915. No 64e Jaargang. BH t dat dit in den regel beambten en ambte en zullen zijn, die, nu ja, een belangrijke hebben te vervullen, maar op wier ouders niet bepaald rust een deel der sociale die de Gemeenten hebben te -vervullen. Want als het waar is en daar twijfel ik oogenblik aan dat de taak van den recteur, zooals in het antwoord van B. gezegd wordt, een zeer teere en delikate dan is dat niet minder waar voor de amb- naren, die onder den Directeur aan de rbeidsbeurs een functie zullen hebben te rvullen. Ook die moeten bezitten veel mea- enkennis; zij moeten met publiek kunnen gaan .en trachten te leeren, de beide par te verstaan, nietwaar Wanneer dat geldt den Directeur, dan geldt dit óok voor ambtenarenmaar dat geldt specifiek voor voorstellen van B. W. Immers er ordt voorgesteld, den Directeur te benoemen een salaris van f 400 en wanneer we dus thouden aan dat vroegere besluit, dan zou de Directeur door B. W. benoemd oeten worden. Zoodat die redeneering van W. U houde het mij ten goede, M. V. ,yoor mij geen overwegende zaak is. aar ik zou willen zeggen dit: Iaat deze zaak Van benoemingen een zaak des Raads blijven. Het is toch niet alleen de taak van den Raad ■om te controleeren. 3 Laat men toch ook goed begrijpen (en ik Vraag mij af, mag ik dit als jongste lid van en Raad wel zeggen dat uitdrukkelijk die erschillende bevoegdheden van den Raad ijn aangegeven en dat het dus ook de plicht an den Raad is, zich zooveel mogelijk te lemoeien met de dingen, die des Raads Ik meen, dat het niet op den weg ligt, an welk College ook, om zijn bevoegdheden it handen te geven, waarvoor hij wel be- oegd is. De heer Van Kalken: M. de V., ik jeloof, dat het gewenscht is, dat de Directeur vordt benoemd door den Raad, maar dat de iverige beambten worden benoemd door i. W. Het ligt toch in de rede, dat de Directeur let meest in aanraking komt met B W. !n dat B. W., als zoodanig, door hun con- lecties beter in overleg met den Directeur :unnen treden over benoemingen aan de Ar- idsbeurs dan de Raad. Ook met het oog >p de verantwoordelijkheid van die benoeming, jeloof ik, dat het ongewenscht zou zijn, deze >p de schouders van den Raad te leggen. 5. W. kunnen die verantwoording gemak- celijker dragen, omdat zij meer bekend zijn net de menschen en doordat zij geregeld net den Directeur voeling kunnen houden. In de tweede plaats geloof ik, dat wanneer iet niet noodig is, het ook ongewenscht is ■om neer te halen datgene, wat aan B. W. dit over te brengen naar den Raad. Dus ik er sterk voor om mee te gaan met iet voorstel van B. W., waardoor de ove- ige beambten aan de Arbeidsbeurs benoemd uilen foorden dbor B. W. De heer Van der Wal: M. de V., ik >en degene, dien de heer Hofland bedoelt, lie in de afdeeling gemeend heeft, dat het )eter is, dat de benoeming van laten wij lier nu zeggen ondergeschikte ambtenaren ilijft bij B. W. Ik heb er op gewezen, dat i. W. het meest met die personen moeten >mgaan en dat het hun daardoor ook ge- nakkelijker zal vallen, een keuze te doen. Ik heb ook gewezen op de wijze van han- lelen in grootere zakenwanneer men de Jenoeming van personen in zaken over zóo veel schijven laat gaan, dan wordt zoo'n be noeming afhankelijk van zóo veel verschillende omstandigheden en heeft men geenszins de grootste kans om de meest geschikte personen te krijgen. En daarom meen ik, dat de^benoemingen zooveel mogelijk gelegd moeten worden in handen van B. W. en dat de Raad in hoofdzaak moet optreden als adviseerend lichaam en moet zorgen, dat B. W. hun functiën niet te buiten gaan. Dus, M. de V. ik ben er vóór, dat de be noeming blijft in handen van B. W. Dank U. De Voorzitter: Vraagt een van deheeren nog het woord? De heer Hofland: Ja, M. de V. De Voorzitter: Mijnheer Hofland, zou ik LJ dan eerst even mogen antwoorden? Ik geloof niet, dat uw standpunt het juiste is. Ik zou den heer Hofland namens het Col lege van B. W. willen doen opmerken, dat de heer Hofland te veel gewicht hecht aan de zaak der benoemingen. Aan den Raad is volgens de Gemeentewet het bestuur der Gemeente overgelaten. Maar de Raad oefent op geheel andere wijze invloed uit dan juist door het doen van benoemingen. Allereerst blijkt de invloed van den Raad op de samen stelling van het College van B. W., dat immers voor driekwart bestaat uit Raadsleden. Verder stelt de Raad de Begrooting vast en houdt dus de zaak der financiën aan zich. Ik geloof niet, mijnheer Hofland, dat U het moet zoeken in het recht van benoemin gen. De heeren, die lid zijn van 8e eene of andere Commissie van bijstand weten met welke zorg benoemingen worden voorbereid. De heeren, die dat gezien hebben, weten, dat het overbodig is, alle benoemingen nogmaals aan den geheelen Raad over te laten. Men moet niet vergeten, dat de benoemin gen komen in de Commissiën van toezicht, die de aanbevelingen krijgen. Wanneer al deze dingen ten slotte weer aan den geheelen Raad worden overgelaten, die dan zooveel krijgt, dan ik zeg niets ten nadeele van de Raadsleden moet men wel begrijpen, dan gaat de aardigheid er een beetje af. Wij willen de verantwoordelijkheid niet aan den Raad ontnemen, maar meenen, dat de Raad zijn verantwoordelijkheid moet uitoefenen in de groote punten. Wij hebben dit jaar nu een andere wijze van onderzoek gehad van de balans en winst- en verliesrekening der Gas fabriek, omdat die zaak dan ook meer in het openbaar naar voren kwamhet gaat hier in de eerste plaats om de vaststellihg van de hoofdlijnen en dat behoort zeer zeker aan den Raad. Maar wat de benoeming van ondergeschikte ambtenaren betreft, hebben B. W. gemeend laten de heeren zich daarmee niet-bemoeien. Heusch, B. W. zijn daar niet tuk opvan daar hun schriftelijk antwoord, waarbij zij zeggen: «wij meenen de beslissing van deze zaak, geheel te kunnen overlaten aan den Raad". Het laat ons \rijwel koud; wij zijn er niet op gesteld, maar achten het doen van alle benoemingen door den Raad niet in het belang van de zaak zelve. Nu merkte de heer Hofland verder op, dat, waar in het algemeen de verordening zegt, dat de benoeming in ambten beneden f 1000 aan B. W. is overgelaten, wel wordt voor gesteld de benoeming van den Directeur, die f 400 salaris zal krijgen, door den Raad te doen geschieden. Hiermede zijn B. W. volstrekt niet incon sequent geweest. Het is juist uit de stukken gebleken, dat het in dit geval betreft een «n Firma A. H. van Cleeff". BUREAU: len 1.— Bij regel- lf°S soaraoEAOHT 9. dit. Postbus 9. promts vade- gecombineerde betrekking en het gaat hier om den aard der betrekking. Vandaar, dat wij hier, staande op den grondslag der Ge meentewet, waar het hier geldt een belangrijke betrekking, ook in acht nemen art. f45 der Gemeentewet leidende: «Hij (de Raad) be noemt en ontslaat alle Gemeente-ambtenaren en bedienden, wier benoeming niet bij deze wet of de plaatselijke verordeningen aan anderen is opgedragen». Ik geef toe, dat er een compromis moet worden gevondener moet een scheidende lijn worden getrokken. Vraagt een van deheeren nu nog het woord over deze zaak? De heer Hofland: M. de V., kijk eens, ik heb al in mijn betoog dadelijk laten uit komen, dat het hier niet speciaal geldt het benoemingsrecht, maar dat in het algemeen het beginsel voor mij geldt, dat de bevoegd heid van den Raad niet uit handen mag worden gegeven. Dat is mijn standpunt. "Eft omdat het nu toevallig betreft een verordening, waarbij sprake is van benoemingen, daarom heb ik die beginselbeschouwing vastgeknoopt aan die simpele woorden, om in plaats van «B. W.» te lezen: «den Raad». Het is er mij persoonlijk, als lid van den Raad, natuurlijk niet om te doen, deel te hebben aan die benoemingen, maar het gaat om het beginsel. En nu vind ik het toch eigenaardig, dat, nu ik uitdrukkelijk verklaard heb, dat het een beginsel betreft, men dan aankomt, zooals het geachte medelid Van Kalken dat deed, met te spreken over de verantwoorde lijkheid, over het neerhalen van de verant woordelijkheid van B. W. Neen, mijnheer Van Kalken, U haalt de bevoegdheid van den Raad neer door derge lijke besluiten te sanctioneeren. De bevoegd heid ligt niet oorspronkelijk aan die, maar aan deze zijde van de tafel. De heer Van der Wal verklaarde, dat B. W., als College, het meest met die per sonen moeten omgaan; maar is dat een reden, dat die personen dan ook speciaal door B. W. moeten worden benoemd? Aan die benoemingen moet voorafgaan een deugdelijke voorbereiding, bijv. het hooren van de commissies voor dit en voor dat, zooals zoo pas nog door onzen Voorzitter is gereleveerd. Het spreekt vanzelf, dat elke benoeming behoorlijk moet worden voorbe reid door B. «ST W. en *de Raad kan dat dan sanctioneeren; maar de benoeming blijft dan toch in elk geval aan den Raad. Mag ik nu nog tot slot een klein woord zeggen over deze groote zaak? De heer Van der Wal heeft ook nog ge sproken over hetgeen hij in de afdeeling heeft gezegd, nl. dat zulke dingen in groote zaken ook niet over zooveel personen loopen. Maar wij zien juist, dat in groote zaken de verantwoordelijkheid zooveel mogelijk wordt verdeeld over een zoo groot mogelijk aantal personen. Waarom doet men dat? Juist omdat een enkel persoon de verantwoordelijkheid niet meer individueel kan dragen, omdat er zooveel belangen mee zijn gemoeid. In tegen stelling met een 50 of 60 jaar geleden komen er op het oogenblik zooveel zaken van direct maatschappelijk belang aau de orde, ook bij de leiding van groote bedrijven. Bij groote bedrijven vooral ziet men het streven om zoo loyaal mogelijk de dingen te behandelen en ziet men, steeds meer, dat aan belangrijke besluiten verantwoordelijk# colle ges medewerken. Wij hebben dan ook onze verantwoordelijkheid, even. goed bewust te zijn als B. W. Het gaat dus maar om het beginsel. Ik herhaalB. W. staan er ge- van den heer A. C. Beijer, timmerman en aannemer aan de Krommestraat, die, de elec- triciteit benuttend, zich gaat toeleggen op de machinale houtbewerking. Door aanschaffing van zaagmachine, enz. wordt dan het materiaal verwerkt tot deuren, ramen, kozijnen, enz. De electriciteits-levering van Gemeente wege is in dit en veel andere gevallen het middel waardoor de ambachtsbaas, de klein- industrieel, zich kan vooruit werken. De heeren J. H. Warning en A. J. Pijpers verwierven de hoofd-akte. Mejuffrouw G. Lap is benoemd tot onder wijzeres aan de ie openbare Lagere school te Nijkerk. Het Mulo-diploma A werd behaald door M. A. Grünwald, J. H. Mak en D. Snapper. De nieuwbenoemde officieren, herkomstig van den Hoofdcursus, zullen reeds aanstaanden Maandag worden beëedigd en in functie gesteld. In den ouderdom van 68 jaar is te 's-Gra- venhage overleden mr. H. C. P. de Bruyn. tot 1912 Secretaris-generaal van het Depar tement van Oorlog. De bepaling, dat, bij oproeping onder de wapenen, de gehuwden bij den Vrijwilligen Landstorm aanspraak kunnen maken op kost- winnersgeld is thans uitgebreid tot alle cate gorieën van kostwinners, dus weduwnaars, die een gezin hebben te onderhouden, eenige zoons eener weduwe, enz. Een 20-tal jongens van Jan de Wit, leden van de afdeeling Amersfoort van den Vrij willigen Landstorm, zullen morgen deelnemen aan een marsch over 35 K.M., uitgeschreven j door de Nederlandsche athletieke unie en de I voetbalclub U. D., te Deveuter. I Hedenavond vertrekken zij per trein naar I Deventer, iu volle veld-tenue met gerolde deken, waar zij overnachten en morgenochtend om 8 uur vangen zij den marsch aan. Hebben de Lammert Slaapzak's en de Jan Salie's, die onlangs onze infanieristen uitlachten, die hier van zoo'n 35 K. M.-marsch terug keerden, er wel eenig besef van, welk een durf er toe behoort, zich op te geven voor zoo'n marsch, met al hetgeen daaraan is ver bonden, nog afgescheiden van de reiskosten, die iedere deelnemer uit eigen zak betaalt? Ook uit de geïnterneerden-kampen bij Soesterberg zal een aantal Belgen, mijnwer kers van beroep, naar Heerlen vertrekken om, tegen het volle loon, werkzaam te worden gesteld in de Staats-mijnen. Ten bate van het Comité tot steun van noodlijdenden in België zal de Fransche af deeling van den tooneelkring der hier ge ïnterneerden aanstaanden Woensdagavond iu »Amicitia« opvoeren het tooneelspel »L'homme que assassina«, van Pierre Froudaye, een succes-stuk van het Théatre Antoine te Parijs. De geheele opbrengst zal worden afgedragen voor dit menschlievende doel. De medespe lenden ook de vrouwerollen worden bezet dcor heeren geven dus niet alleen hun talenten, doch dragen ook de kosten. Moge dit een aansporing te meer zijn om He in ieder opzicht welverzorgde voorstelling oij te wonen. De waterpolo-competitie vangt morgen middag klokke twee uur aan. Aan de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 58 154 kipeieren, die werden ver kocht voor f6.70 tot f7.30. De eendeieren golden f6.50 tot f6.65, de kalkoeneieren f9 tot f9.50 per honderd. Jonge hanen deden 30 tot 45 cent, kippen 40 tot 47 cent per Kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Varken markt 44, telefoon 160. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart na achten, die

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 7