iQuaHerpab Advertentiën. in een boekje van 135 pagina's, getiteld «Een uitstapje naar Canada. Reisindrukken van een journalist», dat heel veel wetens waardigs bevat voor hen, die zich in dat deel der gToote Republiek zouden willen vestigen. Aan mejuffrouw M. J. Boukamp, vroeger onderwijzeres aan de openbare Lagere school aan de Beekstraat, is thans Rijks-pensioen verleend. Te 's-Gravenhage is Zaterdag in den ouder- dom van 06 jaar overleden majoor jhr. W. J. 1'. van den Bosch. Eerste Kamerheer van li. M. de Koningin en Secretaris der Hof- commissie, die vooral in laatstgenoemd ambt z» er velen ook hier ter stede bijzonder aan zi<-h verplichtte. Mejuffrouw M. A. den Hartog, leerares aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Deventer, is tevens benoemd tot tijdelijk leerares aan de Leerschool, verbonden aan 's Rijks-kweekschool aldaar. De Minister van Oorlog brengt, onder dankbetuiging voor de talrijke toezendingen van handschoenen en handmoffen voor het leger, ter kennis van belangstellenden, dat d«- voorraad van deze artikelen hoogstwaar schijnlijk voldoende zal zijn om in de be hoeften te voorzien, indien de thans nog in aanmaak zijnde handschoenen en handmoffen zullen zijn ontvangen. Met dat al werd tot Donderdagmiddag bij de 5e brigade zoo goed als niets ontvangen. Hopen we, dat thans onze jongens allen zijn ingebreid. Aan reserve-luitenant P. E. Hofstede, ran het 16e regiment infanterie, is vergunning verleend, tot 1 Januari 1916 buiten Europa zich op te houden. De plaatselijke Commissie voor onderwij* aan Nederlandsche militairen zal den deel nemers een Oudejaarsavondfeest verschaffen. Het Kerstfeest is ook nu weer herdacht met de leerlingen der Zondagsscholen en de verpleegden in Kinderzorg en het St. Pieters- en Bloklands-gasthuis. In het gebouw van den R. K. Volksbond prijkten weer de twee groote Kerstboomen en werd aan een 300 kinderen weer een heerlijk feest bereid. De Kerstgave van den getieraal-majoor commandant van het geïnterneerden-depot Amersfoort werd bijzonder op prijs gesteld. Heel velen maakten gebruik om 24 uur saam te zijn met hun verwanten, welke ze veelal sedert begin Augustus niet hadden weergezien. En wie de kampen niet konden verlaten, werden vooral door de goede zor gen van het I.eger des Heils herinnerd aan den grooten feestdag. De Belgische militairen, thans geïnterneerd te Leeuwarden. Assen, Zwolle en Kampen zullen weldra worden verdeeld over Oldebroek en Harderwijk. Een groot gemak voor de bezoeksters; een nieuwe zorg voor het Comité voor uit gewekenen. dat zich echter weer gaarne zal kwijten van dit deel van zijn taak. Belgische officieren, die, in plaats van vrij zich te bewegen op eerewoord, zich doen interneeren. zullen worden ondergebracht op Urk. De vergadering van de N. V. «Midden- stands-credietbank voor Amersfoort en om streken*. welke hedenavond ten Kaadhuize zou worden gehouden, is verdaagd voor onbepaalden tijd. Een paar lastige Belgische gezinnen, die reeds waren aangewezen om te worden overgebracht naar Veenhuizen, gaven er de voorkeur aan. naar België terug te keeren. Hedenochtend zijn ze met spoed daarheen bevorderd. f In den nacht van Kersten op Tweeden Kerstdag hebben enkele helden weer ruiten ingegooid of ingeslagen. De groote en zeer dikke ruit der kunst vitrine van ValkhofF» boekhandel werd inge worpen met een groote keiop den Zuid- singel werd een ruit ingeslagen, want de bloedsporen waren na te gaan van den Kleinen Haag tot de St. Andriesstraat. De zware Noordwesterstorm, die hier gis teravond omstreeks half tien plotseling opstak en hijna twaalf uren achtereen voortwoedde, heeft .etrekkelijk weinig schade veroorzaakt. Wel stoornis in de tele'oon-geleidingen, terwijl een glazen tochtscherm van een der verandah's van »Amicitia«, de geheele schutting van het sportterrein »Birkhoven« en een schutting aan den Woostijgerweg en tal van ruiten en dakpannen het moesten ontgelden. Legio is het aantal takken, dat werd af gebroken. Persoonlijke ongevallen zijn, voorzoover bekend, niet te betreuren. Den avond vóór Kerstmis is de 16-jarige dienstbode in het sigarenmagazijn van den heer l'en Hove vermoedelijk bij water put ten onopgemerkt in den Westsfngel bij het Sprcngel geraakt. Toen de huisgenooteti haar na geruimen tijd misten, werd de politie verwittigd, die haar ten slotte een 40 Meter benedenstrooms vischte. De levensgeesten bleken gevloden. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofdbureau van politie terug te bekomen een zilveren lepel, een rozenkrans, een da mesbont en een parapluie. alle op den open baren weg gevonden. Het politie-rapport van de Kerstdagen heeft geen bijzondere meldingen. Een paar Belgische soldaten, die al te diep in 't glaasje hadden gekeken, moesten tijde lijk opgeborgen en ten slotte aan een pa trouille meegegeven worden. Een eigen meening te hebben, is mooi; maar verschrikkelijk is 't, een eigen meening te hebben louter voor het pleizier, er een te hebben Vit den Omtrek. Ds. S. J. de Hout, te Leimuiden, heeft aangenomen het beroep naar de Ned. Her vormde gemeente te Bunschoten. Bij Ie Kerstviering is aan den Regeerings- commissaris dr. Hendrik Mulder door de vluchtelingen in het vluchtoord Nunspeet een gedenkpenning overhandigd, geslagen door de firma Begeer te Utrecht, met een adres, waarin wordt verklaard, »dat de wel daden van Nederland nooit door hen zullen worden vergeten", en dr. Muller wordt dank betuigd »voor de onafgebroken zorgen, waar mede hij hen zoowel te Oldebroek als te Nunspeet omringd heeft". De penning draagt, behalve de wapens van Nederland en België, de woorden>Les refugiés beiges reconnaissants". Ook aan verscheidene afdeelingshoofden zijn afslagen van dezen gedenkpenning in brons aange boden. De 18de lijst van het Kon. nationaal steun-comité heeft aan bijdragen of toezeg gingen f 14(1 758.38, terwijl thans in het ge heel is ontvangen of toegezegd fi 269762.37. De tw .alf nachten. In heel Middel-, West-, en Noord-West-Europa kent men de twaalf nachten*, n.l. die, welke Kerst mis scheiden van Driekoningen en die in zich moe'.en weerspiegelen het weer van het nieuwe jaar. Is het den eersten nacht koud, dan zullen we een kouden Januari hebben, is het den zevenden nacht voortdurend regen achtig, d.111 zal de zevende maand van het jaar (Juli 1 geheel verregend zijn, enz. In Duitscbland schenkt men ook aan het weer van die twaalf dagen na Kerstmis bijzon dere aandachtnift alleen de nachten, maar ook de twaalf dagen, zouden het weer ge durende de twaalf maanden beheerschen. In achterlijke deelen van Duitschland laat de boer gedurende die »Zwülften« allen arbeid rusten. Te werken in dezen tijd zou zondig zijn. De boerin is in die dagen uiterst voorzichtig en blijft aldoor in hui3anders zou de kans groot zijn om in het nieuwe jaar te sterven. De oude Germanen meenden, dat de goden van het nieuwe jaar in die twaalf dagen hun intocht dedenvandaar, dat het in dien tijd erg kon spoken, Menig herder zal nog heden ten dage niet gaarne gedu rende de »ZwOlften< de woorden muis, vuur en wolf uitspreken. Immers, hij zou in aan raking kunnen komen met den dood of den duivel, en allerlei misère zou daarvan het gevolg zijn. In Engeland is men in den tijd tusschen Kerstmis en Driekoningen dikwijls ernstiger dan in andere tijden, omdat de voorvaderen dit noodig vonden. Madame De Thèbes, de veelbesproken Parijsche waarzegster, is, als wel "anzelf spreekt, ditmaal bijzonder uit haar sl> ge sloten. Zij orakelt, dat 1915, te beginnen met Maart, een heel belangrijk jaar zal zijn, vol verschrikkelijke en vol schoone dingen. De oorlog zal eindigen tusschen Maart en Juli. Italië- zal het zwaard trekken. Duitschland zal aan stukken worden gescheurd. Noord en Zuid-Duitschland zullen elkander in de haren zitten. Er zullen revolutionnaire be wegingen ontstaan tegen de militaire aristo cratie. De omwenteling zal een parodie zijn op de Fransche revolutie. De veroveraars zullen de Duitschegrensoverschrijden.Duitsch land zal het schijnbaar opgeven, doch daar door tijd winnen om opnieuw te beginnen. Met de heerschappij der Hohenzollems zal het gedaan zijn. Met Oostenrijk gaat het al even treurig. België zal nog heel wat te verduren hebben, maar zijn toekomst is schit terend. Engeland ontkomt door dezen oorlog aan ernstige binnenlandsche gevaren en zal een groote rol spelen. Rusland zal vooruit trekken. Polen zal uit zijn asch herrijzen. Turkije zal noor den Slavischen vlo ed Europa worden uitgedrongen, doch de Bulgaren, Grieken, Rumeniërs, Serviërs en Montene- grijnen zullen gekwetst worden bij de in eenstorting der overblijfselen van het Otto- maansche Rijk. Er zal nog niet aanstonds in heel Europa vrede zijn. Het zal Servië's laatste oorlog niet wezen. Voor Frankrijk zal driekwart van het jaar bloedig en onge lukkig zijn, maar dan zal het land zich her stellen door den vrede. VOETBAL. De tijdens dé Kerstdagen door de Amere- foortsche clubs gespeelde wedstrijden, hadden al zéér weinig te beteekenen. Laten de uit slagen alleen dus voldoende zijn. A. V. O. S. Quick-combinatie 32. Hilversum 4 H. V. C. 3 o4. Zondag 27 December: A. V. O. C. - Olympia (Utrecht) 5—». V. V. A. t -- Quick-combinatie 10-o Daventria 1 H. V. C. 1 (competitie wedstrijd) 1—3. Deze laatste wedstrijd wist H, V. C. zelfs met 10 man spelende, te winnen. Voor den wedstrijd V. V. A. Quick was door V. V. A. een medaille uitgeloofdde ontmoeting viel in letterlijken en natuurlijken zin in het water. V. V. A. voetbalde nog, terwijl het Quick-elftal figureerde; vandaar de abnormale uitslag. Ook was door V. V. A. een medaille uit geloofd voor den wedstrijd V. V. A. 2 E. D. O. (Utrecht), die eveneens door de gastheeren werd gewonnen. AMSTERDAMSCHE SNUFJES. Burgemeester Roëll. Een onzer Amsterdamsche waarnemers schrijft: De benoeming van Burgemeester Roëll tot Commissaris der Koningin in Noord- Holland heeft ons niet verrast. In wijden kring was het sinds geruimen tijd bekend, dat de Burgemeester, met hoeveel pleizier hij ook arbeidde en hoeveel vrienden hij zich ook in de vijf jaren, dat hij te Amster dam werkte, heeft verworven, gaarne het ambt zou neerleggen. Telkens doken ge ruchten op, dat de Burgemeester voor een of ander belangrijk ambt in aanmerking zou komen, wilde komen misschien. Zoo zou het weinig gescheeld hebben, of de burgervader was indertijd tot Gouverneur van het Sticht benoemd. Het scheelde een haartje, zeide «men». En «men» wist het natuurlijk. Beviel het jhr. Roëll niet in de hoofd stad «Men» zegt wederom van neen, doch de Burgemeester zelf heeft het nooit laten blijken. Hij kon met zijn Amster dammers evengoed opschieten als indertijd, als Burgemeester van Leeuwarden, met z'n koppige Friezen. Slechts bij hooge uitzonde ring heerschte in de Raadzaal een minder aangename toon, en de vertegenwoordigers van alle partijen mochten jhr. Roëll wel. Hij was eerlijk, eerlijk als goud; dat stond als een paal boven water. Bovendien was hij knap, geleerd zelfs. Hij had heel wat in zijn mars, daarvan was ieder overtuigd, en dat suggereerde menig eenvoudig Raadslid. Hij was een werker, een buitengewoon werker, en de Raadsleden hebben dat steeds gerespecteerd. Maar toch maar toch hij was geen Van Leeuwen, geen Van Tienhoven. Hij had vele vrienden, geen vijanden zelfs in tegenstelling met Burgemeester Van Leeuwen, die zich de luxe permitteerde er honderdtallen vijanden en belagers op na te houden maar aan den anderen kant had hij ook geen vereerders. Niemand heeft met Burgemeester Roëll gedweept, niemand zou voor hem door het vuur willen gaan. Een goede Burgemeester zal jhr. Roëll onge- wijfeld geweest zijn; maar populair is hij timmer geworden. Jhr. Roëll is een Burgemeester geweest van een nieuw type. Hij had een z.g. moderne beschouwing omtrent zijn ambthij was geen stedelijk regeerder, geen regent, geen locale machthebber, maar hij beschouwde zich slechts als de uitvoerder van den wil van den Raad. misschien ook nog als Rijks-controleur van dien Raad. Mr. Van Leeuwen zette op alles zijn stempel, wilde overal bij zijn, in alles in zitten, wenschte alles te beheerschen. Dat was een persoonlijkheid, zeggen zijn vrienden een dictator, schreeuwden z'n vijanden De Raad liet mr. Van Leeuwen merken, dat hij voor Amsterdam te veel wilde in te brengen hebben en mr. Van Leeuweu ging heen. Maar Burgemeester Roëll liet het aan den Raad over, den koers aan te geven. Toen de Raad zich van lieverlede «verlinkschte» en zeer geavanceerde" besluiten nam, ein delijk zelfs Sociaal-Democratische Wethouders koos, werkte de Burgemeester naar het schijnt even gerust en even op z'n gemak als in de dagen, toen de rechterzijde en de gematigde liberalen nog over een fiinke meerderheid beschikten. Nooit hebben wij van conflicten of botsingen tusschen den burgervader en een rosen dan wel een rooden Wethouder gehoord. De vertegenwoordiger van het def tige. historische regentengeslacht was bij de S. D. A. P. dan ook gezien, en men herinnert zich hoe breed de klove was tusschen deze politieke Raadsfractie en den vroegeren Burgermeester, En thans gaat hij weg en zullen de ad viseurs van de Kroon naar een nieuwen vertegenwoordiger in de Amstelstad moeten zoeken. De keus is moeilijk. Het aantal lief hebbers is klein. Een aangewezen man ervoor is er niet, al noemt men ook reeds namen. Burgerlijke Staud ran Amersfoort van 18 tot en met 24 December GEBOREN Buiten huwelijk geboren kind van het mannelijk geslacht. Arie, z. van Martinus Wildeman en Maria Lambrechts. Anna Maria, d. van Hendrik Zwanenburg en Anna Maria van Beek. Casper Adrianus, z. van Gerardus Scheerder en Catharina Verheijen. Rik, 1. van Cornells van Moutfrans en Pietje van Brummelen. Maria Christina, d. van Hendrik de Wolf en Elisabeth Jantje Pauw. Petronella Jacoba, d. Willem Die- deriks en Neimetje Smit. Joseph Pieter. z. van Karei I.odewijk de Jager en Evertje van Dasselaar. Jar. Karei, z. van Geerlig Aergelo en Johanna Alberta de Valk. -- Hendrika Albertina, d. van Klaas van de Kuijt en Sietske Wijnstra. Gerrit, z. van Gerardus Hagebeuk en Wilhelmina Johanna Veenendaal. ONDERTROUWD: Gerrit Boshuizen en Cornelia van Veen. Riidolf Leonard Elize de Bruijn en An nette Francisca Maria Vermolen. Albert Geldermann en Grietje Jantje Hoving Casper Koning en Susanna Johanna Maria van Dijkhuizen. 'L'hedorus Beijer en Ida Maria Geertruida Roodestein. - Joannes Guilielmus Geertsen en Melania Saeij. GEHUWD: Cornelis Pannekoek en Grietje Binsbergen. Johannes Ilermanus van Velthuijsen en Deliana Elsina Koene. Jan Jansen en Maria Wilhelmina Jansen. Maurits Jaco bus Vos en Hendrika Metske Menno Eysink en Johanna Wilhelmina Elisabeth Daamen. OVERLEDEN: Gustaaf I.eenaerts, 2 jr., wonende te Bou- chout in België. Johannes Jacobus Gerar dus Albert Leyendekkers, 81 jr., wedn. van Helena van den Bosch. Anna Alida Pee- ters, 28 jr., echtg. van I.udovicus Antonius Ouwerkerk. Gerrit Buitenkamp, 3 mnd. Paulus Catharinus Herman Briët, 63 jr., echtg. van Johanna Berendina Peperkamp. Her- manus Franciscus Hemels, 2 weken. Adressen waarnaar thans veel wordt gevraagd. Plaatselijk steun-comité, Stadhuis, Kamer no. 10. Buikgordels voor leger en vloot, mevrouw Van den Bergh, Wilhelminastraat 5, en mevrouw Van Ittersum, Rernulphusstraat 1. Polsmoffen, zonder handbedekking, voor militairen, mevrouw Knoote, Muurhuizen 9. Wollen mutsen, voor militairen, mevrouw Meiners, Lange Bergstraat 22. Wollen sokken, voor militairen, mevrouw Van Reede, Oldenbarneveldtlaan 46, en mevrouw Frederiks, Kortegracht 9. Goederen voor uitgewekenen, de heer M. S. de Pool, Bergstraat t. Lectuur voor het interneerings-depot te Amersfoort, bibliotheek Infanterie-kazeme. Bureau voor logies ten behoeve van hen, die te Amersfoort geïnterneerden komen bezoeken, Het Valkje, iederen avond van 8 tot 9 uur. Comité voor uitgewekenen, Kortegracht 9. Inlichtings-bureau van het Ned. Roode Kruis, Kortegracht 9. V Procent rui ver eiwit W d« grondstof tot instandhou- 1 I ding van het lichaam bevat 1 f Quaker Oata. Geen ander voedingsmiddel kan met Quaker Oats vergeleken worden. Geen andere spijs is L zoo smakelijk en goedkoop. I Getrouwd Dr. H. M. PLAS. en Dr. GERTRUDE H. van SCHAICK AVELINGII. Amersfoort, 29 December 1914. De Heer en Mevrouw PLAS—Van SciJAifK Avri.inoii bedanken, ook namens hunne oudera, voor de blijken van be langstelling, bij hun huwelijk ondervonden

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2