915. i No 64e Jaargang. ■en Firma A. H. van Claeff". burhau, 'rts: KOSTIORAOHT 8 ,jlt Postbus 9. Telefoon 19. Bü 1 dat de arbeiders met het noodige weerstands vermogen probeeren. met dat middel hun maatschappelijke positie te verbeteren. Maar als zoo'n staking uitbreekt, onvoorbereid en zonder eenig weerstandsvermogen, dan loopt dat bijna altijd uit op een échec, óf voor de werklieden óf voor de patroons. Nu wil ik niet zeggen, dat als het feit er eenmaal toe ligt, de vak-centrale het zich niet zal aantrekken; maar het is beter, dat een staking of uitsluiting goed voorbereid is. En ik bedoel hierbij zoo wel de arbeiders als de patroons. Maar in elk geval, de maatschappelijke belangen zijn beter gediend wanneer een staking het gevolg is van een weloverwogen besluit van een arbei dersgroep, dan dat het spontaan geschiedt. Feitelijk moet door elk individu in de maat schappij worden ingezien, dat zijn beste be- bescherming ligt in organisatie. En daarom is het werkelijk beter, dat de autoriteit van de vak-centrale wordt erkend. Dan blijven ook B. W. of de Directeur wie het dan ook zal zijn veel beter in onmiddellijk contact met de menschen, wien het aangaat. Ik heb het ook reeds in de ver gadering van de afdeeling gezegd, ik zie er groot voordeel in, dat de arbeiders dergelijke dingen niet doen vóór zij weten, of zij over het noodige weerstandsvermogen beschikken, vóór zij weten, dat de strijd berust bij een hechte organisatie. Doen zij dat niet, dan komt daarvan allerlei, als het inzamelen van geld, enz. enz., zooals wij dat al zoo dikwijls gehad hebben. Het is veel beter, dat dergelijke dingen goed zijn voorbereid door een vak-centrale en behoorlijk georganiseerd. En ik kan mij dan ook niet begrijpen, dat, zooals B. W. hier voorstellen, de Arbeidsbeurs slechts tot op zekere hoogte neutraal moet zijn. Zal zij werkelijk neutraal zijn, dan moet zij zich onthouden van het verleencn van elke bemiddeling in een dergelijk conflict. De Arbeidsbeurs zal zeker altijd een neu trale houding moeten aannemen tegenover uitsluitingen en werkstakingen, en aan de vak-centrale zal zij de beoordeeljng moeten overlaten. Dat is het eenig juiste standpunt. Ik heb zooveel ervaring op dat gebied. Wanneer dergelijke dingen niet gebeuren op den grondslag zooals ik dien mij voorstel, dan geeft dat altijd een hoop maatschappelijk leed. Zij behooren van de vak-centrale uit te gaan, maar dan moet men de beoordeeling ook aan de vak-centrale overlaten en daar voldoende vertrouwen in stellen. En dan on verschillig of dat een vak-centrale is van de werklieden of van de patroons, want ik stel mij als lid van den Raad volstrekt geen partij in deze beide partijen. Maar de vak-centrale moet erkend worden in dit geval. Wat bedoel ik nu, M. de V,, met die ken nisgeving aan B. W. en niet aan den Directeur. Daarover loopen onze meeningen tamelijk wijd uit elkander. Ik stel mij zoo voor en ik ben van dat idee door de beantwoording van B. W. nog niet teruggebracht ik stel mij zoo voor, dat, al da werkkring van den Direc teur zeer delicaat zooals B. W. het uitdrukken - hij toch in elk geval onder vigueur van een instructie zal staan. Die instructie zal worden ontworpen. Welnu, wan neer B. W. er prijs op stellen, dal de Directeur doet, wat zij zoo gaarne wenschen, dan moeten a»j ook alles doen wat daartoe leiden ka n.Wanneer nu in zijn instructie .be paald wordt, dat de Directeur, na ontvangen mededeeling van B. W., voor het bekend maken van een staking of sluiting moet zorg dragen, dan zal de Directeur natuurlijk on middellijk mededeeling doen aan B. W., dat hij aan hun mededeeling gevolg heeft j gegeven. Waarom nu, zeggen B. W., dat het niet gewenscht is, dat de mededeeling aan hen gebeurt, in pla^s van aan den Direc teur? Omdat er een langefb administratieve weg aan verbonden is. Ja, tot op zekere hoogte hebben zij daar wel gelijk aan. Er kan 's avonds om half 8 een conflict uitbreken en dat zou dan, als op dat uur de Beurs nog open is, aan den Directeur gemeld kunnen worden, terwijl op dat oogenblik B. W. als College niet te bereiken zullen zijn. Dat is werkelijk waar. Maar staat niet daartegenover het groote voordeel, dat ik reeds heb genoemd in de afdeeling, nl. dat wij altijd het volle recht hebben, B. W. te interpelleeren. Daarom zou ik er prijs op stellen, dat de kennisgeving gericht werd tot B. W. Nu is door U, M. de V., of liever door het College van B. W., geantwoord, dat de Raad evengoed het recht heeft, het College over zaken van de Arbeidsbeurs te interpel leeren, omdat de Directeur werkt onder ver antwoording van B. W. Ik veronderstel nu maar eens als een instructie gemaakt wordt, moet nu eenmaal met allerlei eventualiteiten rekening gehouden worden dat de Directeur geen gevolg zou geven aan wat zijn instructie bepaalt. Dan zijn B. W. evengoed verantwoordelijk. Goed. Maar dergelijke dingen behooren orga niek niet in een verordening, maar in de in structie van den Directeur te staan. Ik houd dus vast, M. de V., aan hetgeen ik heb Voorgesteld. Verder heb ik nog voorgesteld, art. 3 aan te vullen met deze alinea >Noch binnen de Gemeente, noch in de plaatsen, tot haar ge bied behoorende, ook voorzoover de Arbeids beurs buiten de haar aangewezen plaatsen als inlichtingsbureau optreedt, verleent ,;ij eenige bemiddeling tot plaatsing of controle op gevraagde arbeidskrachten bij werkstaking of uitsluiting*. B. en W. willen zich bepalen tot het op hangen van eeii kaart in het wachtlokaal der Arbeidsbeurs. Ik zegneen de Beurs moet neutraal, gansch neutraal zijn. Wanneer er een conflict uitbreekt^ moet het de taak der Beurs zijn, buiten dat conflict te blijven. En dat bereikt men niet alleen door een simpele kennisgeving in het wachtlokaal van «Ie Ar- j beidsbeurs. Wel, niet waar, wanneer de Beurs als vanzelf, automatisch, krachtens de veror dening ophoudt haar bemiddeling te verlce- nen in zulke conflicten. Ik zou dus veel verder willen gaan dai? B. W. voorstellen. Nu weet ik wel, dat B. W. verklaren zich aan te sluiten bij het gevoelen van de Staats-commissie voor de werkloosheid en ik lees dan: »haar memier- heid heeft de wenschelijkheid uitgesproken, dat de houding der Beurs bij werkstakingen en uitsluitingen die moet zijn, welke haar in het door ons aangeboden ontwerp is toege dacht*. Nu is dat zeer goed mogelijk, maar daar staat tegenover, dat er Gemeenten zijn, die daarvan zijn afgeweken. Het is geen wet van Perzen en Meden, M. de V. Dat lichaam zal zijn maatschappelijke taak zeer zeker naar behooren vervullen; daarover kibbelen wij niet. Maar het is toch geen wet van Meden en Perzen, dat wanneer dit ljghaam, dat in Den Haag zetelt, iets wenschelijk acht, de Raad dat maar zonder meer moet nakomen. Er zijn toch' ook andere Gemeenten, zooals Gouda en Enschede, meen ik wel, en Delft, als ik mij niet vergis, die een dergelijke be paling, als door mij voorgesteld, Lebben ingevoerd. promts j vade- De VoorzitterWanneer ik den heer Hofland even mag antwoorden, kan ik in de eerste plaats verwijzen naar het schriftelijk antwoord van B. W. De heeren hebben gehoord het belangrijk pleidooi van den heer Hofland over de organisaties der werklieden en dit noopt ons wel, daarop even nader in te gaan. Door de heeren, di» natuurlijk met belangstelling naar dit pleidooi hebben ge luisterd, zal, daarvan ben ik overtuigd, aller minst het nut der organisatie worden betwist maar nu is de vraag of de conclusie, die de heer Hofland heeft getrokken, wel geheel juist is. Uit een organisatie-oogpunt gezien, is het zeer wenschelijk, dat elke staking en uitsluiting wordt beoordeeld door een orga nisatie van arbeiders of patroons. Natuur lijk krijgen die vak-centrales bij die beoor deeling groote macht en ik kan mij begrijpen, dat dit juist van arbeidersstandpunt zeer sterk wordt toegejuicht, omdat daardoor de orga nisatie wordt versterkt. Tot zooverre zal ieder den heer Hofland gelijk geven; maar nu stel ik deze vraag en kom ik ook tot het punt. waarop de heer Hofland in bet laatste ge deelte van zijn rede de aandacht heeft ge vestigd. nl. dat de Arbeidsbeurs moet zijn neutraal, gansch neutraal, gelijk de heer Hof land zeide. Mag nu de Arbeidsbeurs, indien zij neutraal wil blijven, de beslissing of een staking of uitsluiting al dan niet geoorloofd is. overlaten aan een vak-centrale? Ik gelobf, dat als de Raad instemt met het amendement van den heer Hofland en de beslissing niet meer wordt gelegd in handen van een neutraal orgaan, dat juist dan de neutraliteit in het gedrang geraakt en ik geloof dan ook, dat. op grond van deze redeneêring. het amendement van den heer Hofland moet vallen. Nog een enkel woord zou ik willen zeggen over de quaestie of de kennisgeving gericht mucl TT or don aan den Directeur dan wol B. W. Ik geloof werkelijk, heeren, dat hierover niet veel woorden meer gezegd be hoeven te worden. B. W., bij wie dagelijks de stukken op het Stadhuis binnenkomen, weten welk een omweg vele van die stukken moeten maken voor zij aan hun bepaald adres terecht komen. Daarom ben ik er sterk vóór, die kennisgevingen onmiddellijk tot den Di recteur te doen richten en niet eerst over de schijven van B. W. AIS 's morgens de post inkomt, komt die eerst in handen van den Burgemeester, dan van den Secretaris en doorloopt zóo de ver schillende stadia eer zij op de eigenlijke plaats van bestemming is aangekomen. Daarom zou ik willen vragenwat is er nu tegen, dat de Directeur zelf onmiddellijk de stukken opent? De heer Hofland behoeft er niet bang voor te wezen, dat de Raad B. W. niet ter verantwoording zou kunnen roe pen. Integendeel, B. W. blijven verant woordelijk. Vraagt een van de heeren nog het woord De heer Hofland: Ja, M. de V ik zou nog graag iets willen zeggen over het neu trale standpunt der Beurs. Hoe zien B. W. een dergelijken toestand, wanneer de Arbeidsbeurs eenmaal functioneert £tel, er breekt ergens een conflict uit. is het dan niet bejer, dat op dat zelfde oogenblik de Beurs zegtik weet niet, wie gelijk heeft, ik bemoei mij er niet mee, ik matig mij geen oordeel aan over het rechtvaardige of onrecht vaardige van een staking of een uitsluiting. Het moet altijd onrust wekken, voor beide partijen, wanneer de Beurs zich op dat oogeu- blik niet strikt neutraal houdt, maar voortgaat, haar bemiddeling te verleenen. Ik herinner van den heer A. C. Beljer, timmerman on aannemer aan de Krommestraat, die, deelec- triciteit benuttend, zich gaat toeleggen op de machinale houtbewerking. Door aanschaffing van zaagmachine, enz. wordt dan het materiaal verwerkt tot deuren, ramen, kozijnen, enz. De electriclteits-levering van Gemeente wege is in dit en veel andere gevallen het middel waardoor de ambachtsbaas, de klein- industrieel, zich kan vooruit werken. De heeren J. H. Warning en A. Pijpers verwierven de hoofd-akte. Mejuffrouw G. Lap is benoemd tot onder wijzeres aan de ie openbare Lagere school te Nijkerk. Het Mulo-diploma A werd behaald door M. A. Grünwald, J. H. Mak en D. Snapper. De nieuwbenoemde officieren, herkomstig van den Hoofdcursus, zullen reeds aanstaanden Maandag worden beledigd en in functie gesteld. In den ouderdom van 68 jaar is te 's-Gra- venhage overleden mr. H. C. I'. de Bruyn. j tot 1912 Secretaris-generaal van het Depur- tcment van Oorlog. De bepaling, dat, bij oproeping onder de j wapenen, de gehuwden bij den Vrij willigen [Landstorm aanspraak kunnen maken op kost - winnersgeld is thans uitgebreid tot alle cate gorieën van kostwinners, dus weduwnaars, die een gezin hebben te onderhouden, eenige zoons eencr weduwe, enz. Een zo-tal jongens van Jan de Wit, leden van de afdeeling Amersfoort van den Vrij- willigen Landstorm, zullen morgen deelnemen aan een marsch over 35 K.M., uitgeschreven door de Nederlandsche athletleke unie en de voetbalclub U, D., te Deventer. Hedenavond vertrekken zij per trein naar Deventer, in volle veld-tenue met gerolde deken, waar zij overnachten en morgenochtend om 8 uur vangen zij den marsch aan. Hebben de Lammert Slaapzak's en de Jan Salie's, die onlangs onze infanteristen uitlachten, die hier van zoo'n 35 K. M.-narsch terug keerden, er wel eenig besef van, weik een durf er toe behoort, zich op te geven voor zoo'n marsch, met al hetgeen daaraan is ver- bonden, nog afgescheiden van de reiskosten, die iedere deelnemer uit eigen zak betaalt? Ook uit de geïnterneerden-kampen bij Soesterberg zal een aantal Belgen, mijnwer kers van beroep, naar Heerion vertrekken om, tegen het volle loon, werkzaam te worden gesteld in de Staats-mijnen. Ten bate van het Comité tot steun van noodlijdenden In België zal de Franscho af deeling van den tooneelkring der hier ge ïnterneerden aanstaanden Woensdagavond in sAmicilia* opvoeren het tooueelspel »L'homme que assassina*. van Pierre Froudaye, een succes-stuk van het Theatre Antoine te Parijs. De geheele opbrengst zal worden afgedragen voor dit menschllevende doel. Do medespe- lenden ook de vrouwerollen worden bezet door heeren ge»en dus niet alleen hun talenten, doch dragen >ok de kosten. Moge dit een aansporing te meer zijn om de in ieder opzicht welverzorgde voorstelling bij te wonen. De waterpolo-competitio vangt morgen middag klokke twee uur aan. Aan de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 58 134 kipeieren, die werden ver kocht voor f6.70 tot f7,30. De eendeieren golden f6.50 tot f6.65, de kalkoeneieren fg tot f9.50 per honderd. Jonge hanen deden 30 tot 45 cent, kippen 40 tot 47 cent per Kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van don heer C. M. M. Vermolen. Varken markt (4, telefoon t6o. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart na achten, die

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5