4 li 01 Gemengd Nieuws '■tpTr m Fröb Door de goede zorgen van de commissie, welke zich heeft belast met het doen geven van onderwijs aan hier garnizoen houdende (Nederlandtche) militairen werd dezen op Oudejaaravond een prettig feest geboden in >De Arend*. Vele bijdragen, zoowel in geld als in natura, maakten het der commissie mogelijk, het zeer groot aantal gasten te ontvangen en eenige ververschingen aan te bieden, waarbij een tiental dames de* behulp zame hand boden. De heer R. G. Rijkens opende als Wet houder van Onderwijs de bijeenkomst. De mobilisatie-kapel, versterkt door eenige Bel gische musici, gaf eenige heel mooie nummers ten besteeen quartet zong zeer verdienste lijk voordrachten werden gehouden en eenige bioscoop-nummers werden vertocud. De indruk, welke de jongemannen, mede door dit zeer afwisselend programma, van Amersfoort hebben gekregen, moet wel een zeer goede wezen. Al een paar keeren hebben we de aan dacht gevraagd voor het concert, op aan stichting van eenige Belgische officieren aanstaanden Woensdagavond in >Amicitia< te geven ten bate van de plaatselijke T. B. C.-vereeniging. Wie de soiree, op 12 November door de geïnterneerden in »De Arend* gegeven, bij woonde, weet hoe heel veel moois te wach ten valt. De in dit nummer voorkomende advertentie zegt er nog iets meer van. We kunnen er aan toevoegen, dat de allergrootste zorgen worden besteed om den avond ongewoon schitterend te maken en dat zegt wat, bij de T. B. C.-soirees zoodat men, het goede werk steunend, heel veel zal kunnen genieten. De kaartverkoop is reeds in vollen gang. Zorgt er tijdig bij te wezen. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk om half vijf, die van de overige voertuigen om vijf uur goed helder branden. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd-bureau van politie terug te bekomen een rijwielpomp, een vulpenhouder, een baret en een zakmesje. Het politie-rapport van Oudejaars- en Nieuwjaarsdag bevat niets bijzonders. 't Was veel kalmer dan in andere jaren De politie maakte proces-verbaal op tegen een wielrijder die met een niet behoorlijke bel reed en tegen een jongen beneden den 16-jarigen leeftijd, die meende als honde- karvoerder te mogen optreden, terwijl de verordening 16 jaar als minimum leeftijd daarvoor stelt. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft dezer dagen in hooger beroep een von nis gewezen, van beteekenis voor den detail handel in petroleum hier te lande, daar het de nietigheid uitsprak van de overeenkomst, welke, volgens vast model, door den groot- sten importeur van petroleum, de American Petroleum Company, te Rotterdam, met de slijters en venters van dat artikel wordt af gesloten. Bij de overeenkomst verplichten deze slij ters of venters zich, hun handel in petroleum te beperken tot den verkoop- en detail en voor een zeker aantal jaren de door hen benoodigde petroleum uitsluitend te betrek ken van de A. P. Cop boete van minstens f50 bij elke overtreding, en zulks »tot den officieelen prijs, waartoe het depot de petro leum op den dag der bestelling franco huis mijne woonplaats uit den straattankwagen verkoopt of aanbiedt*. Verder wordt o. a. bepaald, dat de petro leum door den venter of slijter niet verkocht mag worden onder de algemeen in zijn rayon geldenden particulieren prijs, en dat hem aan het eind van elk contractjaar een vergoeding zal worden uitgekeerd van een kwart cent per gekochten Liter. De petroleumventer H. D., te Amersfoort, had ook zulk een overeenkomst gesloten voor den tijd van drie jaren, doch, daar hij, naar de A. P. C. beweerde, tweemaal petro leum van een ander had gekocht, stelde zij een vordering tegen hem in tot betaling van tweemaal f50. Voor den kantonrechter te Amersfoort ontkende D. de feiten en beriep zich in de eerste plaats op de nietigheid der overeen komst, om welke reden hij tot niet-ontvan- kelijkheid der vordering concludeerde. Bij interlocutoir vonnis wees de kantonrechter dit verweer af en stond de A. P. C. toe, het bewijs te leveren van de door haar gestelde inkoopen bij een ander. Hierna ging H. D. in hooger beroep en, nadat de zaak voor den appellant was bepleit door mr. H. Louis Israels, advocaat te Am sterdam, en voor geïntimeerde, de American Petroleum Company, door mr. J. Coert, ad vocaat te Rotterdam, wee. de Rechtbank te Utrecht een "vonnis, waarv-n de rechtsover wegingen luiden Overwegende, dat geïntimeerde als eischeres in eersten aanleg haar vordering heeft doen steunen op de, hiervoor onder de feiten op genomen, tusschen partijen op 12 Kehruari 191 o gesloten overeenkomst, O., dat appellant in de eerste plaats de nietigheid van deze overeenkomst heeft be weerd, op grond, dat een der partijen (de appellant) zich daarbij zou hebben verbonden, koopovereenkomsten te zullen aan gaan tegen uitsluitend door de wederpartij (de geïnti meerde) te bepalen prijzen, O., dat geïntimeerde hiertegen heeft aan gevoerd, dat de verplichting voor appellant om petroleum van geïntimeerde te koopen alleen dan zou bestaan, wanneer hij die noo- dig had en alzoo bij deze overeenkomst appellant zich niet had verbonden, koopover eenkomsten aan te gaan, als daarin om schreven, O., dat bedoelde overeenkomst, gelijk reeds blijkt uit het feit, dat appellant een klein handel in petroleum zal drijven, uitgaat van de veronderstelling, dat deze petroleum noo- dig zal hebben, O., dat daarbij wordt geregeld de wijze van bepaling van den prijs waartegen appel lant van geïntimeerde petroleum zal koopen en de voorwaarden, waarop eerstgenoemde die gekochte petroleum wederom zal ver- koopen, alsmede de vergoeding, die aan appel lant voor de door hem gekochte en betaalde petroleum per Liter zal worden uitgekeerd, O., dat derhalve de strekking van deze overeenkomst is, den appellant te verplichten, van de geïntimeerde petroleum te koopen tegen den prijs, bepaald op de wijze, als daarin omschreven, O., dat geïntimeerde voorts heeft betwist, dat volgens de overeenkomst de prijsbepaling uitsluitend aan haar zou zijn overgelaten, O,, dat volgens haar partijen, door overeen te komen te zullen koopen en verkoopen tegen den prijs waarop het depot geïntimeerde op zekeren dag de petroleum verkoopt of aanbiedt, dien prijs afhankelijk hebben gesteld van wilsovereenstemming tusschen geïntimeer de en eventueele koopers, van de fluctuation der markt en van de concurrentie van an dere verkoopers, O., dat al zou deze bewering opgaan ten aanzien van den prijs, waartegen geïnti meerde de petroleum verkoopt, zulks zeer zeker niet het geval is met betrekking tot den prijs, waartegen zij de petroleum aan biedt, O., dat door welke beweegreden geïnti meerde bij aanbod moge worden geleid, in de onderhavige overeenkomst niets voor komt, zoodat, waar geïntimeerde den prijs, waartegen zij te koop aanbiedt, eenzijdig kan vaststellen, appellant de prijsbepalingen voor de door hem met geïntimeerde te sluiten koopovereenkomsten geheel aan zijn weder partij heeft overgelaten, O., dat hiertoe niet afdoet het beroep van geïntimeerde op het feit, dat het door haar terug te betalen bedrag van een kwart cent per Liter door partijen gezamelijk is bepaald, O., daf toch door de overeengekomen ver mindering van den koopprijs met een be paald bedrag, de bepaling van dien prijs zelf niet aan geïntimeerde's willekeur wordt ont trokken, O., dat koopovereenkomsten, waarbij de bepaling van den koopprijs aan de willekeur van éen der partijen is overgelaten, wettelijk onbestaanbaar zijn en dit zelfde het geval is met de onderhavige overeenkomst, die den appellant verplicht, dergelijke nietige over eenkomsten aan te gaan, O., dat derhalve geïntimeerde niet ont vankelijk is in haar op deze nietige over eenkomst gegronde vordering, O., dat blijkens het voorgaande het vonnis, waarvan hooger beroep behoort te worden vernietigd en de verdere door appellant daartegen opgeworpen grieven niet behoe ven te worden onderzocht. Rechtdoende, vernietigt het vonnis waar van hooger beroep verklaart geïntimeerde, oorspronkelijk eischeres, alsnog niet ontvan kelijk in haar vordering; veroordeelt haar in de kosten van het geding in beide instanties. We bereiken zelden de bovenste treden als we de onderste te laag achten. Volgens de 19de lijst is door het Kon. nationaal steun-comité ontvangen dan wel toegezegd f 66 007.93, terwijl thans in 't geheel is ontvangen f 1 335 770.30. Een wijs woord schreef een Fransch offi cier van het Westelijk oorlogstoon eel aan het Fransche blad »Le Temps*, een, dat heel wat meer naar waarheid den gang van zaken schetst dan het gedaas van de zooveelsterangs kwartjesvinders, die zelfs over deze ernstige zaken hoera-berichten bijeenschrijven. Geloof toch niet, schrijft hij, dat we leven in aanhoudende spanninggeloof vooral niet op gezag van de couranten, dat we voortdurend zijn op de temperatuur van de heldhaftigheid en evenmin, dat men zich over en weer amuseert met kazernegrappen. Het verhaal van den soldaat, die door on- voolichtigheid in een Duitsche loopgraaf teroUkwam en daar vijanden vond, die uit- gehogerd waren en niet wisten hoe gauw ze «h zouden overgeven het verhaal van het tonijn waarop uit beide kampen jacht wort gemaakt van de beleefde of onheb belijk briefwisseling tusschen de Duitschers en fis; h^t verhaal van den Beierschen luifejan't, die een Franschen korporaal teeder onthei at en belooft te zullen waarschuwen als d: [Pruisen komen, al die praatjes schijnen on d:i eenen dag ergerlijk, den anderen dag on ran te huilen dom. Belachlijk ook om te vertellen, dat wij leven onder een aan- ho dealen hagel van granaten en kogels, da ons bewonderenswaardige soldaten en hun eginerie chefs allemaal helden zijn als uit eei| trjurspel van Corneille of brutale rak- ke cn versaagd als helden uit de oudheid. I wfeet niet of de anecdoten van de bladen ooi oi eenig punt van het front zijn voor gel >m«; maar wat ik wel weet, is. dat ik op ns front nooit iets dergelijks heb gezien en lat de werkelijkheid heel wat saaier en pro aisffcer is. Ieder doet zijn taak middel- mat; zonder heldhaftigheid en zonder laf- heicj Duitschers en Franschen bFjven op hun eigtji terrein, schieten op goed geluk eiken dag een paar granaten en wat geweerkogels op Ikaar af, graven en spitten, ieder aan eigt 1 kant, beschermen en versterken zich zoo goed mogelijk, patrouilleeren zoo voor- zicb g mogelijk een beetje tusschen de linies en 1 ven waarschijnlijk zoowat op de zelfde matifer. Onze troepen en de hunne schijnen gelij onze bewapening en de hunne wegen tege elkaar ophun loopgraven en de onze zijn jvenveel waard; hun stemming is als de 1 ïze. Ze wagen niet harder ons aan te vallei dan wij redelijkerwijze van hier hen kunr >n doen. Het evenwicht, dat aldus sedert lang r dan twee maanden is ingesteld, zal, naar wij hopen, eenmaal verbroken worden. Ik li :b niet dikwijls genoeg Joffre bezocht om weten wanneer en hoe dat gebeuren zal, naar het is voldoende, de oogen open te ze ten om te weten hoe de toestand thans is, vuarom we niet opschieten. En vooral moes en de drukte makende journalisten en de ;legenheidsstrategen of bcoepsdito's, die stdert vier maanden victoria kraaien en alle scht-en-veertig uur de beslissing voor zeker aankondigen, in de zelfde cel opge sloten worden. Laat men er mij maar eens eenigtn van hen voor acht dagen zenden ik za ze wel genezenen als ze op het offensef aandringen, goed, ik zal hen wel geleicbn. Jamari. -• Louwmaand is de tweede maanc van den meteorologischen winter. De dajen lengen vooral aan de avonden is het goed te merken en weldra kunnen wij wier genieten vv] acht uur zonneschijn, als de lucht maar h> Ider is. Doch, hoewel de weersgesteldheid in Januari in het alge meen iets beter is dan in December, toch wint hiast steeds de bewolking het van den zonnesihijn. Bij zoo'n somber-grauwe winter lucht kan men zich niet voorstellen, dat men naar d» lente gaat. Inmildels worden wel de dagen langer en de lachten korter, maar blijft voorloopig de thermometer nog dalen De laagste tem peraturen liggen bijna ieder jaar niet in Decemler, maar in Januari, en met name tusschei den toden en den 25sten komt vaak strenge vorst voor. Daarentegen is niet zelden de laatste dagen der maand een merkbare thermonetrische stijging waar te nemen. Wij lerinneren eraan, dat vorst van betee kenis, lie eenigen tijd aanhoudt, bijna uit sluitend voorkomt bij een Oostelijken lucht stroom, die door een groot gedeelte van Europa, liefst over heel ons werelddeel, gaat. Het is dan een absolute noodzakelijkheid, dat in luropa's Noord-Oosthoek „en barome trisch hoog zijn tenten opslaat. Gewoonlijk staat in Zuid-Europa de barometer dan laag, en het verschijnen van een uitgebreide de pressie (slecht-weer-gebied) bezuiden ons land wijst derhalve eveneens op een ther- mometrische daling. Het weer in 1915. Een voorspelling voor langen termijn wordt door de mannen van de wetenschap zeer terecht als zwendel be schouwd, heigeen echter niet wegneemt, dat wij wel eets over het weer van een ver verschiet mogen praten. Of 1915 ons veel regen dan wel veel hel dere dagen lal brengen, weten wij niet, maar er zijn mettorologen, die een bedenkelijk gezicht zetten. Wat is het geval? Dezonne- activiteit neemt weer toe, d.w.z. het aantal vlekken, fakkels en protuberansen op onze dagster begint weer grooter te worden. Door welke krachten dat geschiedt, is niet bekend. Wel echter weten wij, dat de elfjarige periode der zonne-actititeit mir. of meer accordeert met de periode van ons Noorderlicht. Van de zon schijnt een soort draadlooze electro-magne- tische geleiding naar de aarde te gaan. Nu bestaat er ook samenhang tusschen de zonnevlekken en onze vederwolken, waarvan de wetenschappelijke naam cirrus is. Is er een zonnevlekken-minimum dan is het aantal vederwolken klein zijn er echter veel zonne vlekken un nemen ook de cirrus-wolken toe en voénen zij sierlijk gewonden draden, die looperlvan horizont tot horizont. Inmiddels hebben de meteorologische nemers kunnen constateeren, t'atve inS vlekken, en dus veel vederwolken, voo land beteekenenvocht, veel nevel, regen, sneeuw en hagelvoorts koelen 20 maar geen strengen wintereindelijk onw vorming. Bij een vlekken-minimum 13 meest zonnig en droog, de zomers zijn warm, maar de winters streng. Uit de zonnevlekken is dus te conclude dat, terwijl de zonne-activiteit toenee 'p.n weer zich van lieverlede verslechtert. da capo van den zomer van >9,2»..t0® een vlekken-minimum was -- en w'j n neren ons allen nog die hitte k*"Ü8enef dus in geen geval, tenzij Ja> ze weten doen wij hier niets. Want er kun zooveel toevalligheden zijn, zooveel onY. ziene omstandigheden, dat die zonnevleK wellicht hun geheelen invloed inboetei TnEDIKBElIliTEiN. Zondag 3 Januari. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. to uur. kinderkerk. ds. Avond 7 uur, gewone dienst, ds. HooyK Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5U2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Amicitia). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5 "2 uur, ds, Tcrink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm 9% uur, godsdienstoefening. Avond 5!»4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 91/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistische samenkomst (in de Doopsgezinde kerk). Avond 6V0 uur, de heer K. Meijer, uit Santpoort. Adveif an Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 28 tot en met 31 December. van heftBe^P liefde dochter' Mevrouw C. L i„ den outo* pen Hang. en'eohtg KaiW. Amersfoort. Wijersetraat f WESSB 1 ecbtgeoo e, f AO December F" Heiligt 1 Bij vonnis der A innk te Utrecht, d. Susbem W1U beroep lensden, Gemeente*™ in met benoeming vangir. TOM Boem tot Heler mr. H. J. M. v*»1 cant en procureur, foort, tot Curator. uP.for r- L GEBOREN Cornelis I.ambertus, z. van Teunis de Kruijff en Helena Geurtje van de Pol. Johanna, d. van Arie Buis en Johanna Veenendaal. Marinus, z. van Johannes Verhoef en Jansje van den Berg. Cor nelis Josephus, z. van Paulus Johannes van Wegen en Barbara Maria van den Berg. Johannes, z. van Egbert van Veen en Willemina Rotman. Anna Peternella, d. van Ilendrikus Veenendaal en Anna Peternella van Eijkelenburg. Anna, d. van Jan Hijmering en Evertje Veldhuizen. ONDERTROUWD Herman Franciscus Maria baron Van Voorst tot Voorst en Felicia Maria baronesse Schimmelpenninck van der Oije. Gerardus Bokkers en Catharina van Empelen. - Gijs- bertus Koppen en Maria Groenestein. Marinus Paulus Hendriks en Alberta Krijnen. GETROUWD Dr. Hendrik Meindert Plas en dr. Gertrude Heririëtte van Scbaïk Avelingh. OVERLEDEN Wilhelmina Jacoba de Gans, 5 w.Jacob de Roos, 84 jr., echtgen. van Geertrui Keereweer. Johannes Antonius Gode- fridus de Tong, 87 jr., wednr. van Willemina Jansen. Mathilda Maria Magdalena Wiertz, 70 jr., wed. van Willem Verweij. Alijda van den Heuvel, 15 jr. Deliana van Geijtenbeek, 89 jr., wed. van Herma- nus van Zeijl. Oetje Karssenberg, 73 jr., wed. van Albertus Buijsing. Carolina Joanna van Assche, 6 mnd., wonende te Antwerpen. Marcellus Franciscus Schoffe len, 16 mnd., wonende te Borgerhout. mr. H. J Amersfoort, Kon. Wjpel WISSEL- en (Mr. S. (I. VAN WEMMEN Kortegracht 11. Telegramadres Incf Vrf Wijt' Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt lokettd speciaal gebouwde f volgens tarief, op afj te zijnen kantore. TIJDOT LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoekers en Be langstellenden zal het Centraal-bureau op DINSDAG 5 JANUARI, namiddags om half vijf zitting houden in het gebouw KOESTRAAT no. 9. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tpt den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de STADT, Zuidsingel 12. WAT DE KEUR IS OP GOUD EN ZILVER. IS DE HAAM „BLOOKER" OP EEI BUS CACAO. De ARBEIDSBEU heden eiken werkdacj vnu v.m. 8 tot-v.* van li'/o tot 7V2 ure. Op Zaterdag tilled f van het Nat 1 Beekensteir Aanvang van den UT* Aangifte van 1 Directrice. I Jb- BiÜ beyc'lt

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2