belangrijk verminderd door de hooge en onzekere inkoopsprijzen. Hoewel veel uitstaande vorderingen slechts langzaam binnenkomen, dient de midden stander tóch op tijd aan eigen verplichtingen te voldoen. Terwijl veel middenstanders hun zaken ten deele hebben gebaseerd op het bun in norrrftile omstandigheden ruim geboden leve- rancierscrediet, kunnen thans vele goederen slechts u.' .sluitend tegen contante betaling worden betrokken van de fabrikanten en de grossiers en moet men vooral bij de artikelen die uit het buitenland worden in gevoerd dikwijls een grooteren voorraad inslaan dan in normalen tijd, omdat men van verderen aanvoer niet altijd zeker is. Zoo ooit, dan heeft de middenstand thans behoefte aan een goedgeregeld credietwezen. Met steun van de Regeering werden reeds verschillende credietbanken opgericht om den middenstand tegen billijke rente het noodige bedrijfskapitaal te verschaffen. Deze Banken kunnen echter alleen crediet verleenen tegen persoonlijke en zake lijke zekerheid. Is het in normale omstandigheden reeds moeilijk, iemand te vinden, die bereid is, zich als borg te verbinden, in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden is dit veelai onmo gelijk. Veel middenstanders zullen dan ook al bezitten zij een belangrijken voorraad goederen en al hebben zij belangrijke be dragen van hun klanten te vorderen, zoodat er voldoende overwaarde in hun zaak aan wezig is door de bestaande Banken niet kunnen worden geholpen. Immers zij kunnen die overwaarde niet zakelijk verbinden. Komen deze middenstanders hun verplichtingen niet na dan is hun zaak in vele gevallen ten on dergang gedoemd. Wij meenen, dat er thans iets gedaan moet worden om den totalen ondergang van zoo menig kleiu-niiddenstaiidsbedrijf te voorkomen. Daarom besloten wij tot de oprichting van de »Algemeene borg-maatschappij«, welke zich borg zal stellen voor die middenstanders, die de eredietwaardiglieid hunner zaak kunnen aantoonen en ten ge volge van de tegenwoordige tijdsomstandig heden meer bedrijfscrediet noodig hebben, of die de aan hen verleende credieten zal verzekeren. De Maatschappij stelt zich ten doel, mede werKzaam te zijn fn bet belang van den landbouwenden middenstand omdat, hoewel deze middenstanders niet in die mate den druk der tijden hebben gevoeld als de handeldrijvende en de industrieele middenstanders, toch ook bij hen, wegens de groote stijging der prijzen van al hetgeen voor hun bedrijf noodig is, de credietbehoefte is gestegen. Wij twijfelen er niet aan, of ook van de zijde van den landbouw zullen wij den steun ontvangen, dien wij voor het welslagen van de zaak zoo noodig hebben en wij wijzen er in dit geval nog in het bijzonder op, dat het den landbouwers met behulp van de Borg-maatschappij gemakkelijker kan worden gemaakt, gelden tegen tweede hypotheek te verkrijgen, waarvoor de Borg-maatschappij eventueel de garantie tegenover de crediet- gevende instellingen op zich kan nemen. Ongetwijfeld heeft de geheele Nederland- srhe middenstand met erkentelijkheid kennis genomen van de plannen, door de Regeering beraamd tot vergemakkelijking der voldoe ning aan de credietbehoefte van den kleinen middenstand als gevolg van de tegenwoor dige oorlogscrisis. Het is echter duidelijk, dat deze plaunen van de Regeeiing de oprichting eener Borg- maatschappij niet overbodig maken, doch in tegendeel de noodzakelijkheid daarvan des te meer doen gevoelen. In de eerste plaats vallen buiten de plannen der Regeering alle ondernemers, die niet bepaald tot den kleinen middenstand kunnen worden gerekend en tóch door de tijdsomstandigheden behoefte aan crediet heb ben, terwijl verder, blijkens de mededeelingen van Zijne Excellentie den Minister van Finan ce ii in de vergadering van credietinstellingen op 13 Maart 1.1. te 's (iravenbage gehouden, het in de bedoeling der Regeering ligt, dat liet Rijk. bij het verleenen van credieten aan kleine middenstanders, die door den oorlogs toestand hun zaken ?ien kwijnen of teniet zien gaan, wel een belangrijk deel, doch niet het gebeele risico voor zijne rekening zal lage rente, waartegen deze credieten, volgens de plannen van de Regeering, zullen moeten worden verleend, het maken van winst ge- heel is buitengesloten, en vele Middenstands- credietbanken, die zeker in de eerste plaats j voor de hierbedoelde credietverléening in 1 aanmerking komen, eerst voor korten tijd werden opgericht, zoodat ook van het vormen van een reserve-fonds nog geen sprake kon zijn. Hierdoor is het duidelijk, dat juist bij j de uitvoering van de plannen van de Re- geering de Borg-maatschappij wier doel 1 is, zich ten behoeve van de credietverleenende instellingen als borg te verbinden uitne- 1 mende diensten kan bewijzen. Het ligt in de j bedoeling der oprichters een zoo groot mo- gelijk bedrag van bet nog overblijvend risico door de Maatschappij te laten overnemen, t doch zich door overeenkomsten met de Ge- meenten, vereenigingen en particulieren er tegen te dekken, dat het risico onevenredig I wordt aan de ontvangen premiën. Gemeenten vereenigingen en particulieren kunnen op deze wijze, als zij iets voor den middenstand j willen doen. door bemiddeling van de Borg- maatschappij erin slagen, hun risico's over een zoo groot mogelijk aantal personen te j verdeelen. Aangezien de Borg-maatschappij statutair 1 verplicht is, plaatselijke deskundigen aan te stellen, die belast zullen zijn met het onder zoek, de inrichting en de controle van de "boekhouding van middenstanders, waarvoor de Maatschappij zich borg stelt, ligt het in onze bedoeling, in overleg met de Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands-crediet- bank en de bestaande plaatselijke organisaties, allerwege de oprichting van Bureaux voor administratief en technisch advies voor den middenstand krachtig te bevorderen. Deze bureaux, waaraan tevens deskundigen kunnen worden verbonden voor het taxeeren, zoowel van vaste eigendommen als van ma- chineriëen en koopmansgoederen, zullen niet alleen aan de Borg-maatschappij goede dien sten kunnen bewijzen, doch mogelijk mede hun bemiddeling kunnen verleenen bij de uitvoering van de plannen der Regeering. Het ligt toch in de bedoeling, dat Rijks- steun alleen zal worden verleend aan mid denstanders, die na onderzoek blijken dezen steun waardig te zijn, terwijl daarbij ook het voeren van een eenvoudige, doch pas sende boekhouding als voorwaarde zal wor den gesteld. Rijks-steun voor de oprichting en de instandhouding der bureaux zal wor den aangevraagd. Wij vertrouwen, vervolgt de circulaire, dat U door het nemen van een of meer aa«- eiscben worden gesteld, waaraan lokaliteiten moeten voldoen om voor een door B. W. te verleenen tapvergunning of een verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, in aanmerking te kunnen komenen te willen overwegen Ihet vaststellen eener verordening, waarbij wijken worden aangewezen, waarin door B. W. vergunningen niet verleend mogen worden. Volgens »L)e Eembode* hebben thans de R. K. drank weer-vereenigingen hier ter stede, zijnde het Kruisverbond St. Francis- cus, het Kruisverbond St. Bemardus, de Maria-vereeniging St. I'ranciscus Xaverius en de Maria-vereenigingen der parochiën O. L. Vr. Hemelvaart en St. Her.ricus op initiatie! van eerstgenoemde vereeniging het volgende adres gericht tot den Gemeenteraad: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden, allen Bestuursleden van R. K. drankweervereenigingen te Amers foort, gezamenlijk vertegenwoordigende .500 leden 1. dat de Drankwet uwen Raad de ge legenheid biedt, aan H. M. de Koningin voor te stellen, dat voor deze Gemeente een verlaging van het maximum der ver gunningen worde vastgesteld dat adressanten het wenschelijk achten, dat van deze bevoegdheid worde gebruikt gemaakt dat zij evenwel het vaststellen der ver laging van het maximum-vergunningen aan het wijs inzicht van den Raad overlaten 2. dat vergunningen en verloven in de nieuwe sta3swijken niet worden verleend; dat zij een Memorie van toelichting aan hun verzoek meenden te mogen toevoegen. Redenen waarom zij uwen Raad verzoeken, aan H. M. de Koningin het voorstel te doen, het maximum der vergunningen te verlagen. 't Welk doende, enz. De Memorie van toelichting luidt als volgt: Ondergeteekenden meenen, ter motiveering van hun verzoek, den Raad te mogen wijzeu op de volgende punten. 1. Dat vóór 1920 een voorstel van dien aard door den Gemeenteraad niet kan worden gedaan en het onbekend is, hoe spoedig het nu bepaalde maximum binnen de volgende ,s jaren is bereikt. 2. Dat het thans bestaande maximum wettelijke vergunningen te Amersfoort nog het behoefte-maximum overtreftdit moge blijken uit a. dat de toeneming van het aantal man nelijke, zoowel als vrouwelijke drankbestrij ders (sters) hier ter stede steeds vooruitgaande b. dat te Amersfoort een groote gestichls- deelen in deze Maatschappij zult willen mee- i werken om het voortbestaan van deze 'nij- 1 bevolking is gevestigd; c. dat het aanwezig I veren ie veitekeren en ilctueii «*IJ una hierbij aijn van vele militairen, aan wie men ook in het bijzonder tot hen, die het allergrootste J van overheidswege uit het oogpunt van tucht belang' hebb-n bij het instandblijven vatteen credietwaardigen middenstand, n.l. den groot handel en den tusschenhandel. Wij wijzen er U nog op, dat eventueele verliezen blijkens art. 34 der Statuten zoo veel mogelijk zullen worden bestreden uit de premie en omslag, te betalen door de discipline den verkoop van sterkedranken ontraadt, en een verlaging van het maximum I der vergunningen, ook in het algemeen be lang, minstens nuttig maakt. d. Dat een verkoopplaats van sterkedran ken meer dan de behoefte noodig maakt, een verleiding voor de(n) zwakkeling is, die NTccrlandsch bloed», gevolgd door de «Bra- ban^onnc*. Toen kwamen de waterlanders voor den dag en meer nog nadat korporaal Pruvost had gezongen «Mijn Vlaanderen heb ik hart- lijk lief*. Sergeant-majoor Merlot vergastte de doodstil luisterenden op twee Fransche liederen 'en soldaat N'ieuwenhuijzen zong een Vlaamsch lied. Aalmoezenier De Ridder hield achtereen volgens in het Vlaamsch en het Waalse!» een geestdriftige rede waarin hij zijn land- genooten wees op hun plichten tegenover hun dierbaar vaderland, maar ook tegenover het land, dat zoo hartelijk gastvrijheid hun verleende. Ge zijt Belgen, niet V lamingen en Walen, en onze wapenspreuk is «Een dracht maakt macht*. Leeft dan ook eendrach tig. spiegelt IT aan onze dappere soldaten, die schouder aan schouder staan voor ons geliefd land. Spr. was er van overtuigd, dat zijn erustig woord op de/.en gedenkwaardigen dag ingang zou vinden bij allen en kondigde, onder da verend applaus aan, dat het Comité voor vluchtelingen genade voor recht had doen gelden en amnestie had verleend óok aan het gezin dat, wegens vechterij, voor de keuze was gesteld naar Belgie terug te keeren dan wel naar een vluchtoord te wor den gezonden. Tot slot werd door de heeren Pruvost en Nieuwenhuizen gezongen «De Vlaamscho leeuw*, het refrein w aarvan alleen mee aan hieven voorzoover de aandoening hun niet I te sterk was. i Eerst bij half vier scheidde men, na nog onthaald te zijn op chocolade, sinaasappels, sigaren, enzoovoort. I Voor de vrouwen der geïnterneerden wordt hedenavond van half zes tot half negen in I «De Keizerskroon*, belangloos door den heer J. J. Scholten afgestaan en evenzeer belang loos door den bloemist A. van den Brink 1 (Soesterweg 73) en den décorateur J. W. van i Achterberg!» (Westsingel 33) in een winter- I tuin herschapen, een soirée musicale gegeven. De geïnterneerde K. Holst teekende voor het programma, dat hectografisch werd ver- menigvuldigd, een heel mooi titelblad. Jean Bouteau, de eigenlijke aanstichter van deze bijeenkomst en de ontwerper der apotheose, is dagen en nachten in de weer geweest om een zeer goed geheel te verkrijgen. Naar het programma te oordeelen, is hij daarin volkomen geslaagd. Hij kreeg de medewerking van het prachtige symphonie- orkest, van madame Magda Peeters, die een hulde aan haar Koning dichtte, en van de heeren Beunier en Vancaen (monologen), Vanlierde (mandoline), Merlot (tenor), Frei- linckx (violoncel) en Mambour (viool). Hoeveel aandoeningen zullen den zang van «Brabanconne* en «Vlaamsche leeuw* en de zeer goed gedachte apotheose wekken! De jongedames C. E. Mensing en M. Mensing verwierven het diploma Handen- arbeid (slöjd). Zij werden opgeleid door den heer G, credietnemers vodt wie de Maatschappij zich de noodige wilskracht mist aan de verleiding Cadée, ambtenaar aan het Rijks-opvoedings- ■-!ij-:-i11->gesticht. borg stelt. Het eerste risico wordt dus niet gedragen door de aandeelhouders, doch door de credietnemers zelve. Bij grootere risico's op een hoofd zal de Maatschappij contracten met herverzekeraars afsluiten. Aangezien reeds jaren naar een dergelijke van de vele drinkgelegenheden weerstand te bieden. 3. Dat de uitbreiding van de maatschap pelijke kwaal van het alcoholisme hier ter stede van overheidswege niet genoeg be teugeld wordt door het aanvaarden van het instelling is uitgezien, zijn wij overtuigd, dat J wettelijk maximum der vergunningen zooals niet alleen thans, doch ook in de toekomst onze Maatschappij in een blijvende behoefte zal voorzien. Stellig mag worden verwacht, dat ook ver schillende Gemeenten bereid zullen zijn, door een deel van het overblijvend risico v».n de schouders der credietverleenende instellingen over te nemen, het welslagen van de plannen der Regeering te vorderen. Men neme echter in aanmerking, zooals bovendien in de meeste Statuten is voor geschreven, dat in het algemeen een crediet- instelling slechts voorschot kan verleenen, wanneer zij voor aflossing en rentebetaling ten volle zekerheid heeft verkregen. Zulks geldt te meer, nu in verband met de uiterst in de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan prof. dr. H. L. Oort, uit Leiden; in de Doopsge zinde kerk, ds. D. Pottinga, uit Arnhem. Des avonds te half zeven zal in de reli gieus-socialistische samenkomst, welke wordt gehouden in de kerk aan de Blankenheim- straat, spreken ds. N. J. C. Schermerhorn, uit Nieuwe-Niedorp. De Commissaris de Koningin in deze Pro vincie heeft aan de Gemeentebesturen van zijn gewest medegedeeld, dat onder den term «Militie*, voorkomende in art. 5 ie lid, lit. C der Kieswet, niet begrepen zijn landweer- en landstormplichtigen en dat uit dien hoofde schorsing van het kiesrecht voor T- landweer- en landrtlrmmannen niet behoelt K»m"S Alben geboortedag beleeft. I de Drankwet van 1 November 1907, art. 4 iste lid, voor het algemeen welzijn toestaat, i Redenen waarom ondergeteekenden den Edelachtbare Raad der Gemeente Amersfoort eerbiedig verzoeken, op hun verzoek in het algemeen belang gunstig te beschikken. Herinnerd zij, dat de Kamer van Koop- handel en Fabrieken aanstaanden Zaterdag- j avond een openbare vergadering houdt ten Stadhuize. De 40ste verjaardag van den Koning der Belgen wordt heden, gelijk wel vanzelf spreekt waar Amersfoort sedert 11 October van het 1 vorig jaar een met den dag wassende Bel gische populatie heeft, ook hier herdacht. Niet gevierd. Daarvoor is België te zeer gevallen als slachtoffer van den vreeselijken j verdelgingskrijg, zijn de Belgen te zeer onder den indruk daarvan. In de gewone bijeenkomst van officieren in «Amicitia* herdacht kolonel J. Lysens met een enkel, van diep gevoel getuigend woord de omstandigheden onder welke Ir. het kamp bij Soesterberg werd plechtig geopend een werkschool, gesticht door de «Institution du travail*, van welke de heer 1 Buys, tc Charleroi, de 2Ïe) is. Van de tien tehuizen van het Comité voor uitgewekenen wapperde de Belgische drie kleur. Toen de vluchtelingen, bijna allen getornd met zwart-geei-roode strikjes, hedenmiddag 1 hun gewone eetzaal in «Het Valkje* betra- 1 den, vonden ze die in feestdos, de tafels be- 1 met helderwit papier, aan de tooneel- H. M. de Koningin te willen verzoeken een zijde mooie planten waartusschen een groot besluit te nemen, waarbij het maximum-aan- portret van hun Koning, gedrapeerd door tal vergunningen in deze Gemeente voor de hun nationale vlag. eerstvolgende 5 jaar wordt bepaald op 61 Nadat de maaltijd was afgeloopen, speelde een verordening te willen vaststellen, waarbij een der Belgische onderofficieren het «VVien plaats tc hebben. Kennisgevingen, welke eventueel inge volge art. 24 der Kieswet bij de Gemeente besturen inkomen en die betrekking hebben op bovengenoemde categorieën van militairen, kunnen derhalve ter zijde worden gelegd. In de jongste Raadsvergadering werd in gebracht en in handen gesteld van Burge meester en Wethouders ter fine van pre advies een adres van het Amersfoortsche Drankweer Comité, houdend verzoek, aan Een vriendelijke hand schrijft ons: Ier aanvulling van uw kort bericht be- i treffende de promotie en de prijsuitdeeling i aan de Ambachtsschool diene nog het volgende. De Voorzitter, de lieer Buijs, hield bij deze altijd weer aantrekkelijke plechtigheid een pittige, vaak van humor tintelende toespraak l tot de leerlingen en wees hen op de be langrijkheid van het thans voor hen afge- j sloten levenstijdperk. Waren zij tot nu toe j steeds omringd, gesteund en geleid geworden door hen, die hun grootste voldoening vonden' in het dienen van der leerlingen toekomstig geluk, het harde, werkelijke leven zou hen wel leeren, dat het daar meestal anders is en ieder voor zich zelf zorgt. Het zou voor hen worden nu een staan op «eigen beenen*. De Voorzitter verwachtte, dat de stevige grondslag, voor hun verdere levensontwik keling op de school gelegd, het hun ge makkelijker zou maken, den strijd om het bestaan met succes te voeren. Op verschillende gevaren, die in het wer kelijke leven de leerlingen bedreigen, werd met ernst en klem gewezen en de weg aan geduid, hoe aan die gevaren te ontkomen is. De leerlingen werden aangespoord tot voort durend werken en studeeren, opdat een hoogere ontwikkeling zou worden bereikt, welke weer zou voeren tot hooger klimmen op de maatschappelijke ladder. De voorzitter vond gelegenheid in dit verband te wijzen op het slagen van de „werkers" onder de oud-leerlingen, onder wie er zijn, die, be- trekkelijk kort na de school veriaten te heb ben, uitstekend bezoldigde posities verover den. Warm werd den leerlingen aanbevolen, het bezoek der inrichtingen voor voortgezet teekenen en voor hen, die verder door studeeren de nieuwe Voorbereidende cur sus voor Middelbaar Technisch Onderwijs Overgaande tot de uitreiking der diploma's feliciteerde de Voorzitter de leerlingen met het bereikte resultaat en hoopte hij, dat de band met de school bestendig zou blijven Voor den nieuwen cursus zijn ingeschreven 95 leerlingen, nl. 43 machine-bankwerkers

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2