Stadsnieuws Ingezonden. Jonge Vrouwen Gilde. LHZINft uitgebeld Franieh. VAN RIJN'S de paden der onzekerheid doet ontdekken. Tevens is de karaktervolle mensch, die door geen aanhitsingen van baatzucht ontrouw wordt aan eerlijkheid en waarheid, het meest geneigd om te helpen aan verwijdering van slagboomen, die de plichtgetrouwe zoekers naar het eeuwig ware in de wereld van het godsdienstig denken belemmert in hun vrij heid van beweging. Over gemis van waarheid, in den men- schelijken omgang, in de maatschappelijke betrekkingen, in de leiding van partijen en het bestuur van volken kunnen wij licht klagen, en vaak zal het niet .zonder grond zijn. Wij zullen het blijven doen tot de re denen zijn weggenomen en geen nieuwe ze hebben vervangen hetgeen nog wel eeni- gen tijd zal duren. Doch daarnaast en daar boven verheft zich de noodzakelijkheid om uit het samenstel van oorzaken die te ver wijderen, welke door de eigen persoonlijk heid vertegenwoordigd is. De Roméinsche proconsul in Judea, die den moed miste om het schreewendst onrecht, ooit op aarde gepleegd, te verhinderen, was wel de aller laatste om op de vraag: Wat is waarheid?» een bevredigend antwoord te mogen ver wachten. Niet het vragen alleen geeft voldoening. Des menschen bestemming is, mede te wer ken aan het zoeken dat leidt tot vinden. En het is in dezen arbeid dat het leven waarde krijgt. Niet in de schrifturen der wijzen alleen, in de naar reinheid strevende visie des eenvoudigen zijn de lijnen getrokken. De lichting 1016. Een wetsontwerp zal straks aan de Regee ring de vrijheid geven, de opkomst der lich ting 1916 te vervroegen, schrijft de »Utr. Crt.« en het blad voegt daaraan toe Wij kennen den datnm der opkomst niet; die is niet genoemd. De tijd \fan de inlijving en al hetgeen verder op de inlijving betrek king heeft of daarmede verband höudt, wordt volgens art. 6 van het ontwerp door Ons of de door Ons aan te wijzen autoriteit geregeld, met afwijking, voor zooveel noodig, van de geldende wettelijke voorschriften*. Wij moeten de vaststelling van dien datum dus afwachten. Daar echter in het ontwerp óok wordt voorgesteld, af te wijken van art. 45 der Militiewet, waarin de tweede zitting van den Militieraad wordt vastgesteld op den eersten Maandag van Augustus en dus verlof wordt gevraagd dezen datum, zooveel als noodig zal blijken, te vervroegen, kan worden aan genomen, dat de tijd van inlijving der lich- ting 1916 niet meer ver af is. Het ware intusschen gewenscht, dat daar omtrent wat meer bekend werd gemaakt, want dan zouden er ecnigc maatregelen getroffen kunnen worden. Denk bijvoorbeeld aan de examen-lijders. Het is mogelijk, dat jongelui net vóór den dag van hun eind-examen Gymnasium of Hoogere Burgerschool worden ingelijfd. Met toekomstige onderwijzers kan het evenzoo .gaan. Men weet hoe snel deze volgepompte her senen weer leegloopen als het examen wordt uitgesteld. Werd er dus wat meer bekend van den datum der inlijving, dan konden er examens worden vervroegd, gelijk in Duitschland gebeurt. Men is met Paschen tóch klaar. En bovendien, zoovelcanderen zouden maat regelen kunnen treffen als ze den datum kenden, waarop ze zullen worden opgeroepen. Al ware het maar een vage aanduiding van een datum. De eerste voorjaarsvergadering van het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal hier aanstaanden Woens dag worden gehouden in de St. Joris-kcrk. Onder meer worden in die vergadering benoemd drie commissiün, die in Mei elk in acht gemeenten der classis de persoonlijke kerk-visitatie zullen houden. Als batig saldo van den Kerstgroet van II. M. de Koningin is thans aan het Kon. Nationaal steun-comité afgedragen f917.13. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel deelt het volgende mede in de »Ned, Staatscourant* Bij mijn circulaire van 16 februari j.l., no. 11066/6, werd de maxir .urn-prijs van ongebuild tarwebrood, z.g. bruinbrood, ge steld op 20 cent per K.G., contant afgehaald aan bakkerij of winkel. Bij het bepalen van dezen maximum-prijs, zat de bedoeling voor, dat in alle Gemeenten brood, bestaande uit enkel ongebuild tarwe meel, voor ten hoogste dezen prijs op aan vrage verkrijgbaar zou zijn. Bij onderzoek is mij echter gebleken, dat in verschillende Gemeenten een broodsoort wordt vervaardigd, bestaande uit ongebuild meel, met toevoeging van gebuild meel of 1 van andere meelsoorten, als rijstemeel, enz. (de laatste broodsoort gewoonlijk „noodhrood* genoemd), terwijl daar geen brood, bestaande uit enkel ongebuild meel, tegen een prijs van ten hoogste 20 cent per K.G. verkrijg baar wordt gesteld. Het brood, bestaande voor een deel uit gebuild meel, wordt dan gewoonlijk verkocht boven den door mif voor ongebuild brood vastgestelden maximum-prijs, terwijl het z.g. noodbrood natuurlijk aanzienlijk lager in prijs is. Uit den aard der zaak bestaat bij mij geen bezwaar, dat zij, die deze broodsoorten ver langen, in de gelegenheid -worden gesteld, ■zich daarvan te voorzien. Ik stel er echter prijs op, dat brood, be staande uit enkel ongebuild tarwemeel, of (zoo dit door in verband met den prijs mogelijk geacht wordt) uit ongebuild en ge build tarwemeel, tegen een prijs van 20 cent per K.G. bij de bakkers voor iedereen ver krijgbaar is. Beleefd verzoek ik daarom den Burgemees ters in hun Gemeente te willen hekend maken, dat een ieder zich op aanvrage van brood, bestaande uit enkel ongebuild meel, of uit ongebuild en gebuild tarwemeel, tegen, een door hem te betalen prijs welke echter niet hooger mag worden gesteld dan 20 cent per K.G. bij de bakkers zal kunnen voor zien, en in hun Gemeente een regeling willen treffen, waarbij deze verkrijgbaarstelling mo gelijk wordt gemaakt. liet is gebleken, dat zich zoowel bij het Consulaat-generaal der Nederlanden te Ant werpen als bij het Comité voor uitgeweken Nederlanders aldaar telkenmale Nederlanders aanmelden, die, in de hoop te Antwerpen werk te zullen vinden, daarheen waren ge gaan, doch, na in die verwachting te zijn teleur gesteld, geld vvenschen om naar Neder land terug te keeren. In verband daarmede vestigt de Minister van Buitenlandsche Zaken er de aandacht van belanghebbenden op, dat de kans om te Antwerpen werk te zullen vinden nog zeer gering is, zoodat hun, die geen vol doende zekerheid hebben, aldaar in hun on derhoud te kunnen voorzien, ernstig wordt afgeraden, zich naar genoemde plaats te begeven. Wie zich thans naar België begeeft om aldaar werk te zoeken, moet er zich reken schap van geven, dat hij dit doet geheel op eigen risico en kan er niet op rekenen, dat hij, indien hij het doel zijner reis niet bereikt, door de Nederlandsche consulaire ambtenaren in België zal worden ondersteund of naar Nederland" teruggezonden. We vragen de bijzondere aandacht voor de kennisgeving nopens het Militair gezag, aan het hoofd van dit nummer. Ieder wachte zich voor schade. Voor belangstellenden is ook het 9e oor- logs-bulletin van de Alliance franchise kos- I teloos verkrijgbaar aan het Secretariaat, Kortegracht g. 1 We ontvingen de Prijscourant van de i l-'ongers-rijwielen 1915, waarvan de aanhef luidt: Daar ons fabrikaat voor 1915 slechts I in onbeteekenende details afwijkt van dat van I het afgeloopen seizoen, kon de inhoud vati j onze geïllustreerde prijscourant in hoofdzaak onveranderd blijven en meenden wij ook in de indeeling daarvan geen wijziging te moe- ten brengen*. We moeten er ons dan ook wel toe be- palen, te verwijzen naar vorige besprekingen van dezen catalogus. In den ochtend van 3 Februari vermisten twee bewoners van Amersfoort uit hun schuur elk een 30-tal zakken. Intusschen had een rechercheur reeds een kruiwagen gevonden S met twee partijen zakken. Hij bleef wachten tot de man van don kruiwagen terug kwam, doch deze wist te ontvluchten en werd pas later gevat. Wel zeide hij, \iat hij de zakken had ge- i kocht, doch hij kon het niet waar maken, j De ambtenaar van het openbaar ministerie liij de Arrondissements-rechtbank te Utrecht vorderde acht maanden tegen den man. Wanneer een mensch u zegt, dat hij »al heel wat* heeft gehad in zijn leven, dan meent hij met dat »heel wat* altijd moeite en leed. Waarom Zijn genoegen en zijn j vreugde was toch óok heel wat. XJii den Omtrek. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 304 de Middenstands-crcdictbank voor Amersfoort en omstreken, We verssingel 28. In de groote vitrine van Van Esveld's meubel magazijn aan de Langestraat bij de Kamp zijn thans tentoongesteld twee groote photo's van den kerkbouw in het Leusder- kwartier. ontworpen door architect Herm. Kroes. De heer G. Verdam, thans onderwijzer aan de Prinses Juliana-school te Baarn, hoopt 1 April den dag te herdenken waarop hij veer tig jaar geleden bij het onderwijs in functie trad. Te Nijkerk is een landstorm-afdeeling op gericht met aanvankelijk 80 leden. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen hebben met ingang van 15 April a.s. aan mejuffrouw B. Cohen Stuart opgedragen, onderwijs te geven aan Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses. Daartoe zal met eenige andere kinderen een kleine klasse worden samengesteld. Me juffrouw Cohen Stuart, die thans nog tijde lijk werkzaam is aan de school van den heer J. Ligthart, zal het onderwijs geven volgens diens methode. Zij bezit de hulpakte Lager onderwijs en de akte Nuttige handwerken en bekwaamt zich voor de hoofdakte. De eerste jaren zal in bedoelde klasse geen godsdienstonderwijs worden gegeven, daar Hare Majesteit aan zich wenscht te houden dat onderwijs persoonlijk bij de Prinses voort te zetten. Mejuffrouw Cohen Stuart is catechisante van dr. J. A. Cramer. Ook de jongedames J. M. Kempken en E. Kuijters. de laatste een leerlinge van de Amersfoortsche industrie-en huishoudschool, verwierven de akte Nuttige handwerken. De agent van politie W. Stoutkamer be haalde het politic-diploma met aanteekening de agenten H. J. van Appel en II. Wobben, verwierven het diploma. Als netto-opbrengst van de tentoonstelling van huisvlijt, van 5 tot 7 Maart hier ge houden door Belgische geïnterneerden, kon luitenant Van Stockum een bedrag van t 3000 ter hand stellen aan don Belgischen gezant ten behoeve van in België noodlijdende vrouwen en kinderen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven De Vereeniging tot het houden van kunst beschouwingen, enz. zal Zaterdag en Zondag in »Amicitia« een deel van het werk van Odillon Redon ten toon stellen. Met een enkel woord raden we alle vrou wen, die er iets voor voelen om, naast een smakelijke, gezonde toebereiding der spijzen, ook de zuinigheid te zien betracht, nogmaals aan, de interessante kook- en bakproeven met Delfsche Slaolie en Delfia te gaan bij wonen die een ervaren kok eiken dag, tot en met morgen, Vrijdag, 's middags van half twee tot half vijf in »Amicitia* koste loos geeft. Men zit er allergezelligst en leukde tijd vliegt om en de vele dames, die de demonstaties bezochten, zijn werkelijk blij ze te hebben bijgewoond. Zaterdag hopen er we wat moer van mee te deelen. Voor 't oogenblik ditlaat deze goede gelegenheid om kostelooos iets goeds te leeren kennen niet ongebruikt voorbijgaan. De fruit- en groenten veilingen zijn hier hedenmiddag hervat en zullen voortaan weer geregeld des Dinsdagsmiddags plaats hebben. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Mijnheer de Redacteur! Tot op heden meldden zich voor de op te richten landstorm-afdeeling nog maar weini gen aanin ieder geval geen voldoende aan tal om ,een afdeeling te formeeren, waartoe toch slechts 25 man noodig zijn. Moet dan werkelijk Amersfoort weer met de trekschuit komen Mogelijk melden zich zoo weinig aan, door onbekendheid met doel en streven. Hieronder volgt een uittreksel uit de inlich tingen, als verstrekt door Volksweerbaar heid*. Men verbindt zich als vrijwilliger bij den Landstorm voor den_duur der mobilisatie (zoo dat bij demobilisatie de verbintenis van zelf stilzwijgend ophoudt) om zich gedurende enkele uren in de week te oefenen. Men blijlt dus gewoon burger en is slechts mili tair gedurende de oefeningen. Het ligt in de bedoeling van het Konink lijk Besluit, de vrijwillige landstorm alleen op te roepen in geval van oorlog. Alsdan is de landstorm verplicht, onder de wapenen te komen. Verder kan ik mededeelen dat aan de landstorm linnen uniformen in bruikleen worden gegev-n, mede ter besparing der ge wone kleeding, die door de oefeningen wel wat te lijden zou hebben. Wie nog deel wil nemen aan onze oefe ningen, ik hoop dat het er velen zullen zijn, sture mij zijn naam en adres, opdat we ten spoedigste kunnen beginnen met oefeningen en Amersfoort binnen korten tijd een land storm-afdeeling heeft, die klinkt als een klok. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, verblijve hoogachtend, J. W. LANDRÉ, Willem van Mechelenstraat 23. liijuoukonul'"- M„ bibliotheek, Dagelijks Openbare leeuaal'j „„„„bare Laantje 2, ejilr Kanlp. leeszaal en DiDf straat 18. Bioscoop Lange#, Vrij. tot Zo. Bioscoop »De J# 20 Maart I< unstbeschouwlm' Anti-Oor- 22 Maart Openbare verga#*' log Raad. Jaarverg. Handel#" 25 Maart Nuts-lezing. 29 Maart Vergad. Opent**' Jonge Vrouwen Gjfp' 5 April Jonge Vrouwe^ 21 April Emma-bloemim 20 April Toonkunst-uitvet# ■- I Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Wegens de voordracht van den Anti- Oorlograad zal de van Ds. THOMSON ovjer .Jerusalem" van Selma Lagerlöf worden tot S29 Maart. Belgisch geïnterneerde met academische» graad, die goed Hollandsck spreekt, wenscht Fransche conversatie-lessen te geven in Hollandsche families. Brieven onder motto' .Fransch* aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Korte gracht 9. oerBE™IMOSTERD ONDBRLXXTGS KEUKEN. Beekensteinschelaan 42. Telefoon 287. menu de week21 toten met 27 Maart. ZONDAG, 2.1. Blinde vinken. Postelein, Sinaasappel met bananenvla. (Vefmicellrtsoep). MAANDAG 22. Gestoofd rutidvleescb. Bieteil met sla. Pannekoekjes. (Groente-spep) DINSDAG 23. Roastbeef. Spruitjes. Pelren. (Groene erwtensoep). WOENSDAG 24. 1 Klapstuk. Hutspot. Grilspuddipfe met bitter koekjes. (Ke*ry-s»/ep). DONDERtykG 25i Kalfslapy.iv Jfraapjes. Pruimen. (Tomaten-soep). VRIJDAG 26. Gebakken bot (desv. vleesch). Appeltjes. Rijstebrij. (Witte boonensoep) ZATERDAG 27. Varkenslappen (desv. spek). Bruine boonen. Maizenapudding met frambozensap. (Prij-soep). Indien men rijst in pints van aardappelen verkiest, dan op de bofi invullen. De Directrice behoudt zich het'recht voor het menu, zoo noodig, te wijzigen De achteraan staande toep™ worden dage- hjks geleverd a to ranfp, p„rtie voor ,ed«„. Voor met-leden, fad.eJi»„der maaltijd, iet. hooger. Bonnen hiervqbr verkrijgbaar.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2