Donderdag 7 Jy® 1915. No 85'4 A-atM 64e Jaargang AMEECFOOPlTUCEE COURAHT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR Verschijnt Dmsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden BIIBI, franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- A u P J" FUSDSRIES abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag .kosteloos. Legale, officieêle- en ontelgenlngs- advertentlfin per regel 15 cent Reolames 5 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten SORTSGRAOHT \MFRSFOORT worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 1 o cent. Bij advfirtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. liureineesler en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van sterken alcoholhouden den, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door JOHANNES AREND STOOPEND A AL, schilder en behanger, wonende alhier, in de voorlokaliteil van het perceel L'trechtachestraat no. 19 te Amersfoort, dat binnen twee weken na deze bekendmaking eenieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren by Burgemeester en Wet houders kan inbrengen. Amersfoort, 5 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. C. V. U. en C. V. V. Het is waarlijk geen wonder, dat bij het groot aantal comité's, dat om strijd helpt voorkomen dan wel lenigen de gevolgen van de geweldige gebeurtenissen welke ten vorigen jare ook over ons land zijn gekomen, men het eene verwart met het andere en niet juist kent elks doel en ieders werkkring. Naar het alphabet verschillen de comité's, wier initialen we hierboven schreven, slechts heel weinig; in hun arbeid is op menig punt zó o veel overeenstemming, dat 's mid dags zelfs Bestuursleden van beide samen komen om over de gemeenschappelijke be langen te beraadslagen. Maar toch óok is er in dien arbeid weer een heel groot verschil. Het Comité voor uitgewekenen, dat óok den voorrang heeft omdat het werd ingericht drie maan den vóór het Comité voor vluchtelingen, heeft een als 't ware met den dag veran derend arbeidsveld. Er zijn er, die ten onrechte meenen, dat het strekt om den vluchtelingen af en toe een extraatje te bezorgen. Dat is geenszins het geval, om de zeer eenvoudigereden.dat het ook volstrekt niet noodig is. Het Comité voor vluchtelingen heeft de zware taak, te zorgen voor de vluchte lingen, voor welke het Rijk uitkeert 30 cent per dag voor iederen volwassene of elk kind boven zeven jaar en 15 cent voor elk kind beueden dien leeftijd. Het is al meer gezegd, dat die vluchtelingen in ieder opzicht zoo wel hygiënisch ais meer materieel zóo goed worden verzorgd, dat zij waarlijk geen extraatjes behoevenhetgeen natuurlijk niet wegneemt, dat, indien deze of gene hun boterham eens wil garneeren of een ander hen wil helpen aan wat »kaff< de vrouwen zijn allen geweldige koffiedrink- sters daartegen volstrekt geen bezwaar is. Maar nóg eensdc vluchtelingen ont vangen door de goede zorgen van het comité al hetgeen zij noodig hebben volop. Het Comité voor uitgewekenen heeft de verzorging op zich genomen, op zich moeten nemen, van de overige Belgen, die thans hier vertoeven en om velerlei redenen niet kunnen worden gerekend tot de voren genoemde vluchtelingen. Voor eerstbedoelde categorie geeft het Rijx geenerlei uitkeering zij komen dus geheel ten laste van het zoo genaamde kwartjes-comitc. Al meer is in dit blad gewezen op deals 't ware telken dage zich uitbreidende taak van dit comité, dat medio Augustus werd opgericht en kort na het betrekken van het vluchtoord te Oldebroek reeds zijn eerste gasten kreeg; doch het schijnt nuttig, er nog eens weer over te schrijven. Met de Belgen, die uit Visé en omgeving werden verdreven, kwamen er hier te lande bijna gelijktijdig menschen uit Walenland en enkele Vlamingen; meest bemiddelden, die te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage zich vestigden, maar óok een groot aantal, dat alles plotseling in den steek had moeten laten en slechts het allernoodigste en een bitter klein beetje geld kon meebrengen naar het hun meestal volkomen vreemde land» dat zich haastte, hun toevlucht te verschaffen en zich beijverde, hun het over hen gekomen leed zooveel mogelijk te doen vergeten. Al vzij spoedig kwam uit onze groote steden het bericht van den stroom van minder wel- gestelden, die zich over hen uitstortte en eer het te laat was, werden middelen beraamd om dien stroom zooveel mogelijk te verdeelen over het geheele land. Zoo kreeg ook Amersfoort zijn deelwe waren er op voorbereid het moest en dus kon het ook, en we ontvingen steun van allerlei zijden en op allerlei wijzen, zoodat deze menschen, en in October de beteren onder de vluchtelingen, konden ondergebracht in huizen en kamers, waar hun het gezins leven zooveel mogelijk werd teruggegeven. Kort daarna werd de hulp van het comité gevraagd voor een gansch andere categorie. Immers toen de Naamlijsten der geïnter neerden ook in België bekend werden, kwa men avond aan avond tal van vrouwen en familieleden van geïnterneerden naar Amers foort, dat, door zijn ligging in het centrum des lands, zoo'n goed rustpunt biedt voor hen, die de kampen meer Noordelijk in ons land gaan bezoeken. Onder deze bezoeksters voor het over- groote meerendeel z;jn 't vrouwen zijn er enkelen, die op de heen- en op de terug reis slechts éen nacht hier vertoeven maar de meesten blijven eenige dagen. Sommigen hebben nog wat geld, hetzij ze hun boerderij konden aanhouden of in de steden in betrekking wisten te blijven en komen alleen in zoover ten laste van het comité, dat ze gebruik maken van de ge legenheid tot nachtverblijf ten huize van burgers, die hun tegen redelijken prijs een goed bed en esn behoorlijk ontbijt verschaf fen. Hun, die amper geld genoeg hebben om de thuisreis te aanvaarden, wordt koste loos nachtverblijf verschaft in de gymnastiek zaal der school aan de Koningsstraat. 't Is zoo gauw gezegd: men geeft hun nachtverblijf. Maar 't is zoo moeilijk gedaan. De armen komen hier verkleumd en dood moe aan. Velen waren reeds dagen en halve nachten onderweg eer ze de grer.s bereikten langs allerlei sluippaadjes en telkens opge schrikt door geweerschoten, die ieder oogen- blik vallen als de grenswachten aan beide zijden iets verdachts tneenen te hooren. Veelal vertoeven zij den eersten nacht op Nederlandschen bodem te Maastricht of daar in de omgeving en meestal pas tegen den avond, echter dikwijls ook na middernacht, komen ze in »Het Valkje». 't Is een heel werk voor de heeren, die geheel belang loos dat mag wel eens herhaald, omdat van zekere zijde wordt uitgestrooid, dat zij een daalder daags ontvangen voor hun liefde werk trots weder cn ontij den zooge- naamden «stationsdienst* doen, hen ,-.t han den te houde.. van gewetenloozen, die als haaien zwermen om een gestrand schip cn trachten deze schipbreukelingen te explui teeren. Maar eindelijk bereiken ze dan toch de veilige haven en na ,wat verkwikt te zijn door een kop warme koffie komen ze wat tot kalmte en bezinning en dan is strijk en zet de eerste vraag »hoe vroeg kan ik naar 't kamp», gevolgd door: «wanneer kan hij 24 uur permissie krijgen t. Geen wonder. Dien »hijhebben ze dik wijls niet gezien sedert begin Augustus, veelal zelfs niets meer van hem gehoord. Eerst de Naamlijst gaf hun zekerheid, dat hij nog in leven is en in veiligheid. Heel wat moeilijker nog is de taak, welke het comité heeft met de vrouwen van geïn terneerden, die niet terug kunnen, vrouwen die ir. zeer goeden doen waren, doch wier huis is verwoest, wier verwanten óf dood óf ook gevlucht zijn en die naar Amersfoort t wamen omdat hun echtgenoot daar blijft zoo lang de oorlog nog zal duren. Aanvan kelijk hielpen zij, met ontzeggmg van heel veel, zichzelven doch van lieverlede geraakte hun spaarpotje leeg en moesten ze wel aan kloppen bij het comité, te meer omdat het Belgische Gouvernement, hoeveel pogingen het comité ook aanwendde om hierin te voor zien, niet uitkeert het kostwinnersgeld, waarop deze stumpers recht hebben. Hun leed is heel wat zwaarder dan dat van de echtgenooten der beambten der Belgische spoorwegen en van den post-, telegraaf- en telefoondienst onder de vluchtelingen, die of en toe althans een deel van hun salaris ontvangen. Het comité is er, dank zij allerlei mee vallertjes, tot dusver in geslaagd, allen te verschaffen hetgeen zij noodig hebbendoch het heeft, 'noe ongaarne dan ook, zich ge- nbopt gezien, geen nieuwe beschermelingen aan te nemen. En iederen dag weer komen nieuwe aan vragen in; eiken middag weer moeten de Bestuursleden weer aanhoord verhaien vol kommer en wee, die maar al te waar blijken en het bijna onmogelijk maken, geen nieuwe verbintenissen op wellicht langen termijn aan te gaan. Hun die contribueeren voor het comité voor uitgewekenen zouden we dringend in overweging willen geven om, als zij nog iets kunnen missen nadat zij hebben bijge dragen voor bet plaatselijk steun-comité het is immers vanzelf sprekend, dat onze eigen stadgenooten het allereerst onze hulp behoeven - het C. v. U. niet ontrouw te worden. En den neringdoenden middenstanders, die zoo zeer profiteeren van het bezoek der Bel gen, zouden we met vooral niet minder aan drang willen toeroepenzonder iets van uw winst af voor het C. v. U., opdat dit ten goede komt aan hun landgenooten. Alle beetjes helpen. Hoe het Dames-subcomité tan het Amers- l'oortsch .Steun-comité werkt. Toen begin Augustus 1914 de oorlog uit brak en daarmee op allerlei gebied nieuwe toestanden ontstonden, was Amersfoort een der eerste plaatsen van ons land, waar een steun-comité voor de slachtoffers ojj eco nomisch gebied van die toestanden werd op gericht. Jammer war, dat daarin geen plaats werd ingeruimd aan de Amersfoortsche vrouwen, maar het duurde niet héél lang of deze leemte werd gevoeld, vooral toen aan de Bestuursleden duidelijk werd, dat, behalve aan de mannen, ook aan de vrouwen werk moest worden verschaft, opdat zij, die tot nu toe nooit gewend waren geweest, van giften en gaven te lerven, niet zouden worden ge kwetst in hun eergevoel en zouden worden neergetrokken tot de sfeer der bedeelden. Toen werden twee vrouwen in het Bestuur van het steun-comité gekozen cn werd daar- neven een sub-comitr van dames gevormd, dat zich meer in 't bijzonder bezig houdt met de quaestie der werkverschaffing aan vrouwen, en uitdecling van kleeding. Te voorzien was, dat er al spoedig onder de bevolking gebrek aan kleedingstukken zou komen, omdat de werkloosheid groot is en de lootten, die het steun-comité kan uit- keeron, evenals de toelagen aan dc gezinnen van gemobiliseerde militairen, aanmerkelijk lager zijn dan de gemiddelde verdiensten dezer personen. Zij zijn juist toereikend voor het allernoodzakelijkst levensonderhoud, maar strekken niet ver genoeg om nieuwe kleeding stukken aan te koopen en ook het knap gekleed gaan is een middel om het verpau- periseeren te voorkomen. Naar aanleiding van deze overwegingen besloot bovengenoemd sub-comité te begin nen met een oproep aan de burgerij om uit kasten en laden te halen, wat daar aan klee- ren. zoowel onder- als bovengoed, lag cn maar eenigzins gemist kon worden. Deze oproep had tot schitterend resultaat, dat. toen de dames cenigo dagen later zelf met de karren huis aan huis rondgingen, zij met zulke bergen goed werden begiftigd, dat het haar stoutste verwachtingen overtrof en zij er haast geen berging genoeg voor hadden. Niet wetend of er onder al dat gedragen goed ook soms kleeren zouden zijn. van be smettelijke patiënten afkomstig, werd aan de Gemeente gevraagd, dat alles kosteloos te willen laten ontsmetten; deze was daartoe bereid en bij gebrek aan censt edel ijken ont- smettingsover, gebeurde dit in een daartoe door een der comité-leden welwillend afge staan vertrek. Alléén dat ontsmetten dnurde 6 dagen en nachten. Het Burger-Weeshuis was zoo vriendelijk, eenige zolders beschikbaar te stellen om den voorraad uit te zoeken cn te bergen, maar al spoedig bleek, dat die lokaliteiten niet geschikt waren. De commissie had n.I. groote plannen en stelde zich ten doel om elk stuk, dat zij wilde uitdeelen, slechts «schoon en heel" af te geven, niet alléén omdat zij meende, dit zoowel aan degenen die het zou ontvan gen, als aan haar zelve verplicht te zijn. maar ook omdat in dit principe de mogelijkheid harer werkverschaffing lang. «Schoon" sluit in zich, dat er gewasachen en gestreken moet worden»hecW, dat naaisters, stopstrrs, kleer en schoenmakers noodig werk zullen kunnen verrichten. Zoo rijpte het plan om in eigen beheer dit alles te laten doen, op voorbeeld van dc Kleeding-commisaic te Amsterdam. Daarvoor was evenwel een flink huis met gelegenheid tot berging, tot naaisters-atelier, tot uitdecling enz., noodig en daarvoor was de Gemeente zoo welwillend, aan het sub comité in bruikleen af te staan een haar tocbehoorend, momenteel leegstaand, win kelhuis. Al het gekregene werd nu in rubrieken gerangschikt, nl. a mannen- en jongenson dergoed. b vrouwen- jn meisjesondergoed, c mannen- en jongensbovenklceren, en d vrouwen- en meisjesbovenkleerenook de commissie verdeelde zich in vieren en elke afdeeling kreeg het zelfstandig beheer over haar eigen goed sub a kreeg daar nog bij al de aanwezige kousen, sub b het bed- degoed en sub c de>choenen. Elke afdeeling is in een aparte kamer van het huis onder gebracht zij heeft ook haar eigen maga- zijnboek, waarin elk stuk genummerd staat ingeschreven daarachter komt dc datum waarop het wordt uitgegeven, met vermel ding aan wie. Op deze wijze krijgt men een gemakkelijk overzicht van hetgeen het magazijn bevat, óok van hetgeen dreigt uit geput te geraken en dus opnieuw moet worden aangemaakt. Voor dit laatste doel kreeg het comité een subsidie van f too van het Amersfoortsche steun-comité, dat tevens zorgt voor dc uitbetaling der werkloonen. Uit elk der afdeelingen is éen lid benoemd in dc controle-commissie op het atelier, ter wijl een der andere dames zich beschikbaar heeft gesteld om aan de vrouwen, die haar eigen huis niet kunncr. verlaten om op 't atelier te komen werken, werk uit te geven en het afgemaakte weer in ontvangst te ne men. De schoenen worden ook door dc schoenlappers in hun eigen huis gerepareerd nadat, voor het beoordcelcn van de repara ties en de werkloonen, een paar schoenma kersbazen dus vakkundigen zijn ge raadpleegd en het benoodigde leer door hen is ".itgesnederi en van een inslagstempel voorzien. Natuurlijk zijn er bij de bovenkleeding- stukken verscheidene, die het reparceren niet meer waard zijn, doch ook deze komen nog te pasin zoover zc niet gebruikt worden oin cr andere mee te verstellen, worden er kinderschool- en huispantoffeltjes van gemaakt, die zeker In menig gezin een welkome toe gift zullen vormen en menig paar koude voetjes zullen verwarmen. Zoo gaat er zelfs geen snippertje van verloren en wordt ook het oudste nog gebruikt. De uitdecling geschiedt éénmaal 's weeks elk gezin, (lat er voor in aanmerking wenscht te komen, moet zich wenden tot het Steun comité; een der vrouwelijke leden daarvan heeft het huisbezoek op zich genomen, waarbij met de vrouw des huizes wordt overlegd wat er noodig is. De hutsbezoekster schrijft

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1