Stadsnieuws een vierde aan dooden en gewonden, zij gingen op iu hot geheel, terwijl zij bij Quatre- Bras de kern vormden. Wellington trok intusschen zijn leger terug naar het hem gunstig voorkomende slagveld van Waterloo, Quatre-Bras den iyden op gevende. De troepen onder Prins Willem vormden het rechter centrum, naar het waren geen Nederlanders. Deze waren op linkercentrum en vleugel verdeeldbehou dens de reserve onder Prins Frederik, die aan den westkant was opgesteld en niet aan den strijd heeft deelgenomen. Napoleon begon met een to ooo man over macht om halftwaalf Wellington's sterke stel lingen aan te vallen. Hevig werd er aan alle zijden gevochten en tegen t> uur was de toestand voor de geallieerden zóo critiek, dat een laatste succesvolle aanval der tot nu toe gespaarde garde Wellington zeker tot den terugtocht zou hebben moeten doen besluiten. Reeds begon te Brussel een paniek te heerschen, toen de Pruisen kwamen op zetten. Blücher had zijn verslagen maar niet vernietigd leger niet op zijn eigen linies teruggeleid, doch zoo snel mogelijk naar de posities gevoerd en kwam juist bijtijds. Wel besloot Napoleon tegen halfacht tot den door Wellington gevreesden wanhopigen aanval met de garde en andere nog beschikbare troepen en begon er ook inderdaad verflau wing in de troepen der geallieerden te komen. De slag scheen verloren, toen de Pruisen opdrongen en aanvielen. Om 9 uur was de slag beslist en Napoleon door de zijnen tot de vlucht gedwongen. De gevolgen van Waterloo? Het waren de bevestiging van de besluiten van Weenen en de grootere gehechtheid aan Oranje, dat bij dezen geweldigen strijd de leiding had gehad. De Prins, zelf bij den laatsten aanval gewond, was bovendien de populaire held geworden. Quatre-Bras en Waterloo, al wordt hun glans bleeker bij al het overweldigende van het heden, zijn ons lief en eigen omdat het verbond van Nederland en Oranje er met bloed werd bezegeld. En dat verbond voor de onafhankelijkheid van ons eigen Nederland is ons nu dierbaar der, duidelijker dan ooit, en in het aange zicht der bitterste beproeving, indien die nog zou moeten komen, is ons volk eensge zind in de oude leuze: >Het vaderland ge trouwe, tot in den noodt, Ds. M. den Boer, te Dordrecht, is beroepen tot predikant bij de Chr. Gereformeerde ge meente te Amersfoort. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 389 de brandstoffenhandel van A. Bakkenes, Kamp 90. Eiken dag komen er nog aanvragen om broodkaarten voor ongebuild tarwebrood bij, zoodat er thans reeds 3000 zijn afgegeven elk gezin gerekend op gemiddeld vier per sonen. Het meel is van uitstekende qualiteit en staat onder geregeld chemisch onderzoek. De van de Kon. Militaire Academie her komstige nieuwbenoemde officieren bij het leger hier te lande zullen reeds aanstaanden Donderdag worden beëedigd en in functie gesteld. Voor de 5e infanterie-brigade zijn bestemd de ze luitenants J. M. Steenbeek, S. Goud stikker en A. J. de Lange. Van hier zijn benoemd de cadetten-sergeant J. M. Steenbeek bij het wapen der infanterie, J. J. van Os en J. F. Bischoff bij de genie, en J. Dekker bij de artillerie Oost-Indisch leger. De voor de de infanterie bestemden van de lichting 1916 zullen vermoedelijk half Augustus worden ingedeeld. Het Bestuur van het Utrechtsch Land bouw Genootschap heeft Zaterdag zoowel aan den Minister van Oorlog als aan dien van J-andbouw schriftelijk verzocht, de hooi- bouwverloven te herstellen op den eerst vastgestelden grondslag. Het Provinciaal bemiddelings-bureau deed dit reeds Vrijdag. De Minister van Oorlog moest wel afwij ken van zijn eerst voorgestelde regeling. Immers, er is schandelijk misbruik gemaakt van de gelegenheid om verlof aan te vragen, ten gevolge waarvan het incompleet aan manschappen veel te groot dreigde te worden. Ons is een afdeeling eener Landbouw- maatschappij bekend niet in de Provincie Utrecht die verlof vroeg voor onder de wapeneii zijnden voor wie de afdeeling ter plaatse had geweigerd verlof aan te vragen. «Kom maar bij ons«, zeide de buur-afdeeling, die immers niet kon oordeeien over de nood zakelijkheid van het verlof. '['hans ziet men de gevolgen- We herinneren aan de collecte voor het Fonds voor den gewapenden dienst, welke morgen en overmorgen hier wordt gehouden. Het is bekend, dat het Fonds oud-mili tairen steunt, die meestal in de koloniën hun bloed veil hadden voor het vaderland en onder de oude wet met een klein pensioentje den dienst verlieten. Te Amersfoort, de bakermat en weldra, door het Centraal-proeffokstation, het middel punt van de Vereenigïng tot bevordering der Pluimveehouderij en der tamme konijnen teelt in Nederland, werd Zaterdag de Alge- meene vergadering gehouden van die ver- eeniging, welke thans 408 onder-afdeelingen (plaatselijke vereenigingen) en 23 140 leden telt. Het Hoofdbestuur kwam reeds Vrijdag avond bijeen in »Birkhoven«, waar tot diep in den nacht werd vergaderd Zaterdagoch tend bezocht het de verschillende V. P. N.- instellingen hier ter stede en ook den proef tuin van de tuinbouwvereeniging »Amers- foort». Tegen den middag waren de afgevaardigden van alle x 1 afdeelingen (de Provinciale een heden) en vele leden bij »Birkhoven«, waar de beide terreinen voor het proeffokstation in oogenschouxv werden genomen en behalve bewondering ook afgunst wekten ten opzichte van de onder-afdeeling Amersfoort, de eerst- opgerichte en nog steeds de eerste met haar thans 775 leden. Nadat gezamenlijk was genoenmaald, werd om 2 uur de Algemeene vergadering geopend. De nieuwe Voorzitter, de heer V. R. Y. Croesen, die den heer F. E. Posthuma, benoemd tot Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, verving, sprak er in zijn openingswoord de groote voldoening voor het Hoofdbestuur over uit, dat zoo heel velen aanwezig waren, en complimenteerde in het bijzonder den heer F. B. L h n i s, Inspec teur van den Landbouw, die namens de Re geering de vergadering bijwoonde. Met leedwezen deelde spr. mede, dat de heer H. B. Beaufort, de pluimveeteelt-con sulent, die zich zoo heel veel had voorge steld van deze vergadering, door plotselinge ongesteldheid werd verhinderd, haar bij te wonen. Ik spreek de sterke hoop uit, dat hij heel spoedig volkomen moge zijn hersteld en zijn werkzaamheden, die we zoo buiten gewoon op prijs stellen, zal kunnen hervatten (applaus). De vergadering wordt gehouden te Amers foort omdat we bezig zijn, in werking te brengen het proef-fokstation, het middelpunt van onze vereeniging. De heeren hebben de prachtige terreinen gezien en zullen het ongetwijfeld ten volle met ons een wezen, dat we in bijzondere mate dank verschul digd zijn aan de Gemeente Amersfoort, die op zoo buitengewoon onbekrompen -wijze op hoogst voordeelige voorwaarden deze terreinen ons in erfpacht gaf (applaus). Ook een woord van dank aan den heer C. J. A. A. van der Linden, Onder-voorzitter van de onder-afdeeling Amersfoort, die onze aandacht op deze terreinen vestigde, mag stellig worden gebracht (applaus). Spr. memoreerde de buitengewone tijds omstandigheden en hun invloed, die ook op de V. P. N. hoogst ongunstig was. Er waren allerlei moeilijkheden, zoowel voor het ver krijgen van voedsel voor de dieren als voor den afzet der producten. Toch is er reden tot dankbaarheidde V. P. N. is gelukkig nog altijd gezondmaar ze is arm. In de vorige Algemeene vergadering is de afgetreden Voorzitter, thans Minister Posthuma. herdacht. Door diens aftreden er een reorganisatie in het Bureau der ver eeniging (ook de Algemeen Secretaris vroeg en verkreeg ontslag) is, gelijk de (nieuwe) Algemeene Secretaris in zijn verslag schreef, »de wagen met horten en stooten vooruit- gebrachte. Het Bureau is dan ook verplicht, de toe gevendheid der vergadering ir, te roepen. Het is nog niet volkomen op de hoogte met alle zaken van de vereeniging, doch heeft er zich al aardig ingewerkt (applaus). De stagnatie die èn door de tijdsomstan digheden èn door de wijzigingen in het Bureau enkele onderdeelen ondervonden, is langzamerhand weer opgehevenzelfs het orgaan verschijnt weer regelmatig, dank zij de groote energie van den Algemeen Secre taris, den heer H. J. Bayer (applaus). Hierna verklaarde de Voorzitter de ver gadering voor geopend en bracht hij in be handeling den Beschrijvingsbrief. De notulen der najaarsvergadering, afge drukt in het Februari-nummer van het orgaan, werden ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelde hierna mede, dat de gewijzigde Instructie voor den Pluimvee- teelt-consulent zal worden voorgelegd aan de Regeering, evenals de ontwerp-reglemen- ten voor de Commissie van toezicht op het proef-fokstation en den consulent-directeur van die instelliug. Zij zullen te hunner tijd worden meegedeeld in het orgaan. Vervolgens bracht de Voorzitter ter sprake het aanstellen van assistent-consu lenten. Op de Staats-begrooting voor 1915 was hiervoor een post gebracht, welke echter moest terug genomen. In 1914 is voor het proef-fok9tation op die Begrooting gebracht fiooo. Daaruit is, met toestemming van de Regeering, tot assistent-consulent voor het centrum des lands aangesteld de heer B. van Asperen Vervcnne, te Amersfoort, dien spr. wolkom heet (applaus). Voor het Zuiden des iands, met name voor Limburg en Noord-Brabant, kon in middels óok een assistent benoemd, met name de heer W. Janssen, te Horst, eu wel door de gulheid van de Roermondsche eier mijn, die, althans voor c'en jaar, het salaris garandeerde (applaus). De twee andere assistenten-consulent kun nen nog niet benoemd. Het jaarverslag van den Secretaris, opge nomen in het Mei-orgaan, werd met dank aan dezen titularis vastgesteld. Naar aanleiding daarvan werd gevraagd, het orgaan meer op een vasten datum te doen verschijnen, waarop werd geantwoord, dat het voortaan den eersten Dinsdag of Woens dag van iedere maand ral worden verzonden aan allen, die hun contributie hebben voldaan. Opdat de Secretaris hiervan overtuigd zij, verzocht hij met aandrang uniformiteit in de opgaven en wel door gebruik te maken van het daarvoor bestemde register. De wenk om voortaan in den zomer en niet meer in den winter de contributie te innen, zal gehoor vinden. Aan de orde was hierna de rekening en verantwoording van den Penningmeester, opgenomen in het Mei-nummer van het orgaan. Er zal worden voldaan aan het verzoek om, in plaats van de door de accountants overgelegde exploitatie-rekening met balans, een eenvoudiger overzicht van de ontvangsten en uitgaven te geven, opdat ook de leden, die niet op de hoogte zijn van dubbel-boek- houden een goed inzicht krijgen van den financieelen toestand hunner vereeniging. Deze werd niet alleen niet goed, doch zelfs zorgwekkend geacht en het zal absoluut noodzakelijk zijn, te komen tot een duurzame versterking van de geldmiddelen. Er zal onder de tegenwoordige omstandigheden weinig kans wezen op verhooging van het Rijks-subsidie en dus zal óf de contributie moeten verhoogd met bijvoorbeeld 50 cent, óf de afdracht van het Hoofdbestuur zal moeten vergroot. De heer Lamp e, oud- Algemeen Secretaris, die in een lange rede zijn bedenkingen tegen den financieelen toestand ontvouwde welke bedenkingen zullen opgenomen in het orgaan stelde voor, met den meesten spoed en den grootsten ernst den financieelen toestand na te gaan en middelen te overwegen, hoe te komen tot duurzame versterking. Een tekort van f 7 000 voor een groote vereeniging als deze is wel niet angstwekkend, doch eisebt blij vende voorziening (applaus). De Voorzitter complimenteerde nu den Burgemeester van Amersfoort, inmiddels ter vergadering gekomen, en herhaalde den dank aan het Gemeentebestuur van Amers foort voor den grooten steun aan de V. P. N. bewezen (langdurig applaus). Mr. graaf V a n Randwijck antwoordde, dat hij de vergadering bijwoonde als gewoon lid, doch nochtans hartelijk dankte voor de vriendelijke woorden van welkomst. Spr. gaf de verzekering, dat de Gemeente Amersfoort met groote belangstelling volgt het streven der V. P. N. (applaus). De Voorzitter kwam na dit aange name intermezzo terug op het gesprokene naar aanleiding van het verslag van den Penningmeester en zeide, dat het Hoofdbe stuur onmiddellijk toegeeft, dat de financieele toestand hoe langer zoo meer is geworden xls hjj niet moet wezen en dat het ten volle erkent, dat de geldmiddelen behooren te worden versterkt. Het Hoofdbestuur was er ten zeerste over verheugd, dat het niet zelf een voorstel behoefde te doen tot verbetering van de financieele positie, doch dat daarvoor thans aandrang uitging van de Algemeene vergadering, de vertegenwoordigster van de leden. Noor d-H o 11 a n d herinnerde, dat zij reeds verleden jaar voorstelde, het quotum te brengen op minstens f 1.25. Dat voorstel kwam te laat in om nog op de agenda te kunnen worden geplaatstdoch het verwon dert de afdeeling ten sterkste, dat het ook thans niet als een van de eerste punten daarop is gebracht. Het gaat niet aan, te teren op steeds wisselvallige subsidiën; een sterke en krachtige vereeniging als de V. P. N., wier leden zóo veel van haar genieten, moet steunen op eigen krachten (applaus). Friesland deelde mede, dat ook zij den financieelen toestand besprak, het niet noodig achi e de contributie te verhoogen, doch hoogst nuttig, een grootere afdracht te ver- leenen aan het Hoofdbestuur. Limburg merkte op, dat in alle Pro vinciën de zelfde contributie zal moeten werden geheven. Gelderland herinnerde, dat de Re geering wenscht, dat de contributie niet al te zeer worde verhoogd, opdat ook de kleinste nut-kippenhouders lid kunnen blijven. De heer Lam p e dankte voor de inlich tingen en toezeggingen en hoopte, dat het Hoofdbestuur de zaak thans verder zou ter hand nemen. In 1907, toen de contributie óok moest verhoogd, ging het op de zelfde wijze. Het Hoofdbestuur koos toen den gulden middel weg en bracht de contributie van f 1 niet op f2.50, doch op fi.25. Een stroom van stukken kwam toen in het orgaan en dit werkte juist hoogst heilzaam, want de Al gemeene vergadering kreeg daardoor de juist-denkbaarste vingerwijzing. De heer Löhnis verklaarde met de grootste belangstelling de discussion over dit onderwerp te hebben aangehoord en zette met een enkel woord uiteen het stand punt van de Regeering, in wier bedoeling het niet ligt, de taak over te nemen van de leden, die zoo vele en zoo onschatbare voordeelen genieten door de vereeniging. Spr. hoopte, dat de leden binnenkort de handen zullen ineenslaan en de middelen zullen vinden om hun vereeniging ook finan cieel sterk te maken (applaus). De Voorzitter zeide nog,dat het geenszins in de bedoeling ligt van het Hoofdbestuur om de contributie te hoog te maken en dankte de vergadering voor haar aandrang, die het Hoofdbestuur den moed geeft, zoo spoedig mogel"k een voorstel te doen, dat 111 het belang zal zijn van alle leden (applaus). Dagelijksch Bestuur en financieele com missie zullen die zoodra mogelijk bespreken on daarna overleggen met het Hoofdbestuur om tijdig vóór de najaarsvergadering een voorstel te doen. Door de ongesteldheid van den Pluimvee teelt-consulent werden afgevoerd diens jaar verslag en zijn verslag over de V. P. N.- instellingen. Zij zullen worden opgenomen in het orgaan. Om de zelfde reden moest uitgesteld de bespreking over gemeenschappelijken voe- voederaankoop. Dit belangrijk onderwerp zal worden ter tafel gebracht als een der eerste punten in d e volgende Algemeene vergadering. Zonder eenige discussie werd bij accla matie hierop aangenomen het voorstel van het Hoofdbeetuur om de obligatie-leening voor het proef-fokstation te verhoogen van f 7000 tot f 10000. Hieromtrent deelde de Voorzitter mede, dat reeds is ontvangen of toegezegd bijna f8000, dat sommige personen zeer groote bijdragen schonken, doch dat er over het alge meen zeer veel belangstelling was, zelfs door het samengaan van kleine onder-afdeelingen en dat vooral de medewerking van Brabant en Limburg bijzonder groot was. Nog herinnerde spr. dat de financiën van het fokstation geheel zijn afgescheiden van die der vereeniging. Om 4.40 kwam aan de orde de rondvraag. De heer Lampe herinnerde, dat hij reeds in een vorige vergadering verzocht, het aan tal konijnenfokkers, dat recht heeft op een bijzondere vertegenwoordiging in het Hoofd bestuur, terug te brengen 500 op 300 en tevens in het orgaan een aparte rubriek te wijden aan de konijnenfokkerij. De Voorzitter antvvoordde.dat de Secre taris reeds geruimen tijd bezig is, te zoeken naar een deskundig redacteur. De vraag om het aantal te verlagen tot 300 konijnenfokkers kwam spr. pas nu ter oore. Men zegt mij daar juist, vervolgde spr. dat het voorstel is verworpen. Nochtans wil het Hoofdbestuur dit nagaan. Friesland verklaarde steeds sceptisch gestemd te zijn tegenover de eierveilingen te Amsterdam en te Rotterdam en te weten, dat het Hoofdbestuur doende is, die los te maken van de vereeniging. Hoever is het daarmee gevorderd? De Voorzitter antwoordde, dat dit ver band houdt met het voorstel omtrent de eier-controle, welke in overleg met de Regee ring is voorbereid, doch door de tijdsom standigheden moest blijven rusten. Het Hoofdbestuur heeft zich juist dezer dagen daarover gewend tot de Regeering. Friesland preciseerde zijn vraag door te vragen of die twee V. P. N.-instellingen wel winst afwerpen. Op de balans zijn zij gebracht onder de activa voor een goede t 2000, doch is wel berekend de rente der inrichtingsschuld? De Voorzitter merkte op, dat op de balans geen bedrag daarvoor is uitgetrokken. De V. P. N. heeft deze veilingen overge nomen, een obligatie-leening uitgeschreven en gezegdwe beginnen van voren aan. Als zoodanig leveren de veilingen wel winst op. Zij zijn trouwens niet opgericht om winst te maken, doch om vertrouwbare centrale punten te hebben, die ontegezeglijk de V. P. N.- leden tienduizenden, ja honderdduizenden guldens meer winst hebben doen maken dan toen zij afhingen van de willekeur der op- koopers (applaus). De heer Kr ook, Voorzitter van de onder- afdeeling Amersfoort, dankte ten slotte den Algemeen Voorzitter voor diens krachtige leiding en het Hoofdbestuur voor den velen en goeden arbeid dien het onder zulke moeilijke omstandigheden belangloos heefi verricht voor de duizenden leden der V. P. N. De Voorzitter dankte voor de aange name wijze Waarop de vergadering was gehouden, dankte de heeren Löhnis en mr. graaf Van Randwijck voor hun tegenwoordig heid en sloot om 5 uur de vergadering.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2