are La Advertentiën. P. A. van der ZWAAN, 2de repf Openfc Ep Coupons. SAFE-I CATT bestrijders. Het verlecnen van dezen steun schijnt ons evenzeer gerechtvaardigd. De ontwikkeling van de overheidsbe moeiingen op maatschappelijk gebied is, naar het ons voorkomt, een gevolg van het feit, dat het besef meer en meer levendig wordt, dat veel kan en dus moet worden gedaan tot verbetering van verschillende toestanden, dat de verheffing van de mensch- heid kan worden bevorderd door tal van maatregelen. En de offers, die de gemeen schap zich daarvoor getroost, zijn niet gering te noemenmen denke slechts aan de uitvoe ring van de Woningwet. Maar het zaad, dat langs deze wegen wordt uitgestrooid, blijft niet zelden onvruchtbaar, enkel ten gevolge van het feit, dat de tegenstand sterker is dan de groeikracht. En dat het alcoholisme bij dezen strijd om den voor rang helaas nog een belangrijke rol speelt, valt niet te ontkennen. Het schijnt ons daarom rationeel toe, zoo verschillende maatregelen worden ge nomen tot opheffing van maatschappelijke misstanden, daarnaast de bestrijding van het alcoholisme krachtig te steunen. Op deze overweging zal ook steunen de subsidie, die op de Begrooting is uitgetrok ken en welke aan het Amersfoortsch Drank- weer-Comité wordt toegekend. Volgens het bepaalde bij artikel 4 der Drankwet mogen, gerekend naar de bevolking op 1 Januari 1915, in deze Gemeente aan wezig zijn 63 gelegenheden, waar sterke drank in het klein mag worden verkocht. Het werkelijk aantal vergunningen, die voor de berekening van het maximum medetel len, bedraagt 80. De eene vereeniging verzoekt het aantal te willen bepalen op 61; de andere, het maximum te willen verlagen. Het is dui delijk, dat inwilliging van de beide ver zoeken voorloopig weinig effect zal sorteeren. Er zijn niet minder dan 17 vergunningen boven het maximum. Toch komt het ons gewenscht voor, het verzoek tot verlaging van het maximum in te willigen. Naast den moreelen steun, die daardoor aan de drankbestrijders wordt gegeven, zal de vaststelling van het maximum op 60 I verhinderen, dat door toeneming van de be volking, het aantal vergunningen, dat er volgens de wet mag zijn, stijgt. De wetgever heeft algemeene eischen ge steld, waaraan de inrichtingen moeten vol doen, waarin een vergunning of een verlof zal worden gevestigd. De practijk leert, dat deze eischen zeer matig zijn en het komt dan ook zelden voor, dat een vergunning of een verlof moet worden geweigerd op grond, dat de lokaliteit niet aan de eischen voldoet. De wetgever heeft aan de Gemeentebesturen de gelegenheid ge boden, deze eischen te verzwaren. Van deze gelegenheid gebruik te maken, komt ons mede gewenscht voor. De werkelijk goede inrichtingen ondervinden daarvan geen hinder. Zij voldoen meestal reeds aan zwaar dere eischen. Maar de minder gewenschte inrichtingen worden hierdoor krachtig geweerd. En dit geldt vooral voor de verloven. De wetgever heeft het aantal verloven niet aan een maxi mum gebonden, terwijl het bestaan dezer inrichtingen in bepaalde wijken ook niet mag worden verboden. Het eenige, den Gemeente besturen ten dienste staande middel, hier eenigszins regelend op te treden, is het ver zwaren van de eischen waaraan de inrichtin gen moeten voldoen. Daarom wordt u hierbij een concept-ver- ordening ^ot regeling van de eischen aan geboden. In de derde plaats wordt verzocht, gebruik te willen maken van de bevoegdheid om wijken aan te wijzen, waarin geen vergun ningen mogen worden verleend. In het rapport van Maart 1913, betref- fende de woningtelling, werd de Gemeente verdeeld in vijf wijken, t.w. 1. de binnenstad tusschen de buitengrachten; 2. het Soester- kwartierhet Bergkwartier met de gedeelten tusschen de spoorbanen naar Zwolle en naar Nijmegen, den Arnhemschen weg en de buitei.gr? :ht van den Arnhemschen weg tot de Koppelpoort4 het Arnhemsche kwartier, begrensd door den Appelweg, den Utrecht- schen weg, de spoorbaan naar Nijmegen, den Arnhemschen weg, de buitengracht en de Heiligenbergerbeek. het Hoevelakensche kwartier, begrensd door de Heiligenberger beek, de buitengracht en de Eem. Naar schatting bedraagt de bevolking in elk dezer wijken ongeveer: in wijk I 9499, in II 4198, in III 3085, in IV 5695 en in V 2844. Uit de bij het voorstel gevoegde over zichten blijkt, dat er 80 vergunningen en 79 verloven zijn, terwijl het aantal vergunningen het grootst is in de oude stad, namelijk 68, en dat in de buitenwijken nog maar slechts enkele vergunningen worden gevonden, te weten .2. Daarentegen blijkt ook, dat het aantal verloven (35) in verhouding tot het aantal vergunningen in de buitenwijken groo- ter is dan in de binnenstad (44). Zooals reeds werd opgemerkt, vermag de Gemeentelijke wetgever niet, het aantal ver loven te beperken door het verleenen daar van te verbieden. Hoezeer dit ook valt te betreuren, omdat de verloven in stille wijken niet zelden zijn gebleken gevaarlijk te zijn voor jongelieden, en de houders veelal ook clandestien sterke drank slijten, in het feit dient te worden berust. Maar met meer recht mag hier uitbreiding van het aantal vergunningen worden tegen gegaan. Komt de wetgever er dan eenmaal toe, ook gelijke bevoegdheid te geven ten opzichte van de verloven, dan zal daar nog niet die toestand zijn ingetreden, welke thans in de binnenstad wordt gevonden. Een bijlage geeft een nader beeld van dien toestand. Volgens art. 7 eerste lid kunnen slechts enkele wijken worden aangewezen, waar binnen geen vergunningen meer mogen wor den verleend, of niet dan onder bepaalde voorwaarden. Omdat het doel. dat wordt nagestreefd, het best kan worden bereikt in de nieuwe wijken, kan de binnenstad (wijk I) buiten beschouwing blijven bij de keuze, die moet worden gedaan. Wij meenen, dat moeten worden gekozen de wijken II (Soesterkwartier), IV (Arnhem sche wegk wartier) en V (Hoevelakensche kwartier). Onder overlegging dus van de tioodige ontwerp-besluiten, hebben wij de eer U voor te stellen a. aan Hare Majesteit de Koningin te verzoeken, het maximum-aantal vergunnin gen te willen bepalen op 60; b. nadere eischen te stellen waaraan de lokaliteiten moeten voldoen voor de vestiging van een tapvergunning en een bierverlof; c. wijken aan te wijzen waarin geen ver gunningen mogen worden verleend. Bij het voorstel zijn gevoegd 5 bijlagen. Uit de eerste blijkt, dat er in de binnen stad zijn 35 vergunningen voor tappen en slijten, 21 voor tappen, 3 voor slijten, 2 loge- ments-vergunningen, 3 societeits-vergunnin- gen. en 4 voor verkoop boven 2 L., benevens 41 bier-verloven en 3 melkverloventerwijl in het overig deel der Gemeente 'zijn 4 vergunningen voor tappen en slijten, 7 voor tappen en 1 logements-vergunning, benevens 34 bier-verloven en 1 melk-verlof. De tweede bijlage geeft een overzicht van de vergunningen en de verloven straatsge- wijze. De derde bevat het ontwerp-adres aan H. M. de Koningin. De vierde bepaalt aan welke eischen een vergunnings- of een verlofs-lokaliteit moet voldoen (vloeroppervlakte ten minste 40 M-, gemiddelde hoogte 3.5 M.). De vijfde bevat een ontwerp-verordening, welke bepaalt, dat vergunningen tot den verkoop van sterkedrank in het klein niet mogen worden verleend in 1. het Soesterkwartier, n.l. het gedeelte der Gemeente, gelegen ten Westen van de spoorlijnen naar Utrecht en naar Zwolle en Noordelijk begrensd door de rivier de Eem, 2. het Arnhemscheweg-kwartier, begrensd door den Appelweg, den Utrechtschenweg, de spoorlijn naar Nijmegen, den Arnhem- schenweg, de buitengracht en de Hciligen- bergerbeek, 3. het Hoevelakensche-kwartier, begrensd door de Heiligenbergerbeek, de buitengracht en de Eem. Het voorstel strekt om de verordeningen in werking te doen treden op 1 Januari 19:6. B. W. boden den Raad aan de balans en de winst- en verliesrekening van de Gasfabriek, waarvan de rekening sluit op f 295 088.34 'n ontvangst, f 238 968.23 in uitgaaf en dus met een winst-saldo van f 56 120.11 de Waterleiding, waarvan de ontvangst is f 31 262.06 en de uitgaaf f31 250.07 en het batig saldo dus f 11.99en het Grondbedrijf, waarvan de rekening heeft in ontvang f 46 921.09 en in uitgaat f 36 847.52, zoodat er een goed slot is van f 10 073 57. aangegevn. De aanvoer is uit den aard geringer en minder constant dan in normale tijden, maar tot de verontrustende berichten, die in de laatste dagen de ronde doen, is geen aanleiding. Er worden zoowel te Rotterdam als te Amsterdam nog geregeld kolen aangevoerd uit Duitschland, België en Engeland. Het bericht, dat de uitvoer uit Duitschland zou zijn stopgezet, is volmaakt onjuist. De Commissie van toezicht op het Lager onderwijs hield Donderdagmiddag om half vijf onder presidium van haar Onder-voor zitter, den heer A. P. H. J. van Weezei Err ens, ten Raadhuize haar eerste open bare vergadering. Met den praeses waren aanwezig de heeren mr. dr. Verhoef, ds. Van Hengel, Kerkhof, Thien en Van Wijland. Afwezig met kennisgeving was mevrouw Veenstra Baat en zonder bericht mevrouw Toxopeus Stoppendaal. De Voorzitter heette de leden en het nogal talrijke publiek, geheel uit onderwijs kringen, welkom en herdacht den wegens tijdelijk vertrek naar Oost-Indië afgetreden Voorzitter, den heer J. F. Lankamp, wiens ijver en groote verdiensten hij roemde en sprak de verwachting uit, dat het thans openbaar zijn van de vergaderingen te bate zal komen aan het onderwijs. Ingekomen waren de wijziging van het Reglement voor de vergaderingen der Commissie van toezicht voor kennisgeving berichten van benoemingen en van ziekte verlof aan onderwijzend personeel als voren het verslag van een schoolvergadering van school E (Koningsstraat) in welke werd besproken het Mannheimer-stelsel en de mogelijkheid om dit ook te Amersfoort in te voeren zal circuleeren bij de leden en later worden behandeld een uitnoodiging van de groep Amers foort van den Ned. Anti-Oorlog Raad om als vereeniging toe te treden. Mr. dr. Verhoef achtte het doel, dat de N. A. O. R. nastreeft zeer aanlokkelijk. Immers het kind heeft het meest te lijden van den oorlog. Spr. zou het ten zeerste toejuichen indien de Commissie het doel van den N. A. O. R. moreel steunde door als vereeniging toe te treden. Z. h. st. werd besloten, zulks te doen, terwijl de jaarlijksche bijdrage werd bepaald óp f 2.50. Het Verslag van den toestand van het Lager onderwijs te Amersfoort in 1914 werd in druk rond gegeven, flif^ iAan de orde was hierna het opmaken der aanbeveling voor het lidmaatschap der Com missie ter voorziening in de vacature-Lankamp. Daar dit wellicht aanleiding kon geven tot het bespreken van personen, hetgeen vol gens het Reglement moet geschieden in be sloten vergadering, werd dit punt uitgesteld tot het einde der commissie-vergadering. Niemand het woord verlangend voor de rondvraag, werd hierna de openbare zitting gesloten en ging de vergadering over in een met gesloten deuren. De heer P. H. Dijksterhuis, eerste onder wijzer aan de Chr. school aan de Blanken- heym-straat, gaat het onderwijs verlaten en is vervangen door den heer J. J. Opstelten, uit Andelt. De heer J. .Snoek, in gelijke betrekking benoemd te 's-Gravenhage, is vervangen door den heer J. Leijendijk, uit Leiden. De heer G. J. Bonk legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het ie Natuurkundig examen. De heer H. H. Reeders is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Hoevelaken. In enkele Gemeenten is men genoodzaakt, de alleruiterste zuinigheid te betrachten wat de gasverlichting betreftsommige leveren na 9 uur 's avonds niet meer aan winkels, andere dooven reeds om 10 uur de geheele straatverlichting. Het een en het ander zal te Amersfoort niet noodig wezen. De Bedrijf-commissie heeft intijds voor zorgen kunnen treffen en daardoor een vrij grooten kolenvoorraad, die, al is 't niet zóo ruim als in .gewone tijden, vrij, regelmatig wordt aangevuld. Waarmee natuurlijk niet wil zijn gezegd, dat de winkeliers er maar op los moeten verlichten óok nadat hun magazijn is ge sloten, of dat er maar met kookgas moet worden omgesprongen als in de meest nor male tijden. De huismoeders vinden boven het feuilleton de jongste prijsopgave van de cokes der Gasfabriek en kunnen dus nagaan hoeveel zij hebben te betalen. Uit vakkringen wordt ons meegedeeld, dat er tot vrees voor steenkolennood lang niet zooveel reden beslaat als wel wordt ONDERTROUWD: Johannes Albertus van Dillen en Gerritje van Dorssen. GEHUWD: Marcus de Vries en Jetje van Praag. Willem Geurt Polhout en Elisabeth Jenneke van Keulen. Simon Menko en Gesina Herschel. Cornelia Moens en Theodora Gijtenbeek, OVERLEDEN Hendrika Stemfoort, 80 jr., echtg. v. Hen drik van Willigenburg. Wouter us Marin us van den Eshof, 3 weken. Rijntje Muijs, 9 mnd. Govert Homburg. 71 jr., echtg. v. Alijda Johanna Vetkamp. Nicolaas Plugge, 26 jr., echtg. v. Maria Harteveld, te 's Gravenhage. Antonius Daniël Smink, 6 d. Jannetje van de Kuijt, 56 jr., echtg. v. Aalbert van Keulen. Kornelis Bauke Dijkstra, 19 jr.,'ongeh, te Idaarderadeel. Klasina Henrietta Jacoba Belmer, 59 jr. echtg. v. Pieter Johannes Jacobus Hamwijk. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG 28 JUNI aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. (3* De 30 Juni hoopt onze geliefde Echtgenoot en Vader, de heer G. G. tan Lnnteren, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar aan de werkplaats der H, IJ. S. M. werkzaam is. Zijn dankbare Echtgenoote en kinderen, S. van LUNTEREN— Brunsting. G. van LUNTEREN. f. A. van LUNTEREN en verloofde. C. J. van LUNTEREN. Amersfoort, 26 Juni 1915. De heer H. Vermolen slaagde bij het eind examen Gymnasium van het Canisius-college te Nijmegen. Slechts in een deel der oplage van het vorig nummer konden we opnemen het tele gram, meldend de bevordering tot kapitein van de ie luitenants R. J. Hoffmann en J. L. A. Kremer, beiden van het 5e regiment; en tot 'reserve-kapitein van de reserve ie luitenants E. Hottinga, van het 5e regiment, en J. F. H. Duvergé en J. Boelen, beiden van het 16e regiment. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 18 tot en met 25 Juni. GEBOREN: Maria Cornelia, d. van Arie van der Starre en Trijntje Ates Dijk. Johanna Geertruida, d. van Johannes Staats en Johanna Geer truida V2n de Raapkamp. Teunisje, d. van Mees van de Lagemaat en Gerdina Hart- gers. Cornelis, z. van Cornelis Arends en Antonia Galjee. Dirk Bernardus, z. van Dirk Bernardus Streefkerk en Wilhelmina Johanna Beekes. Theodora Alijda, d. van Theodorus Joseph Bakkenes en Adriana Everarda Boersen. Hendrikus, z. van Wilhelmus Theodorus Pot en Johanna Dijs. Geertruida Maria, d. van Theodorus Hendri- cus Johannes Nieuwendijk en Maria Anna Maria de Lange. Heden overleed, na een kort stondig lijden, zacht en kalm onze hartelijk geliefde Echtge noote, Moeder, Behuwd-en Groot moeder Maria in den ouderdom van 67 jaren. W. VAN der LINDEN. M. E. MONTENBERG - Van der linden. P. H.G. MONTENBERG. J. W. MONTENBERG. Amersfoort, 24 Juni 1915. STALHOUDERIJ Utrechtschestraut 26, De Curator deelt mede, dat de raaf voorloopig op den zelfden loet wordt voortgezet. Klein gezin, man, 6 jaar, VRAAGT go H of gedeelte van een Brieven onder lett der Amersfoortsche DINSDA 's avon< van de Vereeniging zang, in het Patrom aan de IC Voor leA n iet-let (Lend Voor aangifte voor den cursus 19 1 September t te melden aan derdag 1 of Vrijda 9 en 12 of tusscht H te houden op DINS 8 uur, in den foyer Spreker de heer. Onderwerp Algemeene B voor den TO (Th. W. J.l mr. dr. H. A Kamden» en Coin ZUID81 Telt De ondergeteeked comité voor Amal «Reisbelasting», vmT U hierbij dringend! gift af te zonderei zondheidsredenen 1 kannen gaan dooi middelen. Vragen wij allpj reisplannen hebben,! zal elke gift dankba Mej. D. A. Mevr. GRON Mevr. KNOP Mevr. KNiCf VA! Baronnesse VAN Mevr. KEMi AMERSFOORTSCH WISSEL- en (Mr. 8. H. VAN WELDEDEN baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor •peciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. COMM. I» KRI plast Intercom!"- SAFE-I I L_

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2