BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws van de No. 8548 uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 27 MAART 1915. Gebruik van parfumerieën. De trek naar welriekende stoffen is even oud als het menschelijk geslacht zelf en even oud is waarschijnlijk bet streven om aan den aan het lichaam eigenen reuk een anderen te verbinden. We vernemen thans nog, dat vrouwen uit wilde volksstammen aangenaam riekende bloemen in het oorlelletje steken of welriekende bloesems onder haar hoofd doek dragen. Alle volken der oudheid schepten behagen in welriekende stoffen. Zoo spreidden de Romeinen daarin een voor ons onbegrijpelijke weelde den toon. Wij zouden het immers noch verkwikkend, noch aesthetisch kunnen vinden, indien men, zooals in Nero's eetzaal, een sproeiregen van reukwater op de gasten liet neervallen, of even als bij Trimaichio de aanzittenden doornat liet begieten met „heerlijke" olie, of aangenaam riekende zalf van het voorhoofd in de oogen liet vloeien. Evenals in het Oud-Romeinsche leger voerden de Fransche officieren in den zeven-jarigen oorlog met Pruisen zeer veel welriekende wateren in hun uitrusting mede. Tegenwoordig is behalve in Zuidooste lijk Europa de neiging tot parfumeeren heel wat afgenomen. Noodig is het gebruik van parfumerieën dan ook niet. Men is in onzen tijd gaan in zien, dat de lucht, die de mensch moet in ademen, wil hij gezond zijn en blijven, zoo zuiver mogelijk dient te zijn, d.w.z. niet of zoo min mogelijk mag worden vermengd met vreemde bijmengselen, hetzij deze daarin in vasten, vloeibaren dan wel dampvormigen toestand zijn opgenomen. Daaraan heeft zich een ander hygiënisch begrip vastgeknoopt, n.l., dat het menschelijk lichaam, als het ge zond en tot in de puntjes zindelijk is, een natuurlijken geur bezit, die door geen kunst middelen kan worden vervangen. Wel is waar is deze natuurlijke parfumerie heel wat moeilijker te verkrijgen en eischt ze veel grooter offers aan tijd, geld en arbeid dan de snelwerkende kunstmatige reukstoffen en ook de vraag is gewettigd of wel ieder zulk een aan het lichaam eigen reuk bezit, maar toch mag men aannemen, dat bij ijverig streven en volhardend pogen ieder gezond mensch in staat is, hem te voorschijn te roepen. Die reuk is een zindelijkheidsreuk; om hem te verkrijgen moet men trachten het geheele lichaam den hoogst mogelijken graad van reinheid te verschaffen, dus zoo wel de huid als de baren en vooral de plaatsen, waar sterke zwectafscheiding plaats heeft. Het lichaam zelf brengt namelijk geen slechten reuk voort. Wel is dit het geval als stof en vuil, benevens het zweet en het vet, die samen een mengsel vormen, lang op de huid blijven liggen, waardoor ze door ontbinding en gisting allerlei onaangenaam riekende luchtjes verspreiden. Men moet dus eigenlijk niet spreken van een onaangenamen menschengeur, maar van een onzindelijken menschengeur. Ook aan de kleedingstukken deelt deze geur zich mede en wordt daarin door verdere ontleding nog wat sterker. Bij het ouder worden der kleedingstukken zal, als ze niet dikwijls genoeg geklopt en gelucht worden, de odeur steeds minder aangenaam worden. Wie in deze omstandigheden door het ge bruik van parfumerieën den slechten reuk, die van hem uitgaat, wil bedekken, verwekt een geurenmengsel, dat op een behoorlijk reukorgaan de zelfde uitwerking heeft als kattenmuziek op een muzikaal ontwikkeld oor. Het is dus ondoelmatig, parfumerieën te gebruiken als surrogaat van zindelijkheid het eenige middel is wasscheti, verschoonen, kloppen en borstelen der kleeren. Speciaal wordt de aandacht der dames gevestigd op corset en sous-bras. Het bezwaar, dat de lucht door parfume rieën niet zuiver genoeg zou zijn om in te ademen, is bij matig gebruik dier stoffen zeker eenigszins overdreven en schade voor de gezondheid behoeft men er dan ook niet van te verwachten. De voordeelen, aan het gebruik van par fumerieën verbonden, zijn ook wel niet groot, maar er valt toch wel iets vóór te zeggen. Voor zoover ze ons aangenaam aandoen, kan men ze tot de genotmiddelen rekenen, ze kunnen opwekkeud werken. Parfumerieën kunnen ons diensten bewijzen, als we gedwongen zijn, te verkeeren in ruim ten waar zeer onaangenaam riekende stoffen aanwezig 2ijn. Ook schijnen de ons allen welbekende beestjes, die we vlooien noemen, een ergen hekel aan odeurtjes te hebben, zoodat dames in het parfumeeren een voor behoedmiddel vinden om er voor te waken, dat zoo ze gedecolleteerd willen uitgaan bals, borst, rug of armen bedekt zijn met kleine bultjes en wat daarbij behoort. Doctoren, die met minder zindelijke patiënten omgaan, doen de zelfde ervaring op. Intusschen dient in hooge mate te worden gelet op het hoe Men moet nooit een zeer sterk of doordringend, noch een uit sluitend naar een bepaalde atoi riekende parfum gebruikenmuskus, patchouli en kamferachtige reukwerken zijn voor vele menschen ondraaglijkwie ze gebruikt, ver raadt gebrek aan goeden smaak. Het par fum eener dame dient ook bij de geheele persoonlijkheid te passen zoo is hij een bejaarde dame of bij een groote. imponee- rende figuur een geprononceerde geur min der op zijn plaats. Een enkele reuk is, evenals een te sterk parfum, te eentonig en werkt vermoeiend. Men zal dus beter doen door voor goed linnengoed, kleeren, handschoenen, zakdoek en sachets een anderen geur te nemen, waardoor men een uiterst heerlijk riekend harmonie* verkrijgen kan. Het zich zoodanig parfumeeren, dat men anderen daarmede kan hinderen, is even onwelvoeglijk als het steeds onbehoorlijk is, iemand anders te hinderen. Moleschott. Ds. A. van der Heide, uit Britswerd, zal morgenavond in »Ons Huis* voor de reli gieus-socialisten niet spreken over het reeds meegedeelde onderwerp, doch overOlive Schreiner over de Hel. De Tweede Kamer heeft gister met 46 tegen 31 stemmen aangenomen het wets ontwerp tot nadere regeling van het eeds- vraagstuk. Er blijken veel valsche zilverbons van f5 in omloop te zijn. Men zal daarom goed doen door bons van dat bedrag niet meer in betaling aan te nemen, hetgeen zooals we reeds meldden, niet meer verplichtend is en de nog in zijn bezit zijnde vóór 3 April in te wisselen bij den Ontvanger der directe belastingen of aan het Postkantoor. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dins dag 30 Maart «915, des namiddags ten 3 ure. t. Installatie van 3 gekozen Raads leden, de heeren: J. A. Ratjt, J. Hof land en H. J. de Kempenaer. 2. Benoeming van eene onderwij zeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school E. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school B. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs. 5. Voorstel vafn Burgemeester en Wethouders om een crediet be gel. k- baar te stellen voor eene Commissie, belast met het instellen van e'en on' derzoek omtrent de te nemen maat regelen voor het duurzaam voorzien in de huisvesting van verschillende inrichtingen van onderwijs. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van het subsidie aan de vereeniging »Han- delschool voor Amersfoort en om- strekenc met ingang van 1 Januari 1916. en tot verhuur van het school gebouw met inventaris en speel plaats aan de Koestraat tot 31 Decem ber 1916. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het wegnemen van grond uit het plantsoen vóór de Agathastraat en de Walikersteeg ten behoeve van den aanleg van een weg voor Volkshuisvesting II, loopende langs de beek en verder in Noordelijke richting naar den Liendertschen weg. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van een stukje grond, gelegen achter het perceel Koninginnelaan No. 10. aan den heer mr. R. P. van der Mark. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot iu gebruik geven van het gymnastieklokaal van school F ten behoeve van de afdeeling Amersfoort van den Vrljwilligen Landstorm. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van onge veer 1180M- bouwterrein, gelegen aan de Daam Fockemalaan. aan den heer L. de Haan. te Baarn. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1100 M- bouwterreln, gelegen aan de Anna Paulownalaan, aan den heer J. Valk- hoff, te Amersfoort. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1125M- bouwterrein, gelegen aan de Barch- man Wuijtierslaan, aan den heer dr A. H. F. Craanen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ver ordening op het beheer der Gemeen te-bedrijven te Amersfoort. 14. Advies van Burgemeester en Wethouders uaar aanleiding van het adres van het Bestuur der afdeeling Amersfoort van de „Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland*, houdende verzoek om een subsidie uit de Gemeente-kas voor het houden van een bijenmarkt. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot afkoop van een recht van uitgang uit het terrein van het schoolgebouw aan de Coninckstraat, te betalen aan het Capittel St. Joris. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der rekening van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amersfoort, dienst 1914. 17. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der G e meen te-begroo t i n g en, diensten 1914 en 1915. 18. Vaststelling der ie supple- toire kohieren schoolgeld, dienst 1915, voor verschillende inrichtin gen van onderwijs. 19. Vaststelling primitief kohier der Hondenbelasting, dienst 1915. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een besluit tot het verleenen van af schrijving van Inkomstenbelasting, dienst 1914, wegens vertrek of over lijden. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der be sluiten in zake reclame schoolgeld belasting, dienst 1914 en dienst 1914- l9'5* Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor: bet in 1914 aan de vereeniging Handels school voor Amersfoort en omstreken* ver leende subsidie van f 5200 met ingang van i Januari 1916 te verhoogen met f700 en dus nader vast te stellen op f 5900, onder voorwaarde, dat de vereeniging voor huur van het schoolgebouw met den inventaris betale f 1000 in plaats van f 750; zulks in ver band met de noodzakelijke splitsing van klas sen; en om de Verordening op het beheer der Gemeente bedrijven te Amersfoort, vastgesteld den 26 Juni 1914, no. 361, te wijzigen in dien zin, dat aan de slot-alinea wordt toegevoegd behalve voor de Gasfabriek, waar tot grond slag wordt genomen de boekwaarde, aange wezen door het schattingsrapport van 5 Sep tember 1914*. In de groote bladen lazen wij de mede- deeling, dat van de bekende Maatschappij van Nijverheid het 30e departement is op gericht en wel te Zutfeu. Zou het niet mogelijk zijn, dat hier in Amersfoort het 37e gesticht wordt? Reeds meermalen hebben wij betoogd, dat bij het streven naar de bevordening van Amersfoort's groei en bloei de factor indu strie niet mag worden verwaarloosd. En nu weten we wel, dat bij oprichting van zoo'n departement der Nijverheids-maat schappij de nog vrij onbeduidende Amers- foortsche industrie zich niet plots zal gaan uitzetten, maar 't is toch otize vaste over tuiging, dat zoo'n departement, mits goed geleid, veel nut kan stichten. Wanneer we dan uitzien naar iemand, wien we in deze 't initiatief-nemen gaarne zouden toevertrouwen, richten zich onze blikken als vanzelf naar den Westsingel, waar onze burgervader zetelt, die de ondervinding leerde het gaarne de behulp zame hand biedt bij elke poging om Amers- foort's vooruitgang te bevorderen. Tot zoover de »Eembode*. Ook wij zouden het zeer toejuichen als er een poging werd gedaan om hier weer een departement op te richten. Weer; want het zou wezen voor den vierden keer. De drie vorige verdwenen door gebrek aan levensvatbaarheid. Het derde hield het onder de leiding van den heer H. W. A. van den Wall Bake nog het langst uit, doch was en bleef een zorgenkindje, tot de laatste poging een werkelijk belangrijke tentoonstelling in het tegenwoordig voedermagazijn van de V. P. N. het den doodsteek gaf. Het eenig nut, dat het anno dazumal heeft gedaan, is het instellen vaneen onder zoek naar den oorzaak en de gevolgen der seizoen-werkloosheideen heel ernstig onder zoek, dat zeer veel arbeids vorderde, doch niet de minste medewerking vond bij ce burgerij. Doch de tijden zijn inmiddels veranderd, ofschoon de menschen van toen ook thans leven moeten inblazen aan een eventueel op te richten departement. Ook >Eigen Haard* herdenkt in een zeer waardeerend artikel den 70Sten geboortedag van mr. W. H. de Beaufort. Mr. dr. H. W. B. Thien is aan de Inli- sche instelling te Leiden geslaagd bij l et examen voor de Indische rechterlijke mac at. De heer L. A. Vening Meinesz, civi el- ingenieur, is aan de Technische hoogeschool te Delft bevorderd tot doctor in de techni sch wetenschap na verdediging van een proef schrift Bijdragen tot de theorie der slinger waarnemingen*. De R. K. meisjesschool aan de Bor-stt aat moet thans reeds worden vergroot. Ook hier hebben de bakkers gebroken met de dwaze, voor hen zeer dure en coor het overgroote meerendeel hunner afneem- sters volstrekt niet op prijs gestelde gewoonte om met Paschen brood ten geschenke te geven. Bij advertentie wordt medegedeeld, dat dit besluit werd genomen om de groote duurte der grondstoffen. Het is te hopen, dat nu voorgoed hiei mee is gebroken. Geen enkel ander leverancier biedt immers geschenken van dien aard aan. Aanstaanden Dinsdagmiddag zal het symphonie-orkest der hier geïnterneerde Belgen, dat reeds zoo velen vergast'e op keurige muziek, in »Amicitia* een concert geven, waarvan de opbrengst, naar men ons verzocht mee te deelen, ten deele zal strek ken voor het aankoopen van betere i ïstru- menten en anderdeels ten goede zal komen aan de plaatselijke afdeeling van het Cen- traal-genootschap voor kinder- herste lings- en vacantie-kolonies. Zooals we reeds schreven, zal mademoiselle Marg. Jamar, de veelbegaafde leerlinge van het conservatorium voor muziek te Luik, dit maal als zangeres geheel belangloos mee werken voor dit goede doel, terwijl ook de heer Merlot zich weder zal doen hoo -en. Het programma luidt 1. Ouverture »Si j' étais roi* /.dam. 2. La Madriparisienne, wals 1'eiland. 3. Plaisir d' amour, romance Martine. te zingen door den Leer Merlot. 4. Le loup et 1' agneau La laitière et le pot au lait Le laboureur et ses enfants Le corbeau et-le renard fables de Lafontaine. Mouton. 5. Mademoiselle Jamar dans des oeuvres de Schubert, Schumann Duparc, G. Antoine, Wassilenkn, Ch. Radoux, Debussy, Césa- Franck Sain Saëns. 6. Samson et Dalila, fantaisie 7. La sérénata ilraga. te zingen door den heer Merlot. 8. Quo vadis. Le baiser d'Eunice Nouguès. 9. Mademoiselle Jamar dans les oeuvres dëja citées to. Ballet de »Coppélia« Léon Délibes. Het zeer omstandig .verslag van de voor jaarsvergadering der onderafdeeling Amers- foor en omstreken van de V. P. N. moet tot ons leedwezen overstaan. Voor het oogenblik willen we er u tmee- deelen. dat de toestand hoogst gunt tig is, dat het ledental tegen de 750 loopt, 'lat de Onderlinge voederaankoop is een steu 1 voor de Gemeente, welke zij bereids maakte tot een handelscentrum voor heel het lard, en dat aan de eierveiling, die heden juist een jaar bestaat, in dit eerste jaar zijn verkocht 1 18 261 eieren tot een bedrag van t'59 <65.89 en tegen een middelprijs van f5.33 pe» hon derd stuks, een prijs die nog nooit hit r op de markt is gemaakt. Moeten we nog herinneren aan de ^oor- stelling van »Op hoop van zegen*, aans aan- den Maandagavond; of is verwijzing naar het Vergaderlijstje voldoende? Men verzoekt ons te melden, dat henri Borel met zijn rede over »De oorlog er het Oosten*, welke hij hier Dinsdagavond zal uitspreken, een reusachtig succes had voor de Amsterdamsche studenten-vereenip1 r. Het is thans zeker, dat de Mobilisatie club, van de thans hier garnizoen houdende infanterie, onder welke vele beroeps-artisten, op S April een uitvoering zal geven soor de Roode Kruis-afdeeling. We komen daarop terug. Aan de Centrale eierveiling hier werden gister aangevoerd 70 255 eieren, die alle ver den verkocht, de witte voor f4.30 tot f4 70, de bruine voor f4.70 tot f5.25, met ;en middelprijs van f4.70. De eendeieren deden f4.95 tot f5.10. Morgen is hier alleen geopend de apoth' ek van den heer W. A. van den Bovenkanp, Utrechtschestraat io.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5