BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws van de No. 8577 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 5 JUNI 1915. KENNISGEVING. GOEDKOOP BROOD EN MEEL. Burgemeester en Wethouders van Amers- foórt maken bekend: 1. dat met ingang van Maandag 7 Juni a.s. goedkoop tarwebrood tegen den prijs van 6 cent per half K.G., tot een maximum van een half K.G. per dag en per persoon voor een ieder, zonder onder scheid, verkrijgbaar zal zijn, op vertoon van een broodkaart, bij de volgende bakkers, welke kennis hebben gegeven aan den Bur gemeester van Amersfoort, dat zij, met in acht neming van de voorwaarde, vervat in de Verordening van Burgemeester en Wet houders dezer Gemeente van den 2isten Mei 1915, ongebuild tarwebrood wenschen beschikbaar te stellen. E. van Beek, Havik 4 J. Brakenhoff, Groote Spui 33 A. Brondijk, Eemstraat 9 Anth. C. van Buuren, Arnhemschestraat 21 C. H. van Buuren, Lange Bergstraat 2 Tj. Dijkstra, Kamp 69 E. J. Elbertse, Kamp 39 J. D. van Gelder, Zuidsingel 63 Th. W. J. G eising. Hof 15 J. Gijsbertse, Aldegondestraat 69 J. L. Goedknecht, Kamp 59 L. de Heusde van der Sluijse, Kleine Haag 10 Alb. Hogenboom, Langestraat 29 H. Hoogeveen, Langegracht 29 J. D. van der Hoorn, Lavendelstraat 3 A. J. Jans, Soesterweg 117 G. Jonkman, Groote St. Jansstraat D. F. van Kamp, Soesterweg 63 J. Klein, Krommestraat 10 A. Knuivers, Kamp 9 G. Koning, Krommestraat 54 H. Koning, Arnhemschestraat 24 M. van de Lagemaat, Leusder weg 118 S. A. Meerburg, Gerrit van Stelling werfstraat 14 W. H. Meursing, Smallepad 7 B. C. Morsink Nieuwstraat 29 J. Th. van Nes, Hof 30 G. Nieuwenburg, Arnhemscheweg 24 H. van Nimwegen, Soesterweg 81 A. van Ooik, Arnhemscheweg 125 C. Okhuizen, Kamp 14 A. W. van Ommeren, Westsingel 19 C. van Ommeren, Langestraat 18 C. J. Prins, Utrechtscheweg 70 W. C. Ramselaar, Bloemendalschestraat 16 D. Ruitenberg, Kortegracht 23 J. Ruijs, Utrechtscheweg 42 J. Schaap, Muurhuizen 97 C. A. Stoové, Utrechtschestraat 23 J. van der Velden, Paternostersteeg 2 A. Vonk, Havik 26 G. Voskuilen Hzn., Arnhemscheweg 95 Th. Vreeswijk, Bloemendalschestraat 5 F. Wolfenbuttel, Paulus Borstraat 70 A. J. van Zalingen, Langestraat 1 Coöp. bakkerij «Helpt Elkaar», Muurhuizen 48 N.V. Utrechtsche Brood- en Meelfabriek, depot K. Klein, Bloemendalschestraat depot J. van den Brink, Schimmel- penninckstraat 21 N.V. Broodfabriek V. I. O. S., te Utrecht, depot, H. Bekker, Bisschopsweg 109 N.V. Brood- en Meelfabriek B. Hus, te Utrecht, depot G. de Ruiter, Arnhemschepoortwal 13. 2. dat met ingang van Maandag 7 Juni 1915 goedkoop tarwemeel tegen den prijs van 8 cent per half K.G., tot een maxi mum van 350 Gram per dag en per persoon, voor een ieder, zonder onderscheid, verkrijg baar zal zijn, op vertoon van een meelkaart, bij de volgende meelhandelaren, welke kennis hebben gegeven aan den Burgemeester van Amersfoort, dat zij, met inachtneming van de voorwaarde, vervat in de verordening van Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente van den zisten Md 1915 ongebuild tarwemeel wenschen beschikbaar te stellen C. H. van Buuren, Lange Bergstraat 2 E. J. Elbertse, Kamp 39 J. D. van Gelder, Zuidsingel 63 P. van Gent, Pieter Pijpersstraat 7 H. Koning, Arnhemschestraat 24 J. Nefkens, Leusderweg 120 W. C. Ramselaar, Bloemendalschestraat 16. 3. dat de prijs van het goedkoop tarwe brood bedraagt b cent per half K.G-, welke prijs te beschouwen is als een vaste prijs en niet als een maximum-prijs en dat dus hiervan door bakkers en broodfabrieken geen dividend zal mogen woeden uitge keerd. 4. dat de aanvragers van broodkaarten er met nadruk op attent worden gemaakt, dat voor elk huisgezin slechts éen broodkaart bij éen bakker wordt uitgereikt, doch dat er geen bezwaar la om na afloop van den geldigheids termijn der eerste broodkaart (uiterlijk 28 Juni) zich bij een anderen bakker te doen inschrijven. 5. dat het ongebuild tarwemeel met ingang van heden verkrijgbaar is tegen den prijs van f 0.50 per 100 K.G. (zakken worden bovendien berekend a f 0.50 per stuk) na invulling van een formulier, welke formulieren verbrijgbaar zijn aan het Gemeente-labora torium, Appelmarkt no. 11. 6. dat geen aandacht moet worden ge schonken aan geruchten over mindere qualiteit van het brood. 7. dat inlichtingen aan bakkers, meelhan delaren en houders van broodkaarten worden verstrekt, alle werkdagen van 9 tot 12 uur v.m. op het daarvoor opengestelde bureau, Appelmarkt 11 te Amersfoort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA Amersfoort, 5 Juni 1915. In de gisteravond gehouden en door 49 gemachtigden bijgewoonde vergadering van het kies-college der Ned. Hervormde ge meente werden herkozen tot ouderling de heeren mr. P. J. F. van Voorst Vader en H. M. Brouwer, werd herkozen tot diaken, de heer H. Noorman en gekozen tot diaken, in de vacature-W. van Esveld Rz,, die na 36 jaar arbeid voor de armen bedankte, de heer H. A. Pothoven. Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond heeft een schrij ven gericht aan het Hoofdbestuur, waarin er op wordt aangedrongen, dat het Bonds- bestuur, als zoodanig, zich zal wenden tot onze Regeering met het verzoek, volledig te worden ingelicht omtrent den aard en de strekking van het Regeeringsvoorstel om een (tijdelijk) gezantschap bij den Paus in te stellen. Met alle waardeering van het ongetwijfeld goede van de bedoeling onzer Regeering voelt het Bestuur zich niet gerust en vreest het voor mogelijke verstoring van den vrede in ons eigen volk. Hoe ongaarne ook, moeten we andermaal het verslag van de jongste Algemeene ver gadering van het Utrechtsch Landbouw- Genootschap uitstellen. Wel vinde thans plaatsing hetgeen daarin is vermeld omtrent koemelk. Na sluiting van de vergadering hield dr. Mogendorff, Rijks-veearts te Schoonhoven, een interessante lezing over »De kwaliteit en den prijs der consumptie-melk in groote steden*. Het is te betreuren, dat van de toch al niet in grooten getale opgekomen leden (40) velen vóór den aanvang der lezing de zaal verlieten. Spreker begon met zijn leedwezen er over uit te drukken, dat zoo weinig veehouders aanwezig waren, want allicht ware er voor hen ook gelegenheid geweest, iets te hooren, dat ze nog niet wisten. Spr. is er een groot liefhebber van, zijn oor te luisteren te leggen bij menschen van de practijk en bij heeft zoodoende heel wat ge hoord van den fokker, den mester, van de koningin der wringtobbe, van dep bojerbe- reider, over de superieure eigenschappen van het. door henzelf gefokte vee, van de weel derige vormen en het groote gewicht van de door ben gemeste beesten, de hooge prijzen van de kaas, de geurigheid en de duurzaamheid van de eigengemaakte boter, maar éen categorie van boeren heeft hij nooit hooren roemen op hun product, name lijk de melkvee-houders, Is dat, omdat het van minder belang is? En toch, het ligt in hun hand of de melk is een uitstekend voedsel dan wel een vergif. Zij zijn zedelijk verplicht, de kwaliteit van de melk zoo hoog mogelijk op te voeren maar hoever is het in het algemeen nog daarvan verwijderd. Door hun toedoen is de sterfte der kinderen berfhden het jaar nog 2 pCt van de geborenen; in 1906 ontstond een typhus-epidemie in 40 gezinnen die door éen melkhandelaar werden bediend. Hoe vaak komt het nog voor, dat de melkvee-houder zijn vaatwerk omspoelt met slootwater, waarin, op geringen afstand, de gier uit de mestput of een secreet ujtmondt. Hoeveel melk wordt nog gemolken pit een ontstoken uierkwartier, niet genezen, ofschoon de harde knobbel verdwenen is; de medegevoerde etter wordt niet door koken van de melk onschadelijk gemaakt. Hoeveel melk komt nog van koeien met open tuberculose. Een onderzoek van de j Engelsche Regeering toonde aan, dat darm- ontsteking bij kinderen een gewoon ver- schijnsel is bij gebruik van melk, uit een j ontstoken uier afkomstig. Het is toch een onbillijke eisch, te vor- deren, dat de consument eerst melk moet maken van het product, hem door den melkvee-houder geleverd. Maar niet alleen beslist zieke uiers leveren ondeugdelijke melk; ook koeien die aan de nageboorte zijn blijven staan, zijn gevaarlijk. Het vocht besmet den uier en infecteert de melk. Koeien, die diarrhae hebben, ten ge volge van het gebruik van ondeugdelijk voer (zure pulp en moes) bevuilen niet alleen hun dijen, maar óok den uier en de tepels en het gevolg is: vuile melk. Spreker liet een wattenscbijf zien uit een Ulax-filter, waarop terug gehouden was het vuil uit 1 Liter melk, en waaruit bleek, dat dergelijke melk, ofschoon oppervlakkig be schouwd niet verkeerd, een ontzettend vuile stof was, ongeschikt voor menschelijk voedsel. En toch zijn er boeren, die meenen, dat de koeien het rossen en poetsen niet kunnen verdragen. De coli-bacteriën worden niet door teems en doek teruggehouden. En bovendien; hoe wordt er met dien doek gehandeld. De een gebruikt hem onaf gebroken, terwijl, hij soms wel eens wordt uitgespoeld in vies slootwater. Iemand die het beter met zijn klanten meent, kookt hem uit. De besten nemen een wattenfilter. Het aantal bacteriën, op zulk een filter verzameld, is ontelbaar. Melk, die niet dadelijk na het melken wordt gekoeld en koel bewaard, is een uit stekende kweekplaats voor schadelijke bac teriën. Dat de reuk van de melk er niet op verbetert, wanneer tijdens het melken wordt gevoederd (de koeien willen anders niet stil staan, beweert de boer en in de weide dan of de stal kort te voren is uitgemest, be hoeft geen betoog. De consumenten, die meenen, dat melk van melkinrichtingen steeds beter zou zijn, vergeten, dat de inrichting de slechte kwali teit niet goed kan maken en de directeur van zulk een inrichting, die zijn plici.. doet, weet dan ook met den vinger aan te wijzen de boeren, van wie hij geen melk moet be trekken, wil hij niet die van de zindelijke boeren, waaronder hij ze mengt, tevens be derven. Melk van gezonde koeien is steriel. Ze wordt besmet door onreine uiers, vuile tepels, vuile handen, vuile kleeding der melkers, door onvoldoenden gezondheidstoestand van den melkveehouder of diens personeel. Wan neer een besmettelijke ziekte in het gezin van een melkveehouder of diens personeel (tuberculose, diphterie, typhus, enz.) heerscht, mag die melk niet in consumptie gebracht worden, zooals trouwens in goede politie verordeningen is voorgeschreven. Wordt de melk spoedig zuur in z u 5 v p r vaatwerk, dan is zij van slechte kwaliteit. Het is eigenaardig, dat men zoo vaak bij melkleveranciers, die melk in de stad leve ren, beesten aantreft, die, volgens de brands merken op de horens, afkomstig zijn van de eene of andere fokvereeuiging. Zou zulk een leverancier nu werkelijk niet weten, dat dit dier, dat toch een groote hoeveelheid meik geeft (want anders bad hij het niet gekocht) van de hand is gedaan, omdat bet vetge halte van de door baar geieverde melk on voldoende is? Het is dus afvalkwaliteit, die hij koopt en die hij dus ook levert. Maar zoolang dfe huismoeders meer acht geven op den prijs dan op de kwaliteit, zoolang be staat er voor den leverancier geen prikkel om betere waar te leveren. Een melkoorlog te doen ontbranden, is onverstandig, want het gevolg is alleen, dat de prijzen werden gedrukt. Men dient een anderen weg in te slaan en dien dient het U.L.G. voor te bereiden. Spreker stelt zich dit als volgt voor: Door het Be?tupr wqrdf een vergadering van melkveehouders uitgeschreven, die zich willen verbinden om slechts uitstekende melk te leveren, onder controle, niet alleen van de melk zelve, maar ook van den stal, het vee, het personeel, de werktuigen, de be waarplaatsen, kortom van a 1 hetgeen met {je melk in verband staat. Er wordt op die vergadering een vereeniging gesticht, waar van het Bestppr bestaat pit 3 personen, te weten twee melkveehouders,. een arts, een veearts en den Directeur van de keprijfgs: dienst. Een reglement wordt ontworpen, waarin behandeld wordthet vee, de stal, de voeding, de verpleging van het vee, de behandeling van de melk, de wijze van con troleeren, en het recht om een waarborgmerk te voeren. Voor tegemoetkoming in de kosten wordt een kleine contributie geheven van de aan geslotenen, wordt steun gevraagd bij Ge meentebestuur en Gedeputeerde Staten, ter wijl ook burgers, die het wel meenen met hpn eigen Ijcbaaip en dat van hun mede burgers, genegen zpllen zijn, zoowel moreel als financieel te steunen. Door publiceering van de namen der leden van de vereeniging aan de eene zijde, en schorsing en ten slotte schrappen als lid van hen, die niet voldoen aan de gestelde eiscben aan den anderen kant wordt de waarde van de melk, door de vereeniging geleverd, ver hoogd en zal zich dit uiten door denhooge- ren prijs, dien zij zal kunnen bedingen. Die vereeniging, door den spreker «Ge zonde melk« gedoopt, zal geen eersteling zijn. In Amerika, Denemarken en in den omtrek van Hamburg bestaan dergelijke ver» eenigingen reeds. Mocht bet eens waar kunnen zijn, dat in Utrecht, tot voorbeeld voor ons geheele land, een dergelijke vereeniging tot stand kwam. Het is alléén mogelijk, wanneer de consumenten zich bewust worden, dat hun vaak als melk verkocht wordt hetgeen niet anders is dan een vergiftige, vuile en ziek teverwekkende stof, die met zuivere melk alleen de kleur en lang niet eens altijd gemeen heeft. We herinneren nog éven aan den wed strijd om den U. P. V. B.-wimpel, morgen te houden tusschen Quick en Allen Weer baar, uit Bussum. De tuinbouw-maatschappij «Gelderland*, te Neede, heeft een reclame-plaat uitgegeven, waarin het fraaie op zeer gelukkige wijze is saamgeweven met het nuttige, namelijk een vogel-kwartetspel, waarop 48 inlandsche en 4 hier zeer bekende sier vogels zijn afge beeld. Het «spaar de vogels* zal door dit aardige kinderspel stellig een flinke schrede voor waarts doen en er meer door worden in de hand gewerkt dan door de bekende borden aan de schoolgebouwen, Aan de Centrale eierveiling werden gister 75297 kipeieren verkocht voorf6.55 üf7->o. De eendeieren deden f6.15 tot f6.65; de kalkoeneieren f8 f9. De Lijst van onbestelbare poststukken, in de tweede helft van Mei door het postkan toor Amersfoort verzonden, hangt weer in de wachtkamer van dat kantoor. Ietwat zonderling is, dat onbestelbaar heeten een brief aan het bekende dagblad «De Courant* te Amsterdam en een aan den heer J. Schulte Nordholt te Amersfoort. Voor iemand te Sas van Gent zijn er maar 1 eventjes 44 brieven, voor een ander aldaar 13. 1 Ook zijn er 143 gesloten brieven voor België bij. Nogmaals zij herhaald, dat die open moeten worden verzonden. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof a, telefoon 165. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk om kwart voor negenen zijn aangestoken. Als ieder beter was, dan hadden allen 't beter. Maar 't schijnt, dat men dit niet doorziet. Schier allen willen 't beter hebben, fyfaaF beter wezen (Jat zoo niet. Het Kon. Ned. meteorologisch instituut te De Bilt publiceert het volgende voorloopig overzicht over het weer in Mei. De afgeloopen maand kenmerkte zich door groote tegenstellingen, zoowel op bet gebied van temperatuur als op dat van regen. Ge= middeld waren de eerste en de vierde week (3 tot 4 gr.) te warm, het midden en de laatste dagen veel (2 tot 3 gr.) te koud, zoo dat het maandgemiddelde ongeveer normaal werd. Verreweg de meeste regen viel omstreeks het middenhet einde der maand was zeer droog, het begin evenzoo, behoudens een uitgebreid onweer op den sden. De maand- som van den regen was in het N.W. ander half maal de normale en nam geleidelijk af naar Limburg, waar slechts de helft van de normale som viel. Vooral ten gevolge van het mooie weer omstreeks Pinksteren was de zonneschijn te De Bilt met 219 uren merkbaar boven nor maal, n.l. 1 SS uur. Nachtvorst kwam vooral voor op den 3den, den 15 den en den 31 sten. Azijn tegen typhus. Azijn is een oud huismiddel tegen typhus, dat, met name in oorlogstijd, werd toegepast wanneer de ge vreesde ziekte menigen jongen man aantastte, die zijn vaderland moest verdedigen. De azijn werd toegevoegd aan het drinkwater, natuur lijk slechts in gering kwantum, zoodat de drank niet onaangenaam smaakte. Qok meen: de men op te merken, dat de azijn, op salade gebruikt, meehielp, de typhus te verdrijven. Twee Fransche dokters, Loir en Legagneur, hebben thans nagegaan, of dit een gewoon huismiddeltje is van de categorie «baat het niet, dan schaadt het niet» dan wel, of azijn werkelijk als voorbehoedmiddel tegen de ge vreesde ziekte kan worden beschouwd. Hun oordeel over deze remedie uit de oude doos luidt niet ongunstig. Zij hebben vastgesteld, dat een dosis van 20 Gram azijn op 1 Liter water den typhusbacil in den tijd van 65 minuten doodt. Natuurlijk zij hiermee niet beweerd, dat voortaan een typhuslijder slechts een azjjn- drankje heeft in te nemen om na een goed

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5