W. 4. ILlSSiyc Berkennegf IA. Cfiiip. Stoomzmvetfabrrek Bank van Huydecoper( Blanche Vertegenwoordigers te AMGRS ff. I. Reems, LltVrf TROOWBNSTRAAT 3A/2S. Hooggepasteuriseerde volle melk per LitergflescI Heerlijke roomkarnemelk per Liter per Lltersflesch Hooggepasteuriseerde zeer vette koffieroom per slagroom Roomboter onder Rijks-controle thans per K.G. N.B. Al onze prodncten slaan te Amersfoort C aoiie controle van del Ken K.eurlngsdlen»t en Bijkantoor AMERS1 Lang ©straat 105 Telt HANDELSCREDIET TELEGRAFISCHE UITBETA BINNEN- EN BUITEN VREEMDE WISSELS. VRI INCASSO'S. MEURSING's MACHINALE FABB afdeeling BROODFABRIE Ingevolge de door onze Regeering met ing prgzen, zijn de prijzen van het brood' vermeer beginnen met Maandag 10 Mei 1915. Melkbrood0.50 K.G. 15 cent, 0.' Gezondheidsbrood 0.50 105 0.' Brninbrood 0.50 105 16 0.' 1.1 Geldersch Kropbrood 0.75 Klein 0.75 16 Half 2 34 Zoet Roggebrood (in luxe verpakking) 0.1 Moutbrood (geheel met melk)0 De overige soorten brood zjjn niet verandert Van het volgens deze prijzen van deze fab zal het 10 pCt. dividend worden uitgekeerd op <j Het diridend over het jaar 11114 betaald tot bedragen van zelfs ong FEUILLETON. 63). Tegelijk met het hunne reed een ander rijtuig weg. Het volgde hen tot aan hun hotel. Een lakei in zwarte livrei steeg van den bok, trad in het bureau van het hotel, vertoonde een kaartje van bijzonderen vorm, vroeg de namen der reizigers die binnen warm gegaan, teekende ze op en verwijderde zich. Den volgenden ochtend na de ontvangst zijner brieven zeide Gregory aan mevrouw De Nancey, dat hij uitging en wel tot 'a avonds zou moeten uitblijven. De dag verstreek langzaamde avond daalde, vervolgens de nacht en Gregory wse nog niet terug. Blanche vroeg zich verschrikt af, of bij wellicht reeds in handen der politie was. Eindelijk, juist toen het negen uur sloeg, werd de deur geopend zonder dat er go- klopt was. De gravin richtte zich op, een kreet van schrik slakend. Zij bevond zich tegenover iemand, die op Gregory' geleek, maar zeker Gregory niet kon zijn en tien jaar jonger scheen. 4 contant, franco aan huishier te Amersfoort vragen de bakkerspatroons f 9.50de bakkers patroons te Rotterdam vragen bet voor f9; te Leiden voor f7.80 en te Amsterdam, waar die zaak Wethouder Wibaut en de Commis sie van levensmiddelen aangaat, f 7.60. We zien dus, dat het loopt van f 7.60 tot f 10.80. Om het brood a 12 cent te leveren, lijkt mij vrij gemakkelijk als de rogge geleverd wordt tegen, f7.60 de 100 K.G.maar dat is vrij wat minder dan f 10.80. Dat scheelt f 3.20, dus zoowat 30 pCt. De heeren zullen er niet over verbaasd zijn, dat de bakkerspatroons-vereeni- ging volgaarne bereid is om mede te werken aan de maatregelen van den Minister, maar zij weten ook, dat als B. W. aan den Minister voorstellen het meel voor zóo lagen prijs be schikbaar te stellen, de Minister zal zeggen neen. B. en W. willen graag medewerken maar zij hebben niet de overtuiging gekregen, dat de plannen van den Minister voor uitvoering vatbaar zijn. Wij hebben in onze laatste vergadering er bij voortduring over gesproken. In andere Gemeenten is men ook met opmerkingen gekomen en ten slotte heb ben wij gezegd neen, wij moeten voorloopig nog afwachten. We hadden gehoopt, dat een of ander blad ons nadere inlichtingen zou brengen, maar die zijn nog niet gekomen. Het Gemeente-bestuur van Den Haag beeft gezegdWij zullen wel medewerken, maar laten aan U Minister, de verantwoordelijkheid. En u begrijpt toch net zoo goed als ik, dat de Minsis- ter zal zeggen: dan doe ik het niet. Er is ge vraagd aan de Gemeentebesturen een rege ling te ontwerpen. Die vraag is zeer gemak kelijk, is het niet Maar het is iets anders, die te maken. Het eind van het lied is, dat de Minister die moet goedkeuren. De vraag is echter, zal de Minister ingaan op het voor stel van Den Haag, waarbij de Minister, die le beau role heeft gespeeld, de verantwoor ding zal dragen. Maar het gaat erom of de zaak practisch uitvoerbaar is en laten wij in dat opzicht toch als-je-blieft het hoofd nuch ter houden. Het is voor B. en W. lang niet prettig, tegen het publiek te zeggen: Het kan niet. Het is veel aangenamer om, zooals de Minis ter doet, een circulaire de wereld in te zenden maar ik geloof toch, dat het andere bij slot van zaken beter is, dan verwachtingen op te wekken, die tóch niet verwezenlijkt kunnen worden en dus slechts teleurstelling ten gevolge hebben. Dat is op het oogenblik het standpunt van B. en W. Kunnen wij iets betera te hooren krijgen, kunnen wij een middel vernemen waardoor voldaan kan worden aan de wcnschen van den Minister, dan is het iets anders; maar op het oogenblik is dat ons nog niet bekend. Nu ga ik over tot het tweede punt, dat de heer Hofland heeft ter sprake gebracht, nl. de verhooging van den broodprijs. Die is door mij gepubliceerd, maar die is niet door mij vastgesteld; de broodprijs werd vastgesteld door den Minister. Ik wensch dit helder in het licht te stellen, omdat ik daar voor niet de verantwoordelijke persoon ben. Het heeft juist onze aandacht getrokken, dat tegelijk met het verzenden van de circulaire door den Minister de broodprijs omhoog ging; maar hieraan ben ik niet schuldig. U zegt, dat het wenschelijk is, dat de Burge meester optrad als uitvoerder van de Levens- middelenwet. Deze circulaire is gericht aan B. en W. De eerste was echter gericht aan den Burgemeester en deze heeft als zoodanig hiermede niets te maken. Er moest een crediet voor aangevraagd worden, door het Gemeen tebestuur en de Burgemeester behoefde hier niet op te treden als agent van het Rijks gezag. Deze Wallas den 01 de gel den pr was b den ni blanke bij zije haar. »Wi toen z den dit zoi haar Wat mij b aandic ontval De »G* is all zelfsovcm Blanche zijn stem »Gij 2 Zekerl< antwoordde de Wallach. »Wie anders? Ik ben geen tweeling«. >Wat beteekent deze vermomming ?c >Dit, lieve gravin; evenals prins Gregory Over het roggebrood heb ik reeds ge sproken; dus dat punt kan ik verder over slaan. De verstrekking van roggebrood zal geschieden direct door het Rijk, althans via een rogge-commissie. Wat het varkensvleesch betreft, kan ik den heer Hofland zeggen, dat er ook goedkooper varkensvleesch verkrijgbaar zal worden gesteld. Maar wij ontvingen daarover slechts een kennisgeving en hebben er dus niets mee te doen. Daarmee is de uitvoering nog niet ge maakt. De Minister schrijft: »In betrekking tot het goedkooper verkrijgbaar stellen van var kensvleesch is de volgende maatregel getroffen De exporteurs van varkensvleesch leveren tegen een telkens voor éen maand vast te stellen prijs, welke voorloopig is bepaald op 80 cent per K. G. slachtgewicht, een zeker percentage van hun export-varkens ten be hoeve van het binnenlandsch verbruik. Deze leveringen geschieden in overleg met den Directeur van het Rijks-centraal-bureau tot regeling van den afzet van varkensvleesch aau de afdeelingen van den Ned. Slagershond, of wie daarvoor in de plaats gesteld worden». Ook dit geschiedt dus buiten de bemoeiin gen der Gemeentebesturen. Wat de groenten aangaat, kunnen wij u meedeelen, dat onmiddellijk na ontvangst van de circulaire door ons die zaak is besproken. Het meest wenschelijk werd gevonden, den aankoop van groenten te doen geschieden door het Steun-comité, dat daartoe vroeger reeds bereid is geweest. Ik moet tot mijn leedwezen echter nog even een koude douche geven aan het groote publiek. Zooals elders reeds is opgemerkt, zijn de hoeveelheden zuurkool, snijboonen en prin- sesseboonen voor heel Nederland minder dan niets; óok al kochten wij alles op, dat er was voor dit doel, dan was er toch niet meer dan 600 vaten zuurkool, 1000 vaten snijboo nen en 75 vaten prinsesseboonen. Het is goed, die cijfers even te releveeren, want dan kun nen zij ook in de Handelingen opgenomen worden. Die vaten houden ongeveer in 200 K.G. netto. Wat nu betreft die maatregelen op het brood, het is juist, mijnheer Hofland, die zijn door mij genomen. Toen ik die zaak in over weging nam, heb ik ook wel gedacht aan een Broodverordening. Maar ik heb gezegd; neen, wij moeten onmiddellijk optreden, het maken van een verordening zou veel te lang duren. Ik kan u zeggen, dat die zaak in verdere voorberei ding is, maar het heeft toch iets voor, dat die zaken als het broodgewicht e.a., op dus danige wijze worden behandeld, dat zij elk oogenblik voor wijziging vatbaar zijn. Juist de laatste vaststelling der maximum-prijzen heeft mij dit doen opmerken. Als die zaken door het Gemeentebestuur worden voorge-' schreven, kan dat groote moeilijkheden op leveren en voor de ingezetenen zeer lastig zijn, dat er een verordening bestaat. Doch indien de Burgemeester, het doet, als uitvoer der vau de z.g. Levensmiddelen wet] dan Is de zaak elk oogenblik voor verandering vat baar. Hiermede heb ik gezegd. De beer Hofland: M. de V., ik wou nog een paar kantteekeningen maken op hetgeen u hebt gezegd. Ik heb u heelemaal niet ge hoord over een nieuw artikel van de Politie verordening in betrekking tot den invoer van rogge en roggeproducten. Het voederen van rogge en roggebrood aan vfee 'moer worden 1 verboden. De Voorzitter: Daarnaar heeft U ook niet gevraagd. De heer Hofland: Maar hel ligt toch wel op uw weg. die zaak heelemaal te be handelen, of het zou misschien ook door en W. kunnen worden gedaan? De Voorzitter: U moet mij even ten goede houden, dat ik nog wel het een en ander heb mede te deelen; de stof is nog heelemaal niet uitgeput en in dit verband zou ik willen herinneren aan het versje van De Genestet, meen ik Als een haan Hierover begint door te slaan, Heeft hij morgen nog niet gedaan. En ik wilde de heeren niet langer vervelen. De heer Hofland: Ik wilde alleen even onder uw aandacht brengen, dat de Minister dit van ons verlangt. Nu verschil ik ten opzichte hiervan met U M. de V., dat er een overleg met het Steun comité niet meer noodig zou zijn. Dat is niet juist. De circulaire van den Minister was in getrokken en in die richting was dus niets meer te doen; zóo was Uw gedachtengang. Maar er was toch wel iets te doen. Want de nieuwe circulaire verschilt in zoo verre met de eerste, dat er nu alleen sprake is van ongebuild meel of krop. En U kon weten, dat in de vorige Raadsvergadering verschillende artikelen waren genoemd, waar onder het brood óok, en onder brood moest dus ook verstaan wordenwittebrood. En wanneer dus de Minister zeide ik vorder van de Gemeenten geen bijslag meer, ik neem de kosten voor mij, dan blijft daar toch over de quaestie van het goedkoop verkrijgbaar stellen van wittebrood. En in die richting hadden B. en W. wel degelijk overleg moeten plegen met het Steun-comité. Het kan zijn, dat *U dit anders inziet en deze opvatting niet met mij deelt, maar dat is naar mijn overtuiging toch niet juist. Nu spreekt U van geen verwachtingen op wekkenmaar M. de V.. hoe heb ik het nu? Den vorigen keer heeft U mij, nadat ik had gesproken en ook vóórdat ik had gesproken, mij volkomen gelijk gegeven, dat hier geen sprake mocht zijn van verwachtingen opwek ken als ware het een vorm van liefdadigheid. Er moet worden ingegrepen. Wij moeten thans niet spreken van verwachtingen opwek ken, maar in deze zaak veel aieper gaan. Er is een groote categorie van menschen die niet meer behoorlijk in hun levensonderhoud kun nen voorzien. En nu mag er geen sprake van zijn, dat verwachtingen opgewekt werden die niet ver wezenlijkt zouden kunnen worden. Wij hebben ons. juist tot taak te stellen, dat wij aanstonds voor het feit komen te staan van een moreele inzinking der gemeenschap. Want als het eenmaal zoó ver zou zijn, dan zouden er veel grootere bezwaren te overwinnen zijn. Nü kunnen er nog schikkingen gemaakt worden, kan er nog gewikt en gewogen worden. Maar wanneer eenmaal het tijdstip is gekomen - en Ik weet het, ik heb de overtuiging, dat bij sommige gezinnen die inzinking reeds bestaat, dat er tekort is in eiken vorm dan staan wij voor een moreele inzinking van het volks bestaan. En nu gaat het niet aan, te spreken van het opwekkeö van verwachtingen; die niet verwezenlijkt kunnen worden. Wij moeten trachten te voorkomen, dat meerder* gezin nen op den rand van den afgrond gebracht worden. Dat is het eenlg juiste standpunt. schapen, in graaf Ladanoff, zoo verandert en mij is nog slechts een valsche naam, die in eenige uren ontdekt kan worden. Daarom neem ik een anderen aan, omdat de^ eerste mij niet meer kan beschermen voegde SngMf Wf. »Maar«, hernam mevrouw De Nancey »de in den zeltden waggon- piaaui nemen, itiaar zoolang wij niet over de grens zijn van het groot-hertogdom Batten zullen wij den schijn aannemen, elkander niet te kennen. Begre pen', nietwaar (Wordt vervolgd.) ■b; zij ztju veipiKfui, I te onderwerpen 2. die zich vinden of die verplet* werkinrichting, een F of een tuchtschool;

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 16