BIOSCOOP LMÏSTBHT. Heyligers Verhoef, j: De verschoppeling IDe doodelijke Tango Advertentiën. Stadsnieuws kamer UITVOERING CATTIE Co. Vluchtelingen. In 1815 stopte het Weener Congres twee broertjes, een bruin en een blond, een woel water en een meer kalmgeaarde, in een zelfde bed, en schreef daarop: Nederland. Ze moes ten heel zoet zijn en stil en rustig slapen Want de Weener Procrustus oordeelde, dat er in de eerste plaats rust noodig was, en in de tweede plaats rust, in de derde plaats rust, en nog eens rust. Dat kunnen twee levenslustige bengels niet. Die twee hebben elkaar uit dat enge bed gevochten. En nooit herinner je je uit je bengeljaren een beteren kameraad, dan aan wien je eens een paar blauwe oogen bezorgd hebt om, in ruil, een paar leelijke builen terug te krijgen. En beiden zijn ze hun eigen weg gegaan. Het Koninkrijk der Nederlanden, het eene stuk, dat van het groote deel dien naam, bleef behouden, heeft, langzaam van aard, tóch den Jan Salie-geest wederom weten om te zetien in dien van den kranigen, kloeken Jantje Kordaat, met het oude vuur der 17e eeuw stralend uit de heldere kijkers. Dat gedeelte herdenkt met de Draagster van den grooten Oranje-naam het honderd jarig bestaan van het Koninkrijk der Neder landen, thans een eilandje te midden van een zee van bloed en vuur. Of die vloedgolf daar overheen zal wassen We weten het niet. We zullen het afwachten. Stormvloeden zijn niet vreemd aan de ge schiedenis van het Nederlandsche volk, dat daaraan nog nooit is bezweken. De leeuw uit het wapen der Nederlanden, hebben we voor een poosje weer veranderd in den Zeeuwschen leeuw, die het worstelen gewend is, maar bij alle Oranjes, en de jongens van Jan de Witt er bij, altijd nog den kop boven water heeft gehouden. Hoogmoed. »Wilt gij den vrede dienen, strijd dan niet tegen den oorlog, maar tegen den hoogmoed onder de menschen Jhr. mr. De Savornin I.ohman. Hetgeen hier als motto aangehaald, is een van die treffende waarheden, die van tijd tot tijd uit de ervaring van wijze menschen gekristalliseerd worden en waarin ieder nuchter denkend mensch zijn eigen nog niet bezonken overtuiging ziet weerkaatst. Een waarheid echter, die, bij de minste overweging hoe men haar zal dienen, al dadelijk eer. verschiet opent van strubbeling met menschelijke instincten en ondeugden, die sedert de vroegste tijden het lot van volken en -individuen hebben beheerst. Inderdaad, wie met een beetje menschen- kennis om zich heen ziet, zal niets meer op vallend vinden dan den algemeenen hoog moed onder de menschen, die tot verwaten heid uitdijt, wanneer hij niet door redelijke gevoelens wordt beteugeld. De een is hoogmoedig op geboorte, relaties of fortuin; de.ander op uiterlijk, toevallige gave of geleerdheid: een derde bloot uit overdreven zelfgevoel. De hoogmoed tiert in alle rangen en stan den. Ingeval van materieele welgesteldheid en persoonlijke of maatschappelijke onaan tastbaarheid overwoekert hij gemakkelijk alle andere gevoelens. Hij is de oorzaak van wrijving, botsing, verwijdering, vervreemding, nijl en haat onder de menschen Behoudens, in zeldzame gevallen, door levenswijsheid, laat hij zich slechts onderdrukken door de harde slagen van het lot. Daarom is de hoog moed grooter in de zoogenaamde beschaafde kringen dan onder de heffe des volksgrooter in tijden van vrede en voorspoed dan in tijden van oorlog en Lruul geweld; grooter onder een rechtvaardige, humane regeering dan onder een regeering met de knoet. Is het nu niet, alsof we ons in een vicieusen cirkel zullen bewegen, als we den strijd tegen den hoogmoed aanbinden Er is in de laatste tientallen jaren ontzaglijk veel gedaan om den piensch materieel, hygiënisch, economisch, geestelijk en zedelijk in betere conditie te brengen. En het gevolg? De gemeenschaps band wordt losser, ieder voelt zich een mogendheidje apart, de hoogmoed stijgt zienderoogen. Mij uit zich in allerlei hinder lijke, onbehaaglijke vormen. De straatjeugd oefent met een brutaal, uitdagend gezicht eer. schrikbewind uit onder het motto: »je kunt me tóch niets maken*. Jonge menschen, wier geestelijke horizon, bij gebrek aan doorzicht en ervaring, nog niet wijder is dan het cirkeltje dat hun neus beschrijft bij hun parmantige bewegingen, voeren in hun vergaderingen soms het hoogste woord en brengen elkaar het hoofd op hol door overdreven zelfverheffing en cynische, dwarse criliek op al hetgeen buiten hun bevatting ligt. In wetenschappelijke en in kunstkringen uit zich de hoogmoed door een stuitend cxcusivisme, dat bij de .waardeering van arbeid en verdienste persoonlijke en zake lijke consideraties toelaat, die met de be- leekenis van het werk niets te maken hebben. In de uitgaande wereld openbaart zich de hoogmoed in aanstellerij, weelderigheid en pervers genot, waarbij de mede-verantwoor delijkheid voor gemeenschapstucht niet wordt gesteld. Dc in een langdurig tijdperk van vrede groeiende voorspoed brengt de men schen tot uitspattingen en buitensporigheden van allerlei aardde aan de gemeenschap bewezen sociale rechtvaardigheid vergeldt het individu door brutaal egoisme en stuitend machtsmisbruik tot de boog te strak wordt gespannen en, zooals het waarschuwen de spreekwoord zegt, »hoogmoed voor den val komt*. Zoo is het sedert oeroude tijden gegaan onder families, klassen ên volken. Het eenig afdoende zuiveringsproces was tot nu toe de oorlog! Vandaar, dat veel menschen op goede gronden den oorlog een even noodzakelijk kwaad vinden als de wervelstormen in tro pische gewesten, waarvan wij immers het verwoestend en toch zuiverend geweld ook niet anders dan met een siddering van vrees kunnen gadeslaan. Wie den oorlog wil bestrijden en zich bewust is van de dreigende verwordings processen, die de eeuwige vrede onafwend baar met zich brengt, moet tevens de zach tere middelen tot beteugeling van allerlei buitensporigheden kunnen aanwijzen, die bij het tegenwoordige en het toekomstige geslacht den oorlog kunnen vervangen. Voorshands kan ik ten hoogste gelooven, dat de volken met die zachtere middelen (hpogere beschaving, opvoeding, internati onalisme in wetenschap, kunst, handel en industrie) hun regeeringen kunnen pressen tot meer zelfbeheersching bij de dikwijls lichtzinnige machinaties, welke tot den oorlog leiden. En dan is het nog de vraag, of de vol ken door overreding en beïnvloeding zóo toegankelijk gemaakt kunnen worden voor die zachtere middelen, dat zij er zich naar gedragen óok, hoewel hun individueele natuur er volstrekt niet mee strookt. Neem nu eens de betrekkei ij k een voudige kwestie van de huiselijke opvoeding in de eerste levensjaren van een kind. Een mensch is van nature ijdel en behaag ziek. De kiem van hoogmoed is er dus. En J zij is onuitroeibaar. Het is alzoo een zaak van verstandig pedagogisch beleid om haar groei te beteugelen. Is het sedert 20 eeuwen bepreekte en tot nederigheid vermaande menschelijk geslacht pzeda^ogisch nu ten minste zoover ontwik keld, dat vaders en moeders sportaan samen werken om dat gevaarlijke kiempje van den hoogmoed er onder te houden Immers integendeel Van de prille jeugd worden de ijdelheid en de eigenwaan van het kind gevoed door blinde bewondering. Vader en moeder bewondere/i het kleine kind, omdat het hun eigen vleesch en bloed ,s. Zij bewonderen zijn eerste lachje, zijn eerste onsamenhangende geluidjes, zijn eerste onbeholpen pogingen tot loopen, spreken en onderzoeken. Familieleden, vrienden en kennissen doen mee aan die bewondering, uit verwantschap vleizucht of wellevendheid. Het kleine kind ziet zich aanhoudend om ringd door bewonderende gezichten. Vooral in gezinnen, waar de ouders ruim den tijd hebben om zich voor het kind te intertsseeren en waar een drukke aanloop 1 is van menschen, die uit vriendschappelijk- heid gaarne meezingen in het koor van I bewondering, lof en verheerlijking, voelt het kind zich gauw als het middelpunt van aller belangstelling. Natuurlijk wreekt zich dit op den duur. Het kindje wordt dwing- ziek en onhebbelijk, later pedant en aan- J matigend. Het maakt »oorlog« om een I futiliteitde overwinning maaktr hem on- genietbaarder, de nederlaag ve vult hem j met wrok. Overwin dat nu maar eens Preek maar eens tegen het ouderlijk in- stinct, schrijf maar eens brochuretjes tegen het menschelijk zelfbehagen Het is allemaal 1 even vruchteloos als te trachten de grillen van het klimaat te betoomen met vriendelijke I woorden. Meen nu niet, dat ik U de les lees en j mijzelf een haar beter acht dan U. Och, toen de liefde voor het kleine kindje in het j hart woelde, was de paedagogische wijsheid j ook bij mij zoo klein. Onlangs deed een man mij een verhaal van zijn vaderlijk lief en leed, en ik her- kende in die smartelijke uiteenzetting "an begane doch pas nu erkende fouten mijn eigen zwakheden. betreffende de regeling 1 aardappelen. 1 den uitvoer van De jongedames A. F. Brouwer, S. J. K. de Greef en A. M. van Kempen verwierven de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. Vervolg stadsnieuws zie bijblad. PREDLKHEURTEN. Zondag 18 April. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10Va uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. lo'/a uur. ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegrachl). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5Va uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk(Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5'/^ uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. g'/a uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. HULPBANK TE AMKRSFUOK I. programma van 10 tot eu met 22 April 1, "Laatste Bioscopischeoorlogsberichten.no 4. 2. Turnoefeningen en spelen in de Onder» I offigiersschool te Potsdam. Pracht-sportnummer Boeiende kunstfilm in 2 atdeelingen. I Spa"»" »nd beeld uit het leven van een i kunstenaar. I 5, Vogels in de boomen, gekleurd. Komisch. 6. Een tijdperk van vorschrikkiugen. His torisch schouwspel uit de Fransche Revo lutie. Drama. 7. Vader Kerstmis bij de woudbewoners. Feüerie. i Modern drama in 2 afdeelingen. 10. Lcmke als veearts. Komisch. Explicateur de heer T. HARTI.OOPKR. ORKEST: Piano, de heer S. Smolders I Viool, de heer G. BONF.HIU.; Cello, de heer j. j, van' RoON. j Prijzen der plaatsen 50, 35 en 20 et. Prijzen voor militairen beneden den r.oig van onderofficier (behalve op Zon- en Feestdagen) I 2--,. 20 eu 10 cent. DE DIRECTIE. "Pot het geven van oel.dkn ter l.een zal een commissie uit het Bestuur op DINS DAG 20 APRIL aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Kaadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. 11 ER MS. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Vrouwe Lonise Henriëtte Cornelia van Weduwe B. J. van Eck, in den ouderdom van 90 jaar. Aerdenbout, K. PRINS VAN WEST- DORPE-Van ECK. Jhr. mr. A. Th. PRINS VAN WESTUORPE. Amersfoort, L. M. A. BLOEM-Van Eck. J. W. C. BLOEM en kleinkinderen. 's-Gravenhage, 14 April 1915. Bal ist raat 65. Allen, die iets te vorderen hebben van- of schuldig zijn aan mejuffrouw cornelia BareNDINA SMIT, gewoond hebbende en overleden te Amersfoort, Kampstraat 48, den 6 April 1915, gelieven daarvan vóór 20 April 1915 opgave of betaling te doen ten kantore Soestervveg 7 van Notaris BOLK. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft te kennen gegeven, dat hoewel er met het oog op de tijdsomstandigheden geen feestelijkheden zullen plaats hebben ter gelegenheid van de eerstkomende verjaar dagen van leden van het Koninklijk Huis, op 19 en 30 April, de burgerij zich van het uitsteken der vlaggen niet behoeft te ont houden. Dus, Maandag op den jaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, de vlaggen uit. Ter Secretarie der Gemeente ligt ter in zage een overdruk uit de «Nederlandsche Staatscourant* van 11 en 12 April 1915 AMERSFOÖRTSGH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. van wki.dkkkk Intron renders) Kortegracbt II, Tel. 176. TelegrauiHdres: „Wisselkantoor". Assurantif-n, Incasseeri.r.g van Wis- Credieteu. seis en Quitantlen. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- er Effecten, Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. GEVRAAGD met 1 Juni of eerder onge meubileerde ZIT- en SLAAP- of ongemeubileerde ZITKAMER met slaap gelegenheid. Brieven onder letters E. G. aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracbt 9. Maatschappij tot lie vordering der Toonkunst A I'd ec li ng Amersfoort,. der Zangtrereeniging op Dinsdag 2D April 1915 (aanv. 8 uur precies) lm. AMICITIA, onder leiding van den heer M. W. .PKTRI. R. Schumann. Dor Rose Pilgerfahrt. L. Délibes. Deux choeurspourvoixdefemmes. X W. Gade. Lenteboodschap. Liederen, voor te dragen door solisten. Solisten Mevr. V. KamerlingVan Vollen hoven (sopraan) te Amersfoort; Mevr. M. G. Pont—Sligcher (alt) te Hilversum; de heer E. G. Tobi (tenor) te Diisseldorf, en eenige dames en heeren, leden van de zangvereeni- g'ng. Klavierbegeleiding: Mej. H. J, T. Mezger. Voor toegang zie nnnplnkbiljetlen. (Th. W. J. HEYLIGERS en inr. dr. II. Th. A. VERHOEF). Kaas ter* en Commission iiiiirs in effecten. ZUIDKIXGEL no. 42. Telefoon 327. Coupons. Incasso's. SAFE-DEPOSIT. COMM. IN EFFECTEN. KASSIERS. PLANTSOEN 12, Interconun. Telephooii ISS. SAFE-DEPOSIT. He HU KG KM EKSTER van Amersfoort noodigt belanghebbenden uit, hunne rekeningen voor leveranties aan het. Comité voor de Belgische vluchtelingen alhier over de maanden Januari, Februari en Maart 1915 vóot 28 APRIL I915aan het Comité in te zendon aan het. adres van den heer W. WOUDSTRA (Stadhuis). Na dien datum aal over die maanden geen betaling meer plaats vindea. Amersfoort, 16 April 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWÏJCK.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2