Een zangeres in de klei. worden gevoerd. Immers, bijna steeds valt zoo'11 getemperd-11 zonneschijn onweersvor ming te constateeren. Ook in Amerika staat het weer de laatste weken in het teeken van den getemperden zonneschijn. Zoo het dus een internationaal verschijnsel is, zou iets te zeggen zijn voor de stelling van enkele weer kundigen, dat er verband bestaat tusschen deze wolken en de zonnevlekken. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp iS. Oudheidk. museum T'lehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zo. tot Zat. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Ma. Bioscoop >De Arend». 2 Aug. Ledenverg. Nut. 14 Aug. Stedelijk kegelconcours. 15 Aug. Geheelonth. zangersfeest. 22 Aug. Jaarverg. Ned. dans-onderwijzers. 11 Sept. Jaaiverg. Ned. vereeniging voor Gemeente-belangen. 12 Sept. Openlucht-samenkomst Vrijz. Herv. 13/15 Sept. Ned. Landhuishoudk. congres. A .11 S T E It I) A X S C II E S X U F J E S. Dakloozen. Men schrijft ons uit de Hoofdstad Het aantal dakloozen schijnt op het oogen- blik buitensporig hoog te zijn. Niet, dat het aantal menschen, die zich bij d.. politie ko men aanmelden voor logies, zoo groot is. Zijn wij goeditigelicht, dan zou ook van het asvl in de Constantijn J-Iuygens-straat, de tijdsomstandigheden in aanraking genomen, niet bijzonder veel gebruik worden gemaakt. Maar hiertegenover staat, dat de banken van de parken en plantsoenen 's nachts bijna alle bezet zijn. Ken politieambtenaar deelde ons mee, dat het aantal dakloozen, die den nacht in de vrije natuur doorbrengen, op het oogenblik zou varieeren tusschen 400 en 600. Dit is inderdaad een ontzettend aantal. Echter staat het zeer te bezien, of al deze' zwervers niet de middelen zouden hebben <>m een dubbeltje of een kwartje in een der «logementen? van het Leger des Heils of in een ander goedkoop hotel van de zelfde soort te overnachten. Hoe zonderling het ook moge schijnen, een feit moet het zijn, dat velen, die in een plantsoen overnachten, dit doen in de eerste plaats bij wijze van sport de niet al te volle portemonnaie zou slechts als secundair gelden. Onze zegsman vertelde ons, dat meer dan de heft der dak loozen, die onder den blooten hemel plegen te overnachten, jongelieden zijn van 16 tot 30 jaar. Het aantal zwervers van professie is niet zóo groot, en gelukkig is het een zeldzaam heid, wanneer een geheel gezin tegen den avond in het een of ander plantsoen domi cilie gaat kiezen. Ook vrouwen en meisjes worden geiukkig zelden aangetroffen. Inmiddels staat het vast, dat er, ondanks publieken en particulieren steun in de Hoofd stad door velen gebrek wordt geleden, en menigeen zal met een beklemd gemoed nu reeds opzien tegen den winter, die komt. Merkwaardig is misschien nog de volgende mededeeling. Het Rembrandtsplantsoen is bijna iederen nacht geheel bezetalleen als het stortregent, gaat men een portiek de voorkeur geven. Daarentegen blijven in het Vondelpark nog steeds de meeste banken leeg. Oude zwer vers geven ten slotte de voorkeur aan de drempels der goederenafdeeling van het Centraalstation. FEUILLETON. Door een nauwe straat van Parijs wan delde een zeer elegant gekleed echtpaar. De heer was een rijke bankier en zijn vrouw een voormalige zangeres der Groote opera spreidde den rijkdom van haar gemaal ten toon door kostkare kleeding en juweelen. Uit een der huizen kwam een jonge lui tenant der huzaren. Eer hij verder ging, keek hij naar zijn vcn3ter en groette een zijner huisgenooten. Op het zelfde oogenblik bleef hij met een der sporen in de japon der bankiersvrouw haken. Er kwam een groote scheur in. «Ik vraag u duizendmaal vergiffenis, me vrouw, zeide de officier. «Ik ben ontroost baar over de aangerichte schadewellicht kan ik het goedmaken». «Neen, mijnheer», antwoordde de ex-zan- gcres barsch, «De sleep is in tweeën en mijn kleed totaal bedorven-. »U moet schadevergoeding geven», voegde haar echtgenoot erbij. «Dat zal ik gaatne doen», verzekerde de luitenant, «hier is mijn adres». Doch de bankier nam het kaartje niet aan maar hernam Ge GE( het Sub- reeniging s vrijheid, Me kleine i om j^e- in en niet noodige 1 hen die reizenden ard door NBOS. "(BERGEN I -titi het zelfde in omgekeerden zin zij berekenden niet de ontlasting van het muntgasbedrijf met de rente van den rijksdaalder van die arme menschen. dien zij hebben moeten storten om een muntgas-aansluiting te krijgen. Maar zelfs dat verminderd bedrag, tot f 1.60 zuivere winst per jaar. verklaart nog niet waarom een artikel van gemiddeld f 12 moet worden betaald met f 60. Het bruto-winstcijfer van f75 000. door het lid aangewezen, is volgens het verge lijkend overzicht over 1914 ruim f 79330, zoodat er zelfs na de verklaring van B. W., dat de uitgetrokken bedragen voor Electrisch bedrijf en Waterleiding een kas handeling betreffen nog ruimte te over is voor het vermoeden, dat deze credit-cijfers op de balansen dezer bedrijven zijn voortge komen uit de winst van 1914 der Gasfabriek. Nu ga ik een oogenblik terug, M. de V. Deze zelfde zaak is ook door mij besproken in de afdeelingen. U zegt het betreft een ge wone kashandeling. Nu zeg ik accoord. Ik begrijp, dat wanneer er 3 of 4 Gemeente bedrijven in een Gemeente zijn, ze -lkaar wel eens bijspringen. Dat is niet meer dan een eisch van, laten wij zeggen, saamhoorigheid. Ik hoop, dat er altijd zoo wordt gedacht ten opzichte van dergelijke zaken. Als ik iemand ga helpen met een bepaalde som waaruit blijkt dan, of die som behoort tot de winst, die is gemaakt, dan wel tot het kasgeld? U zegt. dat ik de balans niet goed heb gelezen, of liever, dat het niet gemakkelijk valt, een balans te lezen. Accoord. Het is heel goed mogelijk, dat ik mij in dat opzicht heb vergist maar toch zou ik van B. W. de verklaring willen hebben of dat geld, dat is afgestaan aan een zuster-bedrijf, gewoon als voorschot uit de kas is genomen en dat omgekeerd die zuste.--bedrijven in rekening staan. Dan zal het gasbedrijf verplicht zijn, de noodige rente te betalen. En nu vraag ik of dat niets meer is dan een manier om dat bedrijf op de been te houden Dan heb ik er vrede mee. Maar waar ik geen vrede mee heb, is dit, dat in het vergelijkend overzicht van de ex ploitatie wel het totaal-bedrag wordt genoemd, maar niet de eenheidsprijs per M3. Dat is een zaak, waarmee ik mij absoluut niet kan vereenigen. Nog een paar opmerkingen. Door B. W. is niet beantwoord de vraag waarom, behalve over 1914, ook voor 1915 is gereserveerd f 5000, of de schuld der Ge meente Amersfoort is geleden, en of deze f 8330 niet tot de bruto-wir.st behooren ge rekend te worden, zoodat dan toch de f 56 120 een gemaakt en niet het juiste cijfer is. Waarom wordt in het vergelijkend overzicht der exploitatie wel genoemd het totaai kracht- gas ad 123 543 M3, maar niet de eenheidsprijs, en waarom wordt in de winst- en verliesreke ning wel de opbrengst van lichtgas, kookgas, muntgas, enz. genoemd, maar niet die van krachtgas Hoewel B. W. schrijven, dat het hun overbodig voorkomt, de andere cijfers verder na te gaan en zij het zelfs overbodig achten, de conclusies nader te belichten, ben ik dus zoo vrij, al datgene behoudens den blunder dien ik heb gemaakt, ik geef dat dadelijk toe om de conclusies, die ik heb getrok ken aan de hand van die winst- en verlies rekening volkomen te handhaven. Ik neem daar niets van terug, omdat ik door de be antwoording van B. W. niet den indruk heb gekregen, dat die f 55 000 worden ver kregen op een wijze waarvan men zou kunnen I zeggen, dat zij de idee «in de belastingen bijdragen naar draagkracht" nabijkomt. I Ik ben dus zoo vrij om behalve de blunders mijn conclusion volkomen te handhaven. Dit wilde ik alleen maar naar voren bren gen. Het antwoord zal ik gaarne overlaten aan den' Wethouder der Bedrijven. De Voorzitter: Vraagt een vandehec- ren nog het woord De heer Van AchterberghM.deV., ik zal niet zulke ellenlange algemeene be schouwingen houden als de heer Hofland. De heer Hofland begint met te zeggen als wij de afschrijving aftrekken, houden wij de zuivere winst over en dat er verder niets geen lasten op het bedrijf komen. Maar dat is heelemaal niet juist. De gasfabriek heeft onder andere leidingen doen leggen door de Koninginnelaan en na een jaar moest dat weer opgebroken worden. Die dingen kan men vooruit niet altijd weten en die kosten jaarlijks duizenden. Het publiek weet dat niet zoo. Nu is het heel gemakkelijk om een grooten boom op te zetten en te zeggen zooveel winst wordt er gemaakt en zoo wor den wij afgezet De heer Hofland: Ik heb van geen af zetten gesproken. De Voorzitter hamert. De heer Van Achterbergh: maar men dient de zaken naar voren te brengen zooals ze werkelijk zijn. Het is heel gemak kelijk om bij het publiek in 't gevlei te komen, maar als men rechtvaardig wil zijn, moet men onbevooroordeeld oordeelen. De heer Gerritsen: M. de V., met al hetgeen de heer Van Achterbergh heeft ge zegd, ben ik het volkomen eens. Ik sta er over verbaasd, dat een oude rot als de heer Hofland niet beter op de hoogte is van die dingen. De groote Maatschappijen hebben een aan tal Commissarissen en Directeuren, die groote j tractementen genieten en een groot aantal ambtenaren, die ook heel veel tractement krijgen. Dat is bij de gasfabriek niet het geval en nu zou ik den heer Hofland willen vragen, waar zouden de dubbeltjes vandaan moeten komen, want die winst zou dan op een heel andere manier binnen moeten komen. Ik kan mij niet voorstellen, dat de heer Hofland, die toch ook een zakenman is, met dergelijke onmogelijke argumenten kan aan komen, M. de V. Ik geloof, dat er van de argumenten van den heer Hofland geen enkel steekhoudend is en ik zou eenvoudig zeggenal die be rekeningen kan ik op het oogenblik niet controleeren, of de mindere man een centje meer zou betalen, dan de zg. betere standen. Maar wat de heer Hofland voor het overige heeft beweerd, raakt een eenvoudige zaak en ik geef toe er wordt geld verdiend, maar als we nu den prijs gingen ruducceren, waar moest dat geld dan vandaan komen? De groote Vennootschappen werken met kapi talen van 50 en 100 mille en die maken ook winsten waarvan eerst de Commissarissen, enz. hun tractementen krijgen. En hier wordt zeer veel gedaan voor niets. Dus die f 55 000 netto-winst moet wel degelijk in de Gemeen tekas vloeien. Bij Vennootschappen zouden die door groote salarissen worden wegge nomen. ■idrfEjï ^V' vm,Jn verwachting, en ook wel die van het geheele College vas B. W., is wel geweest, dat de heer Hofland meer voldaan zou zijn geweest zijn met h« antwoord, dat hij heeft gekregen van 13. &ty Het blijkt echter, dat dit niet het geval is, want de heer Hofland is nu nog weer met heel andere cijfers naar voren gekomen. Dc heer Gerritsen is zooeven al begonnen met te verdedigen, dat de winst van f 55 000 in de Gemeentekas-^oest vloeien. De heer Hofland stelt zeer Veel belang in hetgeen B. W. bedoelen, Zij hebben dit geschreven: »Nu overschatte men toch de beteekenisvan dit bedrag niet. Indien het mogelijk ivare, de juiste onkosten te bepalen, die het bedrijf aan de Gemeente veroorzaakt, dan zou stel lig blijken, dal de zuivere voordeelen van geringe beteekenis zijn. Onze overtuiging is dan ook, dat de denkbeelden, die ons College leiden bij de exploitatifc van het gasbedrijf, niet ver af liggen van die, waarop iverd ge doeld, want ook die denkbeelden laten het vloeien van winst in de Gemeentekas toc«. Dit moet den heer Hofland toch wel dui delijk zijn, die, zooals het Raadslid Gerritsen reeds opmerkte, van deze zaken tamelijk wel op de hoogte is, dat alle bedragen en reke ningen niet op last van het gasbedrijf gezet kunnen worden. Nu is dat wel niet netjes, maar dan moet ik toch maar beginnen met mijzclven, als Wethouder van de Bedrijven, als zoodanig, en dan zit hier nog een persoon, de Secre taris, die ook veel werk heeft te doen voor de bedrijven. Als ik dit in cijfers kon brengen, zou de heer Hofland werkelijk eer. beeld ervan krijgen, dat nog langs die wegen van de winst heel wat wegvloeit. En dat winst cijfer geeft dan ook inderdaad geer. beeld van de werkelijke winst en die volkomen winst is dan ook niet onder cijfers tc bren gen. Dat ons streven is naar de denkbeelden, die hier bedoeld worden, daarvan hebbende maatregelen van den lateren tijd toch ook het bewijs gegeven en dan geloof ik. dat wij van die denkbeelden niet zoover afstaan, wanneer ik bijv. lees wat een partijgenoot van den heer Hofland, de heer WibaiU. zegt op bladz. 12 van het werkje «Socialistische Gemeente-politiek», waar ik lees: »Wij zijn hier dus op het terrein der be- drijfs-politiek. Het beginsel kan aldus om schreven worden, dat de Gemeente-bedrijven hebben te streven naar het grootst mogelijke gerief voor de verbruikers en dat het heffen van geldelijke winst voor de Gemeente niet op den voorgrond mag staan. Niet echter kan geëischt worden, dat de Gemeente-be drijven hun produkten leveren voor den kost prijs; immers die kostprijs wisselt met den prijs der grondstoffen, enz. en er moet dus een zekere speelruimte zijn, aangezien de leveringsprijs niet voortdurend mag schom melen. Ook moet in den leveringsprijs gere kend worden op voldoende reserve voor af schrijving en vernieuwing van de bedrijtsin- richting. Gaat men echter de bedrijfs-politiek richten op het verschaffen van groote winsten aan de Gemeentekas dan werkt de te hooge prijs der produkten als een verbruiksbelasting die het zwaarst drukt óp de minst draag- krachtigen. «Echter verkeeren wij in de meeste Ge meenten in de volstrek'e onmogelijkheid om in dit opzicht ons beginsel voldoende tot wer kelijkheid te maken, aangezien de wet de Gemeenten in zulk een engkeurslijfperst.dat zij wel hun toevlucht moeten nemen tot de bedrijfswinsten». (Slot volgend nummer). T\

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 10