Zaterdag 26 Juni 1915. No 8586. 64e Jaargang. B IJ B L A D. Stadsnieuws. AÜERSFOORTSCQE COURANT. Uitgave van do Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, Abonnement per 3 maanden 1.— franco per poat 1.15. Advertentien 1—6 regel» 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- bUrHAU: P J" FREDERIKS abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en onteigening»- advertentlën per regel 15 cent Roolames 15 regels f 1.25. Bewijsnummersnaar buiten AORTEGRAOHT 9. AMERSFOORT worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent Bij advërtentien van buiten de stad worden de lncasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Baad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 29 Juni aanstaande, des uamiddags te acht ure. Amersfoort, 25 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amerfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 22 Juni 1915 aan W. ARBON, alhier, en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk ver gunning is verleend tot het plaatsen van een moö'eloven in het perceel, alhier gelegen aan de Kroontjesmolen No. 11, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie B, No. 2244. Amersfoort, 23 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTTA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat de Re kening over 1914 van het bedrijf der Gas fabriek, het bedrijf der Waterleiding, het be drijf tot het leveren van Electrischen stroom en het Grondbedrijf op de Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en in-druk, iegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Amersfoort, 25 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK, De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Algemeeue Borgmaatschappij voor den Middenstand. (INGEZONDEN.) In normale tijden hebben vele midden standers hunne zaken gebaseerd op het ruim geboden leverancierscrediet, maar de tegen woordige crisis heeft hieraan een eind ge maakt. De goederen moeten contant worden betaald en van artikelen, die uit het buitenland worden ingevoerd, moeten dikwijls in grootere voorraad worden ingeslagen, omdat men van verderen aanvoer niet altijd zeker is. Nu meer dan ooit blijkt de noodzakelijk heid om het credietwezen van den midden stand te regelen. Om echter crediet te kunnen krijgen bij de bestaande Banken zal de middenstander genoodzaakt zijn, persoonlijke of zakelijke zekerheid te stellen. Is het in normale tijden reeds moeilijk, iemand te vinden, die bereid is, zich als borg te verbinden, in de tegenwoordige tijdsom standigheden is het veelal onmogelijk, want niemand wenscht in deze tijden meer ver plichtingen aan te gaan dan strikt noodza kelijk is. Daarom is op particulier initiatief een Algemeens Borg-Maatschappij voor den mid denstand opgericht, welke Maatschappij ten doel heeft, zich borg te stellen voor die middenstanders, die de credietwaardigheid hunner zaak kunnen aantoonen en ten gevolge van de tegenwoordige tijdsomstandigheden meer bedrijfscrediet noodig hebben of die de aan hen verleende credieten zal verzekeren. Maar om de credietwaardigheid eener zaak te kunnen beoordeelen, moeten resultaten zijn aan te toonen en die resultaten zijn te vinden in een goed geordende boekhouding. De boekhouding moet voor den koopman zijn een trouw beeld van de zaak in cijfers ze moet niet alleen resultaten aangeven, maar tevens den weg aanwijzen, waar fouten zijn gemaakt; in éen woord van al hetgeen op de zaak betrekking heeft, een juist over zicht geven. Zooals uit de elders in dit blad geplaatste advertentie blijkt, zal Dinsdag 29 Juni, des avonds om 8 uur, in den foyer van de sociëteit Amicitia een lezing worden houden over de wijze waarop de Maatschappij werkt en wij wekken allen op om de ongetwijfeld belangrijke uiteenzetting te hooren. En we hopen, dat menig belangstellende zich gedrongen zal voelen om deze zoo nuttige instelling te steunen, door deel te nemen in het aandeelen-kapitaal. H. GREVERS. Ned. Anti-Oorlog Raad. Het Hoofdbestuur van den »Nederlanasche Anti-Oorlog Raad* deelt mede, dat in de dezer dagen gehouden Bestuursvergadering is besloten, gevolg te geven aan het ver zoek, van verschillende zijden tot het Bestuur gericht, tot het uitschrijven van een Alge- meene vergadering van den Raad in ver band met het aanhangige Wetsontwerp tot uitbreiding van den Landstorm. Een vergadering van den Raad, welke hoofdzakelijk aan de bespreking hiervan ge wijd zal zijn, zal worden gehouden op Zater dag 3 Juli a.s. des namiddags te 2 uur, te 's-Gravenhage, in »Pulchri Studio», Lange Voorhout. De motie, welke alsdan door het Bestuur zal worden voorgesteld, zal nader worden bekend gemaakt. In de vergadering zullen tevens nadere mededeelingen worden gedaan omtrent de internationale Centrale organisatie vooreen duurzamen vrede*. De Nederlandsche Anti-Oorlog-Raad deelt mede, dat blijkens in de »Daily News» gedane publicatie, en vooral door berichten aan Neder landsche dagbladen uit Berlijn, de voorstel ling wordt gewekt als zouden bij gelegen heid van een in April te 's-Gravenhage ge houden conferentie over een toekomstig congres ter bevordering van een duurzamen vrede, min of meer officieuse bemiddelings pogingen zijn gedaan om een overleg tusschen Engeland en Duitschland te bevorderen, ter wijl in die berichten bovendien de voorstel ling wordt gegeven, alsof van Engelsche zijde het initiatief zou zijn gekomen en be paalde aanbiedingen zouden zijn geschied. Het Bestuur van den Ned. Anti-Oorlog- Raad stelt er prijs op, te verklaren, dat deze berichten onjuist zijn en dat weliswaar, ge heel los van de conferentie, uit den aard der zaak in private gesprekken tusschen parti culiere personen van gedachte is gewisseld over mogelijke bevordering van een spoedigen vrede, doch dat zelfs daarbij allerminst sprake is geweest van zoodanige aanbiedingen als in bedoelde berichten zijn vermeld. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dins dag 29 Juni 1915, des namiddags ten 8 ure. 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Voorstellen van B. W. in zake: a. verlaging van het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterkedrank in het klein, b. het aanwijzen van bepaalde wijken, waar geen vergunningen tot den verkoop van sterkedrank in het klein mogen worden ver leend. c. het vaststellen eener veror dening, houdende eischen, waar aan een lokaliteit moet voldoen om in aanmerking te komen voor een vergunning tot den verkoop van sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, of een verlof tot den verkoop van al coholhoudenden, anderen dan ster kedrank, zulks naar aanleiding van een drietal ingekomen adressen. 3. Voorstel van B. W. tot vast stelling van een nieuwe verorde ning betreffende het Gem een tel ijk grondbedrijf. 4. Afwijzend advies van B. W. op het adres van bewoners van den Paralelweg, houdende verzoek maatregelen tot verbetering van dien weg te nemen. 5. Voorstel van B. W. om over te gaan tot sloopen van de z.g. hof stede »Vleutbergen», aan de Barch- man Wuijtierslaan. 6. Voorstel van B. W. tot wijzi ging van het profiel van de aan te leg^jjgn. Vondel-laan. 7. Voorstel van B. W. om aan J. van Keulen, aannemer van de ver betering van den Utrechtschenweg, een rentevergoeding te betalen voor het te laat ontvangen van hem toekomende gelden als gevolg van omstandigheden buiten zijn schuld. 8. Voorstel van B. W. in zake verbetering van den Bisschopsweg en omgeving. 9. Voorstel van B. W. tot wijzi ging van het besluit in zake ver koop van een strook grond aan de stichting (Volkhuisvesting II> en in verband hiermede tot wijziging van het besluit waarbij aan diestichting een voorschot voor woningbouw is verleend. 10. Voorstel van B. W. tot aan koop van de perceelen St. Agatha- straat 22, Walkersteeg 1, 3, 5 en 15, Bolderstraat 16 en 18 en Bolder- straat 20 tot en met 32 in het belang van de volkshuisvesting. 11. Voorstel van B. W. inzake on bewoonbaarverklaring van de wo ningen Coninckstraat 97, 99, 101 en 103, 87, 89/93, 91 en 95, toebehoorende aan E. de Neeling. 12. Voorstel van B. W. om met den heer W. H. Meursing, Directeur der machinale broodfabriek, eene overeenkomst aan te gaan voor het verrichten der onderzoekingendoor den Keuritigdienst van de grond stoffen, benoodigd voor de berei ding van brood en bakwaren, en om machtiging te verleenen, voor het vervolg contracten als bedoeld af te sluiten. 13. Voorstel van B. W. tot aan vulling der Verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom. 14. Voorstel van B. W. tot het verstrekken van een crediet voor den aankoop van kabels voor het electriciteitsbedrijf. 15. Voorstel van B. W. om dit jaar de kermis of jaarmarkt niet te houden. 16. Voorstel van B. W. tot ver koop van ongeveer 1100 M- bouw terrein tegen f 1.75 per M2aan G. van Hoogevest, c;.q. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Gemeente-begrootin gen, diensten 1914 en 1915. 18. Vaststelling staten oninbare posten der plaatselijke Inkomsten belasting, diensten 1912/I1913 en 1914, en der Straatbelasting, dienst 1914. 19 Vaststelling van besluiten tot het verleenen van afschrijving van Inkomstenbelasting wegens vertrek of overlijden, diensten 1914 en 1915. 20. Vaststelling van de supple- toire kohieren van de Schoolgeld belasting, dienst 1914/1915. 21. Vaststelling van het 3e ge deelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1915. B. W. schreven onder dagteekening van 22 Juni aan den Raad: Bij de wijziging van de Drankwet, in 1914, zijn verschillende bepalingen tot stand ge komen, die aan de Gemeenteraden de be voegdheid geven, maatregelen te treffen, die, in verband met de plaatselijke gesteldheid, kunnen medewerken tot bereiking van het algemeen gestelde doel: regeling van den kleinhandel in sterkedrank en beteugeling van openbare dronkenschap. Een dezer maat regelen verlaging van het wettelijk maxi mum-aantal vergunningen kan slechts ééns in de vijf jaar worden getroffenook in 1915. De beide van de drankbestrijders-vereeni- gingen ingekomen en in onze handen om prmadvies gestelde adressen vragen, van deze gelegenheid gebruik te willen maken, terwijl het mede in onze handen gestelde adres van de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Bond van koffiehuis- restau ranthouders en slijters, gevestigd te Amster dam, het verzoek doet, niet op de adressen van de drankbestrijders te willen ingaan. Het Araersfoortsch Drankweer Comité ver zoekt a. het maximum-aantal vergunningen te willen stellen op 61 b. eischen te villen stellen, waaraan de lokaliteiten moeten voldoen voor de vestiging van een tapvergunning en een bierverlof; c. een verordening te willen vaststellen, waarbij wijken worden aangewezen, waarin geen vergunningen mogen worden verleend. De Bestuursleden van R.K. drankweerver- eenigingen hier ter stede, verzoeken a. het maximüm-aantal vergunningen te willen verlagen; b. dat vergunningen en verloven in de nieuwe stadswijken niet of zeer schaars wor den verleend. In het adres van de vergunninghouders wordt er op gewezen, dat de wet de bevoegd heid niet heeft toegekend om de oprichting van verloven in nieuwe wijken te verbieden. Wij meenen, dat deze opmerking juist is, waarom dat gedeelte van het verzoek van de R.K. drankweervereenigingen buiten be schouwing wordt gelaten. Beide adressanten bedoelen den steun te erlangen, die ingevolge de wet kan gegeven worden bij den strijd, dien zij voeren tegen het alcoholisme. En het wil ons college voor komen, dat hun die steun niet mag worden onthouden. De wetgever heeft zich in 1904 op het standpunt geplaatst, dat de inrichtingen, waarin sterkedrank werd verkocht, niet direct zouden worden opgeheven, maar dat aan de vrije ontwikkeling van de inzichten omtrent het acoholgebruik zou worden overgelaten, die inrichtingen overbodig te maken daarbij biedt, zooals reeds werd opgemerkt, de wet dan haar steun. En nu wil het ons toeschijnen, dat die ont wikkeling hier ter stede wel zóo ver is gevor derd, dat inderdaad de wettelijke bepalingen toepassing kunnen en mogen erlangen. Maar in het nemen van de gevraagde maatregelen kan men ook zien een steunen door de overheid van het werk der drank-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1