Donderdag 21 Januari 1915. No 8520. 64e Jaargang Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorhegn Firina A. HOOFD REDACTEUR P. J. 7HEDEHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft. franco per post ƒ1.15. Advertenticn 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieftle- en onteigening», advertentifin per regel 15 cent Reclames 1—5 regels 1.15. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAu SORTSQRAOBT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 15 Januari 1915 aan de firma li. KONING ZONEN alhier en hare recht verkrijgenden voorwaardelijk vergunning si verleend tot het uitbreiden van hare bakkerij door het bijbouwen van een dubbelen heete- luchtoven in het perceel alhier gelegen achter den Arnhemschen Poortwal No. 10—14 bij het kadaster bekend onder sectie E no, 4796. Amersfoort, 19 Januari 1015. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van de ingezetenen; dat bij Koninklijk Besluit, d.d. 19 Januari 1915 (St.bl. no 18). met ingang van dien dag. onder meer het grondgebied der gemeente Amersfoort is verklaard in staat van beleg. Amersfoort, 20 Januari 1915 De Bnr gem eest er voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag 2G Januari aanstaande, des namiddags ten half acht. Amersfoort, 21 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. I11 staat van beleg. Bij Kon. besluit van 19 Januari zijn, met ingang van dien datum, in staat van beleg verklaard de Gemeenten Amersfoort, 1 .eusden Soest en Zeist; zulks omdat er een internee- rings-depot is gevestigd en opdat het thans mogelijk zal zijn. de gewenschte maatregelen van orde beter te kunnen handhaven. Sedert eergister dus zijn we in staat van beleg. Tot dusver hebben we daarvan niets anders bemerkt dan dat er aan het Commissariaat van politie en op enkele andere hoofdpunten der stad een groot papier is aangeplakt, hou dende vermelding van het feit. En er is heel veel kans op. dat het daarbij blijft, dat we niet aan den lijve zullen voe len wat het beteekent, dat de Gemeente in staat van beleg is. De Koningin kan volgens art. 187 Grond wet in eenig gedeelte van het grondgebied des Rijks den staat van beleg doen verklaren tot handhaving van de in- dan wel de uit wendige veiligheid. Bij die regeling kan worden bepaald, dat dc Grondwettelijke bevoegdheden van het burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten deele over gaan op het militair gezag en dat de burger lijke overheden ondergeschikt worden aan dat gezag Daarbij kan zelfs worden afge weken van art. 9 Grondwet (het recht tot vereeniging en vergadering) en van de arti kelen 158 en 159 dier wet (het binnentreden in een woning tegen den wil van den bewoner, en onschendbaarheid van het postgeheim). De Wet van 23 Mei 1899. Staatsblad no. 128, bepaalt, dat de staat van beleg kan worden afgekondigd: 1. Wanneer oorlog of oorlogsgevaar is ontstaan. 2, Wanneer binnenlandsche onlusten de in- of de uitwendige veiligheid van het Rijk of een gedeelte daarvan in dringend gevaar brengen. Bij staat van oorlog en bij staat van beleg oefent het militaire gezag verschillende func- tiën uit, die in gewone omstandigheden aan het burgerlijk gezag toekomen; maar terwijl bij staat van oorlog het militaire gezag'ver plicht is, met het burgerlijk gezag overleg te plegen, is bij staat van beleg dit overleg niet voorgeschrtven. Zoowel bij staat van oorlog als bij staat van beleg moeten alle openbare ambtenaren aan het militaire gezag alle gewensebte in lichtingen gevenbij staat van beleg zijn de burgerlijke besturen ook verplicht, aan de be velen van bet militaire gezag te gebcorzamen. Politie-verordeningen kunnen worden vast gesteld en gewijzigd, regelen getroffen vol gens welke de bevolking hulp zal hebben te verleenen bij de militaire werkzaamheden. Wegen, terreinen en gebouwen kunnen in gebruik worden genomen, wanneer zulks voor de uitoefening van den militairen dienst noodig is. Bij staat van beleg geldt bovendien het volgende Het militair gezag is bevoegd, den toegang tot, het verkeer binnzn en het verlaten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied te regelen overeenkomstig de eischen der algemeene veiligheid. Behalve de volgens de Grondwet geoorloofde godsdienst-oefeningen worden geen openbare vergaderingen, optoch ten of bijeenkomsten ter oefening in den wapenhandel gehouden dan met schriftelijke vergunning van het militair gezag, Het mili tair gezag is bevoegd, schouwburgen, socië teiten, koffiehuizen, tapperijen, fabrieken, enz, in het belang der openbare orde of veiligheid voor langereu dan we! korteren tijd te sluiten; aan personen, wier aanwezigheid gevaarlijk schijnt, het verblijf te ontzeggen, hen te ver wijderen of in bewaring te stellen beperkende bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitgeven en verspreiden van geschriften of teekeningen wettelijke bepalingen betreffende post, telegraaf en telefoon te wijzigen, van den inhoud van brieven en telegrammen ken nis te nemen, enz. Aan niet-militairen, die voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn, kan het verla ten van het in staat van beleg verklaarde gebied worden verboden en zelfs kunnen niet- militairen worden opgeroepen, deel uit te maken van de militaire macht. Dit alles kan ges.hieden; doch er is niet heel veel kans, dat het ook in al zijn ge strengheid zal plaats hebben. Het komt mij voorshands niat wenschelijk voor, een maximum-prijs voor het aldus samengestelde brood vaat te stellen. Ik zal daartoe eerst overgaan, indien mij blijkt, dat daarvoor te hooge prijzen worden gevraagd. De prijs van dit brood zou mijns inziens kunnen worden gesteld op 1 cent hooger dan den prijs van roggebrood, uitsluitend bestaande uit rogge, een prijsverhooging, die ongetwij feld van lang niet zoo groote beteekenis is, als wanneer de bevolking zou zijn genood zaakt, tarwebrood te eten. dat 6 a 7 cent per K.G. duurder is dan roggebrood en dat minder geschikt is voor hen, die aan roggebrood gewend zijn. Voor het vermengen van rogge met tarwe voor de vervaardiging van zoogenaamd ge broken roggebrood, waarbij de vermenging zal moeten plaats hebben vóór het breken, zal tarwe door mij op aanvrage beschikbaar worden gesteld door bemiddeling van de rogge- of voedingscommissie in de verschillende Provincies. Het spreekt vanzelf, dat die tarwe alleen mag worden gebruikt voor de vermenging met rogge voor de bereiding van roggebrood en niet mag worden aangewend voor andere doeleinden. Ik doe hierbij een dringend beroep op uw medewerking ter zake. Indien u mocht meenen, niet aan mijn ver zoek te kunnen voldoen, zou ik. daar deze regeling door mij van zeer groot belang wordt geacht, tot mijn leedwezen genoopt zijn, alle in uw Gemeente aanwezige rogge in beslag te nemen. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is, onder dagteekening van 19 Januari de volgende circulaire verzonden aan den Burgemeester: Het zal U bekend zijn, dat de voorraad rogge hier te lande, vergeleken bij de be hoefte, die daaraan bestaat voor het bak ken van brood, zeer gering is, terwijl de mo gelijkheid is uitgesloten om door invoer in den toestand voorshands verbetering te brengen. Het is daarom noodzakelijk, dat zoo spaar zaam mogelijk met den aanwezigen voorraad worde omgegaan. Genomen bakproeven hebben bewezen, dat een zeer smakelijk roggebrood, dat, behou dens een iets lichtere kleur, alle eigenschappen bezit van het gewone roggebrood, kan wor den bereid uit een mengsel, bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft uit tarwe. Wanneer overal het roggebrood voortaan bovenbedoelde samenstelling zou bebben, zou de aanwezige voorraad rogge voor de berei ding van roggebrood toereikend zijn voor een tweemaal zoo langen tijd als wanneer dat brood enkel uit rogge wordt gebakken en vermoedelijk zal, wanneer spoedig een dergelijke vermenging algemeen wordt toe gepast, voldoende rogge aanwezig zijn om tot den volgenden oogst in de behoeften te voorzien. Het oogenblik schijnt mij daarom gekomen om u te verzoeken, te willen gelas ten. dat roggebrood in uw Gemeente voort aan uitsluitend worde samengesteld als hier boven aangegeven. Amersfoort is weer aangewezen als een der Gemeenten waar, bij den Ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, kan worden ingewisseld Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden aan zilveren- en tien gulden aan nikkelen of bron zen pasmunt, tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van den Gemeenteraad tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring werd onthouden aan een Raadsbesluit der Gemeente-begroo ting voor 1914. waarbij aan die Begrooting werd toegevoegd een post van f 200 000 aan ontvangst als »opbrengst geldleeningen<, ter wijl de nitgaven met een zelfde bedrag van f 200 000 werden verhoogd voor >aankoop eigendommen*. In de hedenavond te houden jaarvergade ring der plaatselijke Anti-revolutionnaire kies- vereeniging komt onder meer ter sprake de aanstaande Gemeenteraads-verkiezing. De Roomsch-Katholieke kiesv ireeniging vergadert evenzeer hedenavond ter bespreking van de aanstaande Raads-verkiezing. Ds. F. G. Lagers H. Gzn„ sedert 1907 emeritus-predikant van de Evang.-I.uthersche kerk. welke hij sedert 1861 diende, is hier gister in den oude., dom van 77 jaar overleden. Intertijd veelbesproken is zijn Kloosterkaart van Nederland. Luitenant-ter-zee L. M. Luden van Stouten- burg. waarnemend commandant van H. M. mijnenlegger »Tr!ton*. is Dinsdagmiddag ge vallen als slachtoffer van zijn plicht. Op de Schelde, ter hoogte van Nieuwesluis, moe ton mijnen worden vervangen. Een motor barkas zou ze lichten onder persoonlijk toe zicht van luitenant Luden. doch stootte op een mijn, die ontplofte en de vijf opvarenden op slag doodde. De heer H. F. de Groot heeft aan de Technische hoogeschool. te Delft, met gunstig gevolg afgelegd het candidaats-examen voor mijn-ingenieur. Het verluidt, dat bij de Regeering het plad bestaat een pensioenregeling te ontwer pen voor directeuren, leeraren, lecraressen en bedienden van gesubsidieerde bijzondere vak scholen, welke opleiding beoogen te verschaf fen voor bedrijven en beroepen, liggende op het gebied van nijverheid, handel houden. 1 huk- De lessen aan de Eerste school voor ver- lofs-officieren, die aanstonds bij do mobilisatie werden gestaakt, zullen weldra worden hervat. Van de dienstplichtigen der lichting 1915 van de Nationale militie zuilen worden Ingedeeld: op 16 en 17 Februari de toegewezenen aan de tweede bataljons der infanterie, behalve zij die in het bezit zijn van het bewijs van voor geoefendheid en die zullen worden ingelijfd op 16 Aprilde toegewezenen aan de eerste bataljons der iufanterie die In het bezit zijn van dat bewijs; en zij, die, toegewezen aan de infanterie, uit hoofde van genoten onder wijs geschikt zijn om te worden opgeleid tot verlofs-officier. Nu de laatste geïnterneerden, behalve de Belgische studenten, enz. de infanterie-kazer- nes hebben verlaten, zullen deze een groote schoonmaakbeurt krijgen en in den loop der volgende week worden betrokken door troepen uit Gouda. Zou de groote en grootschc bouw nu reed» te klein gaan blijken, vraagt »De Eembode* sprekend over het pas In September hier geopende pensionaat >Saint I.ouls*. dat tot dusver was gevestigd te Roermond. Van de 250 beschikbare plaatsen zijn er nu reeds 248 bezet. Wel een bewijs, zegt het blad, boe het onderwijs in den lande wordt gewaardeerd en een inrichting als deze voor ziet in een bestaande behoefte. De plaatselijke afdeeling der Ned. vereeni ging voor volks- en schoolbadeo zal aanstaan den Dinsdagavond weer vergaderen. Dan wordt zonder twijfel beslist over het Bestuursvoorstel tot opheffing- Onder voorzitting van dr J. W. Jorissen werd Dinsdagavond de Jaarvergadering ge houden van het comité voor Amersfoort en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis. De Voorzitter herdacht Ir. zijn openings woord in het kort hetgeen het afgeloopen jaat bracht ook voor het comité, herinnerde, dat het Nederlandsche Roode Kruis eigenlijk pas vijf jaar verkeert in zijn nieuwe phase, een van steeds toenemenden bloei, en dat het wel gekend was, doch niet, zooala het sedert zijn reorganisatie bij de massa der bevoiking steeds meer bekend cn dus gewaardeerd wordt. Tot einde Juli leefde het comité zijn ge woon leventje van In stilte, doch krachtig zich voorbereiden; maar eenlge dagen vóór de mobilisatie kwam een telegram: >houdt u gereed". He: Dagelijkcch Bestuur wist toen, dat er iets broeide. In de vergadering van het Hoofdbestuur van 31 Juli deelde Z. K. H. de I'rins der Nederlanden om half drie mede. dat de mobilisatie van leger en vloot was afgekondigd. Bijna gelijktijdig werd ver zonden het telegram: »Neem onverwijld alle maatregelen". Ik geloof te mogen zeggen, vervolgdespr., dat om.- afdeeling buitengewoon tevreden mag zijn over den gang van zaken op dat hoogt critieke oogenblik. toen geen seconde verloren mocht gaan; zij heeft getoond, vol komen te begrijpen hetgeen het Roode Kruis in zulke tijden moet doen en niet minder getoond, dit met al haar vermogen ook te willen te kunnen tot stand brengen. Ik denk daarbij aan mijn mede-Bestuurs leden, maar vooral aan de dames en de heeren die behooren tot de verpleeg- en de transport- colonne. die het alleruiterste deden, de zwaarste vermoeienissen moedig trotseerden om het comité te doen bekend staan als bijzonder goed. Geen arbeid was hun te zwaar, van rust wilden ze niet weten eer alles volkomen gereed was. En toen de nood-ziekenhuizen waren ingericht, wijdden ze zich met evenveel enthusiasme aan het werk meer naar buiten óok bij de invasie der uit hun land verdreven Belgen. Ik zal geen namen noemen, doch moet

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1