Zaterdag 30 Januari 1915. No. 8524. 64e Jaargang AMERSFOORTSuIIE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. j. miDzazs! AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagen franco per post ƒ1.15. Advertenticn 16 regels 60 cent; elke regel meer 1 en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. nt; elke regel meer 10 cent. Bij.regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentlfin per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advörtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: SORTSGRAOBT 9. Telefoon 1 inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoo danig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de Gemeente of het gedeelte der Gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze .wet gevoegde tabel I of dat zij op den isten Februari in het j genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag, I met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter eene andere Gemeente of in meer Ge-,j bereiking van het vereischte bedrag, het meenten te zamen, tot een bedrag van ten inkomen, het pensioen en de lijfrente worden minste éen gulden, daarvan,door overlegging samengeteld; der overeenkomstig het bepaalde bij artikel 3. dat zij op den isten Februari sedert ia der Kieswet voor voldaan geteekende een jaar den eigendom met recht van vrije KENNISGEVINGEN. KIEZERSLIJST. j De Burgemeester der Gemeente Amers foort, Gelet op de artikelen ix, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners dezer Ge meente uit om, zoo zij in eene andere Ge meente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de Grondbelasting betrèft aanslagbiljetten vóór den xsden Februari te doen blijken. Deze aanslagbiljetten wor den na de vaststelling der Kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunn«»rr? maken om ge plaatst te worden op de" Kiezerslijst, uitge- noodigd daarvan vóór den'xsden Februari tin; a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het r.anslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige be scheiden ten bewijze van het gemeenschap pelijk bezit, worden na de vaststelling der beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50 ingelegd in de Rijks-postspaarbank, in eene Gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het Bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van een Naamlooze Vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stich ting; I Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de Banken, opgericht na 1 Mei 1900, alléén begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het Bestuur der Gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waar borgfonds van f 25 000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. dat zij met goed gevolg hebben af- Kiezerslijsten aan belanghebbenden terug- gelegd een examen, ingesteld door of krach- gegeven. tens de wet of aangewezen bij algemeenen Tevens worden de mannelijke inwoners maatregel van bestuur en in verband staande dezer Gemeente, die krachtens artikel ibder 1 met de benoembaarheid tot aenig ambt, de zelfde wet aanspraak meenen te kunnen I vervulling van eenige betrekking of de uit maken om geplaatst te worden op de Kie- oefening van eenig bedrijf of beroep. zerslijst, uitgenoodigd, daarvan vóór den i5den Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Art. i. De leden van de Tweede Ka.mer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het dier zake verschuldigde vóór of op den xsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de Grondbelasting voor een bedrag van ten minste éen gulden, in de Vermogensbelasting, in de belasting op Be- drijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der eerste vijf grondslagen van de Personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April i8q6 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het be paalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden: 1. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 sten Januari sedert den xsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor, met of zonder bijbe- hoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de Gemeente of het gedeelte der Ge meente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in de zelfde Gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieken Meter inhoud of 24000 Kilogram laadvermogen; 2. dat zij op den 3 xsten Januari sedert den xsten Januari van het laatsverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzon dere instellingen in dienstbetrekking of als Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den isden Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uit gereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de Grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde na latenschap gelden ook voor den mede-eige naar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste éen gulden bedraagt. Door den aanslag in de Grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de Vermogens-, de Bedrijfs- of de Personeele belasting geeft geene aan spraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aan- gifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöpera tieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaar- huur docr deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. x b, 2, eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gere kend op het bedrag, voor de Gemeente of het gedeelte der Gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, ver meld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aan merking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij 111 den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt, ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd mede- geteld, gedurende welken de werkzaam heden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2, als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, be doeld in art. 1 b, 2, een tijdelijke ongevailen- rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan hec normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 1 b, 2, der vrouw geldt voor haren man, dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener Gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeel ten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstan digheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de «Staatscourant», met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoovér bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende Kiezerslijst voorkomen, her nieuwde aangifte ONNOODIG, indien de plaatsing op die lijst berustte op: 1. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog het zelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of het zelfde vaartuig bewonen; 2. genot van pensioen of lijfrente 3. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte WKL NOODIG voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: 1. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari het zelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of het zelfde vaartuig bewonenof 2. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of be roep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermelde geval, wordt door den Bur gemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Amersfoort betreft, bepaald, dat voor Amersfoort-stadsgedeelte de mi nimum-huurprijs f 1.50 per week en het mi nimum-inkomen f 400 per jaar, moet bedra gen en dat vrije woning of inwoning wordt berekend op f 75 per jaar en vrije kost en inwoning op f275 per jaar; en dat voor Amersfoort-overig deel de minimum-huur prijs f i per week en het minimum-inkomen f300 per jaar moet bedragen en dat vrije woning of inwoning wordt berekend op f 37-5° Per jaar en vrije k°sf en inwoning op f 200 per jaar. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toe gezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift «Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet* en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woon plaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Amersfoort, 28 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Bepaling stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Amers foort herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en 1 twintig jaren hebben bereikt, in dienstbe trekking zijn, dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, dat ieder van dezen, dit: bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tussche 1 acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrii- ken of werkplaatsen, verplicht zijn, te zor gen, dat in het arbeidslokaal en zoo it meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan éen arbeidslokaal, gedurentle twee werkdagen vóór, en op den tot stem ming bepaalden tijd op een zichtbare wij'.e is opgehangen eene door hen of van hux- nentwege onderteekende lijst, de twee acx- tereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 154 der Kieswet, ovei- treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veel den dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei igox (Staatsblad No. 109) er luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de Gemeente, op welker Kiezerslijst zij voor komen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuur ders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoort, 27 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaard kohier van de Grondbelasting 1 over het dienstjaar 1915 aan den Ontvan- 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, 4 ilde i le- 711 zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 29 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1