i 1915. 1ft 64e Jaargang na A. H. van Cleeff om een bepaling voor testellen, om degenen, die ervan willen profiteeren, in de gelegenheid te stellen, goedkooper brood te krijgen en dan niet alleen van Druinbrood maar ook van wittebrood. En nu mogen we praten over de hoogere voedingswaarde, dat kan wel zijn, maar het zal onmogelijk zijn, de menschen, die tot nog toe altijd wittebrood gebruikten, plotseling gewend te maken aan bruinbrood. Dan de quaestie van het goedkooper ver krijgbaar stellen van varkensvleescb. Dat is zeker hoognoodig, werkelijk hoognoodig. Als ik mij niet vergis, is de mogelijkheid reeds geopend om dat goedkoopere varkensvleescb te kunnen krijgen. Ik meen, dat ik officieus heb gehoord, dat de Voorzitter van dezen Raad overleg gepleegd heeft met devereeni ging van slagersgezellen, om deze Regeerings- varkens hier te krijgen. (Gelach). Ik zeg dat niet als een bespottingdat is zoo de gewone naam geworden. Dan, wat betreft het goedkooper verkrijg baar stellen van groenten. Ik meen, dat er jn deze Gemeente eenige ervaring is op dat punt en ik zou U willen vragen, M. de V. van die ervaring hier iets mede te deelen. Ik meen, dat door het Steun-coipité voor een zeer geringen prijs al verkrijgbaar is ge steld zuurkool, maar ik zou, wanneer dat mogelijk was, wanneer dat althans mogelijk was, zoo spoedig mogelijk willen voorzien in het verkrijgbaar stellen van snijhoonen en spersieboonen, die vanwege de Regeering voor een spotprijs worden verkrijgbaar ge- #tpld, Ook zou ik de mogelijkheid willen openen om het meel goedkooper te verstrekken voor de menschen, die zelf brood willen bakken. Er zijn een hoop menschen, die er de voor keur aan geven om hun eigen brood te bak ken. Daar zijn ze niet af te brengen en het kan wel zijn, dat zij daarom onder sommige omstandigheden groot gelijk hebben. Maar in elk geval dient voor deze menschen onge- builde bloem en ook gebuilde tarwe verkrijg baar gesteld te worden tot geringeren prijs. En nu de kosten. Ja, altijd weer die kosten. Ik weet wel, het is moeilijk. Den vorigen keer. heb ik al een plan in overweging ge geven. Er zullen zeker nog wel menschen gevonden worden, die toch in elk geval nog wel een bedrag kunnen losmaken voor een dergelijk doel, al is het ook tegen lagere rente. Ik hoop, dat B. en W. in de richting stappen hebben gedaati om geld te krijgen tegen matige rente en dat dit resultaten heeft opgeleverd. Maar ik zou er den nadruk op willen leg gen, dat wij het kostenbezwaar niet mogen laten beslissen. Wij zijn verplicht, te voor komen, dat er komt ondervoeding. En al kan ik nu, M. de V, waardeeren, hoog waardee- ren, hetgeen U hebt gedaan bijna onmiddel lijk na de vorige vergadering, waar ik er over gesproken heb, en dat II als magistraat hier, nietwaar, onmiddellijk last hebt gegeven tot een uniform broodgewicht, en dat het brood gemerkt moet worden naar de voedingswaarde, of het water, of half-water- en-melk- of melk- bropd is, dat kan ik zeer hoog waardeeren maar dat de uitvoering niet verder is gegaan, ik moet je eerlijk zeggen, dat heeft mij zeker teleur gesteld. Zeker, U kunt straks komen met de mede- deeling, ja, mijnheer Hofland, het andere ge deelte van dat voorstel is nog in voorbereiding. Wanneer dat zoo is, zal ik daarover zeer blij zijn. Maar ik zeg het hierom, hoezeer ik hoog apprecieer begrijp mij dus goed en versta mij niet verkeerd hetgeen door U is ge daan wat betreft het gewicht en dz n prijs van bet brood, zoo meen ik toch, dat deze materie niet onttrokken mag worden aan de controle van den Raad. Er moet komen een Broodverordening, die steunt op de Gemeen tewet en die tot stand is gekomen door onder ling overleg tusschen den Raad en B. en W. en andere Colleges die daarover advies heb ben uit te brengen, zooals de Gezondheids commissie, enz. Ten slotte, M. de V., zou ik nog iets willen zeggen en dat is mij nu toch werkelijk een minder aangename taak. Ik heb ernstig over wogen of ik niet beter deed met het achter wege te laten, maar ik heb gemeend, dat niet te mogen doen. Verleden week zijn de leden van den Raad onvoorbereid De Voorzitter: Mag ik u even in de rede vallen, mijnheer Hofland? Ikgeloof.dat u tot een ander onderwerp overgaat. Maar u hebt daar een lange redevoering gehouden, waarop ik van mijn zijde natuurlijk óok heel wat heb te antwoorden. Doei u nu niet abso luut verkeerd met deze twee zaken door elkander te balen? Daarom zou ik u willen voorstellen, eerst deze zaak af te doen, waar over ik óok niet in 5 minuten ben uitgepraat. De heer Hofland: Heel goed, M. deV., dan zal ik wachten. De Voorzitter: Mijne heeren, als ik dan even den heer Hofland mag beantwoorden, dan wensch ik dit in het midden te brengen. De heoren herinneren zich, dat den vorigen keer is ter sprake gebracht de circulaire van den Minister van 20 Maart, No. 330. Naar aanleiding hiervan zouden B. W. overleg plegen met het Steun-comité maar die circulaire is, zooals de heeren weten, weer ingetrokken. Nu vraagt de heer Hofland of thans nog overleg met het Steun-comité is gepleegd. De heeren zullen weten, dat die eerste circulaire betrof het beschikbaarstellen v»n levensmiddelen op kosten vai» de Ge meenten en het Rijk samen. Nu echter heeft de Regeering een anderen weg ingeslagen en zal de beschikbaarstelling direct van Rijks wege geschieden. Dit was het standpunt, dat B. W. niet alleen van deze Gemeente, maar van tal van Gemesnten innamen, dat de quaestie van de voorziening van het ge- heele land van meel en goedkooper brood het best direct door de Regeering opgelost kon worden. Zij was de eenige importeur van het meel en kon dus den prijs laag stellen, zoo dat het geheele land dadelijk geholpen zou zijn. De Minister heeft echter geen maatre gelen genomen om alle soorten meel beschik baar te stellen. Nu is het voor B. W. geen aangename taak, hier met een enkel woord iets te zeggen van de maatregelen van den Minister, maar zij meenen het niet te mogen -nalaten, hierop eenigszins critiek te oefenen. Die maatregel van 20 Maart heeft in het heele land groote verwachtingen gewekt. Algemeen heeft men toen gedacht, dat binnen zeer korten tijd goedkooper levens middelen verkrijgbaar zouden zijn. Toen het den Minister werd duidelijk gemaakt, dat het zoo maar niet ging, heeft hij aan de Eerste Kamer gezegd, dat hij voortaan bij voorko mende gelegenheid advies zou vragen aan de beide Vereenigingen van Ned. Gemeenten. Dat was een zeer goede toezegging en wij hadden gehoopt, dat daardoor dë volgende maatregelen van den Minister werkelijk prac- tiseh uitvoerbaar zouden zijn. Maar het is helaas niet geschied. De hèeren hebben na tuurlijk gelezen, dat in verschillende plaatsen van ons land daarop de aandacht is geves tigd en het is misschien goed, dat het ook in deze Gemeente uitdrukkelijk wordt gezegd Het is zeker gewenscht, dat bij dergelijke' ingrijpende maatregelen overleg wordt ge pleegd met de Gemeentebesturen. Die staan met de beide beenen in de practijk van het leven en weten, dat er groote moeilijkheden aan dergelijke regeling verbonden zijn. Den 24 April is de nieuwe circulaire ge komen en toen heeft de Minister gezegd, et- zal brood en meel (kunnen worden beschikbaar gesteld direct van Rijkswege; m. a. w., nu werden de Gemeentebesturen uitgeschakeld die behoefden niet meer mee te betalen. Van daar, dat overleg met het'Steun comité niet meer noodig was. B. W. hebben zich nu deze vraag ge steld: Is die circulaire van 24 April, waar over geen advies is gevraagd aan de Ned. Vereenigingen van Gemeenten, noch aan andere Gemeentebesturen, is die goed over wogen, is die wel goed bezonken? Het spijt B. W. te moeten zeggen, dat dit 'niet het geval is. Ook die maatregel heeft verwach tingen gewekt, welke onmogelijk kunnen na gekomen. De Minister zelf zeide, ik zal ingaande 1 Mei a.s. de rogge beschikbaar stellen tegen f 9 de 100 K.G. Wij hadden dus gedacht, dat die zaak in voorbereiding was. Dat is niet het geval geweest. Als dp heeren de bladen goed hebben gelqzen, zullen zij zich herinneren, dat op 15 Mei nog eerst de inventarisatie van de aanwezige rqgge zal plaats hebben en die maatregel 17 Mei dan in werking treedt. Men heeft dus, dat moeten wij voorop zetten, weinig vertrouwen in de maatregelen van den Minister. Is er nu een beter vertrouwen in andere maatregelen? Dat 19 óok nog zeer de vraag. De Minister heeft een soort verordening ge maakt, maar hij is zoo voorzichtig geweest, die niet als bijlage te zenden. Hij zegt in de noot op de circulaire omtrent de regeling «Een afschrift van deze ontwerp-regeling dóe ik u ter kennisneming doch ook slechts als zoodanig toekomen*. Dus de Minis ter begrijpt wel, dat het nog lang niet zeker is, dat die concept-verordening zal kunnen worden overgenomen. En dat is volkomen juist gedacht. In de couranten heeft men kunnen lezen, dat tal van Gemeenten opkomen tegen die maat regelen de bakkerspatroons en de Gemeente besturen beide. Het kost betrekkelijk weinig moeite, een zekere hoeveelheid bloem te haléh uit tarwemeel, Daarop controle uit te oefenen, is echter zeer moeilijk, al kunnen wij hier gelukkig bogen op een goeden keuringsdienst. En het gaat hier over maanden het is niet een quaestie van een paar weken. Het is haast onmogelijk, te kunnen voldoen aan die zware controle, die bovendien zeer tijdroovend en moeilijk is, omdat zij natuurlijk langs chemischen weg moet geschieden. De zaak heeft natuurlijk ook de aandacht getrokken van de bakkerspatroons-vereenigin- gen en ten slotte hebben die, met de Gemeente besturen gezegd: goed, wij zullen den Minister helpen en de ingezetene helpen; wij zullen medewerken. Toen vroeg de Minister ons dan, hem te doen weten, wat, als de prijs van ongebuild tarwebrood 12 cent moest bedragen, dan voor Amersfoort de prijs van ongebuild Regeeringsmeel moet zijn per 100 K.G. Het is heel eigenaardig, te hooren welke prij zen men in verschillende Gemeenten daarvoor berekent, als een brood 12 centen mag kos ten. Ieder die technisch op de hoogte is, moet natuurlijk kunnen berekenen, wat het meel moet kosten om het brood tegen een vastge- stelden prijs te kunnen leveren. Te Gouda vraagt men voor de 100 K.G. rogge f 10.80 g«,; En kan-geen brand uitbreken in een perceel, waarin zich electrische gelei dingen bevonden, of het groote publiek zegt »De brand is sntstnn.-jdoor kortsluiting*. Waarom? Omdat dit zoo de gelijkte term ««uumki; miutier oij gasvi (een z.g. dagbrander verbruikt toch nog 3 L. gas per uur of ruim 25 M3. per jaar) en in het. geheel niet bij petroleumverlichting. Vergeleken roet de kosten van gasverlich ting zal de stroomrekening dus nogal mee- 4<ju uien uieivaii \ien uuiiaio waunct» uw werk 's avonds om 7 uur eindigt) binnen den in het tarief bedoelden »bezetten tijd*. Dat wil dus zeggen, dat 1 K. W. U., hetwelk men het geheele jaar door, gedurende 10 uur per dag gebruikt, over 2600 uren bere- BUREAU KOETEGRACHT 9. 'ostbus 9. Telefoon 19. id wordt a 5 cent en over 400 uren 20 it, totaal dus f 130 en f .80 of f 210, het- 2n overeenkomt met een gemiddelden prijs i 7 cent per K. W. U. Vlen ziet hieruit, welke gunstige voor arden aan de klein-industrie worden aan boden om zich te ontwikkelen het ver- jgbaar stellen van zeer goedkoope drijf- tcht. 3at zij dan ook in welbegrepen eigenbe- g van deze gelegenheid gebruik make de verwachtingen en de hoop, welke rgemeester en Wethouders in haar hebben iteld. mogen worden verwezenlijkt, tot momische verheffing en tot voorspoed van nersfoort. De IJgheiligen. ïe zijn er weer, de strenge heeren, die rlijks tegen half Mei ons komen vertellen, het gevaarlijk is, reeds zóo vroeg te tenen op de vastheid van het lenteweer nog veel minder gewenscht, nu reeds ±els en winterkleeren aan kant te doen. De dag van bun verschijnen verschilt wel is een, weinig. Melden zij zich aan op 11, en 13 Mei dan zijn het St. Mamertus, Pancratius en St. Servatius; komen zij 12, 13 en 14 Mei dan zijn het St. Pan- tfius, St. Servatius en St. Bonifacius. Maar vermijdelijk vertoonen zich de drie IJshei- en en na hun verschijnen pleegt het wel ns een paar weken te duren eer de tem- ratuur 2ich herstelt. Hoe dat komt? Hoe 't bestaanbaar is,dat vruchtboomen, die als met een wit laken n bloesem zijn overdekt, soms zoo te lijden bben van hun gestrengheid? De weerkun- jen zoeken er reeds zoo lang naar, doch ;ten geen bescheid te geven. Ten minste niet zóo beslist als die oude nman, de man van de practijk, die meende f de duvel er achter zit, of de wind komt het zelfde neer; vóór 20 Mei moet je en teere planten buiten brengen*. Maar de nu zoo heel mooi bloeiende boom arden kunnen niet maar zoo gauw onder k gebracht en zullen dus weer lusten van nachtvorsten. Hopen we, dat het niet aLte veel zij. Onder de Belgen. De heer M. de Koning, houtvester van de id. Heide-maatschappij en achtereenvolgens ef van den arbeid in het vluchlkamp bij .debroek en het vluchtoord te Nunspeet, elt in het «Tijdschrift van de Ned. Heide- aatschappij een en ander mede van zijn ifmaandsche ervaring aldaar en vertelt van moeilijkheden om de vluchtelingen aan t werk te krijgen en aan het werk te tuden. Over Oldebroek schrijft hij »Enkele dagen ging alles vrij goed. Met )edenmakers, schippers, koetsiers, enz. is :t nu eenmaal niet gemakkelijk graven, aar niettemin werkten de menschen kalm >or. Doch weldra begonnen de slechte ele- enten de overhand te krijgen, vooral door :n grooten toevoer van jongelieden, die jdacht hadden, in Nederland een vagebon- mleven te voeren met het kamp als uit- mgspunt en punt van samenkomst op het ensuur. De oorspronkelijke troep werd hoe nger zoo kleiner's morgens tegen 9 uur as er niemand buiten de barakken te nden. «Telkens stond men voor verslapping van >n werklust, óok wanneer er nieuwe be- oners in het kamp kwamen, voor wie dan le belangstelling was. «Groote kalmte, veel tact en een onver stoorbaar humeur moesten dan hun diensten bewijzen en langzaam kwam alles weer in het goede spoor. Vroolijk toog men weer aan het werk van 9 tot 12 en van 2 tot 4. Hoogst enkele malen moesten de marechaus-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 15