Ingezonden. Correspondentie. Advertentiën. Het voorstel strekt om de Alphabetlsche atratenlijst der Gemeente Amersfoort, bedoeld in art. i der Verordening, regelende de ver deeling der Gemeente, de nummering der gebouwen en de verplichtingen als Inwoner, te wijzigen en aan te vullen als volgt: 1. Vondel-laan, loopende van Utrecht - scheweg tegenover de Emmal-aan naar Appel weg. 2. Huygens-laan, loopende van Vondel laan, waar deze Zich splitst, naar het Da Costa-plein. 3. Van Maerlant-laan, loopende van Utrechtscheweg tegenover de Anna Paulowna- laan naar Vondel-laan. 4. B i 1 derdijk-1 aa n, loopende van Utrecht scheweg tegenover den geprojecteerden weg tusschen Anna Paulowna-laan en Ouden Utrechtscheweg naar Vondel-laan. 5. Tesselschade-laan, loopende van Utrechtscheweg tegenover Rustoord* naar Huygens-laan. 6. P. C. Hooft-laan, loopende van Utrechtscheweg tegenover »Rustoord* naar Da Costa-plêin. 7. Da Costa-plein, loopende van het punt waar Huygens-laan en P. C. Hooft-laan samenkomen tot aan Pieter Both-laan. 8. Steven van der Hagen-laan, loo pende van Utrechtscheweg tegenover Prinses Juliana-laan naar P. C. Hooft-laan. 9. Pieter Both-laan, loopende van Utrechtscheweg tegenover de Paulus Buys- laan naar de Vondel-laan. De heer A. Th. M. Poort legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het doctoraal examen Rechten. De heer D. Houtzaager verwierf aan de Middelbare technische school te Amsterdam het diploma als werktuigbouwkunde, de heer P. A. Jonker aan die te Utrecht dat als waterbouwkundige. De heer J. G. F. van Achterbergh Jr. werd aan de Middelbare technische school voor Bouwkunde te Utrecht bevorderd van het 4e naar het 5e semester. De akte Nuttige handwerken werd alsnog behaald door de jongedames W. J. Graansma, C. M. van der Heiden, D. M. Hilhorst, A. P. M. Hooglugt, J. D. Kardinaal, M. Kern, C. Knegge en A. M. G. Otte. Albert Beresol, een hier geïnterneerd Belgisch soldaat van het 26e linie-regiment, vond hier een geldbeurs waarin ongeveer honderd franc. Hij stelde zijn vondst onmiddellijk ter hand aan den officier, belast met den dienst der verloven, die het geld ter beschikking houdt voor den eigenaar. Onder de gegeven omstandigheden mag deze daad van eerlijkheid wel bijzonder ver meld en bijzonder geprezen. Aan majoor F. G. de Bas, thans van het 4e regiment huzaren, is non-activiteit ver leend. De dienstplichtigen der lichting 1915, toe gewezen aan de regimenten huzaren en be stemd voor het remonte-depot of voor offi- ciers-paardenoppacser, zullen worden inge lijfd in het tijdvak van 16 tot 20 Maart. Het toelatings-examen tot het reserve kader bij de infanterie en de vesting-artille rie wordt hier gehouden op 10 Maart. Aanmelding van hen, die in 1896 zijn ge boren, bij den Hoofdofficier voor het reserve kader, Willemstraat 4 te 's-Grav^nhage. Naar >De Eembode* bericht, is thans in de R. K. burgerschool aan de Breestraat een Belgische school ingericht, waar onder wijs wordt gegeven door Belgische onder wijzers. Heden zouden 550 Belgische vluchtelingen van Bergen-op-Zoom worden overgebracht naar het vluchtoord te Nunspeet. Het meerendeel weigerde echter en het Kamerlid voor Bergen-op-Zoom heeft tele grafisch aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd naar het waarom voor dezen maatregel. Dinsdagnacht was het Roode Kruis-comité weer op zijn post; met bijna alle Bestuurs leden waren in het station aanwezig de tran sport-colonne óok zij, die er den vorigen nacht waren en de verpleeg-colonne; de jongedames offerden gaarne hun nachtrust op om de behulpzame hand te kunnen bieden. De Nederlandsche ambulance-trein, de zelf de die in het vorige etmaal 117 infirme Engelschen van OsnabrUck naar Vlissingen had gebracht, bracht nu 94 voor hun verder leven verminkte Duitschers terug naar hun vaderland. Weer had de Nederlandsche offi cier van gezondheid 2e klasse dr. S. Stürkop de algemeene leiding; weer hielden 20 Ne derlandsche medische studenten, die de ver bintenis als adspirant-officier van gezondheid hebben aangegaan, toezicht in elk der wagens, weder bijgestaan door militaire hospitaal- personeel en Roode Kruis-helpersweer maakte Oberstabsarzt dr. Grumpholtz met zijn 4 Duitsche verpleegsters en 16 Samariter de reis mede. Om 2.18 gleed de lange trein binnen en kwam hij andermaal zonder schokken tot stilstaan. Het pluimpje, dat de machinist kreeg van den heer J. H. Bosch, inspected der N. C. S., die den extra-trein tot hier verge zelde, was welverdiend. In de 3 D-waggons zat een veertigtal Duit schers, alle jongelieden; in de 17 tot vervoer ingerichte goederenwagens lagen er vijftig op de aan zware veeren. die eiken schok breken, hangende brancards. Er waren 1 officier, 3 vaandrigs, enkele matrozen van de mijrfenlegger >Königin Louise* en van a'ndere Duitsche oorlogsbodemshet meerendeel be hoorde tot de infanterie en de artillerie. Ook onder hen waren zeer zwaar ver wonden, doch, gelijk een der artsen zeide, allen waren veel opgewekter dan de onge- lukkigen, die den vorigen nacht hier voor bijkwamen; >dankbare patiënten, die begrij pen hetgeen je zegt en doen hetgeen je hun aanraadt*. Veel handen smaken licht werk en zoo waren in een ommezien allen in het bezit van de voor hen bestemde versnaperingen, geheel de zelfde als aan de Engelschen wer den aangeboden: bouillon, broodjes, vruchten, sigaren en sigaretten. Met gejuich namen zij, die meestal sedert- begin Augustus niets meer van den oorlog hadden vernomen, Duitsche couranten en tijdschriften in ont vangst. Even vóór half drie vertrok de trein via Apeldoorn, waar slechts vier minuten zou worden gewacht, naar OsnabrUck. Toen hij zich, weder heel zachtkens, in beweging zette, werd in de D-waggons een lied aangeheven, iets als ons «Lang zullen ze leven*, als dank voor hetgeen de arme kerels op hun tocht door ons land hebben ondervonden. Bij advertentie in dit nummer bericht heit Bestuur van de Amersfoortsche Onderlinge Keuken, dat het, door de voortdurende stij ging der vleeschprijzen, zich verplicht zag twee cent per ons meer te berekenen voor vleesch. Dinsdagavond is ontbonden het plaatselijk comité voor het volks-pelitionnement ter ver krijging van Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat het petitionnement is gestaakt. Reeds 123000 personen teekenden op de steunlijsten; uit Amersfoort rond 2200. De heer A. Veen heeft ontslag genomen als Secretaris van de plaatselijke afdeeling van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap. In die functie werd hij vervangen door de heer E. Lindenhovius, terwijl in zijn plaats is gekozen tot Bestuurslid de heer A. Pot. Quick ontvangt hier aanstaanden Zondag P. E. C., uit Zwolle. hoorde. Zij deed haar vioolkist open, nam haar viool en werd doodsbleek. Twee snaren waren gesprongen, Re en Mi. »Ik versta de boodschap*, mompelde zij. En Maandag daarop, tegen den middag, werd haar officieel meegedeeld, dat de sergeant Rémi Lwas gevallen op het 1 veld van eer. I Het weekblad «Excelsior* noemt dit feit »een verschrikkelijk en ontroerend toeval*. De tocht van een naald. Naalden kun nen óok wandelen, althans wanneer men ze op geschikt - terrein plaatst. Zulk terrein is het menschelijk lichaam. Ruim veertig jaar geleden, in 1875, kreeg een jongen, thans een man, bij het stoeien een naald in den schouder. De naald brak af en het "onderste deel bleef in het vleesch. Van dat oogen- blik begon het stuk naald zijn wandeling. Onlangs>oelde de'drager; van'de>aald een stekende pijn in den voet bij den hiel, en jawel met een tangetje bevrijddejie arts hem van zijn naald. vw Hier is de slakkengang verbeterd. In 40 jaar werd een weg van ten hoogste 1.40 M. afgelegd. Een nieuwe kwakzalverij. In Duitsche bladen wordt de aandacht gevestigd op een nieuwe kwakzalverij, die uit commercie"! oogpunt een buitengewoon succes biijkt ie zijn. Het is de handel in zoogenaamde >Schutz«-brievep. Zoo'n brief kost een Mark. Hij moet gekocht worden door een bezorgde moeder, een lieve vrouw of een verliefd dweepstertje van een soldaatzij stuurt den beschermenden brief naar het front en door dien brief is de krijgsman er zeker van, niet getroffen te worden door een vijandelijken kogel. Hij zal gezond en frisch uit den oorlog terugkeeren. Men verzekert ons, dat er al meer dan 500 000 »Schutz«-brieven verkocht zijn en dat de fabrikant er al een auto mee heeft verdiend. Het is een bekend Berlijnsch uit gever, die in Juli j.l. failleerde. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telefoon 374- 1 GEOPEND en des avonds van 6.30 toW-J Op Zaterdag alleen van 8 tot 0p ,8 Februari *9 *5 -aren Ingeschreven I. de volgende -erkroekenden 1 beeldhouwer. 46 36 Ter Dinsdag gehouden weekmarkt golden de guste koeien f 180 tot f 190, de kalfkoeien f220 tot f250, de kalfvaarzen f 160 tot f 190. Terwijl elders, mede in verband met den staat van beleg.de Wapenwet heel wat scher per wordt toegepast dan voorheen, worden, althans te Baarn, in den handel gebracht kinder-revolvers. Een der geneesheeren waarschuwde in de plaatselijke bladen tegen die heel gevaarlijke dingen. Voor een jongen, die al spelende met zoo'n revolvertje zich verwond had, moest zijn hulp worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat het kogeltje, een flobert-pertroon klein kaliber, waarmede het kinderwapen geladen was, vijf lagen kleedingstukken en de huid van de buik had doorboord en in de onder ste spierlaag was blijven steken. Ware hef pistooltje gericht geweest op een onbedekt gedeelte van het lichaam of op het hoofd, dan zou het schot doodelijk kunnen zijn geweest. Een ernstige waarschuwing tegen derge lijk speelgoed(?) is dan ook wel noodzakelijk. Aan lasterpraatjes geeft de wereld duizend tongen goede geruchten laat zij hun eigen weg gaan. T7it den Omtrek. monteur, muzikant, pakhuisknecht, naaister, rietdekker, schilder, schoenmaker, sigarenmaker. sjouwer. 1 slager. 3 stoker. 7 stukadoor. 6 straatmaker. 1 tabakskerver. telegraafwerker. 16 timmerman. 5 tuinman. 13 veldarbeider. visscher. voeger, voerman. wasch vrouw, werkster, winkelbediende, zeeman. 3; Met ingang van 25 dezer is opnieuw be noemd tot Burgemeester van Harderwijk de heer M. G. J. Kempers, die dit ambt aldaar bekleedt sedert 1903. De bevolking van Soest steeg in 1914 van 5785 tot 6062 inwoners. Toeval, of bovenzinnelijk verschijnsel Een onzer meest bekende dames-violisten, die in het huwelijk trad een maand vóór de oorlog uitbrak, werd door haar man gezegd, tnc.i deze moest uittrekken: le veling, indien ik sneuvel, zal ik zorgen, dat je het nog eerder weet dan langs den offi- cieelen weg De vrouw dacht niet r.eer aan deze zon derlinge belofte, uitgesp-.oken op het zenuw achtig moment der scheiding, maar 1.1. Zon dag werd zij aangegrepen door een onweer staanbaar begeeren om een melodie te spe len, welke haar dierbare Rémi, haar naar het front vertrokken man, zoo heel gaarne Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Zeer geachte Redactie, Zoudt U zoo goed willen zijn, het onder staande als berichtje op te nemen in uw blad Bij voorbaat hartelijken dank. Hoogachtend, Voor het Nat. bureau voor Vrouwenarbeid. MARIE HEINEN, Adj.-Dir. Beroepskeuze voor meisjes. In deze weken zendt het Nationaal bureau voor vrouwenarbeid gratis éen «Leiddraad voor Nederlandsche meisjes bij de keuze van een beroep* aan alle openbare of bijzondere Lagere scholen in ons land, die meisjes-leer lingen hebben (uitgezonderd de scholen te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, die speciale «plaatselijke* leiddraden krijgen). Het is de bedoeling, dat de vrouwelijke van school gaande jeugd dat werkje, door bemid deling van het schoolhoofd, ter leen ontvangt om er haar voordeel mee te doen bij de beroepskeuze. Wie het boekje in zijn bezit wil hebben, kan het koopen aan het Nationaal bureau voor vrouwenarbeid te 's-Gravenhage, Jacob van der Doesstraat 68 (schoolmeisjes door bemiddeling der schoolhoofden a 25 ets.; anderen a 75 cents, franco per post). Mocht eenige gemengde of meisjesschool begin Maart nog geen Leiddraad hebben ontvangen, dan hoopt het Nat. bureau voor vrouwenarbeid daarvan verwittigd te worden. Een lezer. Hoe gaarne we uw aan vulling ook zouden opnemen, we mogen het niet doen als we uw naam niet kennen. Dat is een vaste regel, welke geen uitzondering toelaat; zelfs niet voor U, wiens handschrift we meenen te herkennen. Natuurlijk wordt die naam megedeeld noch aangeduid. Red. Leestafel. We ontvingen: Een aanvulling op de diplomatieke stuk ken, uitgegeven door de Regeeringen der geallieerden, bevattend een telegram van den Czaar aan den Duitschen Keizer. Bundel no. 4 van het Koninklijk Nationaal steun-comité 1914. Voornaamste bescheiden, door het comité uitgegeven van 16 Novem ber 1914 tot en met 20 Januari 1915, Europa eendrachtig, een lezing over den Europeeschen Statenbond, gehouden door jhr. dr. Nico van Suchtelen. No. 3 der Uit gaven van het comité »De Europeesche Statenbond*. Ook deze brochures stonden we af aan de I Openbare leeszaal en bibliotheek, Beuken laan. behanger, boekbinder, boekdrukker, bootwerker, bouwkundige, cacaobewerker. chauffeur, concierge, grondwerker, handelsreiziger, kantoorbediende. kleermaker, koopman, letterzetter, lithograaf, loodgieter, loopknecht, los werkman, machineteekenaar 1 machinepoetser. 3 magazijnknecht. 20 metselaar. 5 meubelmaker. 2 mijnwerker. II. werden gevraagd de volgende werk krachten 2 dagmeisje. 2 loopjongen. 2 schoenmaker (mach.) Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Westsingel 7 naast het Stadhuis. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje' 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp straat 18. Bioscoop Langestraat. Vrij. tot Zo. Bioscoop »De Arend*. 18 Febr. Lezing mevrouw Ros—Vrijman. Natuurhistorische vereeniging. 19 Febr. Protestantenbond. Jaarvergadering Halfverweesden. Parijsch variété. 2t Febr. Kunstavond s. d. a. p. 22 Febr. Begin her-ijk. Cursus dr. Tiddens. 25 Febr. Luthersche kring. 5—7 Mrt. Huisvlijt-tentoonstelling geïnter neerden. 407de Staatsloterij. Vijfde Klasse. Derde week. Trekking van 15 tot 17 Februari 1915. (2925 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestrjtat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 3697 37*3 3740 14508 14529 20733 20749 20751 en 20765. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2261 2908 2922- 2924 3710 3714 3716 3718 37 '9 3720 3731 14511 14515 20760 20779 e" 20789. NederlaudBche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over September 1914. (Excl. tramdiensten). Reizigers 82407.17 Bagage en honden 2 385.41 Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 83 289.54 Buitengewone ontvangsten en telegraaf 969.94 Totaal f 169 052.06 '9M- 1913. Ontv. over Sept. I 169052.06 f ,64 631.8, Totale Ontv sed 1 Jan. f 1 938 037.75 163 813.24 Gemiddeld aantal Kilom. expl. van af i Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer /48,47 /53.57 Getrouwd F. A. dm TOMBE en W. C. Ph. van OORDT. Leiden, 18 Februari 1815. VANeonRnTenKJ!e-rouw,DK3 tombe van OORDT betuigen hiermede, ook namens hunne ouders, hun hartelijken t" n Ï0°I-deAtalr»ke ""i belang" stelling, bg hun buweljjk ondervonden.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2