KOEK Gymnasium te Amersfoort. Stadsnieuws. Mar ktp rij zen. Advertentiën. •Ib Kiisiink. beschouwingen uit België, Frankrijk en Duitschljknd, zelfs Hollandschc vertalingen, zoo kant en klaar, die men maar voor 't zetten had. De Engelsche »Times< heeft er iets nieuws op gevonden en betoogt nu, dat het nieuwe Engelsche Ministerie er óok vooral voor moet zorgen, dat in de neutrale landen authentiek nieuws let welauthentiek wordt verspreid, stelselmatig nog wel; zooiets dus als geestelijke munitie. We kennen dat recept uit den Boeren oorlog, met de beroemde »achterwaartsche concentratie», zien het weer toegepast op de Italiaansche berichten, die allermaal óok authentiek zijn en denken onwillekeurig aan het woord van Thorbecke officieele waar heid, mijne heeren, is niet altijd de waarheid. En ziet, uit Londen komt reeds een in het Nederlandsch gesteld bericht, met verzoek, het op te nemen in het redactioneel gedeelte. Met de bijvoeging >Indien u uwe kosten voor het zetten enzoovoort in rekening zoudt willen brengen, dan zijn wij met ge noegen bereid, u daarin tegemoet ie komen en, onmiddellijk na ontvangst van uw reke ning, zullen wij u een remise voor het door u berekende bedrag doen toekomen». Zong niet reeds Byron van >to uphold and cheer the rest» Hier te lande noemt men dat: stemming maken. Ten einde onze weermacht te vergrooten, is ingediend een wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den Landstorm. Daarbij wordt de mogelijkheid geopend om tot den krijgsdienst te verplichten dat deel van ons volk, dat ofschoon wel daartoe in staat, nog niet tot den gewapenden dienst kan worden geroepen. Het ligt in bet voornemen der Regeering om achtereenvolgens de ingeschrevenen jon ger dan 40 jaar die voor den militiedienst werden vrijgesteld als eenige wettige zoon of wegens broederdienst of die, welke hebben vrijgeloot, voor zoover niet reeds in den militairen dienst of tot den landstorm be- hoorende, tot den landstorm te doen toetreden, te beginnen met de ingeschrevenen voor de jongste der lichtingen, waarvan de dienst plichtigen thans onder de wapenen zijn. Bevoegdheid wordt door het wetsontwerp aan de Regeering verleend om, mocht de noodzakelijkheid daartoe dwingen, onverwijld door te gaan met het voegen bij den land storm van de oudere groepen, de vrijge stelden en vrijgelotenen van alle lichtingen en baar mede de beschikking te verleenen over al degenen, die gediend hebben, doch thans nog buiten den landstormplicht vallen. De Minister van Justitie heeft, in antwoord op de vragen van het Kamerlid dr. Beumer, nopens het verbranden van lijken in ver band met de Begrafeniswet meegedeeld, in de eerste plaats, dat nu door het arrest van den Hoogen Raad van 1 Maart j.l. de rech terlijke macht in hoogsten aanleg een uit spraak heeft gegeven omtrent de beteekenis van de Begrafeniswet ten opzichte van het verbranden van lijken, bij zich van het nader uitspreken van zijn persoonlijk oordeel neemt te moeten onthouden. Verder deelt de Minister mede, dat inder daad omtrent de vaststelling van de redactie van verschillende formulieren, die bij een lijkverbranding in het crematorium Wester voor belanghebbenden moeten worden inge vuld, overleg met hem is gepleegd. Aangezien de Minister van Binnenland- sche Zaken, bij wien in de eerste plaats de uitvoering der Begrafeniswet berust, het niet gewenscht oordeelde, na het boven ge noemde arrest van den Hoogen Raad thans nieuwe maatregelen te nemen tot het tegen gaan van het verbranden van lijken van de zijde der Vereeniging voor facultatieve lijk verbranding, achtte de Minister van Justitie zich verplicht, in het belang der justitie zorg te dragen, dat lijkverbranding alleen dan zal plaats vinden, indien geenerlei gevaar bestaat, dat door de crematie de sporen van een eventueel tegen den overledene gepleefd misdrijf zullen verdwijnen. Van daar zijn bemoeiing met de bovenbedoelde formulieren. Wijziging der Begrafeniswet zou moeten worden ter hand genomen door den Minister van Binnenlandsche Zaken. Voorden Minister van Justitie bestond geen reden om daarop aan te dringen, waar thans voldoende waar borgen aanwezig zijn tegen een uit justitieel oogpunt ongewenschte lijkverbranding. Blijkens de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer zal de verkiezing (candidaats- stelling) voor de dit jaar periodiek aftredende Raadsleden plaats hebben op Dinsdag 2q Juni. De stemming en de herstemming, zoo die noodig zijn, zullen worden gehouden op 8 Juli en 15 Juli. Tot heden zijn ingekomen bijna 2000 broodkaarten, voor ongeveer 8000 personen. Het plaatselijk steun-comité (voor de eigen stadgenooter, slachtoffers van de economische I crisis) ontving in Mei aan vaste bijdragen en giften f2240.56, aan subsidie van het Kon. Nationaal steun-comité f550.18 en aan verkoop van vogelnestjes f5 samen *795-74 De totaal-ontvangsten, sedert begin Augus tus 1914, stegen daardoor tot f39546.43. Bij Kon. besluit van 31 Mei is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bron zen eerepenning voor menschlievend hulp betoon met loffelijk getuigschrift toegekend aan Ch. Geinaert, ordonnans van de 3de bat- terie de place, uit Antwerpen, geïnterneerd te Amersfoort, wegens het door hem op 19 Januari 1915 met levensgevaar tot staan bren- hen van een hollend paard op het Smallepad te Amersfoort onder zoodanige omstandig heden, dat daardoor personen uit onmiddellijk levensgevaar zijn gered; aan Th. Berg, tuin knecht te Leusden, wegens de door hem 15 December 1914 met levensgevaar verrichte redding van een drenkelinge uit het water van de Luntersche beek bij Leusden en aan mejuffrouw C. M. H. den Hertog, te Amster dam, wegens de op 21 Februari 1915 met levensgevaar verrichte redding van een per soon uit een met vergiftige gassen gevuld vertrek. Van den heer A. van Weezei Errens is j- thans in de kunst-vitrine van Valkhoff's boekhandel ten toon gesteld een Ileide bij maanlicht. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 Juni. De Centrale commissie tot behartiging van de belangen van naar Nederland uitgeweken Belgische onderdanen heeft aan den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, een voorloopig verslag uitgebracht omtrent de vluchtelingen-beweging naar Nederland. Daaruit blijkt onder meer, dat ongeveer ruim een millioen vluchtelingen de wijk heb ben genomen naar ons land en wel een half millioen over Noord-Brabant, evenveel over Zeeland en 70000 over Limburg. Velen keerden onmiddellijk na den val van Ant werpen terug. Begin October bedroeg het aantal der hier te lande gehuisvesten 720000, waarvan 7450 in de Provincie Utrecht; in Mei waren er nog 80 000, van welke 25 000 op eigen kos ten leven. In het vorig nummer deelden we mede, dat de Belgische militairen, welke nog in de infanterie-kazerne hier zijn ondergebracht, nagenoeg allen zullen vertrekken naar de kampen bij Soesterberg. We voegden daar aan toe »Ook andere maatregelen werden overwogen, maatregelen van welke Amers foort groote geldelijke schade zou hebben ondervonden doch onmiddellijk heeft de Burgemeester overleg gepleegd met de mili taire autoriteiten en is er in geslaagd, die schade af te wenden». De Burgemeester verzoekt ons, dit laatste tegen te spreken. Aanleiding voor het plegen van overleg was er niet, daar even tueel te nemen maatregelen niet bekend waren. Mejuffrouw A. C. Bongers en de heeren C. -van Huijzen in J. C. P. Jagtenberg ver wierven de akte van bekwaamheid voor onderwijzer. Reserve-sergeant P. Rutgers, van het 16e regiment infanterie, is bevorderd tot vaandrig. Volgende week Vrijdagavond zal in de Luthersche kerk een uitvoering plaats hebben van Vondel's »Lucifer« met mede werking van mevrouw W. Secrève-Van Emminckhover die de Rafaëlpartij vervult, ep den heer Anton Verheijen, als Lucifer. Het geheel wordt met orgelspel geïllustreerd door den heer J. H. Secrève, organist der Re- monstrantsche gemeente te's-Gravenhage,hier welbekend door zijn orgelconcerten o. a. in de Remonstrantsche kerk. Deze uitvoering van Gewijde kunst draagt wel een heel bijzonder karakter. Immers, dat in een kerkgebouw Vondel's »Lucifer«, geïl lustreerd met muziek, ten gehoore wordt gebracht, mag zeker wel als een zeldzaam heid worden beschouwd. Deze uitvoering heeft dan ook een succes, zelfs zóo, dat in de meeste plaatsen onmid dellijk een herhalLg plaats had, met steeds toenemende belangstelling. Het is te hopen, ook hier de uitvoering groote belangstelling wekt. De heer Verheijen, een van de medewer kers van deze uitvoering, is een van onze beste declamators en acteurs, hetgeen hiji toen hij nog deel uitmaakte van Royaards' gezelschap en daarbij Royaards zelf meer malen verving, duidelijk heeft getoond, Thans is hij, zooals men weet, aan het gezelschap »die Haghespelers», directeur Eduard Verkade, verbonden, waarbij hij een veelzijdig emplooi vervult. Wat zijn decla matie betreft, wordt vooral zijn vertolking ys».n Vondel's Lucifer* zeer geroemd. Mevrouw Secrève vervult de partij van Rafaël, welke rol zij treffend vertolkt. Alles bijeengenomen, belooft deze uitvoe ring van Gewijde kunst inderdaad een avond van groot kunstgenot te zullen geven. Een deel van de opbrengst, komt ten goede aan het plaatselijk steun-comité. De oefeningen van den Vrijwilligen Land storm zijn zóo geregeld, dat men er in zijn werkkring weinig last van ondervindt. Geef u dus op. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10V2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'/j uur, ds. G. Wuite, uit 's-Gravenhage. Gereformeerde kerk (Langegracht). Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Voorm. 10 uur. ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Avond 5*/2 uur, ds. Donner. Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5j/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9Y2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistisch verbond. Avond 61/a uur, in de Doopsgezinde kerk, de heer K. Meijer, uit Santpoort. Durgerlyke Stand van Amersfoort van 28 Mei tot en met 4 Juni. GEBOREN: Jacob, z. van Feitse Boerwinkel en Catha- rina Johanna van Ommen. Antonïe Tho mas, z. van Maurits Jacobus Vos en Hen- drika Metske. Cornelia Catrina Maria, d, van Andries Gouw en Catrina Maria Geer- truida Termaten. Jacob, z. van Franciscus Basman en Machtildis Elisabeth van Spengen. Machiel Gijsbertus, z. van Dirk Hendrik Antonius Peters en Jacoba Johanna Hamers. Jouke Samuël Cornelis, z. van Jouke Faber en Gerarda Kuijk. Maria, d. van Cornelis Rijnders en Alberta van Korlaar. Maria, d. van Gerrit Boshuizen en Cor nelia van Veen. Geertje, d. van Abraham Lankamp en Berendina Grobbink. Buiten huwelijk geboren kind van het mannelijk geslacht. ONDERTROUWD: Cornelis Moens en Theodora Gijtenbeek. Johannes Willem Frederik Hendrik Scbirm en Margaretha de Meijere. GEHUWD: Johannes Hellevaart en Maria Geertruida van Keulen. Karl Ferdinand Mulder en Anr.a Maria Becker. Wandert van Appelen en Elisabeth Alijda Blackstone. Hendrikus Lambrechts en Willemijntje Overeem Abraham Snabel en Willemijntje Bertha Krul. OVERLEDEN Albert Isidore Florimond de Bièvre, 45 jr., echtg. van Marie Jeanne Fernandt Jacobs, te Ixelles in België. Elbert van Putten, 15 jr., Gerardus Hubertus Flos, 13 mnd. Jansje Hulshof, 80 jr., wed. van Hendrik Westerink Johannes Theodorus Eggink. 35 jr., echtg. van Arendina Pannekoek. Francina Margaretha Maria Jordense, 1 jr. Severin Dirkx, 32 jr., echtg. van Joséphine Monné Marren, te Ixelles. Johannes van Cuijlenburg, 19 jr., ongeh. te Capelle Ave- zaadt. Jan Maassen, 54 jr,, echtg. van Johanna de Ruijg. Annetje van Pluren, 86 jr., wed. van Breunis Veldhuizen. Teunis Hermanus van de Kuilen, 4 mnd. Géronce Nackraths, 30 jr., ongeh., in België. AMERSFOORT, 4 Juni 1915. Appelen f o.a f o.Peren f o.--- a f o. -- Nieuwe aardappelen f o.k f o.— Zand- aardappelen f 2.80 a f 3.50. Hoendereieren f6.50 h. f6.90 per 100 stuks. Bruine eieren f6.90 a f7.00 p. 100 stuks. Grasboter f 1,3.5 a f 1.55. per Kilo. Kipp n f 1.30-a f 2.00. Kuikens f o.a f o.Piepkuikens f 0.60 k f 1.20. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.a fo.Jonge eenden fi.a f 1.40 Hazen f o.a fo.—Wilde konijnen fo a fo.Tamme konijnen f 0.80 a f 1.30 per stuk. Duiven fo.6o a fo.70 per paar. Vettt varkens fo.k fo.Magere varkens f. fo.Zeugen f70.a f125.Biggen f15.a f20.Kalverenfu.a f15. Aangevoerd waren ongeveer heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard- appolen 60 heet. Zandaardappelen 220 000 stuks Hoéndereierenst. Eendeneieren 700 Kilo GrasboterVette Varkens Magere VarkensVarkens voor export slagerij; 400 Biggen; 30 Zeugen 4 kalveren. Blijkens akte op 31 Mei 1915 Y5I® 1 voor den notaris Johannes KNOPPERS, te Amersfoort, is tusschen de heeren Adrianus Joachim Johannes van HASELEN, zonder beroep, en tjarko de VRIES, zeepfabrikant, beiden wonende te Amersfoort, aangegaan eene Vennootschap onder de firma W ascholine-fabriek van DE VRIES Co. gevestigd te Amersfoort, ten doel hebbende de fabrikatie van zeep en aanverwante arti kelen in den uitgebreidsten zin, den aankoop van de daarvoor benoodigde grondstoffen en den verkoop van de gefabriceerde goederen en de uitvoering van alle handelingen, daar mede in verband staande. De Vennootschap is aangegaan voor éen jaar, aangevangen 1 Januari 1915, en mitsdien zullende eindigen 31 December 19151 ®n wordt geacht stilzwijgend na afloop van dit tijdvak te zijn verlengd voor onbepaalden tijd, met dien verstande, dat de Vennooten ieder het recht hebben, dezelve te doen eindigen met het loopende kalenderjaar, mits vóór 1 October van dat jaar daarvan aan de andere partij kennisgevende en voorts met bepaling, dat indien een der Vennooten ge durende den duur van de Vennootschap komt te overlijden de Vennootschap eindigt met het boekjaar, waarin het overlijden plaats heeft. De handteekening en medewerking van beide Vennooten wordt vereischt tot het ver krijgen, huren, verhuren en vervreemden van onroerende goederen en het vestigen van zakelijke rechten, tot het leenen en ter leen geven van gelden en goederen, tot het geven van borgtocht en aval, tot het afsluiten van handelingen boven een bedrag van VIJF HONDERD GULDEN in eens en tot het aanstellen van werklieden en bedienden. Namens de Vennooten, JOHs. KNOPPERS, Notaris. Aniersfoortsclie Tramw eg-Maatsehappij. ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhouders op Donderdag 17 Juni 1915, des avonds te S uur, in het hotel »De ver gulde zwaan». HET BESTUUR. Punten van behandeling: Verslag met Balans en Winst- en Verlies rekening benevens rapport der financieele commissie. Benoeming financieele commissie 1915. Benoeming van éen Commissaris. Korte en lange Deventer Het, toelatings-exainen zal worden gehouden VRIJDAG en ZATER DAG 9 en 10 Juli e. k., des ochtends te 8.30, in hrt schoolgebouw. Aangifte van candidaten wordt vóór 1 Juli verwacht bij den ondergeteekende, die, op aanvrage, gaarne formulieren voor de aan gifte zendt. De Rector van het Gymnasium, PEYROT. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. VAX WELDER EX baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 170. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binueu- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijuen kantore.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2