Ingezonden. Marktprijzen. richten. Onderlinge brandverzekering zullen gedrukt en in eenige exemplaren aan de afdeelingen verzonden worden. De opmer kingen moeten inkomen vóór i December, opdat in de volgende Bondsvergadering deze instelling definitie* kunne worde opgericht. Zij zullen ook .rden gezonden aan de 4 andere diocesane Bondsbesturen opdat, als straks de federatie tot stand komt, de ver zekering kunne ingevoerd over het geheele land (applaus). Volgende week wordt een vergadering gehouden van de 5 Bondsbesturen, De con cept-statuten der federatie zijn gereed en deze zal dus heel spoedig tot stand komen (applaus). Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werden genoemd Zwolle (hoofdzetel van den Bond en centrum van het diocees), Utrecht (de oudste dochter) en Bussum (de jongste dochter). Bussum merkte op, dat de jongste dochter gemeenlijk de voorkeur ge niet (gelach). Het Bondsbestuur zal de keuze doen en óok bepalen of men den middag te voren zal aanvangen en dus een z-daagsche ver gadering zal houden, met eenige ontspanning na gedanen arbeid. Volgde de Rondvraag. Utrecht bracht andermaal ter sprake de wijziging der Statuten. Thans zijn de aftre dende leden van het Bondbestuur terstond herkiesbaar. Voor een frisschen gang van zaken is het wel eens noodig, andere man nen aan het roer te brengen. Door niet al len terstond herkiesbaar te stellen, krijgt men een grooter aantal ingewijden en (linke or ganisatie-mannen. De Voorzitter moet echter herkiesbaar blijven. De Voorzitter: Is de Voorzitter dan een zooveel grootere boosdoener dan de Secretaris, de Penningmeester, enz dat hij óok eens niet m«g rusten? Utrecht: Neen, maar een goeden Voor zitter moet men met een lantaarntje zoeken en U kunnen we niet missen (applaus). De Voorzitter merkte op, dat Statuten wijziging alleen aan de orde kan komen in een apart daarvoor belegde vergadering. Duivenvoorde zond een brief aan het Bondsbestuur over de oprichting eener Pen- sioen-vereeniging voor den middenstand en het instellen van een Fonds tot uitkeering bij overlijden. De Voorzitter antwoordde, dat dit zeer ingrijpende zaken zijn, welke het Bondsbe stuur zoodra mogelijk zal overwegen. Ver moedelijk worden zij commissoriaal gemaakt en deskundigen zullen stellig moeten geraad pleegd over de mogelijkheid. Arnhem sprak over het beleggen van de Bondsgelden bij de Hanze-Bank. Bussum wees er op, dat bij de Glas verzekering op een ontvangst van f 1400 een onkostenuitgaaf is van f 400 of ruim 30 pet., hetgeen wel zeer hoog is. Utrecht verzocht het houden der ver gaderingen van het Bondsbestuur niet alleen mee te deelen in het orgaan, doch óok per brief aan de afdeelingen, opdat deze daar voor meer voorstellen kunnen indienen. Hilversum bracht ter sprake het zen den van jongelieden ter opleiding in het buitenland. Zeist vroeg of het op den weg ligt van het Bondsbestuur, stappen te doen tot be vordering van de Nationale industrie. Apeldoorn merkte op, dat een inkoops- vereeniging den naam »De Hanze" voert, ofrehoon zij niet onder toezicht staat van het Bondsbestuur. Mag die naam worden gebruikt Welken indruk moet het maken als zoo'n ver- eeniging eens failleert en men in de bladen leest, dat »De Hanze* failliet is. R ij se 11 burg-Driebergen stelde voor, de vertegenwoordiging ter Bondsvergadering voorstaan te doen betalen uit de Bondskas. De Voorzitter deed toezegging, dat het Bondsbestuur al deze vragen en soms zeer ingrijpende voorstellen zal overwegen. Vervolgens deelde hij mede, daags na de aanneming van het wetsontwerp tegen de oneerlijke concurrentie namens den Bond mr. Aalberse geluk gewenscht en dank gebracht te hebben (applaus). De ie Secretaris wees er ten slotte op, dat slechts 8 van de 42 afdeelingen hebben geantwoord op het schrijven van het Bonds bestuur nopens het voorstel-Groningen. Op merkelijk is, dat ook Groningen zelf in ge breke bleef. Nopens het schrijven over de vak-organisatie zijn tot heden slechts y ant woorden ingekomen. Men bedenke toch, dat zulks de afdoening van zaken ten zeerste belemmert. De Voorzitter uitte in zijn slotwoord den wensch, dat de volgende jaarvergadering moge worden gehouden onder gunstiger eco nomische omstandigheden. Hij dankte voor den aangenamen toon en dankte in 't bijzon der deken Fock. die de geheele vergadering wel heeft willen bijwonen. Namens het Bonds bestuur bracht hij ook dank aan de vergade- dering er voor, dat zij het besluit van ver leden jaar om het quotum te verhoogen niet heeft herroepen en dus de Bondszaken niet op Josse schroeven heeft gezet. V. P. N.-vergadering, welke Maandagavond bier wordt gehouden. Weldra zal ook uitvoer van oude kippen en oude hauen mogelijk wezen, hetgeen zeer zeker van invloed zal zijn op de pluimvee- markt, die, blijkens advertentie in dit nummer, aanstaanden Woensdag wordt hervat. Alle begin is moeilijk. Ter bijenmarkt waren slechts aangevoerd 25 korven van 3 eigenaars. Evenwel was er aardig bezoek, koopers en verkoopers, die eens kwamen neuzen, i Dat belooft voor een volgenden keer. j Naar de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 70 944 kipeieren, die werden verkocht voor f 5.50 tot f 6.60 per honderd, i De eendeieren golden f 5.70 tot f 6.60,ale parelhoeneieren f 6 en de kalkoeneieren f7.50. Morgen is hier alleen geopend de apotheek 1 van den heer D. H. G. Ittmann, Lange- j straat 9, telefoon 164. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk om tien minuten vóór negenen, die van de overige voertuigen 1 op 't allerlaatst om tien minuten vóór half j tien zijn aangestoken. Geniet toch dankbaar en opgewekt uw I heden en .maak het voor ancferen mogelijk, want ge weet niet wat uw morgen zijn zal. idioot te lachen. Geen wonder, dat zulke naarlingen, die er de voorkeur aan geven, dat anderen verrichten hetgeen zijzelven behoor den te doen en wier geheele lichaamsbewe ging bestaat in het slenteren op de Lange- straat, vqn Varkenmarkt tot Nieuwstraat, niet kunnen beseffen wat een marich van 33 K.M. in volle uitrusting beteekent. Men moet zich aan hen niet ergeren, doch medelijden met hen hebben. REDACTIE. trit den Omtrek. 1 Tot Burgemeester van Hoogland is bij Kon. besluit van 29 Juni benoemd de heer H. Ch. baron Van Tuyll van Serooskerken van Coelhorst. Te Nijkerk is met ingang van heden we gens den kolennood de prijs van het muntgas verhoogd met 1 cent, die van het lichtgas en het kookgas met 2 cent per stère. I De 44ste lijst van het Kon. nationaal steun comité heeft aan bijdragen f 2977.92. Tot 20 Juni is, behalve aan giften in natura, in totaal ontvangen f 2 265 761.23. Nog ev en zij herinnerd aan de belangrijke Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. NEDERLANDERS EN NEDERLANDERS. Het Depot-bataljon der IXe Infanterie brigade heeft heden een militaire marsch gemaakt van ongeveer 33 K.M. drie en dertig in veldtenue. Ter juiste beoordee ling van hetgeen ik te zeggen heb, gelieve men zich een oogenblikje voor te stellen, drie en dertig K.M. te loopen voor jongelui, waaronder er zijn, die eerst sedert half April onder de wapenen zijn. Door de ie Compagnie werd o.a. gerust te Baarn. Op een allerhartelijkste manier is ze daar door de burgerij on.vangen en ont haald; graag hadden de bewoners meer ge daan, maar er werd slechts 10 minuten ge rust en de komst der soldaten was er onbe kend. Hulde voor deze flinke daadl Dal bij de terugkeer te Amersfoort niet allen meer liepen, zooals men dat van mili tairen gewend is, is toch zeker geen wonder. (Ik heb tijdens de groote rust te Bunschoten voeten gezien, die geheel bedekt waren .net blaren, andere, die bebloed waren). Toch was er slechts éen enkele uitvaller. Met waarlijk taaie wilskracht hebben de jongens het volgehouden, hoewel eenigen niet anders meer konden, dan hinkende den troep volgen. Hebben de Amersfoorters, die bij de terug keer in de stad in grooten getale aan de deuren verschenen het was immers een •aardig geval* deze kranige prestatie bewonderend gadegeslagen Ik hoop het; maar ik, en meerderen met mij, hebben helaas geconstateerd, dat ver scheidene waaronder jonge mensefcen van 18 tot 25 jaar die er óok lusschen be hoorden, bedenk dat wel de stumpers lachende nawezen(Ik kan de straten en de huizen noemen, waar ik het gezien heb). Afgezien van de vraag, of de aanneming van het ontwerp-landstormwet al' dan niet wenschelijk is, hoop ik toch, dat ik nog eens in de gelegenheid zal zijn, die lachers te zien op de plaatsen van hen, waarvan er thans bijna een jaar op hun post zijn voor de verdediging van het vaderland, en die daarvoor bij een deel der Nederlandsche burgerij geen andere waardeering schijnen te kunnen vinden danbespot te worden. Omdat het heden te Amersfoort voorge vallene geen op zich zelf staand feit is, meen ik, dat het nuttig is, er eens de aandacht op te vestigen. J. BIERMA, milicien-sergeant ieComp. Depot-bat. IX. A. 2-7-1 De geachte inzender heeft er stellig niet aan gedach), dat er overal slappelingen zijn, die, zoodra ze ie's zien of hooren dat boven hun pet gaat, hun lamlendigheid uiten door Geachte Redactie. Nu de Raadsverkiezingen Donderdag zul len plaats hebben, meen ik de kiezers, die den godsvrede willen bandhaven, op een slim migheidje van de sociaal-democraten te moe ten wijzen. De caudidaten zijn voor district 1, de hee- ren Rijkens, Van Duinen en Overeem. De tegenstanders der candidatuur-Rijkens zullen (hierop speculeeren m. i. de sociaal democraten) als volgt stemmen Van Duinen, Overeem, de tegenstanders der candidatuur-Van Dui nen zullen hun biljet a's volgt invullen Rijkens, Overeem. In beide gevallen wordt dus de socialist gestemd en heeft deze dus kans, gekozen te worden. In district II kan het volgende plaats vin den candidaten zijn de heeren Jorissen, Ooster veen, Hagelen. Zij die de candidatuurJorissen niet wen- schen, zu'len misschien a's volgt hun stem uitbrengen Oosterveen, Hagelen. Anderen, die den heer Oosterveen niet her kozen wenschen, zullen wellicht a's volgt hun stembiljet invullen: Jorissen, Hagelen. Dus alweder in beide gevallen de meeste kans voor den socialist. In district III zijn de volgende candidaten gesteld Veis Heyn, Leinweber, Rant, Noordewier. Overeem. Nu is er kans, dat zij die het mandaat van den heer Veis Heyn niet wenschen te her nieuwen, zulien stemmen als volgt Leinweber, Rant, Noordewier, of Overeem, Zij die den heer Leinweber niet wenschen herkozen te zien, zu'len hun stem v. e'lichi uit brengen als volgt: Veis Heyn, Rant, Noordewier, of Overeem en ten slotte zullen de tegenstanders van de candidatuur-Rant stemmen Veis Heyn, Leinweber, Noordewier, of Overeem. Ook in dit district dus weder de meeste kans voor de socialisten. Laten de kiezers daarom voorzichtig zijn en er voor zorgen, dat deze truc niet gelukt, en laten zij alle candidaten stemmen, behalve de sociaal-democraten. Nu er vele kiezers, mede door de mobili satie, niet in de gelegenheid zu'len zijn, hun kiezersplicht te vervullen, is het voor hen, die daartoe wèl in de gelegenheid zijn, dubbel plicht, ijverig aan deze verk'ezing en aan de propaganda daarvoor deel te nemen. Hoogachteud, Joh. H. van der MEIDEN. Margaretha Maria, d. van ivjarg«uei.u« ------ - en Jannigje van Kolfschot m. Lubbertje d. van Hendrik Brouwer de Bunt. Hendrika, d. acobus van Gent Lubbertje van 1 Hendrik Mas- ae riutu. neiiuiiM, -. au tenbroek en Gijsje van Le jenhorst. Gijs- berta, d. van Hendrik Mj^enbroek en Gijsje van Leijenhorst. Johm les Hendrikus, z. van Albertus Sigismundur lendrikus Brussen en Johanna Maria Rosrl na I.oesberg. Elbertje, d. van Aart van le Geest en Jacoba van den Bor. - - Willemii a, d. van Antonie van Beek en Hendrika Ai na Barbara Douze. Adriaan Hendrik Will im Cornell's, z. van Hendrik Willem Veenenc lal en Janna van de Vrie. Catharina Hf rdrika Cornelia, d. van Nicolaas van Zanten en Hendrikje van Doornik. ONDERTROUWD: Richardus Antonius Willing en Elisabeth Maria Groot. Gerrit Antoon van Zwol en Alijda van Kolfschoot :n. GETROUWD: Gerrit Jan Smit en Birbara Rutten. Christiaan Walrad Petr s Groeneveldt en Johanna Hendrika Spru jt. Willem Mol en Geertruida Margaret ia van Zanten. - Marinus Johannes de Gooijer en Cornelia Petronella de Groot. Johannes Gradus Hendrikus Keijzer en Hendrika van Oven. OVERLEDEN Gijsbertus van Swietan, oud 17 jr., Maria Elisabeth Roodeiburg, 67 jr., echtg. van Wilhelmus van der. Linden. Eduard Segers, 64 jr., ongeh. te Antwerpen. Everardus ter Beek, 79 jr., echt. van Alijda Snijders. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht. Jacoba Johanna Marsinkhof, 61 jr.. ongeh. Jeane Lambert Gilles Parent, 2 jr., te Luik. 'H. I'KKIUK HtëU RTEN. Zondag 4 Juli. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 101/2 uur, dr. Toxopeils. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10V2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'/2 uur, ds. A. J. van I.oghum Slaterus, uit Wageningen. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, prof. dr. P. A. E. Sillevis Smit, uit Amsterdam. Avond 5l/2 uur, prof. dr. T, Hoekstra, uit Kampen. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, prof. dr. T. Hoekstra. Avond 5'/a uur, prof. dr. Sillevis Smit. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 »/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Vocrm. 9V2 ut""i godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistisch verbond. Avond 6 uur, in »Ons Huis», ds. B. de Ligt, uit Nnnen. Gemeentelijke Arbeidsbeur GEOPEND eiken werkdag van 8 tot 1.30 en des avonds vat) 6.30 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8 tot 1.30. Op 1 Juli 1915 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden bakker. 1 mijnwerker. bankwerker. 1 montagewerker. 1 beeldhouwer. muzikant. behanger. pakhuisknecht. boekbinder. 6 naaister. 1 boekdrukker. rietdekker. boekhouder. 3 schilder. 3 bootwerker. schoenmaker. concierge. sigarensorteerder. 1 dienstbode. iS sjouwer. electricien. slager. 27 grondwerker. steenhouwer. handelsreiziger. stoker. huisknecht. 7 stukadoor. 1 kantoorbediende. 1 straatmaker. 1 kellner. tabakskerver. kleermaker. telegraafwerker koffermaker. 5 timmerman. koopman. 4 tuinman. 2 letterzetter. 7 veldarbeider. lithograaf. visscher. loodgieter. 2 voeger. .5 loopknecht. 4 voerman. 35 los werkman. -- waschvrouw. machineteekenaar 2 werkster. machinepoetser. wever. 1 magazijnknecht. 1 winkelbediende, r metselaar. zeeman. meubelmaker. II. werden gevraagd de volgende werk krachten 1 banketbakker. loopjongen. 1 bankwerker. loopknecht. 2 broodbakker. metselaar. 1 behanger. naaister. 2 bleekersknecht. 1 pakknecht. 1 dagmeisje. schoenmaker kleerm. grootw. 1- schilder. kantoorbediende. 1 smid. 1 kruidenbediende. vestmaker. 1 loodgieter. 2 wagenmaker. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Westsingel 7 naast het Stadhuis, telefoon 374. AMERSFOORT, 2 Juli 1915. Burgerlijke Sta. tl van Amersfoort van 25 Juni tot en met 1 Juli. GEBOREN: Hiltje Geertruida, d. van Jan Dijk en Geer truida Bos. Johanna Wilhelmina, d. van Hermanus Cornelis Jacobus Korndewal en Alberta Wilhelmina Maas. Jan, z. van Jan van de Geest en Francina Posthouwer. Petronella Maria, d. van David Jacob Adriaan Piepers en Ida Cleveringa. Johannes, z. van Karei Jagtenberg en Wilhelmina Geer truida Craanen. Francfsca, d. van Isaac van Keulen en Peetje van den Bree. Appelen f o.A f o,—Peren f o.— a f o. - Nieuwe aardappelen f o.a f o.Zand- aardappelen f4.a f 4.75. Hoendereieren f6.00 a f6.40 per 100 stuks. Bruine eieren f6.40 a f6.75 P- 100 stuks. Grasboter f 1.55 a f 1.65 per Kilo. Kippen fo.90 k f 1.60. Kuikens f o.a f o.Piepkuikens f 0.40 a f 1.20. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.k fo.—Jonge eenden f 1.a f 1.40 Hazen f o.— a fo.—Wilde konijnen fo.— a fo.Tamme konijnen fo.70 a f1,20 per stuk. Duiven f 0.50 a fo.6o per paar. Vette varkens f o.k f o.—Magere varkens f 30. f45— Zeugen f70.— a f170.— Biggen f15.— k f23.—Kalverenfio.a f12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen 140 heet. Zandairdappelen 170 000 stuks Hoendereieren- st. Eendeneieren 700 Kilo GrasboterVette Varkens; 15 Magere Varkens; Virkens voor export- slagerij; 300Biggen; 60Zeugen 5 kalveren.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 6