Zaterdag 12 Juni 1915. 64e Jaargang. TEUR: Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.15. Advertenticn 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- «nj "es j g g abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en onteigenlngs- advertentifin per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten d -p worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 1 o cent. Postbus Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 9- VAN ST. JORIS. Vicariün gevestigjd in nersfoort, brengen ter 1 September e.k. Joris te Amers- rechtsche Universiteit eving van die beurs komen, moeten zich neldcn bij den Bur- oort vóór 27 Juni 1915. 9*5- >ren voornoemd, :ster van Amersfoort, IANDWIJCK. Amersfoort volgens aanschrijving der Koningin in de 9 Juni 1915, 4e af- Gemeenten Acht- lijk opnieuw gevallen er zijn voorgekomen. ;emeester voornoemd, x RANDWIJCK. 915* BUREAU: ZORTSGHACHT 9. Telefoon 19. fvoer- lartkauaal. nden.) am ik kennis van den blad van 8 Juni 1.1. titeld: «Waterafvoer- In het laatste gedeelte de wijze, waarop de neentebestuur mijner iroken en beschuldigd lange verwaar- 872 tot 1905 aan het gestaan, veroorloof .nd een enkel woord. Leusden, het Heem- met het beheer over belast, en in de Ge- iet, is een omstandig- iemeente geen verwijt 1 is vanwege de Ge- herhaaldelijk bij dat .;ongen om dat beheer doch steeds zonder eld Gemeentebestuur en heeft destijds door den toen maligen Ka- aadschap de Eem, een ing van kosten, laten ige verbetering van binnen Woudenberg, door het College van als door het Eern- ng ontvangen, en door iet groote ingenomen- itvoering daarvan ter le Gemeente Wouden- an en bleef elk aanbod I, door de vaststelling Eem-ccllege was uit belang bij een goede 1 worden zich uit te zen zich in dit gewest, meente Woudenberg, renzende Gemeenten het toch van het van Woudenberg ;h, uit den aard der ;ene grenzen beperkt niet te verlangen, dat gaan opwerpen tot de aapsbelangen van jrenzende Gemeenten :ht, en van een deel id, zoolang het Eem- ef bepalen tot toezien. Wanneer men deze zaak uit dit oogpunt beziet, wordt de houding der Gemeente Woudenberg, naar ik meen, in een gansch ander licht geplaatst. Telkens wanneer destijds de collegiën der exoneerende landen, op eigen kosten grootere of kleinere verbeteringen aan de Luntersche beek binnen Woudenberg wilden aanbrengen, heeft die Gemeente daartoe steeds haar medewerking verleend, maar, zelve heeft zij zich niet geroepen geacht, die verbeteringen, belangloos voor anderen te gaan verrichten Intusschen is het te hopen, dat de thans voorgenomen verbetering tot stand kome en het resultaat moge hebben, dat daarvan door de deskundigen wordt verwacht, maar, dat de kosten daarvan, dan ook naar evenredigheid gedragen zullen worden door hen, die van deze verbetering de vruchten zullen genieten. J. B. de BEAUEORT. Woudenberg, 10 Juni 1915. Hot gedenkboek. Voorkoming van uitzettin gen wegens huurschuld. Om te voorkomen, dat men buiten zijn schuld, als gevolg van de tijdsomstandig heden, tot ontruiming van zijn woning ge dwongen wordt, wanneer men de huur niet kan betalen, heeft het steun-comité, na ge pleegd overleg met het Kon. Nationaal steun comité 1914 te 's-Gravenhage, besloten, de in nood verkeerenden, ook in deze aange legenheid zooveel mogelijk met raad en daad te steunen. Als grondslag voor de in deze materie getroffen regeling is door het comité aan genomen, een deel der huishuur aan de ver huurders te vergoeden, te weten de halve huur, terwijl later, toen bij het duurder worden der voedingsmiddelen enz., eene ver dere tegemoetkoming noodzakelijk was de toelage voor de buishuur 75pCt. is ver hoogd. Bij de vergoeding der halve huur lag het geenszins in de bedoeling vat) het comité, dat de tweede helft der huur door de ver huurders zou worden kwijtgescholden. Het comité liet deze aangelegenheid ter regeling over aan den huur en verhuurder, voor zoo ver zulks in der minne kon geschieden. Toen later voldoende bleek, dat het velen nochtans te zwaar viel, ook zelfs maar een gedeelte der huur te betalen, of daarvoor een regeling te treffen, en het comité er toe overging, de vergoeding tot 75 pCt. van de huur te verhoogen, is de uitdrukkelijke voor waarde gesteld, datdoor den verhuurder voor de huur algeheele kwijting wordt ge geven. Het behoeft geen betoog, dat deze steun- verleening van het comité veel controle, een grondig onderzoek naar de geldelijke om standigheden van het gezin van den huurder vereischen, daar zonder de wetenschap met serieuse gevallen te doen te hebben, waarin men ten aanzien van de huishuur op steun is aangewezen, een doeltreffende steunver- leening niet mogelijk is. Ook uit overweging, dat er voor gezorgd dient te worden, dat, wanneer de oorlog voorbij is, de kleine huurders niet gedurende langen tijd gebukt zullen gaan onder de hoog opgeloopen huurschulden, heeft het comité het noodig geacht, de aanvankelijk vastgestelde regeling te herzien en een nieuwe te treffen, waarbij door den verhuurder voor de volle huur kwijting wordt gegeven. De werkzaamheid van het comité heeft, dank zij de welwillende tegemoetkoming van de meeste verhuurders of huiseigenaren, tot zeer bevredigde resultaten mogen leiden. Met voldoening moge hier nog vermeld worden, dat het Kon. Nationaal steun-comité zich bereid verklaarde, een gedeelte van de uit dezen hoofde te geven ondersteuning voor zijn rekening te nemen. Voorziening van levens middelen. Onder leiding van mevrouw A. M. Tromp van Holst werd medio Augustus 1914 het sub-comité voor den omkoop, inmaak en distributie van groenten en levensmiddelen opgericht, hetwelk met voorbeeldigen ijver aan den arbeid is getogen om aan de aan vragen van de door de crisis getroffen ge zinnen zooveel mogelijk te kunnen voldoen. Het is bedoeld sub-comité mogen gelukken, door tijdigen inkoop en inmaak van boonen, reeds spoedig een flinke hoeveelheid groenten ter beschikking te hebben. Ten gevolge van de daarfta ingetreden schaarschte en toenemende duurte der levens middelen bleek het niet meer mogelijk te zijn, de nog ontbrekende levensmiddelen tot billijken prijs en in voldoende hoeveelheid hier ter plaatse te betrekken. Het steun comité heeft toen de met zooveel zorg en toewijding aangevangen werkzaamheden van het sub-comité overgenomen en voortgezet. Gebruik makend van de bemiddeling van het Kon. Nationaal steun-comité 1914 heeft het comité op zéér voordeelige voorwaarden zich kunnen verzekeren van een genoegzame hoeveelheid ingemaakte boonen en zuurkool, terwijl voor zoover zulks niet hier kon geschieden de overige levensmiddelen van elders zijn betrokken. Van twee onzer stadgenooten mocht*fcet steun-comité een waggon aardappelen en een zak meel ter verdeeling onder de steunbe- hoevenden ontvangen. De levensmiddelen, door het steun-comité aangekocht en ten geschenke ontvangen, bestaan uit: 450 H.I.. aardappelen, 125 H.L. groene erwten, 75 H.L. bruine boonen, 5000 K.G. rijst, 50 K.G. meel, 2350 K.G. zuur kool, 1050 K.G. snijboonen, 150 K.G. sla- oootien, van welke artikelen tot onderstaande prijzen aan de behoeftigen werden uitgereikt 450 H.L. aardappelen 50 cent per kwart H.L 1339 Liter groene erwten 10 cent per Liter, 178 Liter bruine boonen 12 cent per Liter, 778.5 K.G. zuurkool 4 cent per K.G., 578.5 K.G. snijboonen 10 cent per K.G. Op vertoon van de door het comité ver strekte bons kunnen wekelijks de verlangde levensmiddelen voorloopig enkel aard appelen, groene erwten, zuurkool en inge maakte groenten in het gesticht »De armen de Poth« in ontvangst genomen wor den. Deze levensmiddelen worden verstrekt in kleine hoeveelheden, welke voor het be trokken gezin voldoende zijn. Een woord van bijzonderen dank moge hier nog geuit worden aan de dames der commissie, die voor den inmaak van groente hebben zorg gedragen en met zooveel zorg en ijver het steun-comité nog bij de distri butie der levensmiddelen ter zijde staan. In het belang der visschers in Zeeuwsch- Vlaanderen en in plaatsen, gelegen aan de Noordelijke Zuiderzee, die zwaar door den oorlog zijn getroffen, alsook met het doel om den invoer van goedkoop en voedzaam volksvoedsel hier ter plaatse tc bevorderen, heeft het comité gevolg gevende aan de des betreffende uitnoodiging van het Kon. Natio naal steun-comité 1914, getracht hier een afzetgebied te krijgen voor het artikel Mosselen welk pogen als geslaagd is te beschouwen. Weliswaar heeft de verkoop van mosselen niet dien omvang verkregen, als waarop het comité van een Gemeente als Amersfoort gemeend had te mogen rekenen, maar in aanmerking nemende de zeer ongunstige tijdsomstandigheden, de ongeregelde aan voeren en de hooge verzendkosten, is de afzet van dit artikel vrij bevredigend te noemen. Bij hoeveelheden van 5 a 10 balen, van 100 K.G. elk, tot een totaal van circa 150 balen, werden de mosselen uit Zeeland, een enkele maal ook uit Harlingen. aangevoeld en door werkloozen in de stad en het Bel gische interneeringskamp te Soesterberg verkocht. Een belangrijke werkzaamheid wordt ver richt door het sub-comité voor de verstrekking van kleeding en dekking dat, onder leiding van mevrouw C. Sanders— Huidekoper, begin September 1914 opgericht, zich alle moeite geeft om den nood tot zoo klein mogelijk afmetingen te bespreken. Want, dat er onder de bevolking gebrek aan kleedingstukken zou komen, kon bij de toenemende werkloosheid worden voorzien, aangezien de steun verleening, welke het steun-comité verstrekt, niet toelaat om zich daarvan óok de noodige kleedingstukken aan te schaffen. Een oproep in de plaatselijke bladen aan de burgerij, om toch zooveel mogelijk onder goed, bovenkleederen, dekens en schoeisel aan het sub-comité af te staan, en als 't kon, ook wat katoen en wol om kleedingstukken te maken en kousen te breien, heeft een waarlijk verrassend resultaat opgeleverd. Met groote hoeveelheden bruikbaar goed werd het sub-comité verblijd van alles wat zoodat in November reeds met de uitdeeling kon worden aangevangen. Met dankbaarheid wordt hierbij melding gemaakt van de groote medewerking, welke de dames in hun nobelen arbeid van alle zijden mochten ondervindenvan de hulp van het Burger-Weeshuis, dat bereidwillig zij n zolders beschikbaar stelde om de stapels goed te bergen tot het door de Gemeente voor dit ondersteuningswerk in bruikleen afgestaan perceel aan de Langestraat 5 in gebruik kon worden genomen. Het alzoo verkregen goed moest ontsmet, versteld en pasklaar gemaakt, vervolgens gesorteerd en gerangschikt worden, ten einde dadelijk, zonder eenige moeite, aan de aan vragen te kunnen voldoen. Voor de uitreiking wordt de zelfde rege ling toegepast als bij het steun-comité in Den Haag, n.l. Afgifte van kleedingstukken geschiedt uit sluitend op vertoon van een bon. Iedere huisbezoekster van het steun-comitè is in het bezit van een bonboekje, inhou dende 25 bons A en 25 bons B. Op de bui tenzijde van het boekje is een nummer aan gegeven men wordt verzocht, reeds dade lijk op alle bons uit dit boekje dat zelfde nnmmer te schrijven. Indien men meent, dat in een der gezin nen waar men wekelijks uitbetaalt, dringende behoefte bestaat aan een of ander kleeding- stuk, wordt hiervoor een bon A ingevuld, met afschrift op een bon B. Hierbij wordt op de achterzijde niet alleen ingevuld welk kleedingstuk wordt aange vraagd, maar het gevraagde tevens zoo nauw keurig mogelijk aangeduid, door te vermel den maat of leeftijd van den persoon, voor wien wordt aangevraagd, enz. De bon A wordt gezonden naar het kle dingmagazijn de bon B wordt ter hand ge steld aan het gezin de houder van de bon gaat hiermede naar het kleedingmagazijn, waar het gevraagde op den voor uitgifte be paalden dag verstrekt wordt. Op bon B, welke naar het magazijn wordt gezonden, worden verder nog eenige bijzon- derbeden toegevoegd omtrent het gezin. Door vriendelijk huisbezoek, welke zware en vermoeiende arbeid in hoofzaak door de damesleden van het comité met zooveel toe wijding en ijver wordt verricht, worden de steunaanvragen ingewilligd, gewijzigd of ge weigerd naarmate de noodzakelijkheid daar van overtuigend bewezen is. Niemand wordt geholpen of het moet over tuigend gebleken zijn, dat de aangevraagde hulp inderdaad noodig is. Het voor den aanmaak van kleedingsstuk- ken benoodigde goed werd voor een klein deel door tusschenkomst vnn het Kon. Natio naal steun-comité 1914 tot den kostenden fabrieksprijs ontvangen, terwijl bet grootste deel bij Amersfoortsche leveranciers is ge kocht. Behalve de hierboven besproken tusschen komst van het Kon. Nationaal steun-comité 1914, in het betrekken van katoen en keper, mocht het comité gratis een zending klee dingstukken afkomstig van Amerika en Ned. nost-Indifi en bovendien een subsidie van f300 van genoemd comité ontvongen. Van de inkomsten werden aangekocht en uitgedeeld o.a. 48 nieuwe werkbroeken, 17 paar nieuwe schoenen, 160 nieuwe lakens, 30 blouses, 50 kinderjurken en 15 vrouwen- bovenrokken, voorts nog een groote hoeveel heid nieuwe sloopen, hemden, onderbroeken, boezeroenen en borstrokken. Een poging tor verschaffing van gemaakte kleederen tot lagen prijs heeft geen succes mogen sorteeren. Het is gebleven bij een proefzending van de Gemeentelijke werkver schaffing voor kleermakers te Amsterdam, bestaande uit 10 colbert-costuums en een aantal werkbroeken. Hulp en voorlichting in bijzondere gevallen. Als gevolg van den oorlogstoestand zijn voormalige ingezetenen der plaats, die elders en in het buitenland werkzaam waren ge weest, met hun gezinnen w.o. met woon wagens naar hier teruggekeerd. Het waren militie-plichtigen, landweermannen, die, gevolg gevend aan den oproep om on der de wapenen te komen, naar hier kwamen. Er waren er, die hun inboedel meebrach ten, doch er waren er óok, die hun inboedel hadden achtergelaten en, zonder geld zijnde, zich genoozaakdt zagen, bij hun aankomst hulp en steun van het Comité in te roepen. Het spreekt van zelf, dat waar het hier trouwens een zuiver Nederlandsch belang gold al het mogelijke is gedaan om deze gezinnen uit den nood te helpen. Personen, die elders werk gekregen had den of buiten de Gemeente werk wilden zoeken en van wie de informatifin gunstig luidden, werden door het comité aan het voor reis- en verhuiskosten benoodigde geld geholpen. Eveneens werden de door het comité ge steunde personen, die door bemiddeling van de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen voor een plaatsing in West-Duitschland aan genomen waren, in staat gesteld, op kosten van het comité hunne bestemming te volgen. Bij het verleenen van steun werd ook ge dacht aan de neringdoenden en industrieelen, die een harden strijd voor het levensbestaan moeten voeren en angstvallig hun tegenspoed voor de buitenwereld verborgen houden. Het comité zal aan deze angelegenheid steeds zijn volle aandacht blijven schenken en tot in stand houding van de bedreigde neringen en bedrijven meehelpen, zooveel als dit in zijn vermogen ligt. Maar or'-, tot wering van minder ge- wenschte elementen, personen die om steur, vragen doch elders thuis behooren, alsmede om armlastigen naar hun bestemmingsplaats voort te helpen, heeft het comité zicii geldelijke offers getroost. Daarbij heeft het steeds kunnen rekenen op den krachtdadigen steun der politie te plaatse. Een woord van waardeering voo- de hulp en medewerking, die het comité ti allen tijde van de zijde der politie in dezi ondervond, moge hier een plaats vinden Slot Van de in dit overzicht beschreven werk zaamheden en de wijze waarop de gelden in het algemeen belang worden besteed, kan men zich dagelijks overtuigen. De crisis duurt thans reeds negen maan- en nog zijn er geen teekenen, die de be lofte in zich houden van het spoedig aan breken van betere tijden. Maar de tijd schrijdt voorter zal toch wel eenmaal een einde aan den verschrikke- lijken oorlog moeten komen. Dan wan neer de vrede tot stand gekomen zal zijn zal het rusteloos streven der menschen naar welvaart weder een aanvang nemen, dan zal er weder bedrijvigheid komen in alle takken van nijverheid en hernieuwde levendigheid in den handel. Maar óok en dit mag wel als vaststaand worden aangenomen kan het nog lang duren alvorens de gevolgen van deze geweldige crisis uitgewischt zijn. Voor het steun-comité althans zal er nog veel te doen vallen. De nood neemt in menig gezin, dat nog geen steun heeft ontvangen, met het voort- I duiend stijgen der prijzen van voedingsmid- 1 delen, toe. I Er komen thans gezinnen om steun vragen, I die tot nog toe getracht hebben, zichzelf te helpen. Het comité zal zijn taak niet als geëindigd 1 kunnen beschouwen, zoolang de toestanden 1 niet weder geheel normaal geworden zijn. De mogelijkheid, dat het zijn werkzaamheden nog zal moeten uitbreiden, is zelfs niet uit- gesloten. Het beknopt verslag van dc Penning- meesters geeft het volgende overzicht; Ontvangsten: Inzameling in de Gemeente f 3118.07, vaste bijdragen en toezeggingen f 22287.13, subsidie der Gemeente f 2000, subsidie Kon. Nationaalsteun-comité f 1024.44, diversen f 6836.23, totaal f 35 265.87. 1 Uitgaven: Ondersteuning aan 130 gezin nen wier kostwinners tengevolge van de mobilisatie onttrokken werden f 3777.52; idem aan 104 gezinnen welke door de crisis

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1