Stadsnieuws. Ingezonden. niet kenden, voeren uitsluitend op de ster ren. Wij kennen het wèl. Wij hebben de mag neetnaald van onze wetenschap, welker aanwijzingen niet uitsluitend leiden tot het bereiken van dusgenaamde oorlogsdoelein den*, maar ook wel degelijk tot verhooging van menschengeluk. Maar dat bezit moet ons niet doen verzuimen, naar de sterren te zien. Zou het kompas niet kunnen falen door miswijzingen, waarop niet is gerekend Zou het geloof aan een souverein Wereld- beheer, dat in het oorzakelijk verband der dingen de onbreekbare orde heeft gelegd, waaraan geen tijdelijke storingen, van hoe diepgaanden aard ook, en die toch niets anders zijn dan schakels in den onverbreke- lijken keten, afbreuk kunnen doen het geloof in en het vertrouwen op die Hoogste leiding, ons niet in de rechte lijn'kunnen doen blijven? Al zien wij niet, langs welke hindernissen zij zal voeren, al zijn nog voor het oog ver borgen de moeilijkheden, die wij nog te overwinnen zullen hebben, al hangt er een ondoordringbare nevel over het samenstel van lief en leed, dat in de toekomst, de allernaaste wellicht, ons wacht, zouden wij, dit alles rustig en ernstig tegemoet gaande, geen kracht putten uit het werk, dat wij verrichten in den naar het schijnt hopeloozen, in werkelijkheid tot een wisse zegepraal voerenden strijd voor hetgeen waar is en goed, in de vervulling van de nooit vol brachte, maar immer loonende taak, men schengeluk op de eerste plaats om ons heen, te vermeerderen Onze tijd is, met al zijn voorbijgaanden jammer, vérheven boven eiken voorgaande», omdat hij beslag legt op onze beste krachten. Hij dwingt ons, de lijn vast te houden, die de richting teekent naar het hoogste levens doel. 18 Mei. Nu zestien jaar geleden, werd den iSden Mei de eerste Haagsche conferentie de in den volksmond met den naam Vredes conferentie gestempelde geopend. Sedert is, tot en met 1914, die 18e Mei dag als een feestdag, als een zeer bijzondere dag, gevierd door hen, die niet nalieten hun beste krach ten in te spannen tot beperking van den krijg, tot vermindering der scherpte in de krijgvoering, tot verbreiding der gedachte, dat scheidsrechterlijke uitspraak zooveel mo gelijk het conflict der wapenen moet ver vangen en tot verspreiding van juister, prac- tischer en gezonder denkbeelden over de quaestie van oorlog en vrede. Nu, in 1915, kon er geen blijde herinne ringsdag worden voorbereid. Het brute wapen- geweid overstemt alle andere klanken. De pacifisten zien hun mooi en groeiend werk voor lange jaren vernield. En merkwaar dige, haast komische uiting der prikkelbaar heid van de volkeren hun, den pacifisten verwijt men thans ja, wat eigenlijk Niet, dat zij de schuld dragen van den oorlog men zou het wel willen, maar dat durft men toch niet te doen; doch wel, dat zij «illusies», «utopieën* koesteren. Wie hen daarvan beschuldigen, begrijpen niets en weten niets van het werk der paci fisten. Wat met nuchter overdenken en hard werken in de verschillende Haagsche Con ferenties is tot stand gebracht, is noch een illusie, noch een utopie. Dat, niettegenstaande het reeds bereikte, de brutale geweldheer- schappij tijdelijk zegeviert, is geen oorzaak tot verwijt aan hen, die het reeds bereikte tot stand brachten, evenmin als het oorzaak tot bespotting der medici is, dat, niettegen staande al hun arbeid, hun toewijding, hun studie, hun uitvindingen en hun congressen, er tóch nog altijd ziekten voorkomen. Een kwaad wegnemen, is dikwijls onmoge lijk een kwaad b e s t r ij d e n en in zijn gevolgen verminderen, is wel een be reikbaar iets en verdient lof. Zou men de kerken willen sluiten, omdat, trots allepreeken en gebeden, de zonde zich telkens weer ver toont en in den loop der eeuwen niets van haar afschuwelijkheid schijnt te hebben verloren «De pacifisten hebben den oorlog niet kun nen verhinderen*, zegt men. Volkomen juist. Maar hebben de militairisten dat sorns wèl kunnen doen «Beperking der bewapening zou niets voor den vrede hebben uitgewerkt*, verklaart een ander. Best mogelijk. Maar de n i e t-beperking der wapenen, heeft die dan iets voor den vrede uitgewerkt? Werkelijk, nu we het resultaat zien, waar toe de «gewapende vrede* voert, mogen we toch wel spreken yan het geweldig bankroet van dien «gewapenden vrede*. Deze althans heeft den vrede niet behouden. Een onge wapende vrede zou allicht den oorlog minder onmenschelijk hebben gemaakt, en het be wustzijn van onvoldoende gewapend te zijn, zou menige vechtersbaas hebben weerhouden om er maar zoo dadelijk op in te slaan en een hoog woord te voeren, met accompa gnement van sabelgcrammel. We zijn het volkomen eens met den heer Van Houten, die in een zijner «Staatkundige Brieven* wees op het gevaarlijke feit, dat, jaar in jaar uit, en zoo tientallen jaren lang, een volk groote repetitie houdt voor een oorlog. Dan wil zoo'n volk met die repetities wel eens ophouden en ook eindelijk eens een uitvoe ring geven Te meer achten we zulk een boog opge voerde bewapening gevaarlijk, omdat de kleine volkeren, die naar het schijrt bes'emd zijn om slechts te leven bij de genade der groote, onmogelijk, zelfs niet door een be wapening in superlativo, zich den vrede althans de ongereptheid van hun zelfstandig heid en hun grondgebied kunnen ver zekeren. De vredesbeweging, de ernstige, goed doordachte en goed bestuurde, wordt niet weggevaagd door een oorlog; integendeel; elke oorlog en die van thans zeer zeker niet minder dan elke andere werkt meê om eenige overtuigingen te winnen, dat het wetenschappelijk voorbereid dooden en ver nietigen, waarbij de sterkste het wint, geen rechtspraak is. De toekomst moet door de verschrikkingen van thans helderder worden en de oorlog zeldzamer. Wanneer thans zij, die den strijd voeren met de reeds opgedane ervaring in hun bezit de negen en een halve maand oorlog ongedaan konden maken cn weer een be slissing hadden te nemen, valt het te be twijfelen of zij het zelfde zouden besluiten als in Juli en Augustus 1914. Een enkel opgezweept volk moge zich willens en wetens nog eens in den strijd werpen en zijn Re geering dwingen, de wapenen op te nemen, de verantwoordelijke Regeeringen in het algemeen hebben een geweldige les gehad in de kennis van den krijg en zijn teleur stellingen, en hoe moedig zij hun leed ook dragen, zal het hen zeker voorzichtig maken om een nieuwen oorlog te ontlokken. De dagen zijn voorbij der «millitaire wandelin gen*, der «wedloopen naar den roem*, der «frissche, vroftlijke oorlogen*. Een oorlogsoverdenking op t8 Mei 1915 voert terug naar 18 Mei 1899 en ontneemt aan het toen begonnen werk geenszins zijn groote verdienste en "zijn practische waarde. Aanstaanden Zondag, Eersten Pinksterdag, zal in de Doopsgezinde kerk voorgaan ds. E. M. ten Cate. Voor de plaatselijke afdeeling van het religieus-socialistisch verbond zal 's avonds om 6 uur in «Ons Huis* Enka (mejuffrouw A. van der Vlier, uit Schiedam) spreken overProfetengeest en profetenkracht. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor twee leden van het kies-college bij de Ned. Hervormde gemeente werden uitge bracht 428 stemmen, van welke 4 van on waarde en 1 blanco. Bij de stemming op 4 Mei werden uitgebracht 486 steiqmen. Gekozen werden de heereu P. van Veen Jr. met 219 en W. van Bemmel met 229 stemmen, beiden candidaten van «Evangelie en belij denis*, terwijl op het aftrtdend lid den heer L. Ruitenberg, candidaat van «Geloof en liefde* werden uitgebracht 209 stemmen. Op den heer A. Smeitink, die zich had had teruggetrokken, werden nog 14 stem men uitgebracht. Het aantal kiezers in deze Gemeente be droeg op 15 Mei voor: de Tweede kamer der Staten Generaal 37<»3. de Provinciale Staten 3690 en voor den Gemeenteraad 3002 en wel in kies district I 1097, ir. district II 929 en in dis trict III 976 kiezers. Het stoffelijk hulsel van den heer I. ter Schuur is gistermiddag in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden ter aarde besteld op de Nieuwe algemeene begraafplaats. Daar waren o.a. de Wethouder-voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur en Bestuurs leden van de spijs-commissie en het Nuts- ziekenfonds. Aan het graf werd niet gesproken Een der familieleden dankte voo» de be langstelling. De lieer J. C. van der Linde slaagde aan de Rijks-universiteit te Ulrecht voor het doctoraal examen Wis- en natuurkunde. De jongedames G. Salomons en A. C. E. Schol te verwierven de akte van bekwaam heid voor onderwijzeres. Als gecommitteerden, onder wier toezicht het examen wordt afgenomen, zijn door den Minister van Staat, Minister Binnenlandsche Zaken aangewezen bij het eind-examen van het Gymnasium te Amersfoort, dat wordt gehouden op 28, 29 en 30 Juni: dr. G. Kalff, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden en dr. H. van Gelder en dr. A. A. Nijland, hoogleeraren aan de Rijks-universi teit te Utrecht. Met ingang van 1 Juni is de dirigeerend officier van gezondheid 20 klasse overste J. Nord op zijn verzoek eervol omslagen uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen. Bij het ie regiment huzaren zijn benoemd tot reserve-luitenant de kornets jlir. D. F. L. Teixeira de Mattos, R. Kneppelhout van Sterkenburg en jhr. J. H. Gevers, allen van het korps. De dienstplichtigen der lichting 1915 van de Nationale militie-, toegewezen aan het korps pontoniers, zullen worden ingelijfd in het tijdvak van 16 tot 20 Juni. Waren er tot dusver slechts weinig Land- stormplichtige manschappen, die in geval van nood zouden kunnen worden opgeroepen om met de wapenen in de hand voor hun land te strijden, door de Dinsdag zonder hoofde lijke stemming gevallen beslissing van de Tweede Kamer (beslissing, waarmede de Eerste Kamer ongetwijfeld accöord zal gaan) is hun aantal aanmerkelijk vergroot. Ook zij, die tusschen 1 Januari 1911 en 24 Mei 1913 den dienst hebben verlaten, zullen voortaan naar de gevaarlijke punten kunnen worden gezonden, indien zij thans den veertigjarigen leeftijd nog niet hebben bereikt. Het is geenszins onmogelijk, dat nu ook weldra een wetsontwerp tot invoering van den algemeenen oefenplicht de Kamer be reikt, zoodat ieder weerbaar man kan wor den opgeroepen in de uren des gevaars, welke toch evengoed voor ons land kan komen als thans voor Zwitserland. Geen weerbaar man kan worden gemist bij de verdediging van het land. Doch deze moet worden geleerd en daarom is het zaak, deel te nemen aan den Vrijwilligen Land storm. Bij gunstig weer zal de Amersfoortsche Muziek-vereeniging, onder directie van den heer A. L. Maas, morgenavond om 8 uur haar eerste uitvoering in dit seizoen geven in de muziektent op het Plantsoen en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1. Vivat Europa, marsch. 2. Ouverture Marie Henriette*. 3. Voix rcumaines, wals. 4. Belgisch bloed, fantaisie. 5. Souvenir de Zevenhuizen, marsch. 6. Volk(school) liederen uit«Kun je zingen zing dan mee!*, geïnstrumenteerd door N. A. Bouman. 7. Ouverture joyeuse. 8. Nelly, wals. 9. a. Polka voor picolo. b. Landjiuveel-fantaisie. 10. Finale. De biljartwedstrijd om 500 caramboles cadre, Donderdagavond in de groote zaal der sociëteit Vereeniging* gehouden, had wel verdiend zeer groote belangstelling. De heer Kielder maakte 446, de heer Venderik, uit Utrecht, 318 punten. Eerstge noemde maakt tevens de hoogste serie, namelijk 44. De wedstrijd zal later worden voortgezet en dan om in 't geheel 700 caramboles. Het filiaal te Roosendaal (N. Br.) van het Antwerpsch centraalbureel voor inlichtingen aan vluchtelingen is in liquidatie getreden, omdat het hoofdbureel, te Antwerpen, heeft besloten de werkzaamheden te doen ophou den met ingang van morgen, 21 Mei. Om de loopende zaken zooveel mogelijk af te handelen, zal het filiaal nog eenige weken doorwerken; doch nieuwe vragen om inlichtingen kan het niet meer in behande ling nemen. De Mei-aflevering van het Tijdschrift der in 1777 opgerichte Maatschappij van Nijver heid bevat het progamma der 138ste jaar- lijksche Algemeene vergadering dier Maat schappij, welke gehouden wordt te Utrecht van 24 tot 26 Juni. Als nieuw punt vinden wij nog een voor dracht van prof. Volmer over «Vragen, die zich met betrekking tot de invoering van het Taylor-stelsel in Nederland zullen voor- doer, Deze aflevering bevat o, m. ook een over zicht der handelingen van de Maatschappij van 1900 tot 1915 en, onder het redactioneel gedeelte, een opstel van den heer J. G. de Voogt over de frequentie van ongevallen. Naar de Maandag gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 4 wagens met 1300 pond kaas. De prijs was 47 tot 48 cent. De handel was traag. Schrijf met krijt hetgeen u werd misdaan, maar met een diamant uw eigen ongelijk jegens anderen. U"lt den Omtrek. De Gemeenteraad van Bunschoten, in het nieuwe Raadhuis vergaderd, besloot tot het oprichten van een Gemeentelijken vischafslag, een leening van f7500 aan te gaan tot verbetering van de haven, en van f 5000 voor bestrating van den Nijkerkerweg, in drie jaar te voltooien. De Gemeenteraad van Harderwijk heeft aangenomen een motie, waarbij ernstige afkeuring wordt uitgesproken over de han delwijze van het Raadslid Willemsen, die, in concurrentie met het Gemeentebestuür, aan het Rijk een terrein heeft aangeboden voor de vestiging van een kazernement voor de veld-artillerie. B. en W. werden uitgenoodigd alles te verrichten dat noodig is om de vestiging van het artillerie-kazernement op het terrein «Kranenburg* te bevorderen. Men schrijft uit Zeist: In een 30-tal omliggende Gemeenten wer den den laatsten tijd herhaaldelijk kippen gestolen, zonder dat het gelukken mocht, de daders te vinden; alle dorpen kwamen aan de beurt: Baarn, Eemnes, Spakenburg, Woudenberg, Austerlitz, Zeist, Maartensdijk, Bunschoten, enz. enz. De Rijks-veld wachter van Austerlitz, Ver meulen, ging er op uit, heele nachten achter elkaar, om te probeeren de dieven te ont dekken. Dit is hem thans gelukt, in samen werking met den Gemeente-veldwachter van Woudenberg; zij hebben drie personen aan gehouden, die de heele reeks kippendiefstallen op hun geweten «hebben. Een van de daders werd door hen aangehouden in een café te Amersfoort. De aangehoudenen zijn bekenden der justitie, die al eens meer hebben terecht gestaan voor diefstallen van deze soort. De 38ste lijst van het Kon. nationaal steun-comité heeft aan giften f52402.83. Tot 9 Mei is, behalve aaq giften in natura, in totaal ontvange f2 148520.47. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegen. RELIGIEUS-SOCIALISTISCH VERBOND. Geachte Redactie, Het zij ons vergund, nogmaals door mid del van uw blad de aandacht van uw lezers te vragen voor het volgende. Wij zeggen U bij voorbaat dank daarvoor. Wij mogen veronderstellen, dat de reli gieus-socialistische beweging ook te Amers foort thans aan vele stadgeuooten, 't zij meer nabij, 't zij van verre bekend is geworden. In een plaats als Amersfoort, waar de mo derne vakbeweging en politieke organisatie der arbeiders tot voor korten tijd achterlijk genoemd moest worden, mag de belangstel ling in de zaak van het religieus-socialisme gewekt door onze bijeenkomsten, opvallend groot genoemd worden. Het Bestuur der afdeeling Amersfoort van het Religieus Socialistisch Verbond zou dan ook met het volste vertrouwen de toekomst te gemoet gaan, ware het niet, dat blijkbaar de ont zettende tijdsomstandigheden, waarin wij leven en de bittere teleurstelling en rouw over den gang van zaken in het gemoed van de meeste socialisten oorzaak schijnt te zullen worden van verflauwde belangstelling. Hiertegen moeten wij een ernstig woord van waarschuwing doen hooren. Dit zou in een enkelen zin samengevat kunnen worden. n.l.«Werpt uw idealen niet weg!*, het woord dat in onze laatste samenkomst partij genoot Schönfeld, uit Warga, tot zijn onder werp had gekozen. Het was inderdaad te betreuren, dat zoovele geestverwanten niet aanwezig waren. Hóe diep ernstig klonk deze waarschuwing nu, in het licht van de ernstige feiten der werkelijkheid, onze idealen schipbreuk schij nen te lijden. Het is de bedoeling van deze enkele regelen U, indien mogelijk, te behoeden voor verflauwing in den strijd en voor ver lies in het geloof onzer idealen. Wij zouden U juist thans willen toeroepenLeg de over tuiging vast in uw binnenste, dat de Inter nationale Socialistische Broederschap niet verloren kan gaan; houdt vast uw over tuiging, dat de schijngebrokenheid slechts lijdelijk zal zijn; richt onwrikbaar vast en éeupuntig uw denken op het onomstootelijk feit, dat het internationaal proletariaat alléén door ontzettende misleiding er toege bracht is kunnen worden, elkaar te gaan vernietigen, maar dat, zoo vast als op den nacht de dag volgt, ook de bezinning zal komen en dau zal het oogenblik ge komen zijn, dat uit de wereldschokkende gebeurtenissen voor het proletariaat de nood zakelijkheid geboren wordt om zijn eigen activiteit op een nieuwe basis te stellen. 't Is hier niet de plaats, daarop verder in te gaan. Thans is echter het éene noodige: blijft waakzaam en vol aandacht de zaak der In ternationale volgen. Dat het zoover komen kon met ons, wij die mede het Baseier Congres vormden, vindt o.a. zijn oorzaak in fouten, die wij hebben gemaakt.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2