deustand, als gevolg van de oorlogscrisis, to vergemakkelijken Een 150-tal credietinstellingen (waaronder de verschillende centrale crediet'oanken) waren tot bijwoning van deze vergadering uitgc- noodigd. Voorts waren genoodigd vertegenwoordi gers vau het Kon. Kat. Steuncomité, van vereenigingen, bonden en eenige autoriteiten, bij de plannen betrokken. H. M. de Koningin hield ter opening der bijeenkomst de volgende toespraak: Mijne Heeren. Het is Mij een levendige voldoening te ontwaren, dat aan de uitnoodiging tot deze vergadering door zoo talrijke instellingen en vereenigingen is gevolg gegeven. Aan hun vertegenwoordigers alhier wensch Ik een oprecht welkom toe te roepen. Uw opkomen te dezer vergadering ver sterkt Mijn vertrouwen in het welslagen van den arbeid, welke met de oprichting van het Koninklijk Nationaal Steuncomité werd be gonnen een arbeid, welke ten doel heeft de bezwaren te overwinnen, die de huidige wereldgebeurtenissen voor breede kringen in ons vaderland na zich sleepen en die, naar gelang der belangen, welke hij behartigt, zich moet vertakken in uiteenloopende rich ting. Het is u bekend, dat uw medewerking wordt gevraagd tot het vergemakkelijken van verkrijgen van crediet voor hen, die door den oorlogstoestand hun zaak zagen kwijnen of te niet gaan. Terwijl de heer Treub, Minister van Financiën, straks aan deze vergadering de ontworpen plannen toe zal lichten, gevoel ik Mij gedrongen reeds dadelijk met nadruk te zeggen, hoe zeer het Mij verheugt, dat thans al een begin kan worden gemaakt met een orga nisatie, welke eerst na afloop van den oor logstoestand haar geheele arbeidsveld voor zich zal zijn zien onsluiten. Niet alleen dat aan hen, voor wie het achterwege blijven van bijstand wissen financieelen ondergang zoude beteekenen, de behulpzame hand kan worden geboden, doch ook de zorgen van de velen, die buiten hun schuld in benarde geldelijke omstandigheden zijn gebracht, door de in uitzicht gestelde verlichting aanmerke lijk kunnen worden verzacht. Ik denk in de eerste plaats aan degenen, die opgeroepen om het vaderland te dienen, naast huis en haard een bedrijf achterlieten, dat de gevol gen hunner afwezigheid heeft ondervonden doch daarnevens aan allen, die ernstig na deel leden, door de jongste stortingen in den economischen toestand. Een opwekkende gedachte is het te kun nen bijdragen tot de vergemakkelijking der bestaansvoorwaarden der door de crisis ge troffen een schoone taak tevens daadwer kelijk mede te arbeiden tot herstel en uit dijen der vroegere welvaart waarin ons dier baar vaderland zich mocht verheugen. Ik noodig u allen uit gemeenschappelijk uw krachten te wijden aan dit bij uitstek nationale doel in nauwe samenwerking met de Steunorganisatie en de vereeniging welke de belangen der bij de weermacht dienen den behartigt. Ik besluit met een woord van warmen dank aan Uwe Excellentie voor de voort varendheid waarmede u dit plan hebt ont worpen en in staat van behandeling gebracht. Hiermede open Ik deze vergadering en verzoek u thans de leiding dezer beraadsla gingen op u te nemen. Na H. M. de Koningin voerde het woord Minister Treub, die uiteenzette, dat het hoofd doel is er voor te zorgen, dat zij, die in normale omstandigheden in een bescheiden zaakje hun brood konden verdienen, tegen den tijd dat de vrede in Europa zal terug- keeren, door de economische verschuivingen, welke alsdan te wachten zijn en die zich nu reeds voor tal van kleine bedrijven aankon digen, niet onder den voet zullen geraken. Daartoe moet bijtijds het noodige worden voorbereid. Wel is waar is de Europeesche vrede nog niet in htt zicht en bestaat nog steeds het gevaar dat ook Nederland onver wachts in den reuzenkrijg die oms ons woedt, zal worden medegesleept. Wilde men echter met het beramen van de noodige maatregelen wachten tot de vrede zal zijn teruggekeerd, dan zou men niet gereed zijn, als dc tijd tot handelen daar zal zijn. Er za' ook hulp verleend worden aan kleine bedrijven die door den oorlogstoestand in het ongereede zijn geraakt, ten einde zich weder op te werken tot de te voren bereikte hoogte en kleine nijveren, handelaars en boeren, wier bedrijf onder dien toestand ge heel ten gronde ging, in staat te stellen van hun vakkennis en hun ervaring als klein- ondernemer gebruik te maken en opnieuw een zaakje in den bedrijfstak, waarmede zij vertrouwd zijn, op te zetten. Hier gaat het dus niet om het verstrekken van periodieke ondersteuningen, maar om het verleenen van kleine credieten voor oprich ting®- en bedrijfskapitaal, voor zoover het nieuwe zaakjes betreft, en om aanvulling van verloren bedrijfskapitaal voorzoover betreft zaakjes, die niet zijn vernietigd, maar verzwakt, Het terrein, dat hier te bearbeiden zal zijn, levert zeker niet minder moeilijkheden op dan dat hetwelk door de steunorganisatie bestreken wordt. In de allereerste plaats zal het noodig zijn zoo scherp mogelijk te onder scheiden tusschen eenerzijds de kleine bedrij ven die vóór den oorlog getoond hadden levensvatbaarheid te bezitten, maar door den oorlogstoestand in het ongereede zijn geraakt, en anderzijds de bedrijfjes, welke reeds ten doode waren opgeschreven en welker einde door den oorlogstoestand alleen werd ver haast. Hoe hard het 111 sommige gevallen ook moge zijn, moet de tweede categorie van de hier bedoelde hulp onverbiddelijk worden buitengesloten. I11 de werkelijkheid zal de scheidingslijn echter in vele gevallen niet zoo scherp zijn te trekken als zij hier werd gesteld. Steun is noodig in alle gevallen, waarin de achteruitgang gevolg is van de vervulling van dienstplicht of waarin duidelijk kan worden aangewezen, dat die achteruitgang op rekening komt van den oorlogstoestand. Voor het grootbedrijf en voor het grootere middenstandsbedrijf behoeven geei. bijzondere maatregelen beraamd le worden. Voorden kleinen middenstander, die weinig waarborgen bieden kan, bestaat echter geen organisatie, die ook maar eenigszins afdoende zal kunnen voorzien in de credietbehoeften. welke de naaste toekomst voor hem zal doen geboren worden. Daarom is het noodig zulk een organisatie te scheppen door de tijdelijke hand te leggen op alle credietinstellingen. I die zich met het iniddenstandscrediet, hetzij ten behoeve van den ambachtsman, of den kleinhandelaar bezig houden en die bereid zijn tot het te bevorderen doel mede te werken. Nadat ook de Minister van Oorlog, de heer. Bosboom het woord gevoerd had, richtte zich de Minister van Financiën, de heer Treub, tot H. M. de Koningin en zcide tot haar Majesteit Thans rust op mij de even vereerende als aangename taak, uit ons aller naam U eer biedig te verzoeken in figuurlijken zin van U zelve en in letterlijken zin voor ons allen, de Kroon op het werk te willen stellen door het eere-voorzitsterschap te aanvaarden van de algemeene commissie, welke aan het hoofd der te scheppen organisatie zal staan. De Koningin antwoordde Ik ben zeer erkentelijk voor het bewijs van vertrouwen, dat de vergadering Mij geeft en zal gaarne uwe uitnoodiging aan vaarden. Daarna verliet II. M. de vergadering, die nog eeriigen tijd bijeen was ter bespreking van enkele punten en tot het ontvangen van inlichtingen. Heden 16 Maart, is het juist 100 jaar ge leden, dat de souvereiue vorst Willem I tot Koning der Nederlanden en Hertog van Luxemburg-werd geproclameerd, waarmede hij zelfstandig de souvereiniteit over alle vereenigde Nederlandsche gewesten met de Koninklijke waardigheid aanvaardde, terwijl I tevens den erfprins den titel van Prins van Oranje werd verleend, opdat de naam van Oranje bewaard zou blijven. 40 Jongelieden, waaronder ten hoogste 10 vrouwelijke, kunnen geplaatst worden op de te Leiden gevestigde school toe opleiding voor commies bij den post- telegraaf- en j telefoondienst in Neder],-Indië. Van de 40 I plaatsen kunnen 20 ingenomen worden door de in Indië aangenomen surnumerairs, die j voor gouvernementsrekening na..r Nederland worden gezonden. Worden in Tndië minder dan 2osurnume- rairs aangenomen, dan wordt het aantal der hier te lande aan te wijzen surnumerairs verhoogd tot het aantal van 40 in het geheel is bereikt. Zie Staats-Ct. 110. 62. Mejuffrouw j. A. 1*. Jonker behaalde te 1 Utrecht de acte nuttige handwerken. De agent van politie II. J. van Leeuwen alhier is gisteren geslaagd voor het politic- I diploma met aanteekening. In 't geheel nemen zes agenten van politie van hier deel aan 't examen, dat te Rotterdam j deze en de volgende week gehouden wordt. koming leh bedrage Van f 3 576.87 aan 104 gezinnen, welke door den crisis getroffen werden en geen steun van Rijkswege ont vingen ten bedrage van f 2 673.95 aan <35 gezinnen der werkloozen, teneinde dezen door werkverschaf fing voor verarming te behoe den ten bedrage van f15095,486 aan 5 gezinnen reis- en verblijf kosten om zich elders te kunnen vestigen ten bedrage van f 54.68"' aan ongeveer 20 vrouwen, die tengevolge der tijdsomstandighe den zonder inkomsten waren, in den vorm van naaiwerk ten bedrage van f 954.10 aan kindertoeslag gegeven op de uitkeering van de werklozen fondsen ten bedrage van f 144.50 aan opkoop van diverse voedings middelen aardappelen, boonen, rijst, erwten, ingemaakte groen- ten, werd besteed een bedrag van f 3571.35 aan diversen voor werkverschaf fing en voor den verkoop van 'Lvolksvoedselmosselen ten be drage van f 1 188.53s aan bijzondere hulpverleening ten aanzien van de betaling van huis- 'huur ten bedrage van f 90.90 aan diverse uitgaven voor klee ding en dekking ten bedrage van f 046.29 aan onkosten (drukwerken en advertentiön) ten bedrage van f 104.37 Of totaal f28 101.03'' waartegen oan giften en vaste bijdragen zijn ontvangen inclusief de opbrengst van verkochte voedingsmiddelen f29 216,150, zoo dat derhalve op 1 Maart j.l. nog slechts in kas aanwezig was f 1 115.12. 14e kas heeft dus dringend versterking versterking noodig. Sedert half Februari jl. voert het Comité ook gemeentelijke werken uit, waarvoor de kosten door de gemeente worden vergoed. De uitkeeringen voor de ondersteunden, die op deze wijze aan het werk gehouden worden, zijn als volgt geregeld. Voor ongehuwden f4.(Deze werken Ongehuwden kostwinners f6,-- slechts vier Gehuwden zonder kinderen f7.dagen per met 1 kind f7.50 week) 2 1'8.— 3 f8.50 4 en meer f 9. - Nog zijn er enkele personen, die voor het werk aan de wegen ongeschikt zijn, die zooveel mogelijk aan ander werk worden geholpen en enkelen, die wegens verminde ring hunner verdiensten, met een uitkeering gesteund worden. Belangstellenden in het ondersteunings- werk, raden wij aan eens een bezoek aan den Kalk weg te brengen (thans herdoopt in «laan 1914*) en verder om door het comité ter hand genomen wegennet in oogenschouw te nemen. Men kan zich dan een denkbeeld vormen van hetgeen alzoo ter bestrijding van de werkloosheid is gedaan, wat het Comité in deze nog doet en bezig is te vol tooien. Ongetwijfeld zal het óók de aandacht trek ken, dat de aan die wegen gelegen perceelen er niet minder door geworden zijn en de eigenaars door de uitgevoerde onderstounings- werken als 't ware in een voordeeliger po sitie zijn gekomen. de offervaardigheid van deze stadge- nooten zal dan ook wel geen beroep gedaan behoeven te worden! Voor dengene toch die zich in deze bange tijden solidair voelt met hen, die in zulke groote levensmoeilijkheden verkeeren, kan een dergelijke bijkomende omstandigheid slechts aanleiding geven om- de bijdrage aan het Steun-comité in ver houding tot het aldus verkregen voordeel belangrijk te verhoogen. De voortdurende waarschuwingen van het A. D. C. tegen drankmisbruik zijn altijd goed verzorgd en doorgaans raak. Zóo adrem en op den juisten tijd als er ons thans een ter overweging wordt voor gehouden, hebben we in langen tijd niet te genieten gehad. Belastingverhooging van wege den Staat: (ieklaag en gemopper, ze weten geen raad! Zichzelven en and'ren op rondjes onthalen: 7. o willen ze gaarne belasting betalen. Wat het Amersfoortsch Steun-comitié deed, doet en verwacht. Naar men ons inlichtte, stcit het Plaatse- lijke Steun-comité zich voor binnenkort een voorloopig verslag te publiceeren. J let zal daarin trachten een overzicht te geven van de werkzaamheden, welke door 1 het comité van zijn oprichting (3 Augustus 1-914) af tot 1 Maart 1915 verricht zijn. Teneinde zich alvast een denkbeeld te kun- nen vormen van hetgeen in genoemd tijdvak door het comité is gedaan, moge het vol gende dienen. Ondersteuningen werden verleendaan 130 gezinnen, wier kostwinners tengevolge j van de mobilisatie onttrokken werden en dus- I wege ondersteuning behoefden boven de van Rijkswege ontvangen geldelijke tcgemoet- Tusschen de heeren S. K. Kielder alhier en J. Salomons uit Amsterdam werd gisteren avond een biljart-match gespeeld over 400 caramboles. De uitslag was, dat laatstge noemde 189, terwijl de heer Kielder 400 caramboles maakte in 34 beurten, dus met een gemiddelde spelend van 11.75. De hoogste serie van den heer Kielder was 49, die van den heer Salomons 28. Daarop volgde een revanche-match van 300 caramboles, die dc heer Kielder in 18 beurten beëindigde, alzoo met een gemiddelde van 16.5 tegen den heer Salomons 199 caram boles in 18 beurten, zijnde een gemiddelde van ruim 11 Een belangstellend publick woonde het interessante samenspel bij. Aan de op gisteren gehouden paardenmarkt alhier waren aangevoerd: 200 paarden, 120 hitten en 5 veulens. r ,-n 'i f ftoo. werk- .j.it/'orxr1— buitenlandsche kooplui. Onder Merk poUd-gdd* werd"; W™ ochtend onderscheidene woonwagens; onder een paar met agenners, belten gemeente gebracht. Men moet aambeeld of tiamer rij'i. rn geen van beiden wil rijn, komt msschcn beiden. VOETBAL. (Juick-U. V. V. 0-6. Begunstigd door goed weer, bad &jndng- middag op Blrkhoven bovengenoemde ued- strijdplaats. Voor de eerste Rond. der Beker-Competitie verwachttenwe daiU. VV met eenige invallers rou de komen, bi bleek al spoedig dat werkelijk I VVi verschenen was, dus ook dc beulc internat, onals Vos en Buitenweg. De elftallen stellen zich als volgt op. uniek U.V.V. Brasser doelVernooij Wilkens r, back iiillissen Kuiper 1. back Nwarttouw Paal r. half v. der Drilt Hendriks spil l'into Warnaer 1. half l'orrgens (ieorges r. buiten Wilkens Mingels r. binnen de Bic Bcem midden vóór Buitenweg Jentink I. binnen Vos V. d. Bovenkamp 1. buiten te Winkel Als scheidsrechter fungeerde de heer W. Katoen. U. V. V. wint de tossen Quick trapt dus at. Na cenig heen en weer trappen belandt de bal bij de Quick-voorhoede. Van de Boven kamp speelt naar Jentink, deze passe;ert Gil lissen of beter gezegd, loopt snel om Gillissen heen en schiet hard, doch op den keeper, die zonder moeite weg werkt. 1 let is nu de beurt aan de U. V. V. voor hoede, eenige malen brengt te Winkel, snel op en zet zuiver voor, doch even vaak zijn Kuiper en Hendriks aanwezig om 't gevaar te keeren. Vos wordt voortdurend door Paul stevig bewaakt en krijgt tot schieten geen kans. Wilkens heeft zijn handen vol aan te Winkel. Hendriks gaat hierdoor tc veel op de backplaats spelen en laat Buitenweg te veel los, die verschillende malen harde schoten inzendt doch Brasser is niet te passeeren. Meerdere malen redt hij uitstekend en 't is voor geen gering deel aan hem te danken, dat de stand een klein half uur o—o blijft. De Quick-voorhoede laat zich echter in- tusschen ook niet geheel en al onbetuigd. Eenige aanvallen worden ondernomen. Hoe enthousiast ook gespeeld wordt, het samen spel in deze voorhoede en in die van U. V, V. maken een verschil als dag en nacht. Het zuivere centeren dat men niet alleen 111 de U. V. V. voorhoede ziet doch ook tusschen half linie cn voorhoede en achterhoede en half linie, ontbreekt in 't geheele Quick team. Eindelijk na ongeveer een half uur spelens maakt Buitenweg met een hard schot, met veel effect, de eerste goal. De druk op 't Quick doel wordt steeds grooter. Een paar maal staat Buitenweg zelfs voor open doel, doch Brasser stopt de harde schoten. Voor half time weet Buitenweg ten slotte onhoudbaar nog tweemaal te doelpunten, zoodat de rust met 3--0 voor de gasten in gaat. In dc tweede helft doet de voorhoede van Quick al zeer weinig, de achterhoede des te meer. Vos en Buitenweg gaan nu te veel op- zichzelf speFi en hebben daardoor veelmin der succes ..an mogelijk was. Evenwel scoort Buitenweg nog tweemaal. I e Winkel en Vos worden door Wilkens en Paul stevig bewaakt, een oogenblik wat te stevig zoodat, de scheidsrechter een pe nalty geeft, die door Vos genomen wordt eii door Brasser gehouden. Eindelijk slaagt Vos er toch nog in 0111 via dc paal en de keeper een goal te maken, waarna spoedig het einde komt niet 6 - 0. Het publick, dat deze wedstrijd bijwoonde was wel grooter i 1 aantal dan gewoonlijk, maar toch nog geenszins talrijk te noemen. H. V. C. verloor te Hengelo van de gelijk, namige Vereeniging met 3 1. FUVI.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2