Stadsnieuws hoeveel stroom door het toestel is gepas seerd, Het cijferblad van den meter is zóo ingericht, dat niet het aautal omwentelingen, doch direct het verbruik wordt aangewezen. Wanneer dus b.v. 100 omwentelingen van den meter overeenkomen met i Kilowattuur (de verbruikte energie wordt uitgedrukt in Kilowatts verkort geschreven K. W. U. evenals b.v. bet gas- en het waterverbruik In M8) dan verspringt het cijferblad niet bij" elke omwenteling, doch eerst btj elke hon derd omwentelingen. Een volgenden keer hoop ik mede te deelen, wat men alzoo met de electrische energie, wier weg wij nu van af de Centrale tot aan het huis hebben gevolgd, kan doen en dan tevens de vraag te beantwoorden, hoeveel een en ander ongeveer zal kosten. (Slot volgt.) Een verzoek. De lente heeft lang op zich laten wachten maar ze is dubbel schoon verschenen. De malsche regen, d:e in den nacht van Zaterdag op Zondag is gevallen, heeft het nieuwe leven in de natuur verkwikt. En nu het weer zich blijkbaar goed wil houden na de verdrijving der koude en de ontvangen verkwikking, voelt menigeen als vanzelf den lust tot het maken van tochtjes in zich levendig worden. Tot hen richten wij een klein verzoek. Berooft de natuur niet van haar schatten en helpt ons het vandalisme bestrijden, dat zich openbaart in het afrukken van boom takken, bloemen, ja, soms wel in het uit rukken van heele boompjes. Oqjsiert niet de heide, het bosch, de lan delijke omgeving met achteloos weggewor pen boterhampapieren, sinaasappelschillen, eierschalen, enz. Het is een geringe moeite, in den bodem een klein kuiltje te maken, om daarin der gelijke zaken te begraven. Ge kunt dit zoo gemakkelijk doen met den hak van uw schoen, met uw hand, uw zakmes of een botaniseerschopje. Dan behoeft niemand zich over u te ergeren en zult ge door uw voorbeeld anderen prik kelen tot navolging. Eerbied voor de natuur en eerbied voor uzelven kweeken voorbeelden en vormen de beste bestiijding van vandalisme. Ten slotteweest voorzichtig met het weg werpen van niet volkomen uitgedoofde lucifers of eindjes sigaret of sigaar. Bosch- of heidebrand voorkomen is oneln- uig gciu*A*cuj*cr uan nem te blusschen. Het nieuwe en ongetwijfeld hoogst belang rijke tijdperk voor onze goede stad, dat der electrificeering, het verkrijgbaar stellen van electrische energie voor licht maar bovenal voor kracht, is, zooals we !n het vorig num mer met een enkel woord vermeldden, Zater dagmiddag om 4.19 ingetreden. Op dat oogenblik heeft de Burgemeester voorgoed tot stand gebracht de verbinding, tusschen de electrische centrale der H.E.M. en het kabelnet in de Gemeente. In het meethulsje, bezijden de kantoorge bouwen van de Gemeentelijke gasfabriek opgericht, waren met den Burgemeester saamgekomen de drie Wethouders, bijna alle Raadsleden, de heer Suringar, technisch ad viseur der Gemeente, de Directeur en amb tenaren van de H.E.M. en vele hoofdambte naren van de Gemeente. Alvorens de verbinding te bewerkstelligen, zeide de Burgemeeste ngeveer: Ik geloof, dat het een goede gedachte is geweest, op dit oogenblik aaam te komen In gewone tijden zou dat vanzelf sprekend zijn geweest, doch in de laatste negen maan den leven we in een zóo groote depressie, dat alle Idee van feestelijk samenzijn is uit gesloten. Toch was het goed, dat we hfer samenkwamen, want thans zullen we beleven een van de plechtige oogenblikken, voor zeer groot belang voor de Gemeente, een keer punt in baar geschiedenis. Als we de couranten naslaan, lezen we, dat bij de eerste levering van gas heel de stad heeft feest gevierd en overal de vlag werd uitgestoken om een destijds (1859) z4o be langrijke gebeurtenis. En toch, wat is dat ge weest? De overgang van olie en petroleum naar gasverlichting en een betere straatver lichting. Doch wat krijgen we na Geen betere verlichting, al is het electrisch licht hygiënisch beterwant de gasfabriek volbrengt haar taak uitstekenddoch bovenal krijgen we de energie, welke kan benut in het klein-bedrijf. Topn twee jaar geleden we ons wendden tot den industrie-consulent, den heer Kist, om te bespreken op welke wijze we hier de Industrie konden bevorderen, vroeg hij dade lijk: hebt u electriciteit en voegde hij er onmiddellijk aab toe: want zonder electrici teit zult u niet verder komen. Van dien tijd af is mijn gedachte geweest: hoe kan Amersfoort electrische energie ver krijgen. De tijd was niet gunstig. Nochtans hebben we het vorig jaar overwogen, een eigen electrische centrale op te richten en ook aan biedingen gevraagd voor het leveren van electrische kracht. Toen kwam het wetsont- werp-Regout, waardoor het oprichten eener eigen centrale onmogelijk werd. De aanbie dingen van Utrecht waren van dien aard, dat daarop niet wel kon worden ingegaan. Intusschen wendden B. en W. zich tot den Raad, die een crediet toestond om adviezen in te winnen, waarna B. en W. zich wendden tot den heer Suringar, die onnoemlijk veel moeite zich heeft gegeven en bleek te zijn een even degelijke als soliede werkkracht, die geheel opging in zijn werk en wel het meeste heeft bijgedragen tot het verkrijgen van electriciteit. Mijnheer Suringar ik behoef U niet te zeggen hoe dankbaar de Gemeente U is en niet minder de bekwame adviseurs, die U ter zijde stonden voor het juridische gedeelte. Ik breng dan ook gaarne warme hulde aan den heer Blaupot ten Cate. Tal vin conferentiën, niet alleen van tech- □ischen, doch ook van juridischen aard zijn gehouden en zoo kwamen we in contact met de H. E. M. Behalve haar Directeur, die hier aanwezig is, noem ik vooral den heer Hofstede Crull, die helaas verhinderd is, hier tegenwoordig te zijn. Bij het tot stand brengen eener onder neming doen zich wel eens moeilijkheden voor, doch de onderhandelingen met de H. E. M. waren steeds van den meest aange- namen aard. Wij hebben den heer Crull leeren waardeeren als handig en buitengewoon gewiekst koopman en moesten dan ook alle zeilen bijzetten om niet voor h m onder te doen het is wel eens goed, óok pienter te moeten zijn. We hebben steeds vertrouwen in hem gehad en dat is nooit beschaamd. We staan thans aan het begin eener nieuwe periode. We hopen, dat de klein- industrie zal gaan bloeien nn ze gelegenheid heeft, zich te doen aansluiten. Hoewel de tijdsomstandigheden niet gunstig zijn, heb ben we toch reeds 39 aansluitingen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft indertijd een onderzoek ingesteld naar het aantal gegadigden en dit was niet onbe langrijk. B. en W. hebben zulk een onderzoek niet noodig geacht. Zij zijn er van overtuigd, dat er ongetwijfeld afnemers zullen komen. Er zijn altijd, óok te Amersfoort, conservatieve geesten, die eerst eens willen zien wat buur man doet; er zijn er 09k, die tegenspartelen, doch zij zullen op den duur geen weer*t*nrl kunnen bieden en als hun concurrent de geheimzinnig» Weckt gebruikt voor licht of motor, volgen zij stellig. B. en W. hebben dan ook het volste vertrouwen, dat het goed zal gaan, al zal het dan ook wat langer duren doch wat nood. Dit groote voordeel hebben we, dat de kinderjaren der centrale reeds vrij lang voorbij zijn en dat we niet zoo'n groot- renteverlies kunnen lijden, daar slechts 1 ton in het bedrijf is gestoken. Aan den eenen kant is het jammer, dat we hier niet zijn in een ruim gebouw, dat het zelfs zóo klein is, dat niet eens allen kunnen binnenkomen. Als we eiraks de nieuwe Ambachtsschool openen, kunnen we op iets wijzen. Toch is ook voor dit gebouwtje heel veel ged-.an, doch het meeste zit be scheiden onder den grond. Hetgeen we zien, zijn slechts enkele transformatoren en stroom- kastjes. Maar al is het gebouw klein en een voudig, de kracht, die »r van zal uitgaan is groot en wonderbaar. Ik dank de aannemers, op de eerste plaats den heer Van Harpen, die ons best heeft be diend de opzichters vervulden met groote zorg hun taak en ook de overige leveran- ongeveer half Mei voor het publiek verkeer ciers deden goed hetgeen ze op zich namen zal worden opengesteld, zoodat ongetwijfeld te zullen doen. met de Pinksterdagen velen van dit mooie Den heer Beltman, onzen Gemeente-archi- meestor, hebben op on9 allen grooten indruk gemaakt; maar U is eenigszins onvolledig geweest bij het noemen van namen. Daarom zij het mij vergund, op de eerste plaats die te noemen van de heeren graaf Van Rand- wijck en Veenstra, die heel veel werk hebben gedaan en zelfs hun nachtrust hebben ge offerd om tot stand te brengen waarvan we thans getuige zijn. De Burgemeester is het groote rad, de Secretaris het rusteloos vyer- kend kleine raadje. Ik ben er van overtuigd, de tolk te zijn van allen en van de geheele Gemeente als ik U hartelijk dank zeg voor hetgeen U deedt voor de Gemeente en ik verzoek U, dien dank over te brengen aan den heer Veenstra. De Burgemeester: Tot mijn spijt be merk ik, dat ik bij het noemen der vele namen heb vergeten, dien van den heer Veenstra te noemen. Ik vroeg hier, al is dit wel overbodig, aan toe, dat ik zijn mede werking steeds op den allerhoogsten prijs stel en dat ik nimmer zal vergeten het aan deel, dat hij had ook in de voorbereiding van dit bedrijf. Hierna werd het meethuis in oogenschouw genomen. Zóo als bet duister was geworden, over goot in verschillende magazijnen aan Lange- straat en Utrechtschestraat het nieuwe licht de met nog grooter zorg dan gewoonlijk gemaakte étalages. Noemen we die van de heeren Groenhui zen, Spiekermann, Brom, Bunte. Brandsen, Denijs van Roon, Vierdag en Van Nie, die ieder iets heel aparts etaleerden, óok wat de wijze van belichting betreft. Docb, als gezegd, het licht zal niet de hoofdzaak zijn, al zal menig vakgenoot bin nen niet zoo heel langen tijd eveneens de nieuwe lichtbron aanwendenhoofdzaak is de electrische drijfkracht in het klein bedrijf. Bedriegen de teekenen niet dan zal deze reeds zeer binnenkort toepassing vinden het eerst in de slagerijen. Kort na het intreden van den oorlogstoe stand, met als gevolg daarvan ongewoon groote werkloosheid, werd, tot bestrijding hiervan, door de Gemeente bet initiatief ge nomen tot den aanleg van wegen op haar herworven eigendom op den Berg. De heer G. C. Beltman deelt thans daarover een en ander mede in »De Auto», het offi cieel orgaan der Kon. Ned. Automobiel Club. In de eerste plaats is men overgegaan tot verharding van den zoogenaamden Kalkweg, nabij het hotel-pension »Oud Leusden*, die den weg Amersfoort Doorn verbindt met den weg AmersfoortUtrecht. Aldus Is een mooie verbinding ontstaan tusschen den Rijks-straatweg Amersfoort—Arnhem en den Rijks-straatweg Amersfoort—Utrecht. Als men namelijk bij het bekende pension »De Hertekop* den weg naar Oud-I.eusden inslaat en van laatstgenoemde plaats op den Leusdenscbenweg in de richting van Amerf- foort, ongeveer 150 Meter ver gekomen is, zal men ter linkerzijde den nieuw aangeleg- den weg vinden. Deze leidt tegen den Amersfoortschen berg op en bij het stijgen zal men van een buitengewoon fraai panorama kunnen genieten. Op den weg Amersfoort—Utrecht zal men den nieuwen weg aantreffen ongeveer bij paal 88,4. 1 De aanleg van den weg is flink; hij is 20 Meter breed en bestaat uit wandelpaden, een fietspad, een rijweg en een ruiterpad. Het verharden heeft plaats gehad ter breedte van 6 Meter, door middel van steenslag; in dezen zomer zal dat verharde gedeelte met teer stofvrij worden gemaakt. Het zal velen toeristen belang inboezemen, te vernemen, dat de nieuwe verbindingsweg de bevordering van de klein-industrie*. Toen dus begin 1914 het contract tot levering van electrischen stroom was ge- sloten, werden de vooruitzichten geheel anders. De oorlogstoestand vertraagde nu wel aanmerkelijk de tot stand koming van het Electrisch bedrijf, doch bracht aan den anderen kant als voordeel de oprichting van de Middenstauds-credietbank. Onder deze omstandigheden heeft de Bur gemeester aanleiding gevonden, zich opnieuw tot den Nijverheids-consulent, thans de heer F. Begeman, te wenden met het verzoek om zijn aandacht te willen schenken aan de middelen tot vooruitbrenging der industrie alhier. Te dien einde stelt deze zich thana voor, Vrijdag a.s., 7 Mei, de verschillende nijver heidsinrichtingen te komen bezoeken. tect, mag ik ook niet vergeten. Zoo staan we thans voor het plechtig oogenblik van het in werking stellen van dezen nieuwen Uk van Gemeente-bedrijf. De taak en de verantwoordelijk van het College van Purgemeestet en Wethouders worden daarmee weer verzwaard. In de laatste jaren zijn enkele bedrijven omgezet Gemeente-bedrijven na de gasfabriek stuk natuur in eigen land zullen willen ge nieten. Volgens den heer Beltman zullen er in de" loop van den zomer nog meer verbin dingswegen gereed komen en voor het ver keer worden geopend. Het plaatselijk steun-comité deelt ons mede, dat gedurende April aan giften en vaste bij dragen is ontvangen f2540.30, aan subsidie kwam de waterleiding en thans is°gèkomën ïfJLuf* aK°"' ^atlonaal steun-comité f941.02, de electriciteit. terwijl de verkoop van vogelkastjes heeft opgebracht f3.50— totaal dus f3484.82. Het totaal der ontvangsten, van den aan- Uit den regenmeter hier is in April na 12 regendagen afgetapt slecht 43.2 m.M. neerslag. Een ongewoon kleine hoeveelheid. Waarlijk geen wonder, dat er 2ooveel keelaandoeningen zijn. Ook April was een slechte maand voor de Amersfoortsche Tramweg Maatschappij. Zij vervoerde 7986 passagiers, of 5074 minder dan in April 1914de opbrengst uit vervoer was f397.70, of f163.30 minder; de totale ontvangsten bedroegen f423.32, of f 260.30 minderen de dagkilometeropbrengst was f7.84, of f4.82 minder. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is de aan dr. E. Kruisinga verleende toelating als privaatdocent aan de Rijks-universiteit te Utrecht op zijn verzoek ingetrokken. Mejuffrouw J. W. Koerselman verwierf de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. Oefent u bij den Vrij willigen landstorm en maakt u weerbaar eer het te laar is. Indien de autoriteiten daarvoor toestem ming verleenen, za de Amersfoortsche Muziek vereniging «Harmonie*, Directeur de heer H. Stoetzer, morgenavond een concert geven in de Gemeentelijke muziektent in het Plant- de electriciteit. Gelukkig hebben we een uitmuntenden bijstand in den heer Veis Heyn,> die heel zijn persoon geeft aan de bedrijven ea die op waarlijk eminente wijze wordt bijgestaan door den heer Koppejan en de overige amb tenaren onder wie ik wil noemen den heer Geldlij^den jeugdigen opzichter. vang der crisis tot ultimo April, is hierdoor gestegen tot f56750.69. In aansluiting aan een opmerking onlangs gemaakt in »De Eembode* en overgenomen in 0-- -r--ons blad, betreffende de oprichting alhier Mij is het gegeven, thans de magische van een departement van de Maatschappij kracht door Amersfoort te doen stroomen. van Nijverheid, kunnen wij mededeelen dat Hopen we. dat een tijdperk van nieuwen reeds geruimen tijd geleden ten Stadhuize welvaart en bloei, een nieuwe verblijdende het voornemen is gekoesterd om pogingen toekomst er door zal aanbreken (applaus), te doen tot verbetering van de industrie en Nadat, door het tot stand brengen der het stichten, in verband daarmede, van een verbinding, de Burgemeester de lampen in departement. het meethuis had doen gloeien, zeide de Wethouder der Bedrijven, de heer Veis Heyn, ongeveer: Uw schoone woorden, mijnheer de Burge- Gelijk boven gezegd «aanwezigheid van electrische energie», aldus ongeveer 2 jaar geleden, de thans overleden Nijverheids consulent, Kist, »is een allereerste eisch voor De heer O. Rooke, Directeur van deChf. zangvereeniging »Soli Deo Gloria* mocht aan het plaatselijk steun-comité f 28.70 af dragen als bate van het op 27 April door die vereeniging gegeven concert. Voor belangstellenden is het 12 de Oor- logs-bulletin van de «Alliance franfaise* kosteloos verkrijgbaar aan het secretariaat, Kortegracht 9. Door plaatsgebrek moesten we in het vorige nummer afbreken het verslag van de Vrijdagavond gehouden jaarvergadering der tuinbouw-vereeniging Amersfoort*. Het slot volge thans. De Voorzitter dankte den te Secretaris voor zijn aangenaam gestyleerde en belang rijke verslagen. Vervolgens deelde hij mede, dat de fruit en groentenveiling is hervat zoodra de proef tuin weer kon leveren en dat zij allengs meer belangstelling heeft. Zij gaat op het oogenblik geheel uit van de Uinbouwver- eeniging, doch reeds wordt gepoogd, haar in andere richting te stuwen, namelijk haar te doen uitgaan van de kweekers, hetgeen de belangstelling van de rr,eest-belangheb benden stellig zal verhccgen. Dit plan is nog in zijn eerste stadium, doch reeds zóo ver gevorderd, dat het, zoo niet nog dit jaar. dan toch volgend jaar tot uitvoering zal kun nen komen. Daar, ter verkrijging van het Rijks-subsidie, de bewijsstukken van het geldelijk beheer naar het Departement van Landbouw zijn gezonden en daarvan nog niet zijn terug ontvangen, kon de rekening en verantwoor ding van den Penningmeester slechts voor- loopig nagezien, met dank voor het op keu rige wijze gehouden beheer. Dis verificatie moet geschieden in de voorjaarsvergadering en had dan ook plaats door de heeren De Graaf en Frederiks, Jie concludeerden tot goedkeuring al waren de quitanties ook in Den Haag. De Penningmeester, de heer Joh. Knop pers, deelde vervolgens de hoofdzaken uit zijn rekening mee. Dat er slechts een batig saldo 13 van f 6.48, tegen f 17.63 in 1913, zit in den oorlogstoestand en ontstond nog door de rente der aandeelhouders te vermin deren van 4 tot 3 pCt. De totaal-ontvangsten bedroegen f 6149.95, waarbij aan subsidiën van het Rijk f 500, van de Gemeente f350 en van de Provincie f 250. P® Voorzitter merkte op, dat het slotcijfer, vooral de moeilijke omstandigheden van het laatste halfjaar in aanmerking ge nomen, nog niet zoo slecht is, als men nagaat, dat er tevens kapitaalvorming plaats had, zoowel door den bouw van de groote Serre 3°°3-4j) a's door den aankoop van een- ruiters (f 270 ruim) welke immers van blij vende waarde zijn. ?ij de nu volgende rondvraag merkte een ua op, dat de proeftuin vrijwel onbeveiligd

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2