Donderdag 4 jjfjj Maart 1915. No. 8538. 64e Jaargang Stadsnieuws Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Clceff" HOOFDREDACTEUR p. J. raiDiaxsa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fx.— franco per poat /1.15. Advertentién 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigening*- advertentiön per regel 15 cent Reolames 1—3 regels /1.25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van bulten de stad worden de Incaaseerkosten In rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU EOaTECRAOXT 9. Telefoon 19 KENNISGEVINGEN. AFLOSSING PROVINCIALE GELDLEENING. De Gedeputeerde Staten van Utrecht Brengen bij dezen ter kennis van belang- hebbende, dat op Maandag, den 8 Maart e.k., des middags te 12 ure, in het Provin ciaal Gouvernements-gebouw te Utrecht de uitloting zal plaats hebben vab een gedeelte groot drie duizend gulden (f 3000) dar geld- leening groot f 140 000, aangegaan krachtens besluit der Staten van Utrecht van 16 No vember 1886, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 December 1886, no. 17. Utrecht 1 Maart. 1915. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Van LYNDEN van SANDENBURG, Voorzitter. A. van DOORNINCK, Griffier. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter algemeene kennis, dat bij hen van Gedeputeerde Staten dezer Provincie in afschrift is ingekomen een verzoekschrift van Arnoi-DUS van DAAL, van beroep verlof- en hotelhouder, wonende alhier, om vergun ning voor den verkoop van sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, uitsluitend aan logeergasten, in de voorlokaliteit van het perceel Krommestraat 110. 38 te Amersfoort, dat een ieder binnen twee weken na dag- teekening dezes, schriftelijke bezwaren bij hen kan indienen tegen het verleenen der vergunning. Amersfoort, t Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat In de Gemeente Woudenberg een geval van mond- en klauwzeer is geconstateerd. Amersfoort, 1 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Geestelijke en lichamelijke arbeid. De schriftgeleerden van den ouden tempel hebben de beteekenis van de Bijbelsche uit spraak, die in het 19de vers van het 3de hoofdstuk van Genesis voorkomt, vaak in zulk een zin opgevat en uitgelegd, alsof de arbeid den mensch als een vloek ware op gelegd. In latere, meer verlichte eeuwen, is men daarover echter anders gaan denken en zag men terecht in die goddelijke uit spraak de eerste en hoogste wet tot behoud der gezondheid, een levensvoorwaarde voor den mensch neen, voor al hetgeen leeft. En, als wij den arbeid opvatten in zijn algemeene beteekenis van beweging, ligt daarin de beweegkracht voor al het ge schapene, de spil, waarom het groote heelal draait. Laat uw oogen rondgaan over al hetgeen u in de natuur omringt en gij zult spoedig genoeg overtuigd zijn. dat de rust niet is de wet, waardoor de wereld geregeerd wordt deze wet is de arbeid. Van de sterren, die zonder ophouden de onmetelijke ruimten van het heelal doorloopen, tot de golven der zee, die voortdurend door ebbe en vloed worden bewogen, tot de rivié- ten, wier wateren steeds naar de zee stroo men tot krijtberg en koraalrif, die in den loop van duizenden eeuwen door de werk zaamheid van miriaden microscopische wezens zijn gevormdtot de mieren, die eeuw aan emw hun onderaardsche lilliputsche steden bauwen; tot onze longen, die zich vijftien maal In Iedere minuut uitzetten, om de lucht in te ademen, die aan alles leven geeft tot ons hart, dat van de eerste tot de laatste seconde onzes levens, In onze borst klopt en zonder verpoozing ons bloed in alle bloedvaten en in alle organen, rondstuwt alles, van het oneindig groote tot het oneindig kleine in de schepping, alles be weegt zich, alles arbeidt. I.aat deze levenwekkende beweging slechts een oogenblik ophouden, breng deze raderen tot stilstand, houd de werking dezer wateren, de ademhaling uwer longen, de bewegingen van uw hart slechts een korten tijd tegen, weiger slechts éen minuut aan de longen den toevoer van lucht, houdt den bloedsom loop slechts weinige seconden op en alles sterft Evenzoo zwijgen alle toestellen eener werk plaats en staan stil, wanneer de stoom niet meer treedt in den cylinder, die ze in be weging bracht; en de werktuigen, die ons toeschenen met leven bedeeld te zijn, liggen daar als 't ware dood en zonder nut. Voor hen, die ze in dien toestand zien, zijn het geen spillen, geen raderen, geen drijfwielen, geen als bezielde werktuigen meer, maar alleen een opeenhooping van metalen, die geen naam meer hebben, omdat zij niet gebruikt worden. En om te begrijpen waarvoor zij gediend hebben, waarvoor zij bestemd en wat zij waard zijn, moet men al zijn herin neringen te voorschijn roepen, moet men zijn verbeelding even sterk inspannen, als wanneer men zich bij e*ti lijk een denkbeeld wilde maken van het leven, dat er in ge woond heeft. Handelen, arbeiden, ziedaar het beeld, ziedaar de voorwaarde, de wet van het leven. Men weet wat er bij den werkman ge beurt, wanneer hij zijn werktuigen en ge reedschappen laat rusten en die niet meer gebruiktzij worder. door roest verteerd en ingevreten. Welnu, het zelfde vindt plaats met de werktuigen van ons lichaam, wanneer zij werkloos blijven. Zonder arbeid geen gezondheid. De vader der wijsbegeerte in de grijze oudheid, Plato, heeft dit zefde denkbeeld reeds uitgedrukt, toen hij zcide »Ons lichaam wordt door rust en werkloosheid ge sloopt en door oefening en beweging ver sterkt de rust is een kwaad, zoowel voor de ziel als voor het lichaam Wel verre, dat er tusschen arbeid en ge zondheid zekere tegenstelling zou bestaan, is er integendeel tusschen beide een nood zakelijk verbandzij ondersteunen elkander hun vereeniging is de waarborg voor het geluk, den duur en de waardigheid van het leven. Laat ons in de volgende regelen dat ver band in nadere bijzonderheden nagaan en de voorwaarden uiteen zetten, waaraan de arbeid moet beantwoorden, zal hij ons ten zegen zijn. Elke arbeid, dien wij verrichten, al hetgeen in ons lichaam geschiedt, bestaat in bewegin gen, die het naar de buitenwereld overplant. Zelfs onze geestelijke arbeid, de nasporingen der geleerden, de scheppingen der kunste naars zijn eerst dan gewrochten, als zij door middel van bewegingen, door woord en schrift, door toon en kleur, zich hebben ken baar gemaakt en daardoor voor anderen een onderwerp van zintuiglijke waarneming zijn geworden, 't Is wel is waar reeds arbeiden, als de herscren denken of het hart de bloed massa door het lichaam drijft of het spijs- verteeringskanaal door zijn samentrekkingen het voedsel voortstuwtmaar dat zijn werk zaamheden, die op de buitenwereld geen in vloed hebben; zij komen slechts ons eigen bestaan ten goede. Wij wenschen thans ons bezig te houden met de voorwaarden van den lichamelijken, of, tot beter verstand, den handenarbeid. Nochtans wenschen wij dat woord niet zóo opgevat zien, alsof wij daarmede slechts een werktuiglijken, aan de doode kracht eigen, arbeid bedoelen, waarmede de geest niets te maken zou hebben. Integendeel, het is ons doel om zooveel mogelijk in't licht te stellen het onverbreekbaar verband tusschen die uitingen van het lichaam als product van onze verstandelijke werkzaamheid. Door dat verbaftd goed in 't oog te hou den, kenmerkt de mensch zich als een wezen van een hoogere orde, wordt het gewrocht zijner handen een product van een verstan delijk wezen. Door dat verband steeds in acht te nemen, adelt de mensch den arbeid en deze den mensch, brengt hij het zijne tos tot zijn eigen welzijn en dat der maat schappij. De hygiënische wetten van den handen arbeid zijn daarom geen andere dan die van den geestelijken. Haar overtreding heeft gelijksoortige gevolgen voor het individu en de maatschappij. WcrJt het lichaam bena deeld door ongeschikten arbeid zijner spieren, de geest en het gemoed blijven niet onge deerd, zoomin als het lichaam zijn eischen kan bevredigen, indien geest en gemoed duurzaam lijden. Slechts in een gezond li chaam kan de geest naar behooren en bij voortduring werkzaam zijn. Die uitspraak, hoe oud ook, heeft steeds haar waarde be houden, hoe schijnbaar daartegen tal van voorbeelden pleiten. De gezondheid, die bij een wanverhouding tusschen lichamelijk en geestelijk welzijn wordt waargenomen, is gewoonlijk slechts schijnbaar en wordt kunstmatig en tijdelijk in 't leven geroepen. Zonder een harmonische samenwerking van lichaam en geest, belde in het volste genot hunner krachten, kan geen kunstgewrocht in het leven worden ge roepen, kan van een gezond bestaan op den duur geen sprake zijn. Zoowel de kunstmatig opgefokte athleet, als de eenzijdig ontwik kelde kunstenaar of geleerde zijn wange drochten in de schepping, wier bestaan bij den minsten schok wordt uitgedoofd. Aldus »Moleschott". In de Luthersche kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. A. L. van Hoorn, uit Utrecht. In de Remonstrantsche kerk wordt 's och tends om 10 uur een godsdienstoefening voor jongelieden gehouden en 's avonds om 7 uur de gewone dienst voor de gemeente. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde het beroep van den Raad der Gemeente Amers foort tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 28 September 1914, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het Raadsbesluit van 1 September 1914 tot vaststelling van een verordening, regelende het bebouwen van bepaald aangewezen gron den. Gedeputeerde Staten grondden hun besluit o.a. op de overweging, dat de onderhavige verordening niet valt onder de voorschriften, waarop in art. 7 der Woningwet de goed keuring van Gedeputeerden wordt vereischt en dat evenmin uit anderen hoofde deze verordening aan hun goedkeuring is onder worpen. In December 1913 was een in hoofdzaak aan de thans door hen niet goedgekeurde gelijke verordening van Amersfoort van 22 Augustus te voren door hen ter vernietiging voorgedragen aan de Kroon op grond, dat zij niet steunde op de Woningwet, zoodat de op haar overtreding gestr'de straf in strijd kwam met art. 161 Gemeentewet en de verordening zelye in strijd met de Hin derwet. Daarna heeft de Gemeenteraad, bij zijn be sluit van 1 September 1914, een gewijzigde verordening vastgesteld, waartegen Gedepu teerde Staten geen grieven uit hoofde van de Hinderwet meer hadden aan te voeren. Gedeputeerde Staten, over het beroep ge hoord, handhaafden hun meening, dat de verordening niet steunt op d* Wonings »t. Hedenochtend ving men op de Oude Vischmarkt aan met het plaatsen van een kabelhuis voor het electrische net. Al is 't nog guur en kliemerig, de lente komt. Het Amersfoortscb Drankweer Comité, als altijd trouw op zijn post, heeft dan ook reeds een «Lentebode* doen drukken, welke het kosteloos in stad en omgeving verspreidt en die menigeen zeker welkom zal zijn. Uit de rubriek «Stadsnieuws* nemen we over, dat in 1900 Amersfoort nog aan accijns voor gedistilleerd werd betaald bijna f 130 000 en in 1913 nog slechts f78000. of ongeveer de helft minder. Het aantal aanplakbordjes van het A. D. C. zal alweer worden vermeerderd. Deie methode van propageeren, in 1906 hier begonnen, Is thans in honderden Gemeenten overgenomen en zal wellicht worden gevolgd aan alle spoor- tramweg- en boot-stations In ons land. Ook alle overige rubrieken zijn weer goed verzorgd en zeer behartenswaard. Ook het maandoverzicht van de Amers foortsche Tramweg Maatschappij over Fe bruari geeft teruggang in alle rubrieken. Het aantal passagiers was 7626, of 1109 minder dan in Louwmaand 1914 toen do wegen lang niet zóo doorweekt waren als thans; de vervoeropbrengst gaf f383.25, of f52.90 minder; bijzondere ontvangsten waren cr niet, zoodat de totale opbrengst eveneens f385 25 was, of f62.90 minder; de dagktto- meteropbrengst was f7.64, of f1.25 minder. De Ilollandsche spoor bracht weer elf wijzigingen aan op haar dienstrooster van 1 Februari. Belanghebbenden mogen daarmee wel rekening houden. De heer H. de Jong, Inspecteur der regi stratie en domeinen, is met ingang van 1 April overgeplaatst van hier naar Arnhem. De heer A. P. H. J. van Weezei Errens stelt thans in ValkhcTs kunst-vitrine ten toon een Bijbelsch tafereel, een pastel-ieeke- ning, voorstellend het «Consumatum est* (Het is volbracht). De meester, die in dit zijn jongste werk van een geheel nieuwe zijde zich doet ken nen, geeft op zeer gelukkige wijze het oogen blik weer, waarop Christus den lijdenskelk tot den bodem heeft geledigd. Donkere wol ken pakken zich op den achtergrond samen en brengen over den Berg der smarte een angstig-kille verlatenheid. De Romcinsche krijgsknechten en het volk, dat de kruisiging bijwoonde, vluchten voor hetgeen zij als een naderend onweer beschouwen naar Jeruzalem, dat aan den rechterkant In silhouet is aan gegeven. Boven den Heiland komt uit de nachtzwarte wolken een wonderhel licht, dat op den grond het kruis in diepe schaduwen projecteert; het Licht der wereld na den donkeren nacht van het ongeloof, het teeken des kruises dat onvergankelijk op de aarde is geplant. Op den voorgrond wordt, door zich openende graven, de opstanding gesym boliseerd. Mejuffrouw H. A. M. van Pernis, leerares aan de Industrie- en huishoudschool, is door de Friesche Maatschappij van landbouw be noemd tot leerares in landbou w-huishoudkunde te Leeuwarden. De akte Nuttige handwerken werd ook behaald door de jongedames A.C. E. Scholie en J. M. D. Bcms. In het nummer van 16 Februari brachten we in herinnering, dat op 8 Maart de heer F. Klepe, oud-vaandeldrager van het 5e regi ment infan'-rie, den dag noopt te herdenken waarop hij een halve eeuw geleden in dienst trad bij het Instructie-bataiUon te Kampen., We meenden, dat hij te 's- Hertogenbosch is. Hij is thans te Gorinchem gedetacheerd. De oud-wapenbroeders, die maar al te goed weten hoe langzaam de veldpost ver voert, kunnen nu rekening houden met het verzenden van hun gelukwenschen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1