Een zangeres in de klem. L worden gevoerd. Immers, bijna steeds valt zoo'n getemperd-n zonneschijn onweersvor ming te constateeren. Ook in Amerika staat liet weer de laatste weken in het toeken van den getemperden zonneschijn. Zoo het dus een internationaal verschijnsel is, zou iets te zeggen zijn voor de stelling van enkele w eer kundigen. dat er verband bestaat tusschen deze wolken en de zonnevlekken. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek. Kamp 18. >udheidk. museum l'lehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zo. tot Zat. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Ma. Bioscoop »De Arend». 2 Aug. Ledenverg. Nut. 14 Aug. Stedelijk kegelconcours. 15 Aug. Geheelonth. zangersfeest. 22 Aug. Jaarverg. Ned. dans-onderwijzers. 11 Sept. Jaarverg. Ned. vereeniging voo (iemeente-belangen. 12 Sept. Openlucht-samenkomst Vrijz. Herv. 13/15 Sept. Ned. Landhuishoudk. congres. A 11 S T K It I) A H S C II E S N 1 F J E S. Dakloozeti. Men schrijft ons uit de Hoofdstad 1 let aantal dakloozen schijnt op het oogen- blik buitensporig hoog te zijn. Niet. dat het aantal menschen, die zich bij de politic ko men aanmelden voor logies, zoo groot is. Zijn wij goedingelicht, dan zou ook van het asyl in de Constantijn fluygens-straat, de tijdsomstandigheden in aanraking genomen, niet bijzonder veel gebruik worden gemaakt Maar hiertegenover staat, dat de banken van de parken en plantsoenen "s nachts bijna alle bezet zijn. Ken politieambtenaar deelde ons mee, dat het aantal dakloozen, die den nacht in de vrije natuur doorbrengen, op het oogenblik zou varieeren tusschen 400 en óoo. Dit is inderdaad een ontzettend aantal. Echter staat het zeer te bezien, of al deze zwervers niet de middelen zouden hebben om een dubbeltje of een kwartje in een der «logementen» van het Leger des Heils of in een ander goedkoop hotel van de zelfde soort te overnachten. Hoe zonderling het «ok moge schijnen, een feit moet het zijn, «lat velen, die in een plantsoen overnachten, dit doen in de eerste plaats bij wijze van sport de niet ai te volle portemonnaie zou slechts als secundair gelden. Onze zegsman vertelde ons, dat meer dan de heft der dak loozen, die onder den blooten hemel plegen te overnachten, jongelieden zijn van 16 tot 30 jaar. Het aantal zwervers van professie is niet zóo groot, en gelukkig is het een zeldzaam heid, wanneer een geheel gezin tegen den avond in het een ol ander plantsoen domi cilie gaat kiezen. Ook vrouwen en meisjes worden gelukkig zelden aangetroffen. Inmiddels staat het vast, dat er, ondanks publieken en particulieren steun in de Hoofd stad door velen gebrek wordt geleden, en menigeen zal met een beklemd gemoed nu reeds opzien tegen den winter, die komt. Merkwaardig is misschien nog de volgende mededeeling. Het Rembrandtsplantsoen is bijna iederen nacht geheel bezetalleen als het stortregent, gaat men een portiek de voorkeur geven. Daarerttcgen blijven in het Vondelpark nog steeds de meeste banken leeg. Oude zwer vers geven ten slotte de voorkeur aan de drempels der goederenafdeeling van het Centraalstation. FEUILLETON. Door een nauwe straat van Parijs wan delde een zeer elegant gekleed echtpaar. De heer was een rijke bankier en zijn vrouw een voormalige zangeres der Groote opera I spreidde den rijkdom van haar gemaal I ten toon floor kostkare kleeding en juweelen. Uit een der huizen kwan. een jonge lui- tenant der huzaren. Eer hij verder ging, j keek hij naar zijn venster en groette een j zijner huisgenooten. Op bet zcJfdc oogenblik bleef hij met een der sporen in de japon der bankiersvrouw haken. Er kwam een groote scheur in. »Ik vraag u duizendmaal vergiffenis, me vrouw», zeide de officier. «Ik ben ontroost baar over de aangerichte schadewellicht kan ik het goedmaken». «Neen, mijnheer», antwoordde de cx-zan- geres barsch. «De sleep is in tweec-n en mijn kleed totaal bedorven». »U moet schadevergoeding teven«, voegde haar echtgenoot erbij. »I)at /.al ik gaarne doen», verzekerde de luitenant, «hier is mijn adres». Doch de bankier nam het kaartje niet aan, maar hernam Ge GE( macgd onverschillig tegenover Het is echter mijn bedoeling niet om neer te halen de oevoegaheder. van B. i W, zooals de heer Van Kalken het Delieft voor te steiler.. integendeel haalt hij zei: door dit aan te nemen, de bevoegdheid van der. Raad naar omlaag. De Voorzitter Is de vergadering het eens met de meening vac haar Voorzitter, dat bet amendement thans voldoende schriftelijk en mondeling is toegelicht* Dan gaan wij thans over tot stemming De beer Kroes M de V moet dat voorstel niet ondersteund worden De Voorzitter Het is een amendement uit de afdeelicg. De heer Kroes Ik zou het alleen maar Mi korter en weg willen laten nemer. De Voorzitter Vraagt een van dehee- rer. hoofdelijke stemming? De heer Hof kind Ja, M de V Het amendement-Hofland wordt verworpen met 1 stemmen tegen 1die van den voor steller Lte overige amendementen van den heer iio^r.d op dit artikel die van de zelfde strekking zijn, worden eveneens verworpen, waarna bet geheele art. 7. z. h. si wordt goedgekeurd. Art. G wordt z. d. en z. h. st. goedgekeurd. De Voorzitter: Op alinea 2 van art. 7 is door de heer Hofland het volgende amen dement ingediend »De Voorzitter en diens plaatsyervanger. die noch werkgever, noch werknemer mogen zijn. worden bij af'onderlijk besluit, de andere leden en plaatsvervangers worden gemeen schappelijk gekozen door den Gemeenteraad op voordracht van Burgemeester en Wet houders», terwijl hij voorstelt, de 4e alinea van dat artikel tc doen vervallen. Hierin zit weer het zelfde principe, waarover wij pas hebben beslist. Verlangt een van de hoeren het woord, of hoofdelijke stemming Mag ik het er dan voor houden, dat het amendement is verwor den Dat zal, dunkt mij, wel de bedoeling zijn. De heer G de V. De Voorzitter Op de laatste alinea van art 7 is door den beer Hofland ingediend het volgende amendement «Het Bestuur vaniederc v a k afdeeling in de Gemeente Amersfoort, of in andere tot den werkkring der Arbeidsbeurs behoorer.de Gemeenter, kan voor elke benoeming van éen lid-werknemer een aanbeveling van twee personen indienen». B, it W. hebben naar aanleiding van de schriftelijke gedachten wisseling voorgesteld, te lezen. «Het Bestuur van iedere te Amers foort gevestigde vakvereeniging en van iedere Amersfoortschc afdeeling eener centrale vak- vereeniging is bevoegd, voor elke benoeming van ^n lid werknemer een aanbeveling van twee personen in tc dienen». Handhaaft U uw amendement, mijnheer Hofland? De heer Hofland: Ja. M. de V., in elk r ritsen: Zonder twijfel. M. geval zou ik er we! iets van widen zeggen Kijk eerj. als ik mij r.iet vergis, oer. ik er voor een nie: gering gedeelte toe gekomen om deze wijziging c? cat artikel voor te stel:en door de niet-duicelijke lezing van die alinea. Maar bij r.adere beschouwing geloof ik, dat ik er wei zc .ais bet thans wordt voorgesteld mee kar, meegaar Maar ik was door dien zin is ce meening gebracht, cat B. «C* W. uitgingen van deze stelling, ciat wanneer een vereeniging van werklieden niet is gevestigd in de Gemeente Amersfoort, maar in de om geving. tot het district van de Beurs behoo- reode, zij dan nog het recht had. een voor stel te doen. En nu zou ik aar. B. W. willen vragen was dat niet de bedoeling? Bedoelt U misschien een afdeeling van een hier niet gevestigden Bond bijv. var. het Vak verbond, dat te Amsterdam gevestigd is en dat hier een afdeeling heeft Nu dacht ik eerst, dat de bedoeling was. dat aan de Besturen van vakvereer.igingen te Harderwijk en te Scherpen zeel er. andere plaatsen, waar de Beurs werkt, ook het recht gegeven werd om dergelijke car.diaaten voor te dragen. Maar achteraf geloof ik, als ik uw nadere verklaring lees, «lat U bedoelt het Bestuur van iedere te Amersfoort gevestigde centrale vakver eeniging. Alleen zou ik dan nog wiilen vragen, of B. \V, misschien in hun College over wogen hebben, wat nu eigenlijk wel het karakter van een vakvereeniging is. of er dus een bepaalde omschrijving, eer. bepaalde defi nitie. is gevormd door B v \V. wat een vak vereeniging is. Er 'zijn hier te Amersfoort vereeqigingen, die volstrekt niets gemeen hebber, met het eigenlijke karakter der vak vereeniging, maar die zich waarschijnlijk als zoodanig zouden aandienen, maar die als zoo danig r.iet de minste verdienste hebben. Naar het mij voorkomt, hebben wij hier allerlei schijn-vereeniginger. die niet het karakter van een vakvereeniging drager en daarom zou ik willen vragen hoe heeft L" zich het karak ter van een vakvereeniging gedacht? De Voorzitter; Het laatste dat U daar vraagt, is zeer moeilijk, mijnheer Hofiand. Wij zouden thans maar zoo even inderhaast moeten geven een definitie van een vak vereeniging. Ik hoop. dat wij op het oogen blik. waarop dit punt in ons College ter sprake komt. over veel wijsheid zullen be schikken maar op het oogenblik zijn wij niet in staal een dergelijke definitie te geven. De bedoeling van B. W. was. de Besturen der plaatselijke afdeelingen van de centrale werkloosheidskas. Gesteld nu eens. dat de Diamantbewerkers- bond, die te Amsterdam gevestigd is. hier een afdeeling had. dan zou het Bestuur van de afdeeling Amersfoort dus het recht hebben, twee canaidaten te noemen. Mijnheer Hofland wenscht U uw amende ment nog te handhaven? De heer Hofland: Neen. M. de V. Art. 7, zooals het door B. W. is gewij zigd, wordt hierop z. d. of h. st. goedgekeurd. De artt. S en 9 worden z. d. of h. st. goed gekeurd. Het Ontwerp-reglement voor <ie Commissie van Toezicht en het Ontwcrp-huishoudelijk reglement voor de Gemeente-arbeidsbeurs te Amersfoort' worden in bun geheel z. d. of h. st. goedgekeurd, alsook de punten c, d en e van het voorstel van B. A: \V. het Sub- reeniging 5 vrijheid, he kleine noodige 1 hen die feizenden ord door NBOS, {[BERGEN De Voorzitter Dan gaan we thans01 tot punt 310 Voorstellen van B. W. t vaststelling van de balans, winst en verliesrekening der Gasfabriek en de Waterleiding, van de balani van het Electriciteitsbedrijfenhet verslag van het Grondbedrijf, alles over 1914. Ook deze voorstellen werden behandeld ia de afdeelingsvergadering van 1 en 2 Juli ^De Voorzitter. Het beste zal zijn, te beginnen met de Gasfabriek en dan geef ik eerst het woord aan den heer Veis Heya, den Wethouder der Bedrijven, om antwoord te geven op de schriftelijk ingekomen vraag van den heer Hofiand: Waaruit is te verklaren, dat het bruto-winstcijfer ad f 79 350.11 genoemd in het vergelijkend overzicht der exploitatie rekt ning 1914. bijlage 7. uit het verslag omtrent de toestand der Gemeente-gasfabriek enz. is gere duceerd tot een netto-winst ad f 56 120.11op de Winst- en verliesrekening op 1 Januari 1915? De heer Veis Heyn, Wethouder der Bedrijven: M. de V.. de beantwoording der vraag van den lieer Hofland lijkt mij niet moeilijk. De heer Hofland heeft zijn cijfers genomen uit bijlage 7 van het Verslag omtrent d toestand en de exploitatie der Gemeente bedrijven over 1914. Daar vinden wij in de ru briek «Totaal behaalde brutowinst» f79 530.11' Dat is de bruto-winst. en om nu te geraken tot de netto-winst, moet er natuurlijk een cijfer wezen, dat tusschen de bruto- en de netto-winst ligt en dat de netto-winst nader aanwijst. En dat cijfer nu vindt men in de rubriek daar vlak naast, onder «Afgelost var. het oprichtingskapitaal». Nog duidelijker vinden wij dat in de winst- en verliesrekening op 1 Januari 1915. Daar vinden wij als afgeschreven wegens „rir.ee;l.. f23:10.- f 79330.115 - 23 210 f561 verplichte aflossing En als ik nu deze som opzet Bruto-winst Verplichte afschrijving dan komt het op een halve cent uit en krijgen wij De heer Hof land M. de V., in de Memo rie van antwoord vind ik vermeld, dat B.W. zooals dat hier in dat stuk staat, den Raad in overweging geven, dat de f 55 000. die in de gewone middelen der Gemeentekas komen uit het gasbedrijf, eigenlijk z o te beschouwen, alsof door de Gemeente allerlei diensten nog ten gerieve van het bedrijf worden verricht, die door dat bedrijf niet worden gedekt. Dat is de grondslag van hun redeneeriog bij de beschouwing van die f55000, Laat ik van te voren dit nog zeggen, als niet door B. A: W. aan mij bij een vorige Raadsver gadering de toestemming van den Raad was gegeven om in de afdeelingen ook die zijde van de winst- en verliesrekéning te bekijken, dan zou het waarschijnlijk nu niet de gele genheid zijn om ook dat cijfer nader te be kijken. althans naar aanleiding nu va:, wat B. en W. er zelf van zeggen. Want. wanneer het erover gaat, alleen die cijfers vast te stellen, nietwaar, de berekeningen niet waar, dan zou het de vraag moeten zijn of de berekening onzuiver was, in verband be schouwd met de verordening nietwaar.' Maar dat is niet waar; dat is niet juist. Dien indruk zou ik niet graag willen vestigen. Maar we! wil ik den indruk vestigen, M. de V. dat de wijze, waarop de winst wordt kregen, niet in den haak is. n

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 8