BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws van do No. 8542 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 20MAART 1915. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Kamerik een geval van miltvuur is geconstateerd. Amersfoort, 17 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIjCK. M I LI T AIR G E Z AG. De commandant van het Internceringsdepot te AMERSFOORT, daartoe gemachtigd door den Generaal, Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, uitoefenende het Militair Gezag in de Gemeente Amersfoort en handelende krachtens artt. 22 en 37 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad No. 12S), besluit aan art. 2 van de Militaire Politieverorde ning van 17 Maart 1915 toe te voegen de volgende alinea ,,Dit verbod geldt niet ten aanzien van ..Belgische officieren voorzoover betreft de .woning, bij hen op 17 Maart 1915 in „gebruik". en bepaalt: dat deze wijziging van kracht zal zijn on middellijk nadat zij is afgekondigd. De afkondiging geschiedt door aanplakking ter plaatse, waar olficieele kennisgevingen in de Gemeente plegen aangeplakt te worden. Amersfoort, 20 Maart 1915. I)e Commandant van het Internceringsdepot te Amersfoort, J. H. KNEL, Generaal-Majoor. Visch »1h vnlkHvoedsel. Door het Bestuur der onlangs opgerichte »Vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten* is besloten, in overleg met den heer hoofdinspecteur der visscherijen, den heer Bottemanne. voor de bij die ver- eeniging behoorende Gemeenten den visch- verkoopdoor die Gemeenten overliet gansche land te organiseeren. Een directeur voor dezen speciale» tak van dienst der vereeniging zal weldra worden benoemd. Alle Gemeenten, die zulks wenschen, zul len door tusschenkomst der vereeniging hare visch inkoopen bij het Rijks-bureau tot afzet van visscherijproductenen zullen de visch plaatselijk zoo goedkoop mogelijk disiribu- eeren. In den regel zal het aanbeveling verdie nen, de visch op bestelling af te leveren en geen afslag in het leven te roepen, omdat dit laatste aanleiding geelt tot prijsopdrij ving. Het besluit der nieuwe vereeniging ver dient speciaal in dezen tijd toegejuicht. Eerstens in het belang van ons volk, daar visch een goed en goedkoop volksvoedsel is, waaraan thans groote behoefte bestaat maar ook voor onze Nederlandsche vissche rijen, welke er niet anders dan door gebaat kunnen worden. Wanneer ons volk weer leert visch eten en zoodoende in ons bin nenland een afzotbasis voor dit zoo bij uit stek nationaal product wordt gevormd, verdient het plan allen steun. De Gereformeerde kerken A en B zijn thans geheel tot overeenstemming gekomen wat betreft hun vereenigd kerkelijk leven. De Tweede Kamer heeft Donderdag met 54 tegen 9 stemmen aangenomen het wets ontwerp nopens de voorwaardelijke strafop schorting. In de zelfde vergadering werd meegedeeld, dat de Indische leening van (12.5 millioen ruim volteekend is; door Nederland met 64 millioen en door Nederlandsch Indië met 66 millioen. Mr. W. H. de Beaufort, «meneer Willem van De Treek*, het Kamerlid voor Amers foort, mocht gister zijn 70-sten geboortedag herdenken. Sedert 1S77 is hij lid van de Tweede Kamer, achtereenvolgens voor Tiel, Amster dam en sedert 1913 voor Amersfoort. In 1897 werd hij Minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet-Pierson. Naast zijn in alle kringen zeer gewaar deerde» politickcn arbeid slaat zijn geschied en letterkundigen, in welken hij zich niet minder toonde een man van hooge bescha ving en fijn gevoel. De heer C. J. Kuiper legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candidaats-examen Rechten. Aan ritmeester-adjudant J. A. baron Van Heeckeren van Molecaten, van het ie regi ment huzaren, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ridderorde der Dannebrog. Ook de agent van politie E. van Dijk verwierf het politie-diploma. Weldra zullen van hier 2 kapiteins en 4 luitenants der infanterie en 2 kapiteins der artillerie van het Belgische leger vertrekken naar het geïnterneerden-depot Gaasterland. Ook morgen van 10 tot 4 uur is een deel van het werk van Odilon Redon nog te bezichtigen in «Amicitia*. Kunstbeschouwingen deed wel een heel goed werk door ook dezen modernen meester hier meer bekend te maken. De Burgemeester heeft het Beschermheer schap aanvaard over de Orkest-vereeniging «Amersfoort*, welke aanstaanden Woensdag haar jaarlijksch concert zal geven met mede werking van mejuffrouw Erna Gerzon, zan geres uit Amsterdam. lleijermans «De hoop van zegen* zal hier Maandag 29 dezer voor de derde maal worden opgevoerd. De eere-voorstelling valt samen met de jaarvergaderingen van de )penbarc leeszaal en van Volkshuisvesting, terwijl dan ook het Jonge Vrouwen Gilde vergadert. 't Is inderdaad nuttig het Lijstje der ver gadcringen wat beter na te gaan. Ilenri Borel zal 2eer vermoedelijk Dinsdag 30 dezer in de Theosofische loge hier spreken over de groote gebeurtenissen van de laatste maanden. Het jaarverslag van de Amersfoortschc industrie- en huishoudschool is thans in druk verschenen. In het nummer van 6 Maart deelden we de hoofdzaken er uit mee. Belangstellenden kunnen, zoover de voor raad strekt, een exemplaar van het zeer lezenswaarde verslag bekomen bij den Se cretaris, den heer 1". Wesseling. Aan het jaarverslag der vereeniging »H. Catharina van Siënna« zij het volgende ont leend Gedurende het boekjaar Maart iy>4 Maart 1915 werden 51 kraamvrouwen, benevens verscheidene zieken voorzien van de noodige kleeding en beddegoed. Daarvoor werden verstrekt o.u. lakens, sloopen, hemden, jakken, luiers, enz. benevens kindergoed; totaal 741 stuks. Aan contribution en giften werd ontvan gen f372.19. terwijl de uitgaven bedroegen f369.7 1zoodat er een batig saldo is van f 2.4b. In het Bestuur kwam eenigc verandering doordat mej. H. Smeulders om gezondheids redenen bedankte en als magazijnmeosteres werd vervangen door mevrouw M. Vermolen- Daamen. Haar werd, als blijk van waardeering voor hetgeen zij jaren achtereen voor de vereeniging heeft gedaan, het Eerelidmaat schap aangeboden. Het Centraal-bureau van »l.iefdad:gheid< zal voorloopig weer om de veertien dagen vergaderen, te beginnen met Dinsdag 30 dezer. De reeds bijna 50 leden tellende plaat selijke afdecling van de Ned. vereeniging tot bevordering der bijenteelt houdt, blijkens advertentie in dit nummer, een openbare ver gadering op Donderdag 25 Maart. Jammer, dat ook deze samenvalt met de Nuts-Iezing en de jaarvergadering der V. P, N. afdeel ing. Aanstaanden Maandag herdenkt de ook bij de lezers dezer courant welbekende N'. V. «Kon. fabrieken, voorheen Wessanen &Laan< te Wormerveer haar 150-jarig bestaan. Terrein en weder dienende zal Quick mor gen te Amsterdam een vriendschappelijke» wedstrijd spelen tegen Ajax. De 24-uursrit voor gewone rijwielen over 350 K. M. is thans vastgesteld op Zaterdag 24 April. Het parcours is Den Haag—Arnhem Harderwijk Amersfoort Amsterdam. De rijtijd is 21 uur 30 minutende rusttijd 2 uur 30 minuten. Er zijn reeds veel inschrijvers. Aan dc Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 65 584 kipeieren, die werden verkocht de witte voor f4.15 tot f4,65, de bruine voor f4.65 tot f5.25 met een middel- prijs van f 4.70. De eendeieren golden f,5.05 tot f5.15. Van de V. P. N. gesproken, de heer II. B. Beaufort, Rijks-pluim veeconsulent, hield te Barneveld een buitengewoon druk bezochte vergadering in. welke bij onder meer wees op liet groote belang van goed voeder voor de kippen. Daarom beijvert de V. P. N. zich, een voedsel, dat aan alle cischen vol doet voor billijken prijs aan de leden te kunnen leveren. Seeds zorgt de vereeniging, dat in het ochtendvoer wordt aangetroffen 2* pet. eitwit, 6 pet. vet en 35 pet. zetmeel Voor de samensmelting van dit voeder wordt met succes tapiocameel gebezigd, hetwelk de V. P. N onlangs heeft ingekocht voor fio per zak en dat nu f32 per zak geldt. Spr. is thans belast met den aankoop voor het geheele land; vandaar, dat zulke groote partijen tegelijk kunnen worden ingeslagen. En dat de V. P. N. wat gebruiken kan, blijkt uit het feit, dat in Februari ongeveer 1 millioen K. G. voeder aan de leden is ge leverd. Thans kost het ochtendvoer f 12.50 per 100 K. G., een prijs, waarvoor geen enkele handelaar een zóo uitmuntende kwa liteit kan leveren. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, I.an- gestraat 118 bij .de Kamp. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten vóór zevenen, die van de overige voertuigen uiterlijk tien minuten vóór half acht zijn aangestoken en goed helder branden. Voor het kindje de hope, Voor den jonkman den roem, Voor de jonkvrouw de liefde, Voor den doode eén bloem. Comité Toor Citgewekenuu te AMERSFOORT. Onder hartelijken dar.k zijn sedert 16 De cember 1914 ten behoeve van de vrouwen en kinderen van te Amersfoort geïnterneerde Belgische militairen de volgende giften ont vangen van personen buiten Amersfoort: Mej. T. J. Klijn, Telegraafkantoor, Am sterdam f 2.-, G. W. Erima, Bols ward 2.50, F. H. Coenen, Winschoten, 10,—, Havelaar, Van Vollenhovenstraat 58 Rotterdam 10.—, Mej. Sarah Moens, Arcbimedesstraat 77 Den Haag, 25. Mej. A. Geesink, Weimarstraat 129 Den Haag 1.—, J. Boonacker, Albcr- tinestraat 3 Den Haag 10.Mej. S., Malie baan 29 Utrecht 10.—, I.. Nutbey, Valerius- straat 34 Amsterdam 50.—, S. W.deClerck. Bloomendaal 10.—. W. J. Rahder, Utrecht 5.C. J. Kruithof, Poortugaal 5.—, F. van der Feltz, Van Palland6traat, Arnhem 2.50, Mevrouw K., Zeist f to.- H. E. Beunke, Alkmaar 10.—, Familie Lang, Ulft, 10. S. v. d. A., Groningen 1.M. D., Den Haag 1.—. Jurjans. Leeuwarden, 5.—G. A. Bloemen, Van der Heimstraat 68, Den Haag 2.50, M. A. van Tilburg, Javastraat 67 Den Haag 5.—, N". C. Pennink—Haighton, Gali- leistraat, Den Haag 5.—, C. D. Z. 25.—, C. M. Noordijk, Van Beverningkstraat 294 Den Haag 12.50, Menalda van Schouwen burg, Batavierenweg 41 Nijmegen to,—, Mevrouw Van Zelm van Eldik, Rotterd-m 2.50, Dr. C. Metzlar, Apeldoorn f 2.50, Uit Ame rika door bemiddeling ven R. Z. C. te Rot terdam 100.—, Geo Mortens, «Van eenige Schotsche vrienden*, Vijverhuis, Voorburg f 25.—, J. C. van l.anschot Hubrecht, Am sterdam f 25.—, de S. T. H. T., Den Haag 2.50, O., Leeuwarden to.N. N„ Utrecht 3.50, J, B., Utrecht 5.—, Mevrouw Seyn, Baronielaan 56 Breda 1.—, H. Wierts van Cnehoorn, Weteringschans Amsterdam 1. C. B„ Dordrecht 1.— W. H., U. 1.—Mej. Jungius, Groote Kerkstraat Leeuwarden 2, Mevrouw Burger—Suringar, Put 15 Leeuwar den 2.50, dr. J. D. Bierens de liaan, Aer- denhout, Haarlem 2.50, Dames Toens, Win terswijk 2.50, Ykkeuim (niet goed leesbaar), Den Helder 2,50, Familie Van der Kloes, Delft 2.50, N. N., Weistraat, Utrecht 2.50, S. R„ Hilversum 5.B. Calgra, Stiens 10. van Rosendaal, Oudenbosch 10.—. N. N., Nijmegen 10.—, G. Doutrepont, Kortenaer- straat 1, Rotterdam 2.5.—, Utrechtsch Dag blad, Utrecht 25.X. N., Apeldoorn 1.-. H. van Bassem, Swalmenstraat 52, Roer mond 1.Luitenant L. A. Kluit, 35 Batt. Landweer io.—Mevrouw Braams, Soester- berg 10.—, E. Stark, Den Haag 5.—J. van Riel, Oosterwolde 2.50, Dr. J. A. Worp, Huis ter Heide, Zeist 10.—, IT. C. Rahder, Nieuweroord (Dr.) io.—Belangstellende, Den Haag 5.Cor Visser, Leeuwarden 2.50, Dc Jongh. Zeist 2.50, Mevrouw Gompen- Keizer, Nic. Maesstraat 80 Amsterdam j.50, J. van der Chijs, Nijmegen 2.50, J. de Jong. Leeuwarden 2.50, Mevr, Wierdsma—Schik, Sweelinckpleiti 63 Den Haag io.-,Regout, Westeinde 14, Amsterdam 2.50, B. S. de B. St., Utrecht 2.50, C. de Vries, Weesper- zijde 8, Amsterdam 5 - M. C. van Peski, Schicdamscheweg Singel 44, Rotterdam 10.—, L. M. J. van Otterdijk, Maasheeze 5.—, Immink, Boisotkade, Leiden 10. J. Neer- voort, Kwartelstraat 25 Utrecht 5.—, Mej. A. II. Ilalbortsma, Stationsweg Sneek 25. Uit Amerika, door bemiddeling van baro nesse Van Oldcnneel, Laan Copes van Cat- tenburg Den Haag. 300.N. N„ Utrecht, (door bemiddeling van mevr. Prins) 10. W. van Batenburg, Zeist 5. Mej. Voet van Vormizeelc, Zeist 10. -, l'.J.dc Kanter, Zeist 10.—, P. Hilgcrs, Nijmegen 1.—, Kruseman, Harenatraat 19 Zeist 5.—, J. H. Bosschen, Viaduct 12 Groningen 3.-. R. Dutour, Burgstraat 49 Utrecht 2.50, F. D. de Lange, Vriezen veen io.A. Heddes, Vijzelgracht 21 Amsterdam 23.50, A. S., Breda i.—M, R. S., Amsterdam 2.50, W. Emmens, Wagoningcn 25.G. Cohen, Dolden 1,Van Wickevoort Crommelin, Laan Copes 32 Den Haag 2.50, Mevrouw W. Brocse van Grocnou Wieseman, Park straat Den Haag 10,-—, Mej. H. Storten beker, Buitenzorg Santpoort 3.—, Mej. A. D. ver Loren van Themaat, Mariahoek, Utrecht 100.Van Oscb, Zeist 1.—Ma dame N. N., Socsterberg 10.—. Mevrouw Braams. Soesterberg 10.—, N. NRotter dam 1.—, Mevrouw Mooy—De Liefde, Zeist 5.—, N. G. Kam, Doetinchcm to.Maat schappij «Dc Gelderland", Nijmegen 4.70, N. N De Wetstraat Arnhem 5.-. N. M„ Oegstgeest 5.- J. H. van Lonkhuizen, Zeist 0.50, Jac. Knipscheer, Tilburg 3.—, W. O. J. B.p Honthorststraat Amsterdam 10.—, N. N., Deventer 1.N. N., Lecrsum 10.— E. Stark, Alexanderplein Den Haag 5.—, «Het Vaderland», Den Haag 15.—Mevr.de wed. Foutenhoofd, Koningsweg 475 Den Bosch 25.— Dames Van Kempen, Insinger en N. N., door bemiddeling van het «Baarnsch Nieuwsblad» te Baarn f 25.—, Aug. Monnet f 42.50; totaal f 1388.—. Het comité, dat nog steeds voor zeer groote uitgaven staat, houdt zich bij voort during aanbevolen. De Penningmeester, W. C. ENGEI.BKRTS, St. Anfridus-straat 5. Amersfoort; Graat" Witte f. Wij hebben reeds het overlijden gr meld van den Russischen Staatsman Graaf Witte wiens naam in den laatsten tijd nogal eens is genoemd in verband met mogelijke vre desonderhandelingen. Hij was dan ook een overtuigd vredesvriend en heelt ook al het mogelijke gedaan om zoowel dezen oorlog als dien met Japan te voorkomen, terwijl hij degene is geweest, die de vredesonderhan delingen met Japan heeft geleid. jWas hij dan ook niet zoo onverwacht overleden, misschien had hij nog wel den eersten stoot gegeven tot het openen van besprekingen ter beëindiging van dezen strijd. Sergjef Julyewitsch Witte werd in 1S49 te TiHis geboren uit ouders van Duitsch- Nederlansch afkomst, studeerde voor spoor wegingenieur en werd verbonden aan de Balta spoorwegen. Tijdens den oorlog [met Turkije in 1877 was aan zijn organisatie'het snelle troepenvervoer langs de spoorwegen naar Odessa te danken. Hij was iemand van buitengewoon talent en van zeer vrijzinnige .denkbeeldenspoedig klom hij bij de spoedig op. werd directeur van het Departement van verkeer, Voorzitter van de tariefcommissie en in 1892 Minister van verkserswezen. Het zelfde jaar reeds werd hij Minister van Financiën, waaronder zijn eerste Departement ressorteerde. Zyn buitengewoon snelle opklimming bewees, dat men zijn capaciteiten in regeeringskringen niet onderschatte; zijn bevordering ging dan ook soms met het overslaan van zes of meer der gewoonlijk te doorloopen graden gepaard. Ais Minister van Financiën wachtte h»rn een zware taaktoen hij zijn portefeuille aanvaardde, bedroeg het tekort 110 millioen roebelde oogst was bovendien mislukt. Zijn financieole maatregelen hadden echter tot resultaat, dat in twee jaren het financieel evenwicht was herstel. De uitvoer van pa pieren roebels, waarvan onmetelijke hoeveel heden waren uitgegeven en waarin op de Berlijnsche Beurs word gespeculeerd, werd verboden, niettegenstaande den tegenstand der Agrariërs; een munthervorming deed de groote schommeling van den roebelkoers ophouden, Dit laatste, waarmee het zaken leven een onschatbare dienst werd bewezen, gelukte hem volkomen. Na deze maatregelen ging hij over tot het treffen van regelingen tot versterking der geldmiddelen. Monopoliseering van den al cohol-verkoop was de eerste dezer maatre gelen, waardoor honderden milliocnen in de schatkist vloeiden tot nu, verleden 'aar, de geheele drankverkoop is verboden. Witte's stokpaardje bleef het spoorweg wezen. In 1891 legde Czaar Nicolaas te Wladiwostock het eerste stuk rails van den Trans-Siberischen spoorweg, die op initiatief van graaf Witte werd aangelegd, in 1898 was het grootschc werk voltooid. Het ver keer, dat langs deze lijn plaats heeft, de reusachtige uitbreiding, die het vervoer langs den Trans-Siberischen spoorweg heeft onder gaan, hebben voldoende bewezen welk een beteekenis dit onderdeel van Witte's program heeft verkregen. Het handelsverdrag, dat hij met Duitschland sloot, was van even groote beteekenis voor Rusland» handel. Aan het einde van zijn ministrieelc loop baan had Witte te zorgen voorde financiën, noodig voor den oorlog tegen Japan, dien hij uit alle macht had ontraden; ook hierin

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5