Dinsdag 16 Maart 1915. No 8543 64e Jaargang AMEESFOQETSGHE CDIIRMT. Uitgave van tie Naamlooze Vennootschap „l)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. It. van Cleeff" HOOFD REDACTEUR P. J. FEIDIEIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post /1.15. Advertentlon 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel - abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en ontelgenlnga- advertentiên per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers jo cent. Bij advërtentlen van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZOS.TSGRAOBT 9 Postbus 9. Telefoon 19 MILITIE. Vrijstelling van Geestelijken enz. De Burgemeester der Gemeente Atners- j foort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vrijstelling van den dienst bij de militie wordt verleend: 1. aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling-leeraar, den broeder-diakoon van een godsdienstige ver- eeniging en den Roomsch- Katholieken orde broeder, die tot een binnen het Rijk ge vestigde kloosterinrichting behoort; 2. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die aan een bij algemeenen maatregel van bistuur aan aan te wijzen inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder, die tot broeder-dia koon van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanig heden te bezitten, is omschreven in een tweetal tabellen, die door belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kunnen worden geraadpleegd. Door of vanwege dengene, die op grond van een dezer hoedanigheden vrijstelling ver langt, moet een verklaring, waaruit het be zit dezer hoedanigheid blijkt, worden inge leverd bij den burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot. De verklaring moet zijn ingericht over eenkomstig een model, waaromtrent ter secre tarie der gemeente inlichtingen kunnen wor den verkregen. De inlevering moet geschieden 1. vóór 1 April van het jaar, waarin het inschrijvingsregister is gesloten, ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op 21 Maart van bedoeld jaar; 2. in de maand November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin de belangheb bende zou moeten worden ingelijfd: a. ingeval de reden van «vrijstelling is ont staan tusschen 21 Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar; b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder a; 3. binnen cene maand nadat de reden van vrijstelling is öntstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van het jaar, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4. in de maand, op één na voorafgaande aan die, waarin de loopgnde vrijstelling ein digt. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder 3. Voor hem, die vermeld is op het inschrij- vingregisters voor de militie, dat laatstelijk gesloten is, en op 21 Maart na de sluiting een der voornoemde hoedanigheden bezit, moet de verklaring op genoemden datum worden afgegeven of moet althans uit de verklaring blijken, dat de toestand, die grond tot vrijstelling oplevert, op dien datum aan wezig was. Voor hem, die eerst later een van bedoelde hoedanigheden verkrijgt, moet in de verkla ring de toestand worden vermeld, gelijk die is op het oogenblik der afgifte, en mag de afgifte niet geschieden vóór het tijdvak, bin nen hetwelk de verklaring moet worden in geleverd. Wat geld- oor hen, die voor het eerst zijn ingeschreven, geldt ook voor hen, die voor de lichting van het volgend jaar op nieuw zijn ingeschreven. Tot dezen behooren o.a. zij, die het vorig jaar tijdelijk zijn vrij gesteld bij eene uitspraak van Gedeputeerde Staten, die vóór 1 September onherroepelijk is geworden, of bij een Koninklijk besluit, dat vóór dien datum is genomen op een in gesteld beroep. Omtrent 'de vrijstelling van de hiervoren bedoelde personen wordt heslist door Gede puteerde Staten, zoo dereden van vrijstelling aanwezig is op 21 Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsregister gesloten is; anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfden male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, voor- J goed verleend. Amersfoort, den 11 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. MILITIE. Vrijstelling wegens kostwinnersschap. De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens ver blijf in werkelijken dienst voldoende midde len tot levensonderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken haar niet te verleenen en bij toe kenning oener vergoeding van ten hoogste een gulden per dag voldoende in de midde len tot levensonderhoud van het gezin of van bedoelde personen zou worden voorzien. Voor het kostwinnerschap in den zin van de Militiewet wordt niet vereisebt, dat- de eenige of voornaamste bron van inkomsten gelegen is in den arbeid van den militie- plichtige, doch is het voldoende, indien door zijne mogelijke dienstvervulling de gezame- lijke inkomsten der betrokkenen niet een zoodanig bedrag zouden worden verminderd, dat her overblijvende niet meer gezegd kan worden voor hen voldoende middelen tot levensonderhoudc te vertegenwoordigen, Tot het verkrijgen van vrijstelling wAens kostwinnerschap moet worden overgelegd een staat van inlichtingen, opgemaakt door den Burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschre ven of voor welke hij heeft geloot. De staat kan echter ook door een anderen burge meester worden opgemaakt, als daarvoor een bijzondere reden bestaat. Indien het be zwaren oplevert, den staat van inlichtingen hier te lande te doen opmaken, kan in de plaats van zulk een staat worden overlegd hetzij een gelijksoortig, hetzij een ander in het buitenland opgemaakt stuk, waaruit met genoegzaams zekerheid de omstandigheden blijken, welker bekendheid voor de beoor deeling van het recht op vrijstelling noodig is. Door of vanwege degene, die vrijstelling verlangt wegens kostwinnerschap, moet zoo veel mogelijk ter secretarie der gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van bedoelden staat van inlichtingen, cn wel: 1. tusschen 21 en 31 Maart vati het jaar, waarin het inschrijvingsregister is ge sloten, ingeval de reden van vrijstelling aan wezig was op cerstgenoemden datum 2. in de maand November van het jaar. voorafgaande aan dat. waarin hij zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar; b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in liet geval, omschreven onder a; 3. binnen een maand nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of 11a 1 November van liet jaar, voorafgaande aan dat, waarin hij. is of zou moeten worden ingelijfd; 4. in de maand, op éen na voorafgaande aan die, waarin de loopende vrijstelling ein digt, ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder 3. Degene, die aanvraag doet tot het opmaken van zulk een staat van inlichtingen, dient zooveel mogelijk daarbij opgaven te ver strekken omtrent de omstandigheden, waarin de militieplichtige en waarin het gezin of de naaste bloed- of aanverwanten verkeeren. Bij voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen ten behoeve van het aanvragen van vrijstelling wegens kostwin nerschap, voor zoover dit tusschen 21 en 31 Maart moet geschieden, zitting worden ge houden op Dinsdag 23 Maart a,s., voormid dags tusschen 7 en 12 uur. Tiet vorenstaande geldt niet alleen voor hen, die voor het eerst zijn ingeschreven, maar ook voor hen, die voor de lichting van het volgend jaar opnieuw zijn ingeschreven. I'ot dezen bvhooren o, a. zij, die het vorig jaar tijdelijk zijn vrijgesteld bij eene uitspraak van Gedeputeerde Staten, die vóór 1 Sep tember onherroepelijk is geworden, of bij een Koninklijk besluit, dat vóór dien datum is genomen op een ingesteld beroep, Omtrent de vrijstelling wegens kostwin nerschap wordt beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden van vrijstelling aan wezig is op 1 Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsregister gesloten is anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wel ten hoogste viermaal voor i een jaar cn daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfden male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, voor- j goed verleend. I Voorts wordt ook vrijstelling verleend, I in het geval, dat een dienstplichtige, aan I wien geen vrijstelling is verleend wegens kostwinnerschap, zoodanig persoonlijk onmis- baar is voor de instandhouding der midde len van bestaan van zijn gezin of van dat. waartoe hij behoort of waarin hij als pleeg kind is opgenomen, dan wel van personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dat zijn aanwezigheid daarvoor dringend nood zakelijk is. Tot het verkrijgen van vrijstelling op dezen grond moet worden gehandeld in overeen komstige!! zin als tot het verkrijgen van vrij stelling wegens kostwinnerschap. Omtrent het verleenen van vrijstelling wegens aanwezigheid van het bedoeld geval wordt echter uitsluitend beslist door de Ko ningin. Amersfoort, 11 Maart 1913. De Burgemeerter voornoemd, Van RANDWIJCK. VISCH AKTEN. Bin nen visscherij. De Burgemeester der iemeente Amers foort maakt bekend, dat ter iemeontesecre- j tarie kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of hcngelakte, voor het jaar, aanvan gende 1 Juli aanstaande cn eindigende 30 Juni daaropvolgende, en noodigt belangli l> j benden uit hunne aanvragen zooveel mogelijk 1 vóór den 1 Mei e.k. aan hem in te dienen. De navolgende akten worden uitgereikt j a. Groote vischakten, tot het visschen met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van twee gulden vijfiig cents (f 2,50); b. Kleine vischakten, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuijJ, tegen betaling van een gulden ffi I c, Hengelakten, tot het visschen niet meer dan éen hengel, tegen betaling van vijftig cents (f0,50). i Voor het visschen mot één hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, be hoeft ge ene aanvrage te geschieden, j Kostelooze vergunningen om te visschen worden niet meer verleend, j Geen akte wordt uitgereikt: 1. aan hem, wien ingevolge art. 34, eerste lid, der Vissrherijivet, de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging; 2. aan veld- en boschwachters, beambten der marechaussee, niet zijnde hulp-officieren van Justitie, ambtenaren van Rijks- en ge meentepolitie heneden den rang van In specteur van Rijksveldwacht, beambten van den Rijks- en provincialen Waterstaat en beambten van de domeinen, beneden den rang van hoofdopjiener. Amersfoort, 11 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. SCI 11 ETEN VAN SC HA DE LIJ K GEDIERTE. De Burgemeester der (iemeente Amers foort maakt bekend, dat buitengewone machti gingen tot het schieten of op andere wijze hemeesteren van schadelijk gedierte en van zwanen en ganzen of tot het verdrijven daarvan door schoten met los kruit, zoo be perkte als algemcenc machtigingen, alsmede lot het houden van drijfjachten, door den Heer Commissaris der Koningin worden verleend. Aanvragen om deze buitengewone mach- tigingen kunnen door tusschenkomst van den Burgemeester aan den Commissaris der Koningin worden ingezonden. De beperkte machtiging wordt verleend voor een bepaald terrein, overeenkomstig het te kennen gegeven verlangen, hetzij van den gebruiker van den grond, hetzij van den jachtgerechtigde, hetzij van den eigenaar. De algemeer.c machtiging kan in bijzondere omstandigheden worden verleend en geldt voor alle binnen een bepaalde buurtschap ot gemeente gelegen terreinen, wier gebruikers mits daartoe bevoegd aan den houder der machtiging schriftelijk verzoeken, van die machtiging op hun terrein gebruik te maken. Buitengewone machtigingen worden slechts onder beperkende bepalingen verleend, waar omtrent ter Gemeentesecretarie inlichtingen zijn te bekomen. f ormulieren voor het aanvragen van mach- tiging $an den Commissaris der Koningin en voor de verzoekschriften aan houders van algemcene machtigingen zijn ter Gemeente secretarie verkrijgbaar. Amersfoort, den ri Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 9 Maart 115 aan W. te Kloese alhier en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van cene steen houwerij in het perceel alhier gelegen aan liet St. Janskcrkhof, kadestraal bekend onder Sectic E. No. 5150. Amersfoort, 13 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEKNSTRA. Steun aan den kleinen Middenstand. Zaterdagmorgen is te 's Gravenhage de 1 vergadering gehouden van vertegenwoor digers van credietinstellingen, uitgeschreven door een commissie, bestaande uit de Mini- 1 sfers van Financiën, van Oorlog en van I Landbouw, de presidenten van de Neder I landschc Bank en van de Nederlandache Handelmaatschappij cn prof. De Vooys als voorzitter van de Commissie v.111 Uitvoering van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, en belegd mot het doel om de voldoening aan de credietbehoefie van den kleinen mid-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1