915. No 64e Jaargang. fiü IB. W. zeggen, dat het bedrijf aan de remeente veroorzaakt onkosten, die niet door bedrijf worden gedekt en zij schrijven Èfndien het mogelijk ware, de juiste onkos- te bepalen, die het bedrijf aan de Ge beente veroorzaakt, dan zou stellig blijken, pat de zuivere voordeelen van geringe be- Teekenis zijne. Nu is de vraag, die ik schriftelijk uitdruk kelijk gedaan heb a^p B. W.verklaar u even, hoe het komt, dat de bruto-winst i het vergelijkend overzicht is teruggebracht tot 56 duizend gulden en zooveel. En dat beb ik gedaan om te weten of er ook nog andere dingen zijn gebeurd met die overschie tende f 23 000. Dat is niet gebeurd derhalve staan wij nu in zooverre tegenover elkander, Jdat we van meening verschillen omtrent de ■wijze, waarop de winst verkregen wordt uit Tiet bedrijf. Nu vraag ik dit aan B. W.welke dien sten bewijst de Gemeente aan het gasbedrijf, kzoodat daardoor de eigenlijke winst van geen j.' invloed zou zijn op de heffing der plaatse lijke belasting want daarover gaat het toch. Ik heb mij de moeite getroost, M. de V. ^daarover een staatje samen te stellen en als dan nog een oogenblik de aandacht mag hebben, kom ik tot de beantwoording I van het geheele overzicht. I Nu ben ik bij de berekening yan dat staatje uitgegaan van de winst van f55 000, i die in de gewone Gemeentekas gekomen zijn want hoewel B. W. daarover spreken, ik I kan geen enkelen dienst vinden, die door de I Gemeente misschien verricht zou zijn ten I gunste van het gasbedrijf en die door het gasbedrijf niet betaald wordt, zoodat ik die voorstelling niet kan aannemen. En nu ga ik over tot het geven van een voorstelling van de zaken, zooals ik d:e zie. Iemand met een inkomen van f 25 000 betaalt naar de tegenwoordig geldende be- I Iastingverordening op het inkomen een be- I <lrag van f 460. I Nu bedraagt de winst op het gasbedrijf ongeveer 40 pet. van de geheele Inkomsten belasting over het vorige jaar. De vraag is nuhoeveel betaalt zoö iemand aan de winst van het gasbedrijf. Nu heb ik dit aan de meest secure en «fficieele gegevens getoetst en nu draagt die zelfde mijnheer in de winst van het gasbedrijf bij f 86. Dat beteekent. dat dit inkomen slechts een vijfde bijdraagt van hetgeen het naar recht en billijkheid zou moeten betdien. N9 heb ik altijd groote hoop gehad, dat, nu eenmaal <*e Liberale Unie in haar laatste vergadering in 2 van naar Gemeente program aangenomen heeft, dat de Gemeente bedrijven er niet mogen zijn om winst in de Gemeentekas te mogen brengen, ook aan dien kant het rechtvaardigheidsgevoel zoozeer zal worden ontwikkeld, dat ook door hen gevoeld zal worden het onrechtvaardige van deze wijze van doen om geld in de Gemeentekas te doen vloeien. Nu kom ik tot het laagst belastbare cijfer, van f 50. Daarvan betaalt iemand op het oogenblik plm. f 6.50 belasting, terwijl iemand met f igo belastbaar inkomen f S betaalt. Als mijn berekening in dat opzicht niet faalt, betaalt hij 16 maal zooveel als wanneer ■dat geld bijeenkwam op de gewone wijze. De grens ligt bij inkomens van f 3000, Die mijnheer zou moeten bijdragen f 43.60. terwijl hij op het oogenblik f 46 betaalt. Die rijksdaalder verschil is op zoo'11 bedrag niet noemenswaard. Maar ik heb hier voor mij liggen een nauwkeurige becijfering van al die sommen en dan kom ik er toe, dat iemand, die een inkomen heeft van f 20 000. en dan f 360 zou moeten betalen, nu maar f 84 betaalt. Buitengewone gevallen heb ik er buiten ge houden, zooals van winkeliers, die zeer veel gas verbruiken en toch niet zoo'n hoog in komen hebben. 'Het is geen belasting» zeggen B. W. Ja, of het nu naar de letter een belasting is, dat is niet de vraag, maar de zaak is. dat als die winst niet uit het bedrijf kwam, wij er op andere wijze in moesten voorzien. En dat is voor mij de vraag. M. de V.. ik ga voort. Ik gevoel iets voor het argument van B. W., waar zij zeggen laten wij voorzichtig zijn, want onze gewone middelen kunnen die bron van inkomsten niet ontbeeren. Ik heb dan ook niet gevraagd, die winst plotseling zóo te verminderen, dat ons finan cieel beheer in disorde geraakt, maar ik heb alleen gevraagd; tracht er naar te streven, die bron van inkomsten zoo rechtvaardig mogelijk binnen te krijgen. En om nu niet misverstaan te worden, heb ik opgeschreven wat ik op het antwoord van B. W. heb te zeggen. Ik wensch me tot tolk te maken van het lid, dat in de Memorie van antwoord van B. W. wordt bedoeld, voorzooverre de critiek op de balans, winst- en verliesrekening der Gasfabriek betreft, en wensch dan in de eerste plaats te handhaven zijn conclusie, dat de winst op het gasbedrijf, voorzoover dit de Gemeente ten goede komt en tot de gewone1 middelen wordt gerekend, wordt verkregen op een wijze, die niet in overeenstemming is met de gedachte «belasting naar draag kracht*. Zij het ook naar andere becijferingen, B. W. komen óok tot de conclusie, dat 18.61 pCt. kookgas het artikel, dat bij voorkeur door de meer welgestelden wordt verbruikt circa f 8500 minder winst opbrengt dan het muntgas. terwijl toch het vertiruik 1 pCt. meer bedraagt door de kook- dan door de muntgasverbruikers. Dat is mijn zuivere conclusie en tot die zelfde conclusie komen ook B. W. in hun Memorie van antwoord, zij het ook op grond van andere cijfers. Bovendien is de berekening van de kosten op het muntgasverbruik niet juist, omdat door B. W. ten onrechte het gratis gebruik der straatleiding in rekening wordt gebracht, terwijl zij dit niet doen voor de kookgas- verbruikerj. Immers een niet gering percen tage van het muntgas zal als kookgas wor den verbruikt, waarvoor de prijs van 7.5 cent in plaats van 5.5 cent wordt betaald, zij het dan, dat zij de meterhuur niet hebben te be talen het eenige voorrecht voor die kleine verbruikers, met hun schrale portemonnaie, is, dat zij die f t.6o volgens de berekening v.1 B. VV. niet behoeven bij te dragen. Ook is het beweren van den kostprijs van f50.912 per 1000 M" in zooverre juist,- dat dit óok geldt voor het als kookgas gemeten gas en zou dus aan de hand van dit uw cijfer de zuivere winst per aangesloten kookgas- verbruiker f2524 op 971. dat is f260 per aangesloten kookgasverbruikers bedragen, te genover f 10.1 r zuivere winst per muntgasver- bruiker. Een vergelijking tusschen de verbruikers over den gewonen gasmeter en die der munt gasverbruikers is door bedoeld lid niet ge maakt, zoodat ik deze becijfering kan laten gaan. Wel dient, in verband met het beweren van B. W. over het gratis gebruik der straatleiding, er de aandacht op gevestigd, dat door de muntgasverbruikers per strekken- uen Meter niet minder, maar meer gas wordt gebruikt dan door de kookgasverbruikers. Naar de becijfering van B. W. wordt netto-winst gemuakt op lichtgas f 31 095, op kookgas f 2524, op muntgas f 8395 wat ik veilig op f 14 106 durf stellen en op krachtgas f 505, terwijl bedoeld lid als netto winst over het muntgas heeft berekend f 20 394 en voor kookgas op f 15 438. Uw cijfers bevestigen dus de conclusie van bedoeld lid, dat in deze winst niet naar verhouding van de draagkracht der ingezete nen Wordt bijgedragen. »In de vergadering van 30 Maart j.l. stel den wij voor*, schrijven B. W., »een wij ziging te brengen in de Verordening op het beheer der bedrijven, en wel om een te nooge afschrijving tegen te gaan*. Nu heeft het lid in kwestie aan de hand der balans berekend, dat op het onderdeel «muntgasleidingen* gedurende de 13 jaren, van 1902 tot 1914. is afgeschre en f7801.68 (volgens het schattingsrapport G er f 1731 te veel afgeschreven) dus f 6069 op f 18 960 of circa 32 pet. over 13 jaar, dat is 2.5 pet. per jaar, wat blijkens de ervaring het schattingsrapport is van 1914 voldoende is. Precies dus, wat bedoeld lid heeft willen betoogen en wat door B. W., met wijzi ging als noodig is, werd voorgesteld, terwijl nu. zooals de ervaring leert, niet 2.5 pet. maar 22 pet., namelijk f 1284 en nog eens f 1440. wordt afgeschreven. Juist het tegenovergestelde van hetgeen B. W. bedoelen in de verordening. Het is precies het tegenovergestelde van hetgeen U zelf bedoelt. Bedoeld lid meent daarom nog altijd, dat dit onderdeel der rekening veel te zwaar wordt belast met afschrijvingen die op het geheele bedrijf moeten rusten. Daardoor blijkt te meer, dat bompngenoemde conclusie de juiste is. Nu de arbeidsloon-quaestie B. W. meenen misschien, naar aanleiding van een vraag van dat lid over een raming aan arbeidsloon van f33000. deze zaak te hebben opgehelderd door hun verklaring, dat dit is een administratieve kwestie. Welk gedeelte van dit arbeidsloon is. in de boekhouding, verdeeld over andere hoofden Begroot is f33000. Kijk, als de heeren het even willen nakijken dan kunnen zij dat cijfer vinden. a Als verlies dus als verbruik wordt opgegeven f20969, of circa f12000 minder. Nu vind ik in de winst- en verliesrekening voor Jle ondérdeelen, namelijk op negen posten, óok arbeidsloon begroot en uitgegeven, zoodat de conclusie van bedoeld lid nog de juiste is waar en hoe deze afschrijving is ge motiveerd. Verder schrijven B W. »ten opzichte van de muntmeters is deze gedachte practisch onuitvoerbaar gebleken*, zoodat door hen is gereleveerd, wat het I'd in verband met dezen onevenredigen druk over art. 243 der Ge meentewet heeft gezegd. Waarom, vraag ik, kon dan wèl verschil lend tarief worden vastgesteld precies in om gekeerde richting met 5.5 voor kook- en 7.5 voor lichtgas? Dat was dus wel mogelijk. In de verbruikswaarde van het produkt en ziin samenstelling is immers geen verschil. Nu kom ik tot de meterhuur. Inderdaad is door bedoeld lid verzuimd, bij zijn berekening, dézen post te belasten met de rente van het kapitaal, juist zooals B. W. hebben verzuimd, de kosten op de muntgas verbruikers te ontlasten met de rente van het gestort waarborg-kapitaal. Ik heb dat ver zuimd; ik heb den blunder begaan, de rente van het kapitaal in een zeker onderdeel als last onder te brengenmaar B. W. deden en Firma A. H. van Cleeff". Bij regel- BUREAU: ifb'S SOSTECEAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. van den heer A. C. Beijer, timmerman en aannemer aan de Krommestraat, die, de elec- triciteit benuttend, zich gaat toeleggen op de machinale houtbewerking. Door aanschaffing van zaagmachine, enz. wordt dan het materiaal verwerkt tot deuren, ramen, kozijnen, enz. De electriciteits-levering van Gemeente wege is in dit en veel andere gevallen het middel waardoor de ambachtsbaas, de klein- industrieel, zich kan vooruit werken. De heeren J. H. Warning en A. J. Pijpers verwierven de hoofd-akte. Mejuffrouw G. Lap is benoemd tot onder wijzeres aan de ie openbare Lagere school te Nijkerk. Het Mulo-diploma A werd behaald door M. A. Grünwald, J. H. Mak en D. Snapper. De nieuwbenoemde officieren, herkomstig van den Hoofdcursus, zullen reeds aanstaanden Maandag worden beëedigd en in functie gesteld. In den ouderdom van 08 jaar is te 's-Gra- venhage overleden mr. H. C. P. de Bruyn. tot 1912 Secretaris-generaal van het Depar tement van Oorlog. De bepaling, dat, bij oproeping onder de wapenen, de gehuwden bij den Vrijwilligen Landstorm aanspraak kunnen maken op kost- winnersgeld is thans uitgebreid tot alle cate gorieën van kostwinners, dus weduwnaars, die een gezin hebben te onderhouden, eenige zoons eener weduwe, enz. Een 20-tal jongens van Jan de Wit, leden van de afdeeling Amersfoort van den Vrij willigen Landstorm, zullen morgen deelnemen aan een marsch over 35 K.M., uitgeschreven door de Nederlandsche athletieke unie en de voetbalclub U. D., te Deventer. Hedenavond vertrekken zij per trein naar Deventer, iu volle veld-tenue met gerolde deken, waar zij overnachten en morgenochtend om 8 uur vangen zij den marsch aan. Hebben de Lammert Slaapzak's en de Jan Salie's, die onlangs onze infanteristen uitlachten, die hier van zoo'n 35 K. M.-marsch terug keerden, er wel eenig besef van, welk een durf er toe behoort, zich op te geven voor zoo'n marsch. met al hetgeen daaraan is ver bonden, nog afgeschtiden van de reiskosten, die iedere deelnemer uit eigen zak betaalt? Ook uit de geïnterneerden-kampen bij Soesterberg zal een aantal Belgen, mijnwer kers van beroep, naar Heerlen vertrekken om, tegen het volle loon, werkzaam te worden gesteld in de Staats-mijuen. Ten bate van het Comité tot steun van noodlijdenden in België zal de Fransche af deeling van den tooneelkring der hier ge ïnterneerden aanstaanden Woensdagavond in >Amicitia< opvoeren het tooneelspel »L'homme que assassina*. van Pierre Froudaye, een 3ucces-stuk van het Théatre Antoine te Parijs. De geheele opbrengst zal worden afgedragen voor dit inenschlievende doel. De medespe lenden ook de vrouwerollen worden bezet door heeren geven dus niet alleen hun talenter,, doch dragen ook de kosten. Moge dit een aansporing te meer zijn om de in ieder opzicht welverzorgde voorstelling bij te wonen. De waterpolo-competitie vangt morgen middag klokke twee uur aan. Aan de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 58 154 kipeieren, die werden ver kocht voor f6.70 tot f7.30. De eendeieren golden f6.50 tot f6.65, de kalkoeneieren f9 tot f9.50 per honderd. Jonge hanen deden 30 tot 45 cent, kippen 40 tot 47 cent per Kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Varken markt 44, telefoon 160. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart na achten, die

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 9