Stadsnieuws. Advertentiën. bij zijn vroegere bondgenooten en den strijd verlengen en verscherpen. Qat het Duitsch- land geenszins ontbreekt aan de middelen om vol te houden, was ons door verschillende onpartijdige berichten reeds bekendeen getuigenis dato 7 Mei van professor dr. O. Lanz, die onlangs in Italië verbleef en door Duitsshland repatrieerde, bevestigt althans wat de noodige reservetroepen betreft deze berichten volkomenoverigens deelt men ook in Duitschland de meenisg, dat de inmenging van Italië slechts kan bijdragen tot verlenging van den oorlog. Zal er vrede komen, dan zullen andere factoren in het spel moeten treden en dat zoowel Frankrijk als Engeland overtuigd blijven, dat de overigens niet gering ge schatte hulp van Italië, hen niet tot de eindoverwinning zal leiden, blijkt wel uit de pogingen, die zij aanhoudend in het werk stellen om het aantal bondgenooten thans wordt ook Spanje in dit verband genoemd nog met een drie-of viertal te vermeerderen. Een specificatie van de Factoren, die wij, daarbij op het oog hebben, blijve hier in zijn geheel beter buiten bespreking, maar dat de vrede eenmaal zal terugkeeren, staat vast; en wanneer de toestand daarvoor zal rijp gewogen zijn, zal ook het oogenblik ziju aangebroken waarop de vredesonderhande lingen door bemiddeling van een buiten de p a r t ij e n staande macht zullen moeten worden ingeleid. Aangezien bij het kwaadaardig karakter, dat deze oorlog gaandeweg heeft aangenomen en het niet aanneemlijk is, dat de beslissing, met de wapenen zal te verkrijgen zijn vermoedelijk geen der partijen er toe zal kunnen of willen overgaan om het eerst vredesvoorstellen te doen, zal interventie onontbeerlijk worden. Van Amerika, de daarvoor meest aange wezene Staat, schijnt bemiddeling niet meer te wachten daar schijnen invloeden in het spel gekomen te zijn, die in den Europeeschen vrede geen voordeel zien en non-interventie verkieslijker achten. Bemiddeling zal dus moeten uitgaan van eene moreel en materieel hoogstaande Europeesche combinatie. Het is algemeen bekend, dat Z. H. de Paus reeds in die richting werkzaam is, en met volle kracht wil medewerken tot herstel van den vrede, de gewichtigste dienst, die thans aan het menschdom kan bewezen worden. Dat Z.H. daarbij den steun der Europeesche neu trale mogendheden niet kan missen, zal voor niemand nader betoog noodig hebben, even min als, dat juist de steun van onze Koningin en onze Regeering daarbij zoo wel in bet belang der zaak als in ons eigen belang niet mag en kan ontbreken. Dat èn onze Regeering èn de Paus deze overtuiging zijn toegedaan, is reeds gebleken onze Regeering heeft, ten einde de onont beerlijke samenwerking toteventueele bemiddeling te verkrijgen en zoo vruchtbaar mogelijk te maken, een wetsontwerp inge diend tot instelling van eeu tijdelijk buiten gewoon gezantschap bij den Paus, waardoor gemeenschappelijk overleg en eenheid van j opvatting omtrent den te bewandelen weg in de hoogste mate zal bevorderd worden. Dat er in Nederland tegenover een der 1 voornaamste middelen om het grootsche en j voor het oogenblik het grootste doel het j herstellen van den vrede te verkrijgen, van zooveel tegenstand blijkt, is wel betreu- I renswaard. 8. Voorstel van B. W. om het bedrag van te verleenen credieten aan nijverenteverhoogenvanfzo000 op f 50.000. 9. Voorstel van B. W. om over te gaan tot verdere verbetering van den Utrechtschen weg en daarvoor een crediet te verleenen van f 8000. 10. Voorstel van B'. W. naar aan leiding van het verzoek van het Be stuur der vereeniging «Ambachts school voor Amersfoort en omstre ken», om een verhoogd subsidie te verleenen ten dienste van den Avond-teekencursus voor ambachts lieden. 11. Voorstel van B. W. tot defi nitieve aanstelling van A. C. Kop- pejan als Directeur der Bedrijven en tot regeling van diens jaar wedde. 12. Voorstel van B. W. betref fende reclame tegen den aanslag in het vergunningsrecht van G. van W esterlaak. 13. Voorstellen van B. W. tot wijziging der Gemeente-begrooti'n- gen, diensten 1914 en 1915. 14. Vaststelling 2e gedeelte van hot kohier der Inkomstenbelasting. j dienst 1915. I IB. Vaststelling kohier Straatbe- j lasting, dienst 1915. 16. Vaststelling ie suppletoire ko- l hier der Hondenbelasting, dienst '9'5- 17. Behandeling reclame s Inkom stenbelasting. dienst 1914. 18. Behandeling reclame's Straat belasting, dienst 1914. 19. Vaststelling staten van onin bare posten, dienst 1914. 20. Voorstel van B. W. tot wijzi ging der Verordening op het be heer der Gemeente-bedrijven. Ds. Joh. Janse, te Utrecht, heeft bedankt voor het beroep naar de Cbr. Gereformeerde gemeente te Amersfoort. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dins dag 1 Juni 1915, des avonds te acht uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van leden voor de stembureaux voor de verkiezingen van leden van den Gemeenteraad. 3. Voorstel van B W. tot het I verleenen van vergunning aan de N. V. Stoom-olieslagerij en graan handel van J. van Vollenhoven voor het plaatsen van een elevator op Gemeentegrond. 4. Voorstel van B. W. om over te gaan tot het bouwen van eenige woningen van Gemeentewege. 0. Voorstel van B. W. tot onbe woonbaar verklaring vaji de per- ceelen Coninckstraat Nos. 97, 99, 101. 103, 87, 89/93, 9' en 95, toebehoorende aan E. de Neeling. 0. Voorstel van B. W. tot vast stelling van verordeningen, houden de bepalingen inzake het gewicht van roggebrood en het verbod van voederen van vee met rogge of rog gebrood. 7. Voorstel van B. W. tot toe kennen van een crediet voor de uit voering van de regeling betreffende de broodvoorziening. Onder dagteekeniug van 21 Mei schreven B. W. aan den Raad Het vorige jaar werd door U besloten, den U trechtscheweg te verbeteren van de Lange Bergstraat tot het pension Rustoord*, door de straat te verbreeden en de trottoirs te verharden met tegels, gesteund door trot toirbanden van graniet. De uitvoering van deze werkzaamheden heeft plaats gehad en niemand zal ontkennen, dat daarmede een groote verbetering is aan gebracht en een der hoofdverkeerswegeri, toe gang gevende tot de Gemeente, is gebracht in een staat, zooals die voor een dergeltjken weg behoort te zijn. De behoefte doet zich thans sterk gevoelen, met de aangegeven verbetering voort te gaan, niet alleen om de bewoners van het nog niet verbeterde gedeelte een behoorlijken weg te geven, waardoor zij steeds zonder bezwaren hun woningen kunnen bereiken, doch ook om te bevorderen, dat het reeds verbeterde deel niet door het losse zand, medegevoerd door afstroomend water of door verstuiving, wordt verontreinigd. Ook zal verdere verbetering het steeds druk ker wordend verkeer ten goede komen. Het meest gewenscht zou zijn, de verhar ding voort te zetten op de wijze, boven om schreven. Een verzoek van belanghebbenden, daartoe over te gaan, bereikte LJ reeds 31 Maart 1914, maar bij de Begrooting werd besloten, het verzoek, gezien de tijdsomstan digheden, toen niet in behandeling te nemen. Met het oog op werkverschaffing is even wel nagegaan, of niet tot uitvoering van het werk kan worden overgegaan. Daarom is door ons gedacht de verbetering van pension Rustoord* tot aan het einde van den weg zoover deze in onderhoud is bij de Gemeente, uit te voeren als volgt den rijweg brengen op een breedte van 6 Meter, afgezet met een koprol van klinkers en aan beide kanten een verhoogd trottoir, verhard met sintels, leem en grin'. De kosten van dit werk worden begroot op f7975, waaronder begrepen is een som van f 1656 aan arbeidsloon. Wij hebben de eer, U voor te stellen ons te machtigen, bovengenoemde werken te doen uitvoeren en daarvoor een crediet te verleenen van f 8000. Onder dagteeker.ing van 27 Mei schrev en zij In verband met de circulaire van den Minister van landbouw, Nijverheid en Handel van den 24 April 1.1. is door ons bij besluit van 21 dezer een regeling, betreffende de verkrijgbaarstelling van goedkoop, ongebuild tarwebrood en tarwemeel vastgesteld. Deze regeling heeft de goedkeuring van den Minister verkregen. Het is noodzakelijk geweest, voor de uitvoering dezer regeling een afzonderlijk bureau in te richten, terwijl de vele drukwerken een niet onaanzienlijke uitgave vorderden. Ofschoon wij vertrouwen, dat deze kosten niet althans niet in hun geheel ten laste van de Gemeente zullen komen, komt het ons toch raadzaam voor, nu reeds een crediet voor de uitvoering dezer regeling aan uwen Raad te verzoeken en stellen U voor, dat te j bepalen op f 1000. Onder dagteekening van 26 Mei schreven zij I Bij Raadsbeluit van 26 Januari j.l. werd i door uw vergaderiug een crediet toegestaan j I tot een bedrag van f20 000 voor de ver- strekking van credieten aan nijveren. Gelet op de aanvragen om crediet, tot ons gericht, tegen toekenning waarvan bij ons geen bezwaar bestaat/ is ons gebleken, dat het toegestane crediet niet toereikend zal zijn, waarom wij U voorstellen, dit te verhoogen tot f 50000. Met het oog op de arbeidsmarkt moet be vordering van nieuwbouw zeer wenschelijk worden geacht. Onder dagteekening van 21 Mei schreven zij Het Bestuur der vereeniging »Ambachts- school voor Amersfoort en omstreken* heeft zich tot ons gewend met het verzoek, te willen bevorderen, dat het Gemeentelijk subsidie, I bedragende f350 'sjaars, aar. haar toegekend j bij Raadsbesluit van 30 Juni 1911 ten be- hoeve van den avondteekencursus voor am- j bachtslieden, worde bepaald op f 500 per j jaar, zulks met ingang van 1 Januari 1915. Het aantal deelnemers aan bedoelden cur- j sus neemt steeds toe en bedroeg 107, waarvan I 87 uit Amersfoort, bij den aanvang van den I cursus 1914/1915, zoodat het getal parallel- J afdeelingK.n, dat 4 bedroeg, met éen vermeer- 1 derd moest worden. Voorts is het waarschijnlijk, dat met den cursus 1915/1916 een uieuwe parallel-afdeeling geopend zal moeten worden voor electrotech- nische werklieden en installateurs, nu in deze Gemeente electrische stroom wordt geleverd, alsmede een afdeeling ten behoeve van meu belmakers-orgelmaker, waaraan behoefte is sedert de .oprichting van een orgelfabriek even over de grens der Gemeente. De exploitatie-kosten van den avondtee kencursus zullen dientengevolge voor het jaar 1916 bedragen f 2000. Tot dekking van de meerdere kosten is het noodzakelijk, dat de inkomsten worden versterkt door verhooging der subsidies van het Rijk (met f 500), van de Provincie (met f too) en van de Gemeente (met f 150). Om de hierboven omschreven redenen zal de rekening over 1915 reeds sluiten met een vermoedelijk tekort van f 300. Een eventueele verhooging van het Rijks subsidie kan eerst 1 Januari 1916 ingaan. Het Bestuur der vereeniging hoopt echter, dat de Provincie en de Gemeente tot gedeel telijke dekking van het tekort over 1915 zullen medewerken door de verhooging van hun subsidie reeds te doen ingaan den ien Januari 1915. Daar de cursus in een groote behoefte voorziet, meenen wij, dat aan de vereeniging de gevraagde meerdere steun toekomt, zoo- 1 dat wij de eer hebben U voor testellen, door j vaststelling van bijgaand ontwerp-besluit, tot verhooging van het subsidie te besluiten. Op billijkheidsgronden meenen wij daar- aan echter deze voorwaarde te moeten ver- binden, dat ook het gevraagde verhoogd Provinciaal subsidie wordt toegestaan over 1915. Ten slotte stellen B. W. den Raad voor: 1. over te gaan tot het bouwen van zes arbeiderswoningen, overeenkomstig het bij dit besluit behoorende plan, op een terrein aan deFlierbeekstraat, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie A no. 1596, welk terrein door deze gemeente werd aangekocht ingevolge Raadsbesluit van 29 Novemoer 1910, goed gekeurd door de Gedeputeerde Staten van Utrecht den 6 December 1910; 2. voor de uitvoering van het sub 1 be- doelde plan eeu crediet te verleenen van f «4 450; 3. ter bestrijding van de kosten van den bouw, sub 1 bedoeld, alsmede ter vergoeding j van de waarde van het genoemde terrein, aan I te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot van f 16300. Zij stellen ook voor, te besluiten 1Na opruiming van de bestaande opstallen op de in eigendom aan deze Gemeente toe- I behoorende perceelen Achter de Kamp nos. 5 tot 13 over te gaan tot het bouwen van drie arbeiderswoningen op die perceelen, zulks overeenkomstig het bij dit besluit behoorende plan1 2. voor de uitvóering van het sub 1 be- doelde plan een crediet te verleenen van f4760 I en de betrekkelijke kosten te bestrijden met gelden, uit 's Rijks kas te ontvangen krachtens j Koninklijk besluit van 5 Januari 1914, no. 9, gewijzigd bij Koninklijk besluit van 27 Juli 1914, no. 55. De motiveering van dit voorstel hopen we op te nemen in het volgende nummer. Toen. klokke 10 uur, de kist, gewikkeld in de Belgische vlag, uit het sterfhuis aan de Van der Hagen-laan werd gedragen, zetten de twaalf Belgische hoornblazers den doodenmarsch in. Voorafgegaan door het Belgische harmonie- korps, dat zeer mooie treurmarschen speelde, en gevolgd door een zeer groot aantal Bel gische opper-, hoofd- en subalterne officieren, ook uit Harderwijk en Gaasterland, en vele Nederlandsche officieren en Belgische onder officieren en minderen, werd de doodenakker weldra bereikt. Daar waren mot belangstellende landge- nooten van den ontslapene samengekomen alle Nederlandsche officieren, gedetacheerd bij het interneerings-depot. Na den lijkdienst in de kapel werd de kist. in de Belgische driekleur gewikkeld, gratwaarts gedragen en onder de tonen van de »Brabani,onne« aan den schoot der aarde toevertrouwd. Majoor Sappin, kolonel I.emière en gene raal Dossin brachten een afscheidsgroet aan den in den vreemde ontslapen kameraad kolonel Oosterman sprak een woord van deelneming namens de Nederlandsche krijgs makkers; woorden, die diepen indruk maakten. Aan den heer J. M. J. Borgerhof Mulder, Gemeente-ontvanger van Hoevelaken, is thans tot 1 Mei 1916 vergunning verleend om te Amersfoort te blijven wonen. Dr. E. Kruisinga is wederom benoemd tot lid van de examen-commissie voor de Middelbare akte Engelsch. Na afgelegd officiers-examen worden de volgende cadetten-sergeant van de Kon. Militaire Academie gedetacheerd bij het depot der infanterie A. J. Dahler het 5e regiment infanterie S. Goudstikker, A. J. de Lange, J. M. Steenbeek en F P. Fikeuscher, bij het 16e regiment infanterie jhr. C. Sandberg, jhr. W. Boreel en D. van Kempen, bij het ie regiment huzaren jhr. G. A. Bowier, jhr. A. W. F. J. C. van Spengler, jhr. C. E. J. M. Verheijen en A. D. C. van Zijp, bij de vesting-artillerie J. Dekker, bij de genie J. F. Bisschoff. Aan reserve-sergeant J. H. N. van der Burg, van het 16e regiment infanterie, is toegekend de gouden kroon. De Minister van Oorlog heeft de bepalin gen omtrent het vrij vervoer per spoor, boot, tram, enz. door militairen zoodanig gewijzigd, dat door belanghebbenden geen verklaring behoeft te worden afgegeven, dat zijn beperkende geldmiddelen niet toelaten om zijn reis zelf te bekostigen. Hij, die vrij vervoer verlangt, kan volstaan met het indienen van een verzoek aan zijn compagnies-commandant, waarna deze vrij vervoer kan verleenen. HULPBANK TE AMEKSFUOKi. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG 31 MEI aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder, Mevrouw de Weduwe S. van Itallie-Zeehandelaar, in den ouderdom van 92 jaar. Uit aller naanf, Ph. van ITALLIE. Eenige en algemeene kennis geving. Amsterdam, 29 Mei 1915. Op de lijst van onstelbare poststukken komen weer voor tal van brieven, bestemd voor België, doch die niet mogen worden verzonden omdat zij gesloten zijn. Deze brieven moeten open worden ver- zonden. Hedenochtend werd op de Roomsch Katholieke begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van majoor A. I. Fl. de Bièvre, van de genie van het Belgische leger, die na korte ongesteldheid hier Woens dag op slechts 45-jarigen leeftijd is overleden. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. U. VAN WELDE REN barou BENWEIÜ») Kortegraoht 11. Tel. 178. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Incasseering van Wis sels en Quitantiön. Vreemd geld. Wissels op Binuen- en Buitenland. Verhuurt loketten In zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2