heeft, de gevolgen van den oorlog voor de vele slachtoffers te helpen verlichten, meent dit te moeten doen door een deel van den winkelstand, het beetje brood, dat nog te verdienen kan vallen, uit den mond te nemen, blijkbaar zonder daarbij te bedenken, dat daardoor nog meer slacht offers worden gemaakt. Blijkens een officieel rondschrijven van het Kon. Nationaal steun-comité, ondertee kend door den heer Van IJselstein, Directeur- Generaal van den Arbeid en gericht aan alle plaatselijke steun-comité's, wordt dezen aan geraden, niet alleen den te verleenen steun in geld te doen bestaan, doch ook in natura en bijv. met erwten, boonen, enz. hulp te verleenen. En, natuurlijk zonder, eenige bij bedoeling, evenmin als bij den gepriviligeer- den verkoop aan landbou w-coöperaties van Regeerings-maïs, wordt door het Nationaal steun-comité aanbevolen, gebruik te maken van het aanbod eener firma in grutterswaren, din tientallen filialen in Nederland bezit en zich bereid verklaarde, tot een bedrag van f200000 aan grutterswaren, enz., tegen fa brieksprijs aan de comitë's te leveren. Blijkbaar bestaan voor het Kon. Nationaal steun-comité kleine winkeliers in de bedoelde artikelen in het geheel niet, en behoeft dat comité zich ook niet de vraag te stellen of het aantal slachtoffers, door dergelijke maat regelen van bevoorrechting, onnoodig ont zaglijk wordt vergroot. Of zouden de leden van het Nationaal steun-comite werkelijk meenen, dat het onzelfzuchtige* aanbod van die filialen-firma werkelijk zóo voordeelig is, dat daardoor honderden kleine en grootere winkeliers eenvoudig uitgeschakeld mogen worden en mogelijk broodeloos geraken zul len. Is het al niet erg genoeg, dat zoovele oppassende en ijverige middenstanders als onschuldige slachtoffers van den rondom ons woedenden krijg vallen, en moeten de comi- té's, welke zijn ingesteld om slachtoffers van de crisis te steunen, zelf meewerken om honderden nieuwe slachtoffers te maken? Maar als het op belasting betalen aan komt, dan moet de middenstand, of hij het heeft of niet, betalen en nog eens weer be talen. In normale tijden worden van de bur gers steeds meer bijdragen gevraagd voor het algemeen belang, schrijft dn heer Koen» raad. Onze begrippen van beschaving en hygiëne verlangen steeds meer zorg voor algemeene welvaart en gezondheid. Aan opvoeding en onderwijs worden steeds hoo- gere cischen gesteld. Handel en nijverheid vorderen, dat hun artikelen en voortbreng selen op min kostbare wijze hierheen ge voerd en ook weer over het aardrijk ver spreid kunnen worden. De arbeider vraagt steeds luider om voorziening in allerlei nooden woningverschaffing, invaliditeits- en ouderdomspensioen. Handels- cn vakonder wijs vragen om betere verzorging en meer financieelen steun. De landsverdediging vraagt steeds grootere offers. Om in al deze behoeften te kunnen voor zien, worden groote eischea gesteld aan 's lands schatkist. Om te maken, dat deze schatkist den noodigen voorraad middelen bezit, die vereischt wordt om eenigermate deze behoeften te bevredigen, worden zware verplichtingen gelegd op de schouders van een groot gedeelte van het Xederlandsche volk. Het is hillijk, dat ieder naar zijn draagkracht bijdrage in de algemeene kosten, opdat de belastingsdruk gelijkmatig zij. Het is geen gemakkelijke en dankbare taak, wetten temakén, die voldoen aan dezen rechtmatigen eisch. Moeilijk is de taak, want zij veronderstelt groote kennis van zaken en toestanden en juiste economische inzichten. Zij is ondankbaar, omdat zij de burgers treft op een hunner gevoeligste piet-ken, de portemonnaie, welker inhoud meestal zorg vuldig aan het oog van anderen wordt ont trokken. Belasting betalen, is een Staatsburgerlijke plicht, waarvan ieder zich als van andere menschelijke plichten behoorlijk dient te kwijten. Ieder behoort zijn penningen te offeren op het altaar van Rijk, Provincie, Gemeente en Staat. Provincie noch Gemeente, noch hijzelf mag opzettelijk oorzaak zijn, dat anderen voor hem of hij voor anderen moet betalen. Immers de benoodigde som moet er komen en wordt dus ook betaald; de vraag is echter, wordt het bedrag steeds billijk over de belastingplichtigen omgeslagen, ieders aandeel bepaald naar den juisten maatstaf? Deze vraag is steeds een vraag van den dag, die veler hoofden bezighoudt. Nu wij echter staan voor de belastingverhooging, die noodzakelijk is geworden door de groote kosten, welke de mobilisatie ons land oplegt; nu het land in beroering is gebracht door de vraag op welke wijze moet worden voorzien in de buitengewone kosten en alleen wegens den ernstigen toestand deze beroe ring binnen bepaalde afmetingen wordt ge houden, nu is het zeker de vraag, wordt er ernstig rekening gehouden met de financieele draagkracht Het leeningsontvverp is met een beroep op den Godsvrede aangenomen en reeds afge kondigd. Nu het dus zeker is, dat de leening er komt en pogingen tot verzet geen baat meer kunnen geven, spreken wij den brrtgrondigen wensch uit, en dringen wij er adrukkelijk op aan bij diegenen, die aandeel hebben in het tot stand brengen en goedkeuren der dekkingsmiddelen voor de leening, dat zij ernstig zullen denken aan de belangen van den middenstand, die dubbel zwaar den druk gevoelt van deze moeilijke tijden. Een goed deel van den middenstand beleeft zorgvolle dagen; met angstige onzekerheid blikt men in de naaste toekomst, maar in de stille hoop, dat de beproeving niet te sterk moge blijken en er spoedig een eind zal komen aan een toestand, die zijn krachten sloopt, zijn weer standsvermogen verzwakt en hem den onder gang te gemoet voert. Waar de strijd reeds bang en zwaar is, hopen wij vurig, dat als de tijd van vrede daar zal zijn, en de verzwakte middenstand zich driedubbel zal moeten inspannen om weer op kracht te komen, dat er dan geen te zware offers van hem geëischt worden in den vorm van allerlei directe en indirecte belastingen, die hem zullen beletten, zijn vleugels wijd uit te slaan om zijn verloren terrein te herwinnen en zich te herstellen van zijn niet te weerhouden achteruitgang. Hoop doet leven. Moge de middenstand in deze dagen van beproeving den moed bewaren en ondanks de omstandigheden zijn wilskracht stalen opdat, als er betere tijden zullen aanbreken, hij buitengewone energie zal kunnen ontwikkelen om ruimschoots schadeloosstelling te vinden in een opgaande beweging voor de groote nadeelen van een gedwongen stilstand. De laatste daad van de Doopsgezinde gemeente in het oude jaar zal een even sympathieke als hoogst nuttige wezen en wellicht navolging vinden in de andere Oude jaarsavond-diensten. Bij haar dienst, welke te kwart vóór zevenen aanvangt, zal name lijk een collecte worden gehouden voor het plaatselijk steun-comité. De Oudejaarsavond-diensten in de Remon- strantsche en de I.uthersche kerk vangen aan om zeven uur. Er is zoo'n schromelijk misbruik gemaakt van den portvrijdom van en aan militairen en daardoor zulk een schade toegebracht aan 's Rijks schatkist, dat de Administratie der posterijen en telegrafie zich genoodzaakt heeft gezien, daaraan paal en perk te stellen. Het diende óok nergens toe, dat men zich handelsberichten liet zenden denk eens aan de vertraging of dat de bezetting van een of ander werk aan éen meisje 85 (zegge: vijt en tachtig) prentkaarten in éen zending kosteloos deed expedieeren en be stellen. Nieuwsbladen en tijdschriften tot 100 Gram blijven vrij van port, evenals briefkaarten en brieven tot 20 Gramdoch gewone druk werken, prentkaarten, naamkaartjes,'handels- beridrten en dergelijke moeten voortaan worden gefrankeerd. Geschiedt dit niet dan wordt boeteport geheven van den geadres seerde. Een en ander geldt zoowel voor Neder- landsche als voor hier te lande geïnterneerde militairen. Men wil weten, dat binnenkort de spoor weg-maatschappijen weer genoodzaakt zullen zijn, een beperkten treinenloop in te voeren. Terwijl Burgemeester en Wethouders ver zochten, zoo mogelijk vóór 31 December te betalen hetgeen men nog schuldig was aan plaatselijke belastingen vonden velen, die gister wilden voldoen aan die uitnodi ging, het kantoor van den Gemeente-ontvanger gesloten. Zij hadden er niet mee gerekend, dat Maandag geon zitting wordt gehouden voor het ontvangen van belastingpenningen. De heer Paulus J. Th. Dieges, lid van de Redactie van „Het Centrum", heeft in het voorjaar een bezoek gebracht aan zijn ver wanten in Canada en als rechtgeaard journalist een 25-tal brieven geschreven aan zijn blad waarin hij zijn ervaringen in en zijn indrukken over hetgeen hij zag en hoorde en waarnam in de Nieuwe wereld op prettige wijze heeft geschetst. Dat bundeltje brieven is thans vereenigd

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1