B. va is af? huurprijzen ook den minderbedeelden ar beiders een goede woning te verstrekken, niet volkomen is bereikt. Zulks bleek uit de vele aanvragen om woningen beneden den huurprijs van 2 gulden 's weeks, bij het Bestuur ingekomen. Deze aanvragen doen het haar noodzakelijk voorkomen, den woning bouw ter hand te nemen voor bovenbedoelde arbeiders. Daar de vereeniging reeds in het bezit is van het noodige bouwterrein voor deze wo ningen, zal een voorschot groot f 67 000 lmar in staat stellen, te bouwen 44 woningen in 2 blokken van lagen huurprijs. liet bouwterrein voor de te bouwen ningen is gelegen aan de Oostzijde der Xieuwe algemeene begraafplaats. Zooals uit de plannen blijkt zullen deze woningen met de voorzijde naar het Oosten worden gebouwd. Zij zullen krijgen een voorkamer van 2.93 bij 3 M2., een woonkamer van 4.04 bij 4.04 M'-\, een keuken van 2.50 bij 2 M2., waaronder kleine kelder, terwijl een deur toegang geeft tot de schuur, enz. In de gang bevindt zich een trap, welke toegang geeft naar de 2 slaapkamers en zolderruimte, terwijl aan de voorzijde, waar het dakkapel zich bevindt, met kleine kosten een derde slaapkamer kan worden verkregen. De woning krijgt, met uitzondering van keuken en schuur, beschoten dak, terwijl deze laatste met dicht- sluitende pannen worden gedekt. De woningen zullen worden aangesloten bij de Gemeente-gas- en waterleiding. De begrooting der bouw en stichtingskos- ten is als volgt samengesteld: 44 woningen in 2 blokken f61300; bestrating en riolee- ring f6600; honorarium bouwkundigen f 1100; opzichterssalaris, bestedingskosttn f600; ren' teverlies tijdens den bouw f500; totaal bouw en stiehtingskosten f70000. De exploitatierekening denkt men zich als volgt: Uitgaven: annuïteit van f67000 f3052.52, rente eigen kapitaal, aflossing idem, onderhoudsfonds, reservefonds, Grondbelas ting, Straatbelasting, waterleiding en brand verzekering f1162,24; totaal f4214.76. In komsten: 44 woningen ad f1.85 per week f 4232.80, rente van de huuropbrengst f76; totaal f 4308.80. Met ingang van aanstaanden Maandag wordt ten Posikantore een 4e bestelling ingelegd, welke omstreeks kwart vóór eenen van het kantoor uitgaat. Poststukken, die in de stad moeten besteld, moeten uiterlijk half een ten kantore zijn 'dèn opgénöniün^- kunl"!" wor' In haar verslag over 1914 deelt de Kamer van Koophandel en Fabrieken o.a. mede, dat de kaasmarkt te Amersfoort alle reden van bestaan heeft. Het aantal Kilogrammen gewogen kaas bedroeg 106350 (212700 pond) terwijl een groot deel van den aanvoer ongewogen van de marktplaats aan handelaars werd verzon den. Voorwaar een ongedacht gunstig resultaat voor het eerste jaar. De heer J. C. van der Linde, leeraar aan de Middelbare Handelsdagschool hier, is be noemd tot leeraar in Wis- en Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Utrecht. De heer C. L. van Esveld is aan de Rijks universiteit te Utrecht bevorderd tot semi- arts. Mejuffrouw Ger. van den Burg (Arnhem- sehestraat) slaagde bij het Staats-examen tot toelating aan een universiteit voor de facul teit der Letteren, enz. Thans zijn hier reeds bij de 1400 verwanten van Belgische militairen, die gebruik maken van hun recht op het kostwinnersgeld. En hun aantal wast steeds, zoodat weldra de ambtenaren van den Consul-generaal van Belgiö te Amsterdam hier iederen werkdag zitting zullen moeten houden. Evenzeer neemt toe het aantal dergenen, die, nu de bodem der spaarpot allengskens meer zichtbaar wordt, zich om steun wenden tot het- Comité voor vluchtelingen of het Comité voor uitgewekenen, bij welke thans een 2600 personen zijn ingeschreven. De Couranten- en tijdschriftenzaal van de Openbare leeszaal aan de Beukenlaan zal tot September des Zondags alléén geopend zijn van half drie tot half zeven. De Roomsch-Katholieke Openbare leeszaal en bibliotheek houdt Dinsdag 27 dezer haar jaarvergadering. De eerste leerlingen der Middelbare Han delsdagschool, die den volledigen cursus volgden, hebben thans het eind-examen af gelegd en zijn allen geslaagd, te weten: Miek van Eek, P. van Goor, J. H. Goote, L. B. de Groot, G. van Haselen, H. Hoger- vorst, Suze Klasser en Ph. Rintel, allen van hier; Dé Helling, uit Harderwijk; en Lize Kuyken, uit Baarn, Aan het einde van den cursus 1914/15 zijn aan de Handelsdagschool bevorderd van Klasse I tot Klasse IIM. J. van Dijk, I. Br. Gorsira, J. Houbaer, J. D. de Jong, T,. van Nimwegen, Th. J. L. Ruys, C. Scholte, J. C. Watervis en Ja. Beek, allen te Amers foort; A. Benning, H. J. Visser, G. van Wessel, T. Chr. van der Woord, J. Hasselaar, W. I.angelaar en W. van Vulpen, allen te Baarn Julie Bieleveld en M.N. Henny, beiden te Hilversum; W. van der Wal te Bussum; C. J. Bogaert en C. van Scherpenzeel, beiden te Zeist; J. E. van Coevorden en J. de Weert, beiden te Nijkerk; M. I- Kleyn, te Wouden berg; E. van der Leeuw, te Scherpenzeel. Niet bevorderd: 2. Tot Klasse III: C. C. H. van Doorn, W. Tj. M. W. M. van Dijk, J. C. C. B. van Dijk, J. van Eijs, J. G. ITogprvorst. J. van lluyzen, J. te Kulve, W. Huyskamp, G. van Ooick, J van Noordt. M. J. Rintel, W. J. Sieden- burg, Anna Vermolen, D. Vonk, E. Wage naar, W. Wildeman, allen te Amersfoort; Anna Bijker, te Ermelo; J. E. Elberts, te Soest; W. van Fastenhout en C. Kasteleyn, te Soesterberg; D. van Hamersveld, te Baarn P. A. J. B. Vos, te Veenéndaal; K. van Boeijen, te PuttenE. de Bruin en Maria van der Kolk, te Hilversum; J. F. Kleyn te Bussum; D. C. van Voorst, te Woudenberg; F. de Boer en K. van de Bunt, te Zeist. Voorwaardelijk: Jacq Frank, H. J. Graansma en G. W. van Goor, te Amersfoorten N. Pappie, te Hilversum. Niet bevorderd 11; tot klasse IVW. van Buuren, W. van Es, Anna Faber, N. de Haan, H. F. Koster, J. Kuyters, J. L. A. Riem Vis, Jo Wijk en en E. Urbach, allen te Amersfoort; L. Bogt- man, F. Herman de Groot, S. van der Kop, M. van Kreveld, P. Meuten en W. Volmer, allen te Hilversum; Koosje van den Boven- kamp, te Veenendaal; en J. Renes te Scher penzeel. Voorwaardelijk: E. J. van Dijk en Meta Hoogewoud, te Amersfoort. Niet bevorderd: 4 leerlingen. De aandacht zij gevestigd op de adverten tie in dit nummer aangaande den nieuwen tweejarigen tuinbouw-wintercursus. Vooral te Amersfoort is steeds behoefte aau gediplomeerden in het tuinbomvvak. En waar nu, allen zwartkijkers ten spijt, overtuigend is gebleken, dat de oude tabaks- landen zoo buitengewoon goed zijn voor den tuinbouw; waar thans door het rusteloos ijveren van de tuinbouw-vereeniging in zóo korten tijd een zóo groote ommekeer is tot stand gebracht daar zal ongetwijfeld een groot aantal flinke jonge tuinders zich aan- Want ook voor hen gefdt lïeVVn^ei/tegen- woordigen tijd, dat theoretische kennis de practische bekwaamheid moet vergezellen, willen zij slagen. Door bijzondere omstandighedrn moet het invitatie-concert, dat aanstaanden Maandag avond zou worden gegeven op het terras van »Amicitia«, worden uitgesteld tot Don derdagavond. Het Volkszang-draaiorgel, door de spraak makende gemeente reeds »De volkszanger' gedoopt, komt volgende week van Donder dag tot Zaterdag hier. Geen veerponten zullen den wagen, door het zware schokken bij het oprijden, doen breken c p zijn tocht van Utrecht naar hier. Geen sprake er van, dat het hier met koel heid zal worden ontvangen, gelijk de heer Denteneer vreest. We durven in tegendeèl gerust voorspellen, dat de chef-orgelist buiten gewoon enthusiaste dagrapporten zal kunnen inzenden, zoowel over de ontvangst als over den samenzang van groot en klein kleinen vooral. De leiding is bij de plaatselijke afdéeling van de R. K. vereeniging tot verbetering van den volkszang in zeer goede handen en 't zal op den Hof weer stampvol zijn; als 't mooi weer is nóg voller dan verleden Maandag, toen immers een deel van het auditorium naar het Plantsoen ging om het concert bij te wonen van de Amersfoortsche Muziek-vereeniging. Morgen wordt hier weer een T. B. C.- bloempje verkocht. Men zie de advertentie op de achter-pagina. Men weet, dat in een groot deel des lands de armen der wegwijzers van den Alge- meenen Nederlandschen Wieier Bond kort na het afkondigen van de algemeene mobi lisatie zijn afgenomen. In «De Kampioen» wordt er thans op ge wezen, dat dit gemis niet zoo gróót behoeft te wezen als vele toeristen wel meenen. De wegwijzerpalen zijn genummerd en wie het bekende toerboekje zich aanschaft, voor den luttelen prijs van 15 eer', kan toch meteen beetje uitkijken de daarin beschreven tochtjes maken, daar die nummers den toerist oriën- teeren in de route. Men seint ons Kapitein J. G. Leverlaiul, adjudant van de 5de brigade, is bevorderd tot majoor bij het 15e regiment infanterie. i roepen voor dit belangrijke onderdeel van j Laatste Berichten. AdverlJ het Bondswerk. De heer Robt. R. toe Laer, wel de meest bekende motorrijder in ons land. de commandant van het Vrijwillig Militaire Motorrijderkorps, had zich met het Secretariaat belast en men kan dus nu een krachtig bevorderen van de belangen der motorrijders door den Bond tegemoet zien. Door de tijdsomstandigheden is het Dage- gelijks Bestuur n.l. genoodzaakt geweest, de j uitvoering van het besluit van het Algemeen Bestuur, genomen in de vergadering van 7 j Juni 1914, tot instelling van een Commissie voor het motortoerisme, voorloopig uit te stellen, doch thans ligt het in het voornemen, de uitwerking van de plannen met de meeste kracht ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling, dat de Commissie i voor het motortoerisme de belangen van de leden van den Toeristenhond,die motorrijders zijn, zal behartige.i in hun vollen omvang. 'Ten einde nu een nauw contact met de motorrijders te verkrijgen, zullen in de ver- j schillende afdeelingen van den Bond verga- 1 de«ngen worden belegd, waartoe de motor- rijdende A. N. W. B.-leden worden uitge- noodigden waarop eenige interessante punten, voor onze motorrijders, in behandeling zullen worden genomen. De bijeenkomst wordt gehouden voor Utrecht (afd. II) te Utrecht, op 16 Augustus a.s. op nader te bepalen plaats en uur. Behalve de waterpolo-competitiën, welke mórgen in de zwemschool bier worden hervat, zal, gelijk we reeds meedeelden, een extra nummer worden gegeven door dames, die gekleed snelzwemmen over 25 Meter en bovendien een wedstrijd worden gehouden in snelzwemmen door heeren over 80 Meter. De Hollandsche spoor heeft nu óok be dacht een spoortocht van Amsterdam door de Streek met boottocht over de Zuiderzee v«n Enkhuizen of tochtjes geheel per boot. Voor belangstellenden is het oorlogs-bul- lètin no. 17, van 1 Juli, der Alliance fran^aise kosteloos verkrijgbaar aan het secretariaat, Kortegracht 9. Aan de Centrale eierveiling werden gister verkocht 62 074 kipeieren voor f5.65 tot f6.40. De eendeieren golden f 5 55' tot f 5.80, de Parelhoeneieren en de kalkoeneieren f5 per honderd. Jonge hanen deden 40 tot 42 cent per Kilo. Amersfoort is hoven de, V. P. N.-veiling te Amsterdam, waar gister werden aange voerd 45592 kipeieren, die golden f5.10 o» 1 0.5U, mei een miuaelpii)» van f5.07. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van de heer J. J. P. van Wisselingh, Lange- straat 11S bij de Kamp, telefoon 213. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten over half negen, die van de overige voertuigen op 't allerlaatst vijf minuten na negenen zijn aangestoken. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politie terug te bekomen een broche, een damestasch en een geldswaardig papier, alle op den openbaren weg gevonden. Een wielrijder, die ondanks het waar schuwingsbord, onderlangs »Amicitiar reed, zag zijn biavoure-stuk beloond met een proces-verbaal. De politie heeft gister gearresteerd een 17-jarigen leerlingder Ambachtsschool, ernstig verdacht, daar in den avond van 2 Juli zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van f 132 uit het kamertje van den concierge. Hij heeft volledig bekend en ten slotte de plaats aangewezen waar hij ongeveer f 90 van den buit had verstopt. I)e rest en de vroeger gestolen kleinere bedragen heeft hij uitgegeven aan allerlei meest onnutte inkoopen. Het geweten is de souffleur van het too- nee! des levens. T7lt den Omtrek. De heer J, C. Giilcher, sedert 1898 Bur gemeester van Hilversum, heeft tegen 1 Oc tober ontslag gevraagd uit dat ambt. Gelijk bekend, is de A. N. W. B. als Algemeene toeristenbond steeds doende de belangen van alle toeristen te behartigen. Bij het voortdurend toenemen van het motortoerisme heeft in het vorige jaar het Algemeen Bestuur de/er vereeniging besloten, De dagelijksche periode van onweer en regen. Op alle uren van den dag is de onweer- en regenkans niet even groot. Bijna in de heele wereld is die kans het kleinst tusschen 's morgens 6 en het middaguur. Inderdaad zal het menigeen opgevallen zijn, dat het 'morgens om negen uur zelden re gent heeft het 's nachts geregend, dan houdt dit meest op vóór negenen en een echte regendag begint zelden vóór elf. Ochtend- onweders komen in ons land meest voor omstreeks zonsopkomst, maar de onweders, die tusschen zes en twaalf v.m. tot uitbar sting komen, zijn werkelijk te tellen. PREDIK II El) RTEN. Zondag 18 Juli. Kvang. Luthersche kerk. Voorm. 101/2 uur, dr. Toxopeüs. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/2 uur, ds. A. C. de Regt, uit Alkmaar. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'/a uur, ds. Ten Cate Gereformeerde kerk (Langegrachl). Voorm. in uur, ds. Tceriuk. Avond 51/., uur, ds. H. Siertsema, uit Drachten, Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Siertsema. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5'/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9i/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Itui-gorlijke Stand van Amersfoort van 9 tot en met 15 Juli. GEBOREN Geurt Hendrika l.eonardus Valentijn, z. van Geurt Hendrik van den Hoek en Lena Valentina van den Wetering. Jan z. van Willem Karman en Neeltje Man ten. Laure Mary Pierrette Anna d. van Franciscus Maria Carolus Seeger en Louise Anna Mets. Helena Agatha d. van Wil lem Kraan en Wolmet Schagen. Johanna Gerdina d. van Johannes Ruijer en Gerdina Johanna van der Winkel. Helena d. van Jan van Hoeijen en Johanna Bouwman. - Johan z. van Jan van Hoeijen en Johanna Bouwman. Klara d. van Teunis Gerrit Waijenberg en Alberta Maria Klara Kamp man. Antonia d. van Gerardus van de Beek en Willemijna Paulina van Bever. Hendrik Pieter z. van Hendrikus Johannes l.eonardus Schiekendantz en Hendrika Geer- truida van .den Linde. - Karei z. van Au di ies van der Last en Maria Verhoef Bernardina Josephina d. van Johannes Jansen en Cornelia Johanna Vial. Aaltje d. van Roelof van den Burg en Heintje Berkloo. Gerardus Jacobus z. van Rijk Marcus en Hendrikje Wulfsen. Jacob z. van Christiaan Esveldt en Alida Huberta Petronella van Biezen. Petronella d. van Bernardus Hendrikus Helmerhorst en Cornelia Alijda de Groot. Gijsberta Maria Annie d. van Gerardus Lambertus Kortbeek en Agnes van Valkenhoef. Hendrika Petronella d. van Hendrik Pieter Avenarius en Jacoba Hendrica Wilhelmina Houtzager. ONDERTROUWD Hendrik Oostrik en Anna Maria de Bruijn. GETROUWD: Gerrit Antoon van Zwol en Alijda van Kolfschooten. I OVERLEDEN Jantje Schuiling, 70 jr., eohtg. van Casper Koning. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht. Henriette Josep hine Caroline van Sonsbeek. 46 jr., ongeh. j Peel van der Heiden, 77 jr., echtg. van Adriana Clasina Kleiman. Willem Gerar- dus Antonius Clasinus Christan, 61 jr., echtg. van Maria Kathrina Elisabeth Broers. Alijda Jacoba Putman, 73 jr., wed. van Ge rardus Coenen. Engelheita Hermann Kool man, 53 jr., ongehuwd. Marktprijzen. AMERSFOORT, 16 Juli «915. Appelen f o a f o.—Peren f o.— a j f o. - Nieuwe aardappelen f o.— a f o.— Zand- j aarnappelen f4.a f 5.Hoendereieren i f5.80 a f6.30 per-100 stuks. Bruine eieren f6.30 a f6.50 p. 100 stuks. Grasboter f j 60 a f 1.80 per Kilo. Kippen fo.So a f1.25. Kuikens f o.— a to.— Piepkuikens f 0.40 a f 1.00. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.— a fo.—Jonge eenden f0.90 a f 1.20 Hazen f o.a fo.Wilde konijnen fo i fo. Tamme konijnen f 0.60 a f 1.20 per stuk. Duiven fo.50 a f 0.60 per paar. Vette varkens f o.a fo.Magere varkens f 30. f50.— Zeugen f70.— a f170.— Biggen f20.a f26.—. Kalveren f9.a f j8. Aangevoerd waren ongeveer heet. Appelen, heet. Per m. heet. Kleiaard- appelen 200 heet. Zandaardappelen 150 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 600 Kilo GrasboterVette Varkens Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; - Biggen; - Zeugen; kalveren. lieden ovo onze iunig ge/) Grootvader Dr. Etii CARÏIER Olficier in Jg» Nas weduwnaar Maiua JO] in deu onderdi I. Th. M. «H Cakti C. Th. Wa| L. WARNSI Bezoeken kunm. httd niet afa Amersfoort, AB tot 31 De overige burgerj praktijk waar. van 17 Jul 9 Au De overige Burge praktijk waar. ROLANUIIS Rijs-Tiin Tuinbouwven AANVANG vu ;di TWEKJARK E ia October aj Aanmelding voorderén u spoedig SCHRIITEpJI 1 e Secretaris, Schi MONDELINGE iJicfi slrekt door deti <g%\ Hel B A. M. Tp.0 C. A.J. CHEÜIETV1 te AH te Correspondenlsdnap nir. H. .1 M. «11 Wil,11 El/W Zij stelt zich ten het verleenen v sooniijke of zakelijk) 2 het incasseeren t m hei ontvangen an en rekening-coursïgf* OPENBAR? Amersf* Sclift Eenige BEKWAlf sc tijdelijk worden gepfeati Sollicitatie-stukken] in Bureau van OpenfeiJ^W IETMUF -|f OPENBAK Beuke lla; Vi*ü« toegang voof i« Couranten - Vaktiad Boeken 2J UITLEENBjB A'

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2